Ministrul energiei, catre un jurnalist: Esti nesimtit!

de CP     HotNews.ro
Luni, 19 februarie 2018, 11:55 Actualitate | Esenţial


Anton Anton
Foto: AGERPRES
Anton Anton, ministrul energiei, i-a spus unui jurnalist ca este nesimtit, dupa ce acesta l-a intrebat "ce este curentul electric. Dialogul a avut loc in cadrul conferintei pe teme energetice "ZF Power Summit". Vezi in text dialogul dintre cei doi.

"Cer iertare, ca poate parea ca sunt nesimtit, dar in calitatea dumneavoastra de fost profesor, imi puteti spune ce este ala curent electric", a intrebat Mihai Nicut, jurnalist la Economica.net. Ministrul a raspuns sec: Esti nesimtit!


Citeste mai multe despre   
















11713 vizualizari

  • +23 (29 voturi)    
    2018 (Luni, 19 februarie 2018, 12:02)

    dum_i [utilizator]

    In 1918, milioane de romani sarbatoreau marea unire, dupa ce multi dintre ei isi dadusera viata pentru acest ideal

    in 2018 suntem condusi de nemernicii astia. Mai rai ca rusii. Mai rai ca turcii. Mai rai ca austriecii. Romani de Romani. Jeguri ordinare.
  • +14 (20 voturi)    
    Curentul electric/ (Luni, 19 februarie 2018, 12:03)

    vio7 [utilizator]

    Curentul electric este ala cu care merge liftul! Liftul ala in care vazurati investitorii straini:)))Prostul nu e prost destul daca nu e si ...nesimtit!
  • -29 (47 voturi)    
    Bravo, (Luni, 19 februarie 2018, 12:04)

    fokerul [utilizator]

    foarte bine i-a zis! Asta e întrebare?
    • +9 (21 voturi)    
      Ce va mai place sa cenzurati jurnalistii (Luni, 19 februarie 2018, 12:37)

      2087 [utilizator] i-a raspuns lui fokerul

      Vrem libertate sau nu? Asta e intrebarea. Daca limitam jurnalistii la numai anumite intrebari, aia e cenzura si dictatura.
      • -6 (16 voturi)    
        "ziaristul" (Luni, 19 februarie 2018, 13:41)

        fokerul [utilizator] i-a raspuns lui 2087

        se aştepta la asemenea răspuns, tocmai de aia i-a şi adresat-o provocând-ul. Şi-a asumat faptul că este nesimţit (vezi întrebarea), trebuia doar ca cineva să i-o confirme în public... Asta n-are nimic de-a face cu cenzura, libertatea presei sau libertatea de exprimare.
        • 0 (0 voturi)    
          si pentru ca... (Marţi, 20 februarie 2018, 15:31)

          crackporta [utilizator] i-a raspuns lui fokerul

          ...ministrul energiei este suficient de "destept" ii raspunde in aceeasi maniera :-/

          Nu stiu ce oameni vreti sa va reprezinte pe dumneavoastra, dar eu consider ca acel raspuns nu este demn de un ministru, chiar pentru o intrebare idioata.

          Si totusi ramane intrebarea: stie sau nu ministrul energiei ce este curentul electric?
      • +3 (3 voturi)    
        Ce treabă are cenzura? (Luni, 19 februarie 2018, 15:14)

        Barosanu_nr1 [utilizator] i-a raspuns lui 2087

        Poți spune ce vrei, iar în funcție de conținut vei fi calificat în mod corespunzător.

        P.S.: Domnu' ministru dăduse deja măsura „cunoștințelor” sale (ghilimelele se impun) în cadrul aceleiași întâlniri. Întrebarea din articol a fost un mișto ieftin de tipul RTV (cu care Economica.net sunt asociați pe site).
  • -28 (48 voturi)    
    Pai si are dreptate Ministrul. (Luni, 19 februarie 2018, 12:06)

    Habermas [utilizator]

    Este clar o intrebare de tupeist 'da Bucuresti', nu de jurnalist. Unii jurnalisti cred ca totul trebuie sa li se permita, inclusiv sa-ti insulte inteligenta. Un jurnalist cu bun simt nu profita de posibilitatea de a pune o intrebare pentru a pune ASTFEL de intrebari. Un jurnalistr cu bun-simt si profesionist are totusi intrebari adevarate de pus.

    Nu sunt fan ALDE, dar si eu in locul lui Anton tot asa i-as fi spus clar in fata ca-i nesimtit. In plus l-as fi invitat sa fie profesionist sau sa plece si sa nu-mi piarda timpul cu imbecilitati, ca poate alt jurnalist are intrebari serioase.
    • +15 (19 voturi)    
      corectie (Luni, 19 februarie 2018, 12:38)

      Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui Habermas

      Este din Pitesti. Nu-ti adauga si frustrarile personale la un comentariu absolut ok in rest.
      • -7 (9 voturi)    
        corectia mea: tupeu "da sudist" (Luni, 19 februarie 2018, 13:31)

        Habermas [utilizator] i-a raspuns lui Nevermind

        PS. pai cum sa n-am frustrari personale daca numai asa gandesc sudistii. Unde dai, unde te intorci numai de tigania lor te lovesti.

        PS2; de fapt nu sunt total sigur daca sa includ Oltenia la "sudisti". Uneori da, uneori nu. Sau mai degraba as include numai Oltenia de sud. Problema reala este cu "dasteptii" "da" "munteni" de campie.
        • +4 (4 voturi)    
          asa mai merge (Luni, 19 februarie 2018, 16:02)

          Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui Habermas

          Macar nu suntem inceti in exprimare si gandire :D

          Ideea e ca sunt satul sa fim acuzati de tot ce fac fostii vecini de cartier ai acuzatorilor, doar pentru ca au vopsea proaspata pe buletinul de bucale. Valabil si pentru guvernantii veniti cu toate rubedeniile de a n-a spita si vecinii de bloc/cartier/sat (pavian cu mantie, MAI, soferul lui boc facut consiglier etc), din toata tara.
          • 0 (2 voturi)    
            Aiurea. Sudistii gandesc repede si prost (Marţi, 20 februarie 2018, 9:33)

            Habermas [utilizator] i-a raspuns lui Nevermind

            Nu-i vorba de imigrantii care vin in Bucuresti din toate partile tarii. Si nu-i vorba de diferenta de educatie intre categorii sociale. Este vorba de Cultura Locala (adica regulile de functionare de fond, obiceiurile, felul de a fi si a face) Turco-Tiganeasca a Bucurestiului, care nu a disparut nici dupa 150 de ani de Romanie oficiala si in care se adapteaza noii veniti (persoane, indivizi fizici), indiferent de unde vin.

            Daca nu veneau in Bucuresti Moldovenii, incepand cu marea migratie a Junimistilor care au adus civilizatia Europeana in Bucuresti, urmata apoi de Ardeleni si ceilalti, Bucurestiul ar fi fost in si mai rau decat acum. In plus, cei care sunt mai educati acum sunt datorita avantajului economic pe care il are o capitala a unei tari supra-centralizate. Cu alte cuvinte, fara centralizarea asta, Bucurestiul n-ar mai fii avut nici pe cea mai mare parte dintrer localii educati pe care ii are.

            Pe scurt, nu mai fa pe desteptul rapid, ca nu tine. Esti doar rapid.
    • +5 (7 voturi)    
      stii (Luni, 19 februarie 2018, 13:08)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui Habermas

      sa raspunzi la intrebare? Ca nu esti ministrul energiei.
  • -13 (25 voturi)    
    . (Luni, 19 februarie 2018, 12:06)

    Jesuis.PasCharlie [utilizator]

    Pentru chestia asta am fost dat afara de la ore ( bine, ma detesta pentru ca eram cu 2 lectii inainte intotdeauna si pentru ca aveam parul lung).
    Cica la el "curentul electric este miscarea ordonata a purtatorilor de sarcina " - eu am pufnit si am replicat "o garnitura de tren este o insiruire de vagoane".
    Exista o definitie decenta?
    On topic ,sa numesti un jurnalist "nesimtit" este...pierdere de timp .
    • +1 (1 vot)    
      Întrebare pentru grupa mare (Luni, 19 februarie 2018, 21:16)

      Gabu [utilizator] i-a raspuns lui Jesuis.PasCharlie

      Întrebarea e de milioane, pentru că daca ne-am lua după definiția scolastică și-am reteza conductorul, ar rezulta că s-ar vărsa electronii pe jos... pe pantofii domnului sinistru. Pe de altă parte, domnul jurnalist a făcut, după părerea mea o greșală de strategie, încercând să sugereze răspunsul. Era suficient să demonstreze că habar nu are.
  • +9 (21 voturi)    
    Numai aroganta de la PSD (Luni, 19 februarie 2018, 12:09)

    2087 [utilizator]

    Era oare asa greu sa raspunda? Ministrii lucreaza teoretic pentru cetateni, nu pentru partid, deci ar trebui sa raspunda, indiferent de intrebare.

    Ma rog, in Romania ar trebui multe lucruri...
    • -5 (9 voturi)    
      . (Luni, 19 februarie 2018, 13:09)

      Jesuis.PasCharlie [utilizator] i-a raspuns lui 2087

      Prof. Ciocanelli ,Dzeu sa-l ierte spunea " stim foarte multe lucruri despre curentul electric dar inca nu stim precis ce este ".
      Adevarata aroganta este sa crezi ca stii toate.
    • -3 (5 voturi)    
      ai cam incurcat lucrurile aici. (Luni, 19 februarie 2018, 13:35)

      Habermas [utilizator] i-a raspuns lui 2087

      Nu-i de la PSD, ci ALDE. Nu ca ar fi mai bun ca partid, dar ca sa fie corect.
      Nu-i vorba aici de cine este la guvernare, desi in fundal acesta este subiectul. Aici este vorba de bun simt in general. Se cere de la toata lumea, inclusiv de la jurnalisti.
  • -7 (31 voturi)    
    Fara suparare (Luni, 19 februarie 2018, 12:13)

    Picsius [utilizator]

    ..dar chiar si cu un context extrem de potrivit nu inteleg intrebarea. Evident ca domnul "profesoruldefluide" nu este o persoana de admirat, dar jurnalistii ar trebui sa puna niste intrebari mai potrivite. Acesti oameni sunt nepregatiti, dar nu prin intrebarile astea le testezi nivelul de pregatire. Te rpegatesti si pui intrebari legate de subiect si apoi, daca esti in stare, mai pui si o intrebare secundara functie de raspuns. Din pacate jurnalistii de ambele tabere sunt mai mult interesati de can can asa ca DA - e nesimtit ala!
  • +10 (16 voturi)    
    Intrebare absurda... (Luni, 19 februarie 2018, 12:14)

    Cataleya [utilizator]

    ...raspuns penibil.
    • +9 (9 voturi)    
      jurnalistul (Luni, 19 februarie 2018, 13:11)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui Cataleya

      a vrut sa scoata in evidenta liftul "intelectualului" ministru al energiei.
  • +13 (23 voturi)    
    aveati alte asteptari ??? (Luni, 19 februarie 2018, 12:16)

    Dr.Mythnick [utilizator]

    aveati alte asteptari ???

    atat poate PSD... doar jeguri de oameni, care sunt in stare sa execute ce cere Dragnea ...
  • +11 (21 voturi)    
    a (Luni, 19 februarie 2018, 12:19)

    adrian67 [utilizator]

    Sunt curios, cand intreba un student si nu stia sa raspunda la intrebare, era suficient sa-i spuna studentul ca e nesimtit? Ce nota lua studentul respectiv?
    • -2 (2 voturi)    
      In caz ca nu ti-ai data seama, (Luni, 19 februarie 2018, 13:36)

      Habermas [utilizator] i-a raspuns lui adrian67

      jurnalist si student nu sunt acelasi lucru.
  • -11 (31 voturi)    
    Raspuns corect (Luni, 19 februarie 2018, 12:22)

    Calin02 [utilizator]

    Jurnalistul a depasit limita.
  • -6 (22 voturi)    
    cand o cauti cu lumanarea... (Luni, 19 februarie 2018, 12:27)

    demaGOGU [utilizator]

    ...nu poti fi suparat ptr ca ai gasit-o!
  • +3 (17 voturi)    
    Nu e nesimtit, (Luni, 19 februarie 2018, 12:31)

    Cheie primara [utilizator]

    e de la Spiru și atâta îl duce capu. Îmi pare rău că-l contrazic pe dl. profesor.
  • +11 (19 voturi)    
    Trump (Luni, 19 februarie 2018, 12:35)

    Ursuletul de Plus [utilizator]

    naste pui vii. Care ajung ministri in Romania.
  • +7 (7 voturi)    
    Nu asa reactioneaza un politician adevarat (Luni, 19 februarie 2018, 14:38)

    nyivus [utilizator]

    Un politician competent trebuie sa fie in stare sa raspunda la orice intrebare, chiar daca e una tendentioasa sau sarcastica. Nimic nu-i da dreptul sa-l faca nesimtit pe cineva doar fiindca ii pune o intrebare. Cel mai bun exemplu e Justin Trudeau, primmul ministru al Canadei, care a vizitat Institutul Perimeter, cel mai important institut de fizica a tarii si un jurnalist l-a intrebat (usor sarcastic), daca stie ce este calculul cuantic http://stirileprotv.ro/stiri/international/i-a-lasat-pe-toti-cu-gura-cascata-ce-a-raspuns-premierul-canadei-dupa-ce-a-fost-rugat-sa-explice-calculul-cuantic-video.html
    • -2 (6 voturi)    
      Mare diferenta! (Luni, 19 februarie 2018, 16:00)

      Habermas [utilizator] i-a raspuns lui nyivus

      Trudeau era in context universitar, iar intreabrea:
      1. A fost pusa pe un ton de gluma, aluzie in paranteza, in mod civilizat si fara a incerca sa-l "incuie" pe Trudeau, ci sa-l atzatze putin. NU a fost intrebarea in sine, tocmai ca sa nu fie agresiva si prosteasca, si
      2. A urmat si intrebarea veritabila.

      In cazul de fata, nu stiu care a fost contextul, dar probabil nu a fost unul universitar, ci unul de bazar.
      • +4 (6 voturi)    
        Nu exista scuze ptr . asa ceva. (Luni, 19 februarie 2018, 19:21)

        nyivus [utilizator] i-a raspuns lui Habermas

        Nu conteaza contextul. Un jurnalist i-a pus o intrebare. Nu l-a jignit, nu l-a injurat, ci l-a intrebat ceva. Iar ca ministru, intr-o tara civilizata, nu-ti permiti sa-l faci nesimtit, ci ii raspunzi. Iar daca nu stii, ce sa-i spui, atunci fii in stare sa gasesti un raspuns, fara sa jignesti sau sa te dai jignit.
        • -1 (1 vot)    
          Bravo! (Luni, 19 februarie 2018, 23:18)

          Gabu [utilizator] i-a raspuns lui nyivus

          Corect domnule, asta este, ati pus punctul pe i. Aceste scursuri ce au ajuns sa ne conduca se cred superiori dar crudul adevăr e altul. Ceea ce e mai grav e ca sunt oameni si nu putini, care recunosc superioritatea aprioric declarata a acestora.
    • -6 (8 voturi)    
      Nu exista comparatie... (Luni, 19 februarie 2018, 16:26)

      rcb [utilizator] i-a raspuns lui nyivus

      ... Pe Trudeau nu l-a intrebat nimic, a spus cu umor ca era cat pe ce sa-l intrebe si a continuat cu o intrebare adecvata.

      Bovina de jurnalist roman a incercat sa faca scandal, si a reusit sa dovedeasca ca e prost. Ministrul nu trebuia sa-i zica "nesimtit" - nesimtit e daca nu se scoala in tramvai cand vine un batran sau o gravida - trebuia sa-i spuna ceea ce e, prost.
  • +7 (7 voturi)    
    Curentul electric (Luni, 19 februarie 2018, 17:29)

    Rescator [utilizator]

    este o miscare dirijata a electronilor rosii,printr-un
    conductor metalic,prin care se scurg si spagile spre
    PSD/PCR.Aceasta "miscare " se desfasoara potrivit
    prevederilor legii Ciordache-Pricolicea-Serban N.
  • +1 (1 vot)    
    anton anton (Luni, 19 februarie 2018, 20:23)

    Emil56 [utilizator]

    Ce sa ne mai miram ?
    Care este deosebirea intre ion iliescu cu "mai animalule" si anton anton (mi s-au terminat literele mari cand vorbesc despre astfel de oameni !) cu "esti nesimtit" ? ! Nici una; tot o apa si-un pamant !
    Nici lor nu le vine sa creada ca au ajuns acolo, (din vina celor care nu ies la vot) !
  • 0 (0 voturi)    
    Bai Fratilor, nu mai luati apararea nesimtirii (Marţi, 20 februarie 2018, 10:32)

    Habermas [utilizator]

    doar pentru ca sunteti (pe drept, de altfel) impotriva actualului Guvern. Si eu sunt. Si probabil sunt cel putin 100 de profesionisti mai buni decat Anton Anton care ar fi putut ocupa acest post si aceasta Responsabilitate.

    Nesimtirea trebuie taxata ca atare inclusiv in societate si inclusiv la jurnalisti. Politicienii nu fac decat sa reflecte societatea la un moment dat. Cum sa te astepti ca politicienii sa fie competenti si responsabili si civilizati cand cetatenii - de exmplu jurnalistii - se comporta ca niste nesimtiti?

    Asta NU a fost in intrebare, a fost o insulta mascata. Jurnamlistul nu a fost onest ci a lansat o magarie "mascata" cu plastic transparent, OK? Nu mai fiti domnisoare cand nu este cazul.