Exista riscul aparitiei unui bloc est-european mai ostil Bruxellesului? Ce sanse are sa devina realitate conditionarea fondurilor europene de respectarea statului de drept / Europarlamentarul PMP Siegfried Muresan a discutat online cu cititorii HotNews

de Robert Mihailescu     HotNews.ro
Joi, 15 februarie 2018, 9:57 Actualitate | Esenţial


Siegfried Muresan
Foto: Hotnews
Mai multe voci acuza o apropiere a Romaniei de Grupul de la Visegrad, in special de Polonia si Ungaria, in mai multe teme europene "fierbinti" precum migratia, un nou model - "iliberal", cum este cel promovat de Viktor Orban, si relativizarea unor concepte precum statul de drept si independenta justitiei. In contextul Brexitului, ce atuuri are Uniunea Euopeana in cazul creionarii unui bloc est-european mai ostil Bruxellesului si care acuza un interventionism excesiv? Ce sanse are propunerea de conditionare a alocarii fondurilor europene de respectarea statului de drept sa devina realitate pentru urmatorul exercitiu bugetar european? Europarlamentarul PMP Siegfried Muresan a discutat online cu cititorii HotNews

Nota redactiei:
  • Puneti intrebari folosind formularul de comentarii de la finalul articolului
  • Pentru a pastra coerenta si relevanta discutiei, nu vom valida comentariile care nu contin intrebari sau care constau in atacuri la persoana​


Citeste mai multe despre   


















2159 vizualizari

  • Amenintarea Exista (Joi, 15 februarie 2018, 10:20)

    un domn [utilizator]

    Ce face PMP prin reprezentantul sau la Bruxellesr?cand o conferinta de presa cu masuri si un calendar cert pentru Prevenirea acestei situatii?
    • re: (Joi, 15 februarie 2018, 14:15)

      Siegfried Muresan [hotnews.ro] i-a raspuns lui un domn

      PMP este un partid proeuropean, nu avem nimic in comun cu euroscepticii din statele Visegrad. Atat eu cat si alti membri PMP am spus mereu ca dorim o Europa care sa livreze ceea ce oamenii asteapta de la UE. In plus, avem nevoie de viitori pasi de integrare europeana. Vreau mai multa cooperare europeana in combaterea terorismului, in aparare, in proiecte de investitii strategice, in reducerea dependentei energetice, in protejarea frontierei externe a UE. Aceasta este o agenda europeana, complet diferita de a scepticilor cu care nu avem nimic in comun. Bugetul UE 2018, pentru care sunt negociator sef din partea Parlamentului European, aloca fondurile europene tocmai in aceste domenii. Avem rezultate concrete.
  • MCV (Joi, 15 februarie 2018, 10:24)

    neagoe [utilizator]

    Incalcarea MCV, tratat in baza caruia Romaniei i s-a acordat statutul de membru, poate duce la scoaterea Romaniei din UE?
    • Re: (Joi, 15 februarie 2018, 14:20)

      Siegfried Muresan [hotnews.ro] i-a raspuns lui neagoe

      Cu MCV lucrurile stau in felul urmator: de-ndata ce ne indeplinim toate angajamentele asumate in cadrul lui va fi ridicat. Dar nu mai devreme de a ne fi indeplinit toate angajamentele. Realitatea este ca, uitandu-ne la ceea ce face majoritatea parlamentara acum, e clar sa sunt sanse ZERO ca MCV sa fie ridicat in viitorul apropiat. Europa vrea sa ridice MCV, deoarece stie ca asta inseamna ca justitia din Romania s-a reformat, dar Europa nu il va ridica inainte ca justitia sa se fi reformat. Si e foarte bine ca va fi ridicat doar dupa ce am indeplinit toate conditiile. Ramanerea MCV in vigoare e buna, deoarece acest mecanism implica o prezenta periodica la Bucuresti a expertilor Comisiei Europene, care permite intelegerea mult mai precisa a situatiei. Ramanerea lui in vigoare nu va avea nicio consecinta negativa. Doar ca nu e pe placul politicienilor care vor sa isi faca in continuare de cap in Romania. Despre "scoaterea Romaniei din UE": stati linistit, acest lucru nu se va intampla niciodata. Europa vede ca poporul roman vrea justitie, dreptate, o tara bine guvernata, ca poporul roman vrea valori europene, chair daca aven ghinionul sa fim condusi, momentan, de politicieni care se gandesc doar la libertatea. lor. Aceste vremuri vor trece. Politicienii care vor o justitie slaba vor pierde aceasta lupta.
  • Polonia (Joi, 15 februarie 2018, 10:31)

    Tescovin [utilizator]

    Domnule Mureșan, cum se explică lipsa de reacție a UE la momentul în care fostul guvern de stânga polonez a intrat cu bocancii în Curtea lor Constituțională, numindu-și propriii oameni în Curte prin încălcarea flagrantă a termenelor la care trebuiau făcute aceste numiri ? Și cum se face că, odată ce noul guvern de dreapta încearcă să repare greșeala (ca să mă exprim eufemistic...), UE a devenit hiperactivă ? Cum se face că UE nu a avut nicio obiecție la momentul aderării Poloniei, în condițiile în care CC poloneză descindea direct din epoca lui Jaruzelski, iar acum, când în sfârșit Polonia încearcă să-și reformeze Justiția moștenită din comunism, UE e scandalizată ? Cum poate UE îndepărta suspiciunea că atitudinea ei este strâns legată de refuzul Poloniei de a accepta politica asupra imigrației impusă de UE ?
    • Re: (Joi, 15 februarie 2018, 14:26)

      Siegfried Muresan [hotnews.ro] i-a raspuns lui Tescovin

      Cand un guvern face prostii raspunsul acelui guvern este mereu acelasi "vedeti ca si altii au facut, toti sunt la fel." Vedem asta zilnic la Antena 3. Acum in Polonia avem o afectare clara a echilibrului puterilor in stat, avem un guvern care nu respecta decizii ale Curtii Europene de Justitie, un guvern care continua sa defriseze paduri in Polonia, desi Curtea Europeana de Justitie spune ca e ilegal, un guvern care incearca sa populeze justitia si administratia cu oameni de partid, exact cum face PSD in Romania. Sub guvernarea anterioara, proeuropeana, Polonia este singurul stat european care a trecut prin criza economica si financiara din 2008-2012 fara scadere economica, fara recesiune. Acum, cu acest guverne Polonia e mai izolata decat oricand in Europa. Iar izolarea duce la saracie in secolul XXI. Polonia a fost lider al Europei Centrale si de Est in ultimii 20 de ani, acum este mai izolata decat oricand. Pacat.
  • Cu privire la migratie (Joi, 15 februarie 2018, 10:59)

    martel55 [utilizator]

    Va rog sa ma lamuriti de ce e rau sa avem a aceeasi pozitie cu tarile V4 in privinta migratiei, avand in vedere realitatea cruda din tarile vestice carfe au practicat o imigratie fara limitae din Africa si OM, in urma careia s-a ajuns practic la societati paralele in statele respective, la riscuri uriase de securitate pentur cetateni si la cheltuieli tot mai mari ale statelor in incercare iluzorie de a controla terorismul? De ce e rau ca nu suntem de acord sa amestecam uleiul cu apa, mai ales ca experienta vestica ne demonstreaza practic ca nu se pot amestca. E ok sa avem relatii cu tarile din OM si Maghreb, dar nu inteleg ce e rau ca nu acceptam imigranti din acele tari, care au particularitati culturale, religioase si civilizationale dovedite incompatibile cu modelul european si care peste tot pe unde au ajuns nu doar ca nu au dorit sa se integreze, ci vor sa isi impuna modelul de societate asupra autohtonilor. De ce trebuie sa fie blamati cei care nu vor ca peste 30 de ani sa traiasca intr-o societate islamizata?
    • Re: (Joi, 15 februarie 2018, 14:29)

      Siegfried Muresan [hotnews.ro] i-a raspuns lui martel55

      POzitia mea pe migratie: vreau oprirea oricarei migratii ilegale in Europa. In Europa sa nu mai aiba voie sa intre nimeni care nu prezinta documente, despre care nu stim de unde vine, unde merge, ce stat are etc.
      Dar, ca politician responsabil, va spun ca tot ceea ce facem trebuie sa facem in limitele legii. IAr Europa nu avea suficiente parghii pentru a face fata situatiei din 2015-2016. Intre timp construim aceste parghii: control mai bun la frontiere externa, cooperare mai buna intre state privind persoane suspecte de terorism, trafic de arme, trafic de fiinte umane. Am identificat problema, acum o rezolvam. Am vazut incetatea atacurilor teroriste.
  • PMP si populismul (Joi, 15 februarie 2018, 11:13)

    buncrestin [utilizator]

    Domnule Muresan, cum se pozitioneaza PMP fata de miscarile populiste din Uniunea Europeana? Are PMP o agenda populista sau detine mecanismele interne pentru a se imuniza fata de populismul pe care il vedem adoptat si de partidele traditionale, in cazul Romaniei avand exemplul PSD, care a racolat nu doar persoanele ci si multe aspecte din ideologia defunctului PRM?
    • Re: (Joi, 15 februarie 2018, 14:34)

      Siegfried Muresan [hotnews.ro] i-a raspuns lui buncrestin

      PMP nu are nimic in comun cu miscarile populiste din Europa. In Romania, euroscepticismul e la PSD. PSD doreste o Europa slaba, ca Dragnea si soldateii din jurul sau sa poata face in continuare ce doresc in Romania. Lor le dau o veste proasta: Europa a decis sa se implice activ in Romania in perioada urmatoare si sa fie de partea oamenilor care vor dreptate. Eu vreau sa traim ca in Europa, nu dupa modelul Putin, Erdogan, Congo sau Madagascar pe care il vrea PSD.
  • euroscepticii (Joi, 15 februarie 2018, 13:12)

    marcel [anonim]

    1. Credeti ca riscul unui nucleu dur eurosceptic pe flancul estic va determina Bruxellesul, si in special contributorii neti occidentali, sa incetineasca si mai mult procesul de apropiere si eventuala aderare pentru Republica Moldova?

    2. Ce se mai intampla cu ajutorul financiar promis de Bruxelles pentru Moldova?
    • Moldova (Joi, 15 februarie 2018, 14:38)

      Siegfried Muresan [hotnews.ro] i-a raspuns lui marcel

      1. Europa vrea ca Moldova sa fie cat mai aproape de Europa, vrem sa ajutam cat mai mult cetatenii Republicii Moldova. Problema e ca la Chisinau se afla la conducere politicieni care sunt un obstacol pentru dorinta Europei de a ajuta Moldova. Moldova ar putea progresa mult mai rapid, dar va tin in urma politicienii de la Chisinau. Va trebuie politicieni cinstiti, competenti, proeuropeni adevarati. Viteza cu care Moldova se apropie de Europa depinde de progresele inregistrate la Chisinau.
      2. Europa vrea sa ajute Moldova si financiar. Conditiile pentru asta sunt clare si nu au fost indeplinite pana acum de guvern. Daca Guv RM ar fi indeplinit conditiile, cele 100 milioane Eur pe care Europa doreste sa le vireze Guvernului de la Chisinau ar fi ajuns deja. Asadar, banii vor veni, cand guvernul indeplineste conditiile. Guvernul este singurul vinovat ca banii inca nu au venit. Sper sa indeplineasca conditiile si banii sa ajunga cat mai repede.
      Conditiile sunt importante, deoarece vrem sa ne asiguram ca banii isi indeplinesc misiunea, ca se construiesc scoli, spitale, strazi, ca se modernizeaza infrastructura, administriatia publica etc.
  • E posibila suspendarea dreptului de vot? (Joi, 15 februarie 2018, 13:16)

    andy [anonim]

    Suspendarea dreptului de vot prevazuta de Articolul 7 din tratate poate fi activata doar printr-un vot unanim. Ungaria a anuntat deja ca, daca se ajunge aici in cazul Poloniei, va vota impotriva, ceea ce inseamna ca mecanismul este blocat. Amenintarea cea mai puternica a UE, suspendarea dreptului de vot, pare inaplicabila in care se formeaza un tandem de tari care se sustin reciproc. Exista vreo varianta de prevenire a unei astfel de eventualitati, care pare sa faca intregul proces inutil?
    • Art 7 (Joi, 15 februarie 2018, 14:45)

      Siegfried Muresan [hotnews.ro] i-a raspuns lui andy

      Suspendarea dreptului de vot este sanctiunea suprema. Pana acolo vom folosi toate mijloacele pe care UE le are pentru a ne asigura ca legea este respectata in Polonia. Sunt multe parghii pe care UE le are, in afara de suspendarea dreptului de vot al unui stat.
  • Dancila (Joi, 15 februarie 2018, 13:18)

    nbk13 [anonim]

    Premierul Dancila v-a fost colega in PE mai multi ani. Ce parere aveti despre ea? Cum apreciati ca va colabora cu autoritatile europene?
    Care este sentimentul la Bruxelles in privinta ultimelor atacuri la adresa unor institutii din justitia romaneasca?
    • R (Joi, 15 februarie 2018, 14:43)

      Siegfried Muresan [hotnews.ro] i-a raspuns lui nbk13

      In ultimele saptamani, multi colegi europarlamentari m-au intrebat "Cum se numeste fosta nostra colega care a sjuns PM al Romaniei?" Multi europarlamentari nu o cunosc. In 8 ani in Parlament a avut un singur raport, eu am prezentat primul meu raport in prima luna de mandat.
      Doamna Dancila este necunoscuta, neapreciata si lipsita de incredere. Un politician care a mintit in plenul Parlamentului European in februarie 2017 cu privire la protestele din Romania nu va fi luata niciodata in serios. La fel cum nu va fi luata in serios nici cand va merge cu consilierul pe probleme economice condamnat la 8 ani de inchisoare.
      Despre atacurile la Justitie: presedintele Juncker a spus foarte clar: legile justitiei sa nu intre in vigoare in forma adoptata de Parlamentarii de la Bucuresti.
  • q (Joi, 15 februarie 2018, 13:19)

    Ionel C [anonim]

    Buna ziua
    Care este pozitia Romaniei in procesul de declansare a Articolului 7, o stiti? Daca se va ajunge la vot in Consiliul European sau in Coniliul UE, cum vor vota presedintele, respectiv reprezentantul guvernului Ro?
    Multumesc
    • Re: (Joi, 15 februarie 2018, 14:44)

      Siegfried Muresan [hotnews.ro] i-a raspuns lui Ionel C

      Presedintele sau Guvernul va pot raspunde la aceasta intrebare.
  • Turcia (Joi, 15 februarie 2018, 13:43)

    onix [anonim]

    Se mai poate vorbi de o apropiere a Turciei de UE in actualele conditii, cand europenii au probleme mari cu integrarea fostelor tari sovietice?
    • Turcia (Joi, 15 februarie 2018, 14:47)

      Siegfried Muresan [hotnews.ro] i-a raspuns lui onix

      In momentul de fata Turcia se indeparteaza de standarde europene in materie de libertate a presei, libertate de exprimare, standarde democratice, stat de drept. De aceea, la propunerea mea, Parlamentul European si Consiliul au decis taiarea fondurilor de preaderare pentru Turcia cu 100 milioane Euro in bugetul UE pe 2018. Nu ne mai putem preface ca negociem o aderare a Turciei la UE, cand Turcia se indreapta in directia gresita. Prioritatea Europei trebuie sa fie consolidarea in interior, extinderea spre Balcanii de Vest si ajutorarea statelor din vecinatatea imediata, cum este Republica Moldova.
  • dlui Muresan (Joi, 15 februarie 2018, 13:54)

    Mihaela Ion [anonim]

    E vreo sansa sa se schimbe filosofia fondurilor UE dupa 2020, sa fie alocati mai putini pt coeziune, asa cum vor unele state net contributoare?
    • Fonduri europene (Joi, 15 februarie 2018, 14:50)

      Siegfried Muresan [hotnews.ro] i-a raspuns lui Mihaela Ion

      1. Dupa 2020 vom finanta prioritatile traditionale (agricultura si coeziune), la care se vor adauga noi prioritati: combaterea terorismului, securitate, mai multi bani pentru cercetare si inovare.
      2. Daca vrem o Europa mai puternica, trebuie sa ii alocam un buget mai mare. Dar in timp ce marim bugetul (marire rezonabila), trebuie sa convingem cetatenii ca fondurile europene sunt bine folosite. iar pentru asta va fi nevoie de noi reguli si conditii la alocarea de fonduri europene.
  • NATO vs UE (Joi, 15 februarie 2018, 13:55)

    NATO [anonim]

    La problemele UE cu Polonia se adauga acum si ceea ce pare a deveni o falie pe frontul NATO, Varsovia criticand chiar azi Germania pentru cheltuielile mici de aparare raportate la PIB . Ar putea deveni blocul estic, inclusiv Romania, un cal troian al lui Trump in UE?
    • NATO (Joi, 15 februarie 2018, 14:52)

      Siegfried Muresan [hotnews.ro] i-a raspuns lui NATO

      Noi suntem parte a NATO si a UE; cu aceste doua organizatii trebuie sa cooperam bine si strans. De asemenea trebuie sa cooperam bine cu SUA. Persoana Donald Trump vine si trece.
  • Defrisări ilegale de pădure (Joi, 15 februarie 2018, 15:15)

    Cornel [anonim]

    Domnule Mureşan!
    Aţi afirmat că în Polonia se practică defrişări ilegale de păduri.
    La Sebeş-Alba este un adevărat dezastru în acest sens! Mă gândes la firmele Kronospan şi Schweighofer!
    Ce se poate face în cazul acesta? Cum ne puteţi ajuta pentru a oprii această CATASTROFĂ.?
    Nu numai poluare, ci şi preţul lemnului plătit de români este enorm!
  • pmp si justitia (Joi, 15 februarie 2018, 15:27)

    programatoru [utilizator]

    Daca emanciparea justitiei intr-o mare masura i-o putem atribui d-ului Basescu, cu stupoare am vazut ca si d-ul Basescu, a venit cu argumente si amendamente care cam sfidau bunul simt, facand front comun pe unele locuri cu PSD si ALDE in terfelirea justitiei. Stim care e pozitia dului fost presedinte fata de dna Kovesi. Care e pozitia PMP fata de scandalul Kovesi? De ce nu este o pozitie oficiala punctuala pe situatia creata? USR si PNL au iesit si au declarat ca in situatia acestui scandal , si in alte ocazii au aparat institutia de atacurile puterii PSD + ALDE. De ce nu si PMP? PMP are o voce a ei, sau doar ce spune dul Basescu? Linistea asta a PMP imi sugereaza o neutralitate, adica s-ar prefera scoaterea castanelor fierbinti cu mana altora. Cum se impaca neutralitatea in acest caz cu valorile Europene?
    Va multumesc
  • rusia si ue (Joi, 15 februarie 2018, 15:33)

    programatoru [utilizator]

    exista la ora actuala un plan, macar, la nivel la de UE pentru contracararea razboiului hibrid purtat de Rusia (ma refer la presa aservita , articole platite, jurnalisti platiti, politicieni platiti, de ce nu magistrati, fabricile de troli , atacuri cibernetice, politici anti UE gen Polonia/Ungaria ) ?
  • Romania (Duminică, 18 februarie 2018, 10:35)

    Cirjan Ovidiu [anonim]

    Este o mica inexactitate in articol -NU Romania se apropie de grupul de la Visegrad (in principal se incearca indepartarea de valorile democratice ) .Romania inseamna mult mai mult decat neocomunistii de la PSD cu infractorii si tradatorii care vremelnic sunt la conducerea acestuia.