UPDATE Ambasadorul SUA a fost la Parlament sa discute cu liderul PSD / Dragnea: Am discutat despre "dezvoltarea parteneriatului pe industria de aparare" si am subliniat "dorinta ferma ca industria de aparare din Romania sa se dezvolte"

de G.S., I.R.     HotNews.ro
Marţi, 20 februarie 2018, 11:16 Actualitate | Esenţial


Ambasadorul american Hans Klemm a avut marti o intalnire cu Liviu Dragnea la biroul din Parlament al presedintelui Camerei Deputatilor. La discutie a participat si Ana Birchall, vicepremier pentru implementarea parteneriatelor strategice ale Romaniei. Klemm a plecat din biroul lui Dragnea, insotit de Birchall, dupa circa 50 de minute. Ambasadorul american nu a facut declaratii.

UPDATE 16:25 Am discutat despre "dezvoltarea parteneriatului pe industria de aparare" si am subliniat "dorinta ferma ca industria de aparare din Romania sa se dezvolte" in cadrul acestui parteneriat, a spus Liviu Dragnea, care a spus ca a primit "asigurari ca si din partea americana e aceeasi dorinta".

UPDATE 14.24 Comunicatul transmis de presedintele Camerei:

"Intalnirea a avut loc pe fondul unei dinamici pozitive a relatiilor bilaterale, in domeniile politico-militar si de securitate, Romania fiind prima tara membra NATO care a alocat 2% din PIB pentru aparare. Presedintele Camerei Deputatilor a subliniat ca Parteneriatul Strategic cu SUA reprezinta pilonul politicii externe si de securitate a Romaniei. Tara noastra a avut cea mai mare crestere economica din Europa, continuand, in acelasi timp, sa fie un generator de securitate si stabilitate, in special in regiunea noastra. 

In acest sens, discutiile dintre cei doi oficiali s-au axat pe identificarea oportunitatilor de intarire si aprofundare a Parteneriatul Strategic intre Romania si SUA in toate domeniile, partea romana subliniind importanta amplificarii si dezvoltarii dimensiunii economice, in special in domenii cheie precum energie, IT si securitate cibernetica, stiinta si cercetare. 

Astfel, s-a agreat elaborarea si implementarea unui plan de actiuni de lucru pentru a intari si aprofunda parteneriatul strategic intre Romania si SUA, pe aceste dimensiuni."

UPDATE 12:29 Potrivit unor surse politice, Hans Klemm a fost invitat la aceasta discutie de liderul PSD

Ambasadorul SUA in Romania a fost, pe 12 februarie, la Palatul Victoria pentru o intalnire cu premierul Viorica Dancila.  Klemm a discutat cu Dancila subiectul Justitiei la intalnirea de la Guvern, arata atunci Ambasada SUA intr-un raspuns pentru HotNews.ro

Dragnea si Klemm au mai avut o intalnire la mijlocul lunii noiembrie, tot la Parlament.


Citeste mai multe despre   


















4837 vizualizari

  • +21 (23 voturi)    
    hmm (Marţi, 20 februarie 2018, 11:22)

    dum_i [utilizator]

    Iarasi trebuie nea dragnea sa il certe pe american ca ii cad bursele pe la el p-acasa...
    • +2 (2 voturi)    
      Sa auzim de la Klemm insusi, altfel (Marţi, 20 februarie 2018, 15:06)

      Jos_Dictatura_Dragnea [utilizator] i-a raspuns lui dum_i

      e gargara PSDista.
    • +3 (7 voturi)    
      Semn rau... (Marţi, 20 februarie 2018, 15:16)

      cartofil [utilizator] i-a raspuns lui dum_i

      Cred ca infractorul condamnat definitiv l-a chemat pe ambasador sa-i spuna: uite, v-am dat bani, va mai dam, v-am cumparat rachete, ne lasati sa o mazilim pe Kovesi pentru acesti bani.
    • +5 (5 voturi)    
      ... (Marţi, 20 februarie 2018, 15:46)

      Soljenitin [utilizator] i-a raspuns lui dum_i

      Totusi, ce treaba are cu politica externa infractorul condamnat penal definitiv Dragnea Liviu care, din nefericire, ocupa si postul de presedinte al Camerei Deputatilor?

      De cand si pana cand un infractor dovedit are dreptul de a ocupa un asemenea post, are dreptul de a reprezenta Romania inaintea ambasadorilor?

      Nu penalii ne reprezinta, nici puscariasii si nici urmaritii penal!
  • +22 (26 voturi)    
    Cred ca mesajul a fost (Marţi, 20 februarie 2018, 11:27)

    canavaro [utilizator]

    nu va atingeti de DNA !
    • -13 (19 voturi)    
      Esti destept de bubui, adica Dragnea l-a (Marţi, 20 februarie 2018, 13:00)

      xrogo [utilizator] i-a raspuns lui canavaro

      chemat pe Klemm ca sa-i spuna Klemm lui Dragnea sa nu se atinga de DNA, noaptea mintii!
      • +7 (11 voturi)    
        Inseamna ca dragnea (Marţi, 20 februarie 2018, 13:42)

        Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

        i-a spus lui Klemm ca nu se atinge de DNA. Asta cu noaptea mintii e de pe la infractorii ce se dau ana-listi pe la televiziuni. Dupa postari esti cu adevarat intr-o noapte polara!
      • +4 (8 voturi)    
        Asa e, nu s-a discutat de DNA. (Marţi, 20 februarie 2018, 14:33)

        Prea_Tarziu [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

        Eu cred ca a negociat plecarea in Brazilia a lui si a familiei sale. As estima ca i s-a permis, deoarece este stiut ca din martie va intra la mititica daca mai sta pe plaiurile noastre.
        Partea excelenta este ca odata cu plecarea lui PSD se va dezagrega urmand ca la alegerile viitoare sa obtina 15% dar impreuna cu ALDE Tariceanu liberalu'lui Peste Prajit.
      • +6 (10 voturi)    
        mai prostovane, (Marţi, 20 februarie 2018, 15:04)

        nahir [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

        tu chiar iti inchipui ca dragnea l-a chemat pe Klemm? Pe ala pe care-l voiati expulzat din Romania? Ca ambasadorul SUA este la ordinele lui dragnea paturica?
        • -5 (7 voturi)    
          Nu-si inchipuie. (Marţi, 20 februarie 2018, 17:51)

          Reticentul [utilizator] i-a raspuns lui nahir

          Dar nici prostovan nu e. Analiza e foarte simpla: ca sa-ti dai seama cine pe cine a chemat, vezi cine la cine s-a prezentat. Foaarte simplu. Ce-i drept Klemm pare in ultima vreme o curca beata: primit sau chemat ba la Dragnea, ba la Toader, ba la Dancila... Ce treaba are el cu astia?! Sa i se spuna in batjocura ca suntem de aceeasi parere cu Trump care tocmai ce infiera un abuz judiciar american? Ori vrea sa-i implice politic in sistemul nostru judiciar, independent in ultimii 12 ani, si sa afecteze independenta justitiei? Nu pare cusher.
  • +21 (23 voturi)    
    E groasă rău (Marţi, 20 februarie 2018, 11:27)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Excelența sa în fața unui hoț condamnat și inculpat in alte tâlhării împreună cu progenitura. Adică AMBASADORU & SCURSURA - o comedie care se joacă cam de vreun an
    • +7 (9 voturi)    
      are stomac domnul Ambasador (Marţi, 20 februarie 2018, 13:47)

      ..13 [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

      Pentru ca iubeste Romania si romanii cinstiti.

      In rest sa auzim de mai bine!
      • 0 (0 voturi)    
        Să-l (Marţi, 20 februarie 2018, 22:47)

        ionv [utilizator] i-a raspuns lui ..13

        punem președinte.(haștagmistărklemmpreșădinti.)
        Vai, uitai că-l avem pe herr Klaus ot Hermanstadt.
    • 0 (2 voturi)    
      Americanii (Marţi, 20 februarie 2018, 22:10)

      ionv [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

      și mulți alții sunt pragmatici.
      Atâta timp cât le-a fost de folos, l-au pupat și pe Ceaușescu.
      După ce și-au văzut căruța plină, l-au dat pe mâna pravoslavnicilor.
      Numai noi, chiar dacă domnul Boia afirmă că istoria nu se repetă, continuăm a ne f(reca) la cap unii pe alții și nu ostenim în a ne gudura fleoșcăiți pe la o Poartă ori alta sau pe lângă funcționărașii de mâna a șapte(sprezece)a ai vremelnicelor mari puteri.
  • +20 (22 voturi)    
    Si Dragnea e acolo, (Marţi, 20 februarie 2018, 11:29)

    Habermas [utilizator]

    sau e plecat deja in Brazilia? Sau in Venezuela?
  • +15 (19 voturi)    
    i-o (Marţi, 20 februarie 2018, 11:35)

    nahir [utilizator]

    fi adus un bilet de avion spre Costa Rica, trimis de udrea si bica.
  • +30 (34 voturi)    
    Daca e prezenta Ana Birchall, ambasadorul va... (Marţi, 20 februarie 2018, 11:57)

    YorkshireTerrier [utilizator]

    ... pleca satisfacut si pe deplin edificat in ceea ce priveste parteneriatul strategic. ;)
    • +11 (11 voturi)    
      hmmm (Marţi, 20 februarie 2018, 12:13)

      rakkone [utilizator] i-a raspuns lui YorkshireTerrier

      Nu avem de unde sa stim, poate doar zambetul cu gura pana la urechi al dnei Birchall sa ne spuna mai multe.
    • +10 (10 voturi)    
      Esti rautacios ! (Marţi, 20 februarie 2018, 12:18)

      Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui YorkshireTerrier

      Ana a prestat doar pe post de traducator pt Livache !
      • +6 (6 voturi)    
        se (Marţi, 20 februarie 2018, 15:12)

        nahir [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

        refera la soloul la "saxofon" prestat de anisoara, in urma cu mai multi ani, pe banchetele din fata ale unui automobil. "Concertul" a fost inregistrat si prezentat publicului amator (curios ca nu se stie cine era proprietarul "saxofonului" si al masinii, evident), eveniment dupa care anuta a disparut un timp de pe firmamentul shou-bazului politic romanesc.
        A reaparut la tv prima data cand, prisosindu-i fo 5.000 euro prin posetuta, ii lasa in "custodia" lui Geoana, fix inainte de alegerile la presedintie din 2009. Hand by hand without receipt.
      • +7 (7 voturi)    
        Da, ca-i buna de gura ... (Marţi, 20 februarie 2018, 15:18)

        cartofil [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

        ...
  • +22 (26 voturi)    
    heh (Marţi, 20 februarie 2018, 11:59)

    Soljenitin [utilizator]

    I-auzi, mai stie infractorul condamnat penal definitiv Dragnea Liviu si alta limba in afara de rusa?
    • +8 (10 voturi)    
      Eu cred ca invata.. (Marţi, 20 februarie 2018, 12:07)

      Ochii_pe_voi [utilizator] i-a raspuns lui Soljenitin

      Invata limba tarii unde va fugi dupa ce va fi condamnat definitiv la puscarie. Asta daca nu se va fugi la camaradul de tâlharie Ghita, ca in Serbia, cu rusa te descurci.
  • -13 (13 voturi)    
    corect (Marţi, 20 februarie 2018, 12:43)

    srpc [utilizator]

    atata vreme cat Maior il ia la rost pe Trump, e firesc ca si Klemm sa-i traga de bretele pe cei de la Bucale
  • +13 (15 voturi)    
    Sper ca (Marţi, 20 februarie 2018, 12:47)

    omezu [utilizator]

    Domnul ambasador si-a lasat portofelul acasa inainte de intalnire...cu Liviu nu stii niciodata cand te face la buzunare.
    • +4 (4 voturi)    
      s-a scos domnul Ambasador (Marţi, 20 februarie 2018, 13:51)

      ..13 [utilizator] i-a raspuns lui omezu

      Umbla doar cu cardul - fara plati cash - si...

      nu te pune cu cardul domniei sale ca nu stii ce si cat de repede te paleste de nu mai poti duce nici o paine...
  • -15 (19 voturi)    
    a lasat-o hegemonul din brate pe Kovesi? (Marţi, 20 februarie 2018, 13:02)

    demaGOGU [utilizator]

    ..asta e (singura) intrebare!
    • -11 (11 voturi)    
      vom afla! (Marţi, 20 februarie 2018, 13:26)

      kingdavidhotel(banat pentru adevar?) [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

      deocamdata pe aici este doar wishfull thinking.
  • +6 (6 voturi)    
    Iar a iesit Livache la cersit (Marţi, 20 februarie 2018, 13:42)

    alegzandru [utilizator]

    A fost la Cotroceni, si-a furat-o. Acum il cheama pe Klemm, prb cu mesajul "batrane, va iau arme de miliarde, vreau amnistie si protectie pt dosarele mele". Si-o fura si de data asta.

    E vai de el, saracul.
  • +6 (6 voturi)    
    parerea mea este ca i- spus cam asa dl. Ambasador (Marţi, 20 februarie 2018, 13:46)

    ..13 [utilizator]

    Buna ziua,

    dear Draga - cum se zice pe la voi -

    Am auzit ca prin targ, la voi, in Bucharest, umbla vorba precum ca sunteti penal domnule Dragnea - asa este sau nu este asa?

    daca nu este asa presupun ca aveti niste argumente ca sa contraziceti pentru ca trebuie sa informez rapid despre situatia Dvs. la Washigton si stiti si Dvs. ce se intampla dupa...

    Aha - am inteles...
    Buna traducerea dvs. dna...Apreciez.

    Deci ramane cum am stabilit domnule dragnea...

    O zi mai buna sa aveti!
  • +5 (5 voturi)    
    degetele prinse la tocul usii (Marţi, 20 februarie 2018, 17:35)

    revo [utilizator]

    L-a vazut careva pe Livache dupa ce a plecat Klemm? Mai avea toate degetele la purtator? Erau vineti, atarnau sau lipseau cu totul? Ce contract mai urmeaza?
    • +1 (1 vot)    
      ma scuzati (Marţi, 20 februarie 2018, 19:45)

      ..13 [utilizator] i-a raspuns lui revo

      poate aveti in vedere oarece contract cu Moartea sau cu Gherla...

      Sa gandeasca cat de mult poate pozitiv maretul conducator ca de restul se ocupa justitia din RO, UE si USA - un mizilic maretul asta si daca ne aducem aminte de Eminescu putin adaptat situatiei

      ":era pe cand nu s-a zarit
      acum il vedem, si nu este"

      Bye-Bye see you soon!
      i-a zambit profesional dl. AMbasador

      PS = locul actiunii viitoare nu stiu aca a fost stabilit