Scandal la procesul 'Mineriada': Sute de persoane s-au prezentat la primul termen, sala este neincapatoare pentru partile civile citate

de G.S.     HotNews.ro
Marţi, 20 februarie 2018, 12:45 Actualitate | Esenţial


Partile civile din Dosarul Mineriadei, nevoite sa stea in frig
Foto: Agerpres
Un scandal a izbucnit marti dimineata la Curtea Militara de Apel Bucuresti, unde sute de oameni s-au prezentat la primul termen in camera preliminara al dosarului "Mineriada din 13-15 iunie 1990", transmite Agerpres.

Sala in care se desfasoara procesul este neincapatoare pentru partile civile citate in dosar, astfel incat oamenii au fost nevoiti sa stea afara, in frig, ei asteptandu-si randul sa fie strigati de pe o lista.

La un moment dat, un barbat a lesinat si a fost tarat cativa metri afara si pus pe un scaun, el revenindu-si dupa cateva minute. Barbatul a fost transportat cu o ambulanta SMURD la spital. Cunoscuti ai sai spun ca acesta este epileptic, are 46 de ani si a fost operat de mai multe ori.

Peste 1.400 de oameni sunt asteptati sa se prezinte la proces, fiind citati ca parti civile.

Dintre inculpati a venit doar fostul director al SRI Virgil Magureanu, care a fost intampinat cu huiduieli. "Criminalule, sa faci puscarie pentru ce ai facut!" - i-au strigat oamenii.

Nemultumit de modul in care se desfasoara procesul a fost si presedintele Asociatiei 21 decembrie 1989, Teodor Maries.

'Am fost asteptati cu politie militara, militie, cu jandarmi, cu buletinul luat, desi este un proces public. Nu stim cati vor intra in sala pentru ca nu au loc. Poate doamna presedinta a instantei nu a uitat cand a spus ca acest proces se va termina intr-un an si jumatate, cu termene din doua in doua zile", a declarat Maries.

La fata locului a fost trimis un dispozitiv de jandarmi, care incearca sa faca ordine, fiind montate si cateva garduri de protectie in fata instantei.

Inalta Curte de Casatie si Justitie urmeaza sa inceapa marti judecarea in camera preliminara a dosarului "Mineriada din 13-15 iunie 1990", in care fostul presedinte Ion Iliescu, fostul premier Petre Roman si fostul director al SRI Virgil Magureanu sunt acuzati de infractiuni contra umanitatii.

















3545 vizualizari

  • +20 (20 voturi)    
    Umilire (Marţi, 20 februarie 2018, 12:54)

    Ricafanica [utilizator]

    La mineriada ne-au bătut, acum ne umilesc sperând sa renunțam. Dacă o mai lungim, vom merge la parastasul vinovaților. Păcat de cei care au plătit cu viața.
    • -10 (18 voturi)    
      asta este tactica justitiei impartiale (Marţi, 20 februarie 2018, 13:52)

      nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui Ricafanica

      pt. care ies tinerii frumosi si liberi in ploaie si frig.
      dupa kotruta, erau deja clasate toate aceste dosare criminale.
      bravo celor ce n'au cedat, care s'au adresat la cedo.
      bravo cedo, ultima citadela de aparare a drepturilor omului !
      procesele mineriadelor si revolutiei ar trebui judecata in piatza publica. cu dreptul tuturor celor ce au de marturisit sa apara si sa spuna.
      desfasurate fara intrerupere, pana la hotararea definitiva.
      tactica termenelor peste sase luni este specifica justitiei romanesti postlovirutionare.
      asta este singura deosebire de justitia comunista. celeritatea. acolo, erai declarat vinovat in doua trei sedinte.
      aici, ani de zile pt. vinovati.
      da, e bine sa fie judecati repede, cat mai sunt in viata, macar sa auda sentinta, in picioare, paziti de jandarmi.

      aici, inculpatii pot fi numiti penali, pt. ca faptele exista, nu sunt pe probe portoccale, pe denunturi sau delatiuni.
      victimele revolutiei si mineriadelor cer dreptate !
      • +11 (13 voturi)    
        Amice esti idiot (Marţi, 20 februarie 2018, 14:58)

        Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui nash pandelica

        ar fi spus marele Caragiale. Ce treaba are DNA-ul cu procesul acesta instrumentat de parchetul militar. Cat despre scrierea complet agramata o punem mai curand pe zaibarul de la pranz decat pe seama analfabetismului functional.
        • +1 (5 voturi)    
          cine a zis ceva de dna ? (Marţi, 20 februarie 2018, 17:17)

          nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui Bogdan_100

          era vorba de kotrutza, procuroare generala a romaniei, cea care le'a clasa, si pe care o soma base sa le redeschida.
          si inca ceva, tinerii ies in piata sa apere justitia toata, nu numai dna sau pe kotrutz, nu'i asa ?!

          cred ca nu mai este nevoie sa apelam la caragiale, spre a afla cine este idiotul.
          sau, poate, analfabetu functional...

          dupa multimea de minusuri, se pare ca nu doriti pedepsirea vinovatilor, criminalilor.
          pedepsirea udrei este o ...cestiune mai arzatoare...
          • 0 (0 voturi)    
            Legati in serie sau paralel ? (Miercuri, 21 februarie 2018, 9:01)

            ruskimushki [utilizator] i-a raspuns lui nash pandelica

            Base, mi se pare, avea functia de Ministru al Transporturilor.
            De ce atata graba pe el, vrea cumva sa fie audiat ? Vina n-o are doar Iliescu, ci si guvernul de-atunci.
          • 0 (0 voturi)    
            analfabetism functional (Miercuri, 21 februarie 2018, 13:00)

            victorasz [utilizator] i-a raspuns lui nash pandelica

            Amice, faci parte din guvernul PDSR, asta e clar, la cat de agramat esti. Doar tupeul nemarginit al unui membru de soi al partidului unic rosu si ciumat poate sa lase pe cineva sa deschida gura despre analfabetism cand tu e mai mult ca sigur c-ai fost repetent si la gradinita, nu doar la gimnaziu. Rar se vede un comentariu atat de plin de greseli de gramatica. Liviule, tu esti, dragule? Ai scris pe genunche?
  • +9 (9 voturi)    
    Nea Nelu,calare pe bicicleta l'u Petre Neulander? (Marţi, 20 februarie 2018, 13:52)

    Plagarus [utilizator]

    Rusinoasa pagina de istorie post 89 !!!!
  • +6 (6 voturi)    
    Si Iliescu unde e? (Marţi, 20 februarie 2018, 15:13)

    Barjou [utilizator]

    Pe Iliescu nu l-au inculpat? Nu numai Mineriadele au ucis, ci si lovitura de stat din 1989. Procesul asta unde e?
    • +3 (3 voturi)    
      asa-i (Marţi, 20 februarie 2018, 16:06)

      baimarean [utilizator] i-a raspuns lui Barjou

      ..dar daca ii dau (lui si celorlalti) vreo cativa zeci de ani cu executare , parca mai imi trece .
      Stiu - familiile victimelor nu uita -- dar spera!
      Personal, m-as imbata toata saptamana de bucurie sa-l vad pe Iliescu in zeghe....Ultima data a fost in cazul Varanului...
    • +3 (3 voturi)    
      probabil ca sunt procese (Marţi, 20 februarie 2018, 17:19)

      nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui Barjou

      separate, si amandoua in curs.
      numai ca, cursul este prea lent. pare a curge la deal...