Kovesi afirma ca INEC a stabilit ca inregistrarea in care ar fi dat ordine procurorilor din subordine a fost editata

de I.B.     HotNews.ro
Joi, 15 februarie 2018, 1:08 Actualitate | Esenţial

Laura Codruta Kovesi
Foto: Agerpres
Procurorul-sef al DNA, Laura Codruta Kovesi, a afirmat, miercuri seara, ca Institutul National de Expertize Criminalistice (INEC) a stabilit, printr-o expertiza, ca inregistrarea in care ea le-ar fi dat ordine procurorilor din subordine ''sa ajunga la premier'' a suferit editari, potrivit Agerpres.

"Sunt doua expertize in dosar care constata ca nu am facut acele afirmatii. Chiar Inspectia Judiciara constata ca nu am facut acea afirmatie. Toti martorii care au fost audiati, respectiv procurorii care au fost la sedinta, au spus ca nu am facut acea afirmatie. Si nu am facut acea afirmatie. Inca din prima seara (...) cand a aparut acea inregistrare am precizat ca anumite afirmatii nu le-am facut. (...) Anumite cuvinte, n-am sa vi le spun care, daca va puneti castile si o sa ascultati atent, o sa vedeti ca nu acelea au fost rostite, redarea este gresita. Am mentionat si mentionez ca s-a stabilit, printr-o expertiza facuta de Institutul de Criminalistica, faptul ca acea inregistrare a suferit editari, modificari", a declarat Laura Codruta Kovesi intr-o conferinta de presa sustinuta la sediul DNA.

Pe 18 iunie, o inregistrare in care sefa DNA, Laura Codruta Kovesi, ar da ordine procurorilor din subordinea sa ''sa ajunga la premier'' a fost difuzata la emisiunea Subiectiv, de la Antena 3, post potrivit caruia in inregistrarea respectiva sefa DNA vorbea cu procurorul Jean Uncheselu.

In aceeasi zi, purtatorul de cuvant al Directiei Nationale Anticoruptie, Livia Saplacan, a afirmat ca inregistrarea, aparuta in spatiul public, in care Laura Codruta Kovesi le-ar da ordine procurorilor din subordine ''sa ajunga la premier'' contine fragmente intre care au fost intercalate sintagme menite sa distorsioneze continutul celor spuse.





















[P] Afla cum poti sa-ti imbunatatesti aerul din locuinta

Stiati ca umiditatea mare poate provoca probleme de respiratie si de adaptare la temperaturi mari?

3446 vizualizari

  • +9 (15 voturi)    
    CNA Doarme in Papuci pe Banii Nostri (Joi, 15 februarie 2018, 1:13)

    un domn [utilizator]

    Herjeu a fost salariat al Varanului
    • +8 (8 voturi)    
      CNA? (Joi, 15 februarie 2018, 10:49)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      CNA in in subordinea partidului de muuuuulta vreme.
  • +8 (10 voturi)    
    O informatie in premiera, extrem de importanta (Joi, 15 februarie 2018, 1:23)

    Susufler0 [utilizator]

    care il poate ajuta pe Tudorel sa mai traga de timp, sa se mai fofileze !

    PS. Pe pariu ca pana luni nu anunta nimic iar luni nu va propune revocarea lui Kovesi ?
    • +7 (7 voturi)    
      Pana luni, mai este si un miting (Joi, 15 februarie 2018, 9:43)

      Rahan5 [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

      duminica. Probabil luni Tudorel si Dragnea vor fi deja inapoi in Japonia. (pentru un ritual seppuku / harakirii desigur)
      • +5 (5 voturi)    
        Buna ! Mi-a placut ! (Joi, 15 februarie 2018, 10:46)

        Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui Rahan5

        Sper doar ca transportul sa si-l plateasca din banii lor !
  • -21 (21 voturi)    
    haha (Joi, 15 februarie 2018, 1:46)

    Mazeta [utilizator]

    Kovesi zice „să decupați clasoare”, iar ăștia au înțeles „să decapați dosare”.
    • +8 (10 voturi)    
      Da, mazetuto, doar ca nu vad de ce te bucuri ? (Joi, 15 februarie 2018, 9:30)

      Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Va fi un proces pe care Kovesi il va castiga iar cheltuielile de judecata (in care intra si costul mare al expertizelor tehnice facute pt a se stabili ca nu a fost vorba de "sa decapati dosare" ci de "sa decupati clasoare") il vor plati cei care te stipendiaza pe tine si pe ceilalti baieti, nu atat de talentati ca tine.

      Dar astea-s mizilicuri, nasoale vor fi despagubirile morale !

      PS. Apoi, doar n-o sa crezi ca boierii or sa treaca pe apa plata Bucegi, in loc de Evian, pana se echilibreaza la buget ?
      Or sa ia si ei de la slugi, taind din bugetul de salarii.

      PPS. Hai sa ai o zi buna !
  • -9 (13 voturi)    
    rusinica (Joi, 15 februarie 2018, 9:22)

    dinamovist [utilizator]

    Raportul IJ, care este public, spune exact contrariul ca inregistrarile nu sunt alterate ba din contra limbajul si termenii folositi de luluta nu cadreaza cu statutul de magistrat. In dosarul lui hrebenciuc INSTANTA a stabilit ca dovezile au fost FALSIFICATE, alta informatie publica. Marlania ,golania , coruptia , si tot ce este mai abject pe lumea asta culminind cu hartuirea sexuala , toate astea se regasesc la unitatea de elita a dna din ploiesti . Declaratiile in care martori spun ca au fost fortati sa scrie dupa dictare- "in mod legal bineinteles"- mi se pare de departe cea mai tare chestie ca sa vorbim pe documente. De ce mai umbla liber portocala, ce stie el si noi nu?
    • +7 (9 voturi)    
      da? (Joi, 15 februarie 2018, 10:51)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui dinamovist

      Ai si un link cu raportul ala public al IJ? Da te rog linkul spre raport si indica pagina la care scrie ca inregistrarile nu sunt alterate?
      • -1 (3 voturi)    
        link pentru bogdan1477 (Joi, 15 februarie 2018, 14:47)

        dinamovist [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

        -Lumea justitiei- , lectura placuta . Mentionez ca nu imi asum in totalitate comentariile de pe acest site doar documentele anexate. Citat din raport:
        “Din analiza intregului material probator, rezulta dincolo de orice indoiala rezonabila, ca in cadrul sedintei de lucru din data de 30.03.2017, procurorul sef al DNA a facut afirmatii de natura a aduce atingere onoarei sau probitatii profesionale si prestigiului justitiei. Imprejurarea ca o parte din procurorii audiati nu isi mai amintesc aceste afirmatii sau ca aprecieaza ca ele nu au avut un caracter ofensator nu inlatura nici certitudinea acestor afirmatii, nici faptul ca, in mod vadit, ele au fost intentionate ca atare de autoarea lor, fie ca aceasta nu a avut reprezentarea caracterului lor, fie ca acestea constituiau un limbaj uzual, astfel incat nu a mai aparut vreun sentiment de autocenzura.
        Cat priveste alterarea continutului lor, invocata in aparare de persoana cercetata, aceasta nu a fost confirmata in maniera juxtapunerii sau colarii de catre constatarea tehnico-stiintifica sau de expertiza criminalistica, motiv pentru care apararea va fi inlaturata ca nesustinuta de probe.
        Limbajul folosit este strain cadrului unui limbaj juridic oficial al unui magistrat si extern standartelor privind exercitiul functiei de conducere a unei structuri a Ministerului Public (…) Astept minusuri la un doc oficial ,oricum trebuie sa va dea de gandit cum privindu-ne in ochi luluta minte cat pentru inca o medalie de la ambasade.
        • 0 (0 voturi)    
          luju? (Vineri, 16 februarie 2018, 12:00)

          bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui dinamovist

          luju e fix antena3, adica malaxorul de minciuni manipulari ordinare. Si-a asumat IJ acel raport ca oficial si definitiv? E acel raport aprobat de CSM? E o varianta intermediara scapata intentionat in presa in toata aceasta mascarada?
  • +2 (2 voturi)    
    m-as fi asteptat sa faceti si aceasta precizare .. (Joi, 15 februarie 2018, 15:33)

    Goldenman [utilizator]

    Un institut mai mult decît controversat, care funcționează de multă vreme fără director, iar adjunctul Grigoraș Bețiu e inginer de autovhicule, la bază, cu stagiu la Dacia Pitești, și a făcut cunoștință cu Dreptul prin intermediul ”Spiru Haret”, adică acea universitate de neacceptat în cazul lui Eugen Nicolicea.

    Asta nu ar fi așa grav, dar nu mai departe de acum vreo două luni, Cătălin Grigoraș, fostul director adjunct al INEC, cel mai mare expert român pe voce și înregistrări, în prezent angajat în SUA, dezvăluia într-o emisiune la RTV că între DNA și INEC există un protocol secret de colaborare care prevede că acesta din urmă să constate autenticitatea înregistrărilor venite de la DNA.

    Potrivit susținerilor reputatului expert Cătălin Grigoraș protocolul a fost semnat în 2011 și este valabil și în prezent, acest lucru fiind recunoscut de un procuror DNA în sala de judecată. Grigoraș a mărturisit cu acest prilej că, în baza acestui protocol, DNA trimite înregistrările la Ministerul Justiției care, utilizând programe neadecvate înregistrărilor transmise de procurori, ajung de fiecare dată la concluzia că acestea nu prezintă modificări.
    Mai grav, același expert de top dezvăluia că ”specialiștii” INEC au folosit pe formatele digitale în mod special standardele pentru benzi magnetice, astfel încât să nu fie depistate “editarile digitale”.

    Cătălin Grigoraș a afirmat totodată că toate probele din dosare sunt contrafăcute la ordin, “în general este verbal, niciodată scris”, și cu garanția că nu se va începe urmărirea penală împotriva polițistului judiciar al DNA sau ofițerului SRI care execută aceste modificări.