UPDATE Fosta judecatoare Geanina Terceanu, condamnata definitiv la 7 ani de inchisoare. Borcea a fost achitat, desi in prima instanta primise 3 ani si jumatate de inchisoare cu executare

de A.I., G.S.     HotNews.ro
Marţi, 20 februarie 2018, 16:04 Actualitate | Esenţial


Judecatoarea Geanina Terceanu (foto arhiva)
Foto: Agerpres
Fosta judecatoare Geanina Terceanu a a fost condamnata definitiv, de Inalta Curte, la sapte ani de inchisoare cu executare, potrivit Digi 24. Ioan Becali a primit 7 ani si 4 luni de inchisoare, Victor Becali 5 ani si 8 luni, iar Borcea, care primise si el o sentinta cu executare in prima instanta, a fost achitat, transmite sursa citata.

De la Terceanu va fi confiscata si mita primita, respectiv 185.000 euro, potrivit Agerpres. In plus, avocatul George-Antonie Iorgovan si Daniel-Costel Petre au fost achitati.
Victor Becali a fost eliberat luna trecuta din penitenciar, dupa ce a ispasit pedeapsa de 4 ani si 8 luni din dosarul “Transferurilor”. Ioan (Giovani) Becali a fost pus in libertate in septembrie anul trecut. Ea a fost condamnat in martie 2014 la 6 ani si 4 luni de inchisoare in acelasi dosar. Borcea isi ispaseste inca pedeapsa de 6 ani si 4 luni.

In prima instanta, magistratii au decis urmatoarele condamnari: Geanina Terceanu (5 ani si 6 luni de inchisoare cu executare pentru luare de mita), fratii Becali (3 ani de inchisoare), iar Cristi Borcea (3 ani si jumatate).

Istoricul cazului

Conform procurilor, pe 24 februarie 2009 Geaninei Terceanu (judecator la acea vreme la Tribunalul Bucuresti) i-a fost repartizat spre judecare celebrul caz "Dosarul Transferurilor". Ioan Becali, Victor Becali si Cristian Borcea (alaturi de alti cinci oameni de fotbal) fusesera trimisi in judecata pentru inselaciune si evaziune fiscala.

Pe 3 apilie 2012, Terceanu a luat decizia de a-i achita pe toti cei opt trimisi in judecata. Motivul a fost "fapta nu exista".

In urma investigatiilor, procurorii DNA au stabilit ca Geanina Terceanu a primit bani in schimbul solutiei de achitare. E vorba de mai multe transe, suma totala fiind de 195.000 de euro (in perioada aprilie 2009 - mai 2012). Banii i-au fost dati de Ioan Becali, Victor Becali (185.000 de euro) si Cristian Borcea (10.000 de euro). 

Ce au spus procurorii DNA


"Sumele de bani primite cu titlu de mita au fost remise magistratului de catre cele trei persoane fie personal fie prin intermediar, in diferite locatii din Bucuresti si judetul Ilfov si Ialomita. In cursul anului 2009, o parte din banii primiti in modalitatea de mai sus au fost folositi de inculpata Terceanu Geanina la achizitionarea unei locuinte".

Pe 12 noiembrie 2012, o decizie a Curtii de Apel Bucuresti a desfiintat hotararea de achitare pronuntata de Geanina Terceanu, instanta de control judiciar pronuntand condamnarea inculpatilor cu pedepse intre trei si opt ani de inchisoare (cu executare sau suspendare) in Dosarul Transferurilor.

Inalta Curte de Casatie si Justitie a decis in cele din urma rejudecarea cauzei. Motivarea: judecatorii de la Curtea de Apel Bucuresti au respins toate probelele cerute si nu i-au ascultat temeinic pe cei opt implicati in acest caz.

Decizia condamnarii a fost luata cu ajutorul unor probe pe baza carora fusesera anterior achitati de Tribunalul Bucuresti toti cei opt oameni de fotbal. 

Prejudiciul total a fost de aproape 1,5 milioane de dolari in ceea ce priveste statul si de zece milioane de dolari in dauna cluburilor implicate. 

Aici poti citi toate detaliile din Dosarul Transferurilor.




Citeste mai multe despre   
















16443 vizualizari

  • +45 (45 voturi)    
    Adica Borcea i-a turnat pe toti si a scapat (Marţi, 20 februarie 2018, 16:16)

    CezarN [utilizator]

    Nu ca sentintele celorlalt ar fi nemeritate....
    • +26 (28 voturi)    
      Exact, snitches get stitches (Marţi, 20 februarie 2018, 16:41)

      IisusVine [utilizator] i-a raspuns lui CezarN

      Pedeapsa era mica, oricum achitarea asta l-a facut tinta mobila pt interlopi. Foarte tare judecatorul, a stiut ce face, felicitari.
      Exista o tactica f urata si dura de vanatoare in Rusia: ca sa vanezi mai multi ursi, prinzi unul, il ranesti oribil si il lasi sa urle de durere. Ceilalti vin sa il ajute si atunci incepe macelul.
      • +8 (8 voturi)    
        Aha! (Marţi, 20 februarie 2018, 20:32)

        mimiloi [utilizator] i-a raspuns lui IisusVine

        Deci judecatorul l-a ranit oribil pe Borcea dindu-i cu suspendare. Cred ca Borcea o sa urle de durere.
    • +19 (19 voturi)    
      Metoda lover-boy (Marţi, 20 februarie 2018, 17:43)

      cartofil [utilizator] i-a raspuns lui CezarN

      S-a incurcat cu golanul asta, si-a stricat familia si a mai si intrat la puscarie. Eu l-as baga si pe borcica la puscarie pe viata, ca pe unde-si baga coada el, distruge vieti. Nu poate face nici un singur lucru cinstit pe pamantul asta, caci asa a fost facut de mama lui.
      • +7 (7 voturi)    
        corect... (Marţi, 20 februarie 2018, 20:45)

        Foxcrawl.com [utilizator] i-a raspuns lui cartofil

        dar ce sa-i faci daca isi tot gaseste prostii...ca de exemplu fosta viticusha a lui Bourceanu (i-am uitat numele).
      • +11 (11 voturi)    
        Penibila acesta judecatoare! (Marţi, 20 februarie 2018, 20:57)

        Clop [utilizator] i-a raspuns lui cartofil

        Si-a stricat profesia. Nu te intalnesti cu o persoana care are dosar penal, ca o pipitza pe centura, cand esti judecatoare.

        Declaratiile d-nei au fost lipsite de substanta si fara geamandura.
    • +13 (13 voturi)    
      Nu bre (Marţi, 20 februarie 2018, 20:28)

      mimiloi [utilizator] i-a raspuns lui CezarN

      Borcea e un monument national. Nu poti sa tii in puscarie singura speranta a natalitatii romanesti.
  • +18 (18 voturi)    
    .... (Marţi, 20 februarie 2018, 16:17)

    ...!?! [utilizator]

    cati ca Ea!?
    • +16 (18 voturi)    
      JUDECATOR bagat la puscarie...fara legile PSD (Marţi, 20 februarie 2018, 18:13)

      Kivek [utilizator] i-a raspuns lui ...!?!

      oare votantii PSD si slugile lor de la Antena 3 vor vedea ca MAGISTRATi, JUDECATORI intra la PUSCARIE astazi inainte ca legile PSD sa fie in vigoare???

      deci se dovedeste din nou ca NU e nevoie de legi speciale pt ca magistratii sa plateasca cand gresesc
    • +6 (8 voturi)    
      Basescu: "Justitia a facut mult mai mult rau decat (Marţi, 20 februarie 2018, 19:37)

      ty [utilizator] i-a raspuns lui ...!?!

      politicienii sau romanii cersetori din Roma sau Paris"
      M-am dus si in fata Parlamentului si i-am rugat: hai sa modificam si articolul din Constitutie care prezuma ca orice avere este licita. Consiliul Magistraturii a intervenit la CCR si a cerut sa nu fie radiata aceasta parte. Exista si o decizie europeana, a Consiliului JAI din 2005, care trebuia implementata pana in 2006. De aceea am propus modificarea din Constitutie. Uniunea Europeana cere ca in legislatie sa avem si proba inversa, facuta de cel suspectat. Toate statele serioase au implementat aceasta decizie in legislatie. Bulgaria a votat si ea, iar masurile intra in vigoare la 1 ianuarie"
      "Nu trebuie sa ne uitam numai la averile politicienilor. Uitati-va si la averile judecatorilor. Nu vreau sa credeti ca aceasta categorie poate sa mearga la nesfarsit ca un stat in stat. In Romania nu s-a facut o curatare a justitiei. Au ramas foarte multi judecatori care nu au nici o legatura cu democratia. Dupa cum merg dosarele de mare coruptie, procentul acestora e mare""domnul judecator da casa celui care ii da spaga, nu celui care are dreptate"
      Asta era prin 2011. Intre timp s-au schibat multi judecatori, au venit altii mai tineri. Unele din vechile obiceiuri au mai ramas. CSM-ul lupta pentru independenta justitiei dar nu si pentru echitate. Si daca face anual un raport despre zona pastorita nu-l da publicitatii. Dupa 11 ani de la aderare noroc tot cu MCV-ul. In Constitutia noastra inca se prezuma ca orice avere este licita (art. 44)
  • +7 (11 voturi)    
    Asa, si sentintele (Marţi, 20 februarie 2018, 16:17)

    liberte, egalite, mouie pesede [utilizator]

    Care raman cele definitiv definitive?
  • +19 (21 voturi)    
    Fratii Becali mai sunt în țară? (Marţi, 20 februarie 2018, 16:24)

    nick24 [utilizator]

    M-aș mira...
    • +1 (1 vot)    
      Ferentari si Pipera... (Miercuri, 21 februarie 2018, 9:10)

      ruskimushki [utilizator] i-a raspuns lui nick24

      ... sunt in Romania ?
      • 0 (0 voturi)    
        da (Miercuri, 21 februarie 2018, 10:09)

        bancher [utilizator] i-a raspuns lui ruskimushki

        s-au predat aseara.
        Iar pe Geanina au luat-o politistii de acasa.
  • +16 (18 voturi)    
    Mascatii descind (Marţi, 20 februarie 2018, 16:26)

    ruskimushki [utilizator]

    Incepe balul.

    vedem, asadar, fata piovrei: aceleasi personaje hade, cu ramificatii in lumea predecembrista de trista amintire.

    Cine vrea curatenie sa n-aiba mila de mafioti si sa nu planga la vederea unei perechi de catuse, slaba durere in comparatie cu aceea pe care-o simti atunci cand ti se face masina praf de la lipsa de drumuri sau cand te taie trenul in propria cuseta.

    Rand, pe rand, pe rand...
  • +39 (39 voturi)    
    sa iesi din puscarie (Marţi, 20 februarie 2018, 16:31)

    tropotaru [utilizator]

    si sa intri iar dupa numai o luna...

    ASTA inseamna sa fii mafiot!
    • +9 (9 voturi)    
      curat ghinion , zau asa (Marţi, 20 februarie 2018, 20:58)

      mnicku [utilizator] i-a raspuns lui tropotaru

      acu' s-au obisnuit si cine stie ce "pasarica" mai ciripeste si pleosc, mai primesc vre-un bonus de 5 ani de racoare
    • 0 (0 voturi)    
      de fapt (Miercuri, 21 februarie 2018, 10:10)

      bancher [utilizator] i-a raspuns lui tropotaru

      a fost o luna si jumatate ptr Victor si un an si jumatate ptr Jovani Becali.
      Oricum o dai, isi merita soarta.
  • +21 (21 voturi)    
    mda... (Marţi, 20 februarie 2018, 16:34)

    liviu_ [utilizator]

    bravo...
    bine... bravo pt judecatori...
    ca nu se stie daca acei condamnati mai sunt in romanica...
    e clar ca se faciliteaza fuga acestor corupti! imi este greu sa cred ca 8-10 oameni cautati pot pleca ....

    psd nu face o ancheta pt asta... daca cineva ajuta infractorii e ok... daca cineva vrea sa prinda infractorii atunci se fac comisii, se schimba legi, s.a.m.d. ...
    • +6 (6 voturi)    
      fratii (Marţi, 20 februarie 2018, 18:21)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      becali or fi tot in Costa Rica, sa puna de-o federatie si pe acolo?
      • +1 (1 vot)    
        ! (Miercuri, 21 februarie 2018, 8:54)

        jaoju [utilizator] i-a raspuns lui nahir

        nu vorbiti urat de costa rica !
  • +21 (21 voturi)    
    Bine, condamnare definitiva dar... (Marţi, 20 februarie 2018, 16:41)

    taro [utilizator]

    mai este tanti asta in tara sau a plecat in "concediu" pe ceva insula exotica si asteapta tripleti?
  • +4 (12 voturi)    
    si cu aritmetica cum ramane!? (Marţi, 20 februarie 2018, 16:41)

    complet_retard [utilizator]

    Ae fi excelent, si este foarte rar, ca se recupereaza prejudiciul!

    "De la Terceanu va fi confiscata si mita primita, respectiv 185.000 euro"

    Totusi, daca judecatoarea a fost condamnat definitiv pt ca a PRIMIT mita, cum de nu este nimeni condamnat pt ca i-a DAT respectiva mita?!
    Nu exista legi de conservare?!
    • +7 (9 voturi)    
      ... (Marţi, 20 februarie 2018, 17:02)

      dragonfly [utilizator] i-a raspuns lui complet_retard

      daca citeai macar titlul articolului, na poftim cu copy/paste din titlu: "Ioan Becali a primit 7 ani si 4 luni de inchisoare, Victor Becali 5 ani si 8 luni"
      • +3 (3 voturi)    
        Scuze, ma refeream la BORCEA! (Marţi, 20 februarie 2018, 20:06)

        complet_retard [utilizator] i-a raspuns lui dragonfly

        Scuze, eu ma refeream la Borcea, care a fost achitat!

        Despre EL era vorba, nu de fratii Becali!

        El este cel care i-a dat judecatoarei 20.000 Euro pentru ca a a apreciat-o ...
    • +10 (10 voturi)    
      a recunoscut si a colaborat (Marţi, 20 februarie 2018, 17:29)

      Francisc 1 [utilizator] i-a raspuns lui complet_retard

      iar cu suspendare nu-i putea da ca e recidivist .Decat nici unul condamnat mai bine scapa unu.
    • +11 (13 voturi)    
      Ei da, are banii din noptiera (Marţi, 20 februarie 2018, 18:03)

      liberte, egalite, mouie pesede [utilizator] i-a raspuns lui complet_retard

      Acuzat, de unde ai suma asta mare de bani? Din noptiera. Cine i-a pus acolo? Sotia. Si ea de unde ii are? De la mine. Si tu de unde ii ai? Pai nu v-am spus, din noptiera!
  • +14 (14 voturi)    
    Ioan Becali (Marţi, 20 februarie 2018, 17:15)

    Bandixit [utilizator]

    Acum vezi? ASTA inseamna sa fii mafiot!
    • +1 (1 vot)    
      Dinerovici... (Miercuri, 21 februarie 2018, 9:12)

      ruskimushki [utilizator] i-a raspuns lui Bandixit

      ... in varianta naturala.