VIDEO Juncker, ironii la Bruxelles, dupa intalnirea cu Viorica Dancila: E al cincilea premier roman cu care ma intalnesc / Mi-as dori ca acest ciclu sa poata fi oprit

de R.M.     HotNews.ro
Miercuri, 21 februarie 2018, 18:04 Actualitate | Esenţial


Juncker
Foto: Hotnews
Presedintele Comisiei Europene, Jean-Claude Juncker, a ironizat miercuri, la Bruxelles, intr-o conferinta comuna de presa cu Viorica Dancila, ca este vorba de al cincilea premier din Romania cu care se intalneste de la inceputul mandatului sau si si-a exprimat speranta ca "acest ciclu se va opri".

"Este al cincilea premier roman pe care am avut placerea sa-l intalnesc aici de la inceputul mandatului meu. Mi-as dori ca acest ciclu sa poate fi oprit si (Viorica Dancila) sa poata ramane un pic mai mult, deoarece incep sa pierd urmele tuturor celor pe care ii vad" ca prim ministri din Romania.

In ultimii ani, Juncker s-a intalnit, in calitate de sef al Comisiei Europene, cu Victor Ponta, Dacian Ciolos, Sorin Grindeanu, Mihai Tudose si, astazi, cu Viorica Dancila, in calitate de premieri ai Romaniei.



Acesta a laudat-o insa pe Viorica Dancila, afirmand ca aceasta este membra a Parlamentului European de 9 ani astfel incat "Europa nu are secrete pentru doamna premier".

In ceea ce priveste justitia, Viorica Dancila a sustinut ca si ea crede in "libertatea justitiei, in statul de drept" si ca "trebuie luptat impotriva coruptiei".

Iar "atunci cand va exista o indoiala" aceasta trebuie  discutata "punctual, sa nu discutam la modul general, pentru a indrepta ce ingrijoreaza la nivel european", a mai spus Dancila.

Juncker, despre statul de drept din Romania: Sistemul judiciar functioneaza, mi-as dori sa nu-l punem prea mult la incercare

Presedintele Comisiei Europene, Jean-Claude Juncker, a declarat miercuri, la Bruxelles, in conferinta comuna de presa cu Viorica Dancila, ca exista uneori senzatia ca "unele medii politice romanesti" doresc sa-si "ia libertati" in raport cu aplicarea "stricta si severa a legii".

"Totul merge bine cu exceptia faptului ca uneori putem avea impresia ca unele medii politice romanesti vor sa-si ia  libertati in raport cu aplicarea stricta si severa a legii", a spus seful Comisiei Europene.

Acesta a precizat ca a "evocat" aceasta problema cu premierul Viorica Dancila.

"Consider ca sistemul judiciar roman functioneaza (...) Mi-as dori sa nu-l punem prea mult la incercare", a aratat Juncker.

Acesta a reafirmat ca Mecanismul de Cooperare si Verificare la care este supusa Romania, dar si Bulgaria, "trebuie finalizat inainte de sfarsitul mandatului acestei comisii" si ca in prezent "nu mai exista motive sa excludem Romania" din zona Schengen.

Juncker, intrebat despre condamnarea de 8 ani a lui Darius Valcov: Gentlemanul la care va referiti nu e consilierul meu

Presedintele Comisiei Europene, Jean Claude Juncker, a reactionat sec la o intrebare pusa de un ziarist in legatura cu condamnarea la 8 ani inchisoare a lui Darius Valcov, consilier al premierului Dancila. Gentlemanul la care va referiri nu e consilierul meu", a spus Juncker intr-o conferinta de presa comuna la Bruxelles cu Viorica Dancila.

Intrebata la randul sau despre condamnarea lui Valcov, Viorica Dancila a spus ca isi mentine declaratiile anterioare privind prezumtia de nevinovatie a consilierului condamnat la 8 ani de inchisoare, spunand ca este vorba despre o condamnare in prima instanta.



















13666 vizualizari

  • +7 (11 voturi)    
    Cum unde pleaca, pe un loc caldutz (Miercuri, 21 februarie 2018, 18:16)

    Dalinar [utilizator]

    Dupa ce a executat ce i s-a diktat.
    • +20 (24 voturi)    
      Ce tara din lumea asta poate lua Romania in serios (Miercuri, 21 februarie 2018, 19:14)

      Kivek [utilizator] i-a raspuns lui Dalinar

      o tara care schimba prim ministri FARA MOTIV, o data la cateva luni nu poate fi luata in serios...d-aia nici Grindeanu, nici Tudose si nici VASILICA nu sunt invitati nicaieri in Europa
  • +22 (26 voturi)    
    Pai da (Miercuri, 21 februarie 2018, 18:20)

    mitg [utilizator]

    Radem ca sa nu plangem, dar cu asa "fluctuatii" in guvern, nu-i de mirare.
  • +28 (32 voturi)    
    Dle Juncker (Miercuri, 21 februarie 2018, 18:21)

    trandafil [utilizator]

    deschideti-va un carnetel de valsuri. La noi balul nu se termina cu una cu doua....
    Pe de alta parte, nu va ingrijorati daca ii mai uitati pe unii din ei. Nu are rost sa va incarcati memoria...
  • -45 (55 voturi)    
    Junker, raus! (Miercuri, 21 februarie 2018, 18:44)

    Arminius [utilizator]

    Nu cumva ai stat cam mult pe scaunul de Presedinte CE?
    • +21 (29 voturi)    
      interesant argument... (Miercuri, 21 februarie 2018, 19:29)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui Arminius

      votezi psd?!
      nu dealta dar asta ar fi o ipocrizie crunta... ca ei au condus romania 25 din 29 de ani
    • +6 (6 voturi)    
      Exact, 2Dose e bun sa ii ia locul (Miercuri, 21 februarie 2018, 20:08)

      Dalinar [utilizator] i-a raspuns lui Arminius

      In caputzul tau cel mititel, asa-i??!!!
  • +23 (25 voturi)    
    no stai ca doreli si viorici sint destule (Miercuri, 21 februarie 2018, 19:00)

    mnicku [utilizator]

    la psd............ be pacient

    asta-i doar inceputul
    • -3 (5 voturi)    
      UIte dece gresesti: (Miercuri, 21 februarie 2018, 23:07)

      Ciobanul Bucur [utilizator] i-a raspuns lui mnicku

      Gresesti pentru ca zici ca viotrici sunt destule in pesedeu.
      Nu e asa. Vasilica-Viorica e cea mai bine pregatita dintre toate pesedistele, e mai presus chiar si decat Carmen si d-aia Dracnea a ales-o pe ea sa conduca Guvernul si nu pe Carmen, pe care a lasat-o sa conduca doar MAI.
      Asa ca n-o mai desconsidera pe Vasilica-Viorica ca nu e asa cum zic unii ca n-ar fi decat o maimuta.
      • +3 (3 voturi)    
        daaa, numai genii ascunse sint prin videle (Joi, 22 februarie 2018, 7:34)

        mnicku [utilizator] i-a raspuns lui Ciobanul Bucur

        toti e competenti de explodeaza, mare sat , oameni de deznadejde..........naspa viitor
      • +3 (3 voturi)    
        Pai normal ca nu e (Joi, 22 februarie 2018, 9:25)

        eleVenereCtions [utilizator] i-a raspuns lui Ciobanul Bucur

        E o insulta la adresa maimutelor pana la urma.
      • -1 (3 voturi)    
        de acord (Joi, 22 februarie 2018, 9:34)

        natbl73 [utilizator] i-a raspuns lui Ciobanul Bucur

        ea a fost profesoara, nu secretara ca hailanta
  • +14 (20 voturi)    
    probabil e soros cu o masca (Miercuri, 21 februarie 2018, 19:00)

    Francisc 1 [utilizator]

    dacă ar veni scooby si i-ar trage de fatza in spate rade diabolic soros , altfel nu se explica cum isi permite mistouri la adresa genialului dragnea si celor trei guverne ale sale !
  • +10 (18 voturi)    
    tara faina romanica (Miercuri, 21 februarie 2018, 19:04)

    baronulmunchausen [utilizator]

    Asta am devenit, o tara " la misto" sau sa reformulez " la misteaux"
    Cum naiba sa preluam presedintia UE din 2019 ?
    • +2 (4 voturi)    
      Dupa ce Invadam Kremlinul (Miercuri, 21 februarie 2018, 20:56)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui baronulmunchausen

      Vom Stapani pana in Siberia...
  • +19 (21 voturi)    
    Are balta PSD-ului peste, asa ca (Miercuri, 21 februarie 2018, 19:08)

    A_n_c_a [utilizator]

    veti mai vedea dudui premier: Sevile, Carmencite, OLgute, etc
  • -14 (22 voturi)    
    S-a agravat... (Miercuri, 21 februarie 2018, 19:11)

    DanTeo [utilizator]

    Pâna acum vedea dublu. Trebuie consultat pâna-n prânz!
  • +10 (14 voturi)    
    D-le Juncker, daca va grabiti sa luati (Miercuri, 21 februarie 2018, 19:15)

    kkciosuldelahamangia [utilizator]

    cetatenia romana, poate prindeti si d-tra randul la postul de p.m.. :)
  • +6 (6 voturi)    
    Lasa ca o sa mai fie (Miercuri, 21 februarie 2018, 19:47)

    Jos_Dictatura_Dragnea [utilizator]

    Nu s-a terminat inca anul. S-ar putea sa fie chiar guvern de tehnocrati, daca se prabuseste PSD-ul in intregime.
  • +10 (10 voturi)    
    Nenea (Miercuri, 21 februarie 2018, 19:53)

    Ambalezu [utilizator]

    Nici n-ai idee cati or mai fi prin Videle cu CV-ul depus deja la Dragnea pentru vreun post de ministru.....rabdare domne
  • +6 (6 voturi)    
    juncker (Miercuri, 21 februarie 2018, 20:06)

    ------ [utilizator]

    Cred ca nu-l cunoasteti pe dragnea, mare politician si
    strateg de Alexandria!
  • -12 (14 voturi)    
    de kiki, de miki (Miercuri, 21 februarie 2018, 21:09)

    DinuDus [utilizator]

    He he he, avem legile aprobate de voi, harapilor ! Cu ele punem cati minsitri vrem. Dar poate nu stai tu cam mult in functie, asa cam ca fuhrerul???
  • +1 (7 voturi)    
    ha haa (Miercuri, 21 februarie 2018, 21:33)

    g01an [utilizator]

    nu m-am gandit la asta, dar chiar este atipic pentru liderii europeni sa aiba de-a face cu prea multi premieri din alte tari. mai sunt si tari precum care au acelasi premier mai multe mandate la rand.

    pe de alta parte, daca stai si te gandesti bine, chiar este ironie ca cineva sa-ti doreasca stabilitate? sau iti vrea binele?
  • 0 (4 voturi)    
    dA (Miercuri, 21 februarie 2018, 21:51)

    Babilou [utilizator]

    Cred ca totusi italienii sunt inaintea noastra: durata medie de viata a unui guvern italian era, pana acum cativa ani, de sase luni.
  • +7 (7 voturi)    
    Daca asa au inteles romanii democratia... (Miercuri, 21 februarie 2018, 21:59)

    luciannn [utilizator]

    Suntem totusi abia la a doua generatie de oraseni si la prima generatie de democrati.
    Suntem urmasii lui Cocosila si ai lui Tanti Tantza din deal, si ne-am trezit cu o stampila in mana si cu liber la discutii politice, iar in loc de ulita avem forumuri, bloguri, site-uri de analisti.

    Cum sa supravietuiasca vreun ministru mai mult cu asa "sustinatori"?

    Bine zicea Cocosila in Morometii...
  • +3 (3 voturi)    
    Istorie. (Joi, 22 februarie 2018, 7:00)

    John M. [utilizator]

    Cu fiecare etapa de civilizatie a Europei, Romania a incercat sa-si schimbe profilul ca sa tina pasul, dar n-a reusit pentru ca ea nu si-a propus niciodata un obiectiv specific profilului ei, ci a cautat sa imite alte culturi. (Asa-zisul "sincronism cultural"). Devenind o tara inchegata de-abia in 1918, e si normal ca ea sa fie in continuare in cautarea proprie-i identitati. In acest proces, se ivesc si situatii comice cum e si asta cu prim-ministri schimbati pe banda si cu "gospodinele din Videle" ajunse sa decida destinele Romaniei, lucruri de care romanii uneori rad si alteori plang.
  • +1 (1 vot)    
    A te bucura si chiar a lauda asa zisele ironii (Joi, 22 februarie 2018, 16:19)

    xrogo [utilizator]

    ale unui cunoscut etilist la adresa unui inalt oficial roman denota cel putin prostie daca nu si mai mult, ce fel de romani sunteti de jubilati la asemenea chestiuni?