Viorica Dancila s-a intalnit cu ambasadorul Israelului

de CP     HotNews.ro
Vineri, 16 februarie 2018, 12:31 Actualitate | Esenţial


Prim-ministrul Viorica Dancila a primit-o vineri pe E.S. Tamar Samash, ambasadorul Statului Israel la Bucuresti. In cadrul intalnirii, fost abordata, de asemenea, posibilitatea incheierii unui parteneriat Romania-Israel in domeniul noilor tehnologii, cu accent pe sectoarele energie, agricultura sustenabila, securitate cibernetica si inovatii antreprenoriale pentru domenii high-tech, se arata intr-un comunicat al Guvernului.

In plan economic, a fost analizat stadiul actual si oportunitatile de dezvoltare a schimburilor comerciale si cooperarii economice si a fost subliniata necesitatea identificarii unor proiecte concrete care sa stimuleze interesul reciproc al comunitatilor de afaceri din cele doua tari, astfel incat sa fie fructificate potentialele economice ale Romaniei si Israelului. A fost remarcat un interes crescut din partea ambelor parti pentru investitii in domeniul medical, extinderea cooperarii in domeniul farmaceutic si pentru crearea de centre regionale de radio-terapie. Domeniul turismului, in special cel balneoclimateric, a fost, de asemenea, evidentiat ca fiind ofertant pentru investitorii israelieni.

Si cooperarea in domeniul apararii a fost calificata ca fiind foarte solida, cu un considerabil potential de extindere.

Premierul a reiterat interesul partii romane pentru continuarea cooperarii in domeniul educatiei pentru Holocaust, precum si pentru finalizarea proiectului de deschidere a Muzeului National de Istorie a Evreilor si a Holocaustului din Romania.


Citeste mai multe despre   


















1192 vizualizari

  • +10 (10 voturi)    
    Pentru ce? (Vineri, 16 februarie 2018, 12:38)

    Jos_Dictatura_Dragnea [utilizator]

    Singurul scop al guvernului Docila e sa-l scape pe Dragnea de puscarie.
    • +5 (5 voturi)    
      Poate ii cauta un loc de refugiu (Vineri, 16 februarie 2018, 12:56)

      Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui Jos_Dictatura_Dragnea

      deoarece in Costa Rica nu mai e loc de atati penali (adica cercetati penali, inculpati penali sau condamnati penal - Valcov/Dragnea/etc. - asta e pentru sorinica b1 ce nu cunoaste termenul)
    • +1 (1 vot)    
      A primit instructiuni (Vineri, 16 februarie 2018, 15:52)

      Frank777 [utilizator] i-a raspuns lui Jos_Dictatura_Dragnea

      cu sa faca si ce sa faca. Este ceva de rontait pe aici.
      De exemplul Fondul National de Investitii ,o imensa excrocherie pusa la cale de consultantii lui Dragnev.
      Daca ii iese manevra lui Dragnev RO este vanduta economic catre firme offshore...
  • +8 (8 voturi)    
    "Educatia pentru Holocaust" "Sa predam Holocaustul (Vineri, 16 februarie 2018, 13:25)

    D-or [utilizator]

    Oare numai mie imi suna ciudat indemnurile "sa predam Holocaustul in scoli", "educatia pentru Holocaust" ?
    • +1 (1 vot)    
      sa le luam pe rand (Vineri, 16 februarie 2018, 16:31)

      dragobete [utilizator] i-a raspuns lui D-or

      Nu...nu ești singurul...sunt mulți...dar nu au acces la a-și expune opinia...când elevii din israel vor învăța la școală despre cele peste 20 de milioane de victime facute de comunism...adică de o parte din etnicii lor care au implementat bolșevismul în Rusia-Uniunea Sovietica și apoi l-au exportat după 1945 pana în 1989... în Polonia-Romania-Germania de Est-Ungaria-Cehoslovacia-Bulgaria-Iugoslavia...ne mai gândim...și la ce-i doare pe ei...daca-i doare...iar despre holocaust sunt istorici care susțin ca acesta este asociat cu deportarea in lagarele mortii a khazarilor-evreii convertiți în anul 700 la iudaism din Europa..aflata sub controlul autoritatilor gemane...ori din acest punct de vedere autoritatile vremii din România nu au deportat în lagărele morții aflate în Germania și Polonia...etnicii evrei existenți pe teritoriul aflat sub autoritatea sa în perioada 1941-1944...numai asa a fost posibil ca peste 400.000 de evrei din Romania sa emigreze in Israel in perioada 1946-1975...fapt recunoscut de autoritatile de la Tel Aviv...așa ca...va las sa trageți concluzia potrivita...istoria chiar dacă se dorește...nu poate fi falsificata.
  • +7 (7 voturi)    
    Premierul a reiterat ? ... (Vineri, 16 februarie 2018, 13:28)

    si_mort_va_vad [utilizator]

    Premierul a regurgitat !

    Pe bune ... daca ii spui lui miss Piggy toate cuventele astea , o ia cu frezoane si i se face rau de la cap :

    " cu accent pe sectoarele energie, agricultura sustenabila, securitate cibernetica si inovatii antreprenoriale pentru domenii high-tech " .

    :::)))))))))))))))))))))
  • +8 (10 voturi)    
    Institutul Levantului, Muzeul..., Institutul E. W. (Vineri, 16 februarie 2018, 13:33)

    D-or [utilizator]

    Toate pe banii de la buget.

    Pentru asta ma executa pe mine ANAF?

    Daca ar fi pentru romanii din Ucraina sau din Moldova, sau pentru amaritii care au ajuns sclavi pe plantatii, as fi total de acord.
  • +4 (4 voturi)    
    Veşti fumate… (Vineri, 16 februarie 2018, 14:33)

    contributor.bis [utilizator]

    Păi, despre "parteneriatul Romania-Israel" şi despre "investitorii israelieni" se tot vorbeşte de ani de zile…Întrebaţi-i pe Dragnea si pe Tăriceanu, că vă lamuresc ei mai bine.
    Şi DNA (sau SRI-ul) ar putea sa vă dea amănunte dacă ar avea voie….
    • +1 (1 vot)    
      Corect (Vineri, 16 februarie 2018, 15:53)

      Frank777 [utilizator] i-a raspuns lui contributor.bis

      a mai investit si Black Cube in telefoanele romanilor ...
  • +4 (4 voturi)    
    Securitate cibernetica = supraveghere cibernetica? (Vineri, 16 februarie 2018, 14:40)

    D-or [utilizator]

    Platesc sa fiu supravegheat? De cine? Pe banii mei de la buget?

    Cred ca d-na Dancila va trebui sa explice foarte clar si precis ce se intelege prin aceasta cooperare in "securitate cibernetica"

    Parca noilor ministri nu le-a placut ideea de a fi supravegheati de SPP.
    • 0 (0 voturi)    
      Este despre (Vineri, 16 februarie 2018, 15:57)

      Frank777 [utilizator] i-a raspuns lui D-or

      Mijloace de protective prin firma semi oficiala pe care sa o cumpere Dragnev ca sa scape de supravegherea serviciilor romane.
      Ca sa guverneze mai bine are nevoie sa nu mai fie ascultat. Si protective informativa de la un serviciu secret extra bugetar.