Patriarhul Daniel: Biserica Ortodoxa Romana - cel mai mare filantrop din punct de vedere al contributiei in lucrarea sociala

de V.M.     HotNews.ro
Miercuri, 14 februarie 2018, 21:39 Actualitate | Esenţial


Patriarhul Daniel
Foto: Facebook/ Agentia de stiri Basilica
Biserica Ortodoxa este, la ora actuala, cel mai mare filantrop din punct de vedere al contributiei in lucrarea sociala, a afirmat miercuri patriarhul Daniel in plenul Adunarii Nationale Bisericesti.

El a precizat ca in 2017 Biserica Ortodoxa Romana a cheltuit in scop filantropic 110.782.632 lei si a subliniat ca aceasta "inseamna jertfa, inseamna efort si grija fata de popor", informeaza Agerpres citand basilica.ro.

Adunarea Nationala Bisericeasca este organismul central deliberativ al Bisericii Ortodoxe Romane pentru problemele administrative, sociale, culturale, economice si patrimoniale. ANB este formata din toti ierarhii Sfantului Sinod si cate trei reprezentanti (un cleric si doi mireni) de la fiecare eparhie.

Joi, membrii Sfantului Sinod al Bisericii Ortodoxe Romane se vor intruni in sedinta de lucru, care are pe ordinea de zi peste 30 temeiuri din domenii foarte diverse ale vietii bisericesti si doua alegeri de arhiereu vicar la doua eparhii din afara granitelor tarii, informeaza sursa citata.

Ministrul Finantelor Publice, Eugen Teodorovici, sustine ca sumele pe care teoretic statul ar trebui sa le ia ca impozit Bisericii Ortodoxe Romane (BOR) vor ramane in cadrul bisericii pentru activitati cu caracter social.

"Nu vorbesc despre o impozitare a Bisericii, doar in a sublinia mult mai bine si mai clar rolul acesteia pe care il are in societate vizavi de problemele cu caracter social. Adica, acele sume pe care statul teoretic al trebui sa le ia raman la Biserica. Nu le ia statul deloc, iar biserica de acei bani intreprinde activitati cu caracter social pe care statul le mentioneaza si anume: copii cu probleme, persoane cu dizabilitati, oameni in varsta", a declarat, sambata, Eugen Teodorovici, intr-o emisiune la Antena 3, in care a fost intrebat daca mai sustine impozitarea bisericii, potrivit unor declaratii facute anul trecut in acest sens.

In ceea ce priveste modul in care poate fi verificata Biserica daca a derulat acele activitati sociale, mai ales ca in momentul de fata nu plateste impozit pe ceea ce vinde si pe serviciile pe care le ofera populatiei, Teodorovici a raspuns: "E posibil sa se aplice o suma forfetar".

"Repet. Asta a fost ideea. Discutam impreuna care sunt acele activitati pe care statul ar putea sa....(le impoziteze n.r.), dar suma respectiva nu o ia statul si ramane la nivelul bisericii, pentru ca Biserica a demonstrat foarte clar ca mult mai bine gestioneaza acest tip de probleme. Statul a dovedit ca este corigent la acest capitol, de a avea grija de probleme sociale, iar biserica a facut asta foarte bine in ultimii ani. (...) Astfel de actiuni, sa spunem, opresc acel curent negativ impotriva Bisericii!", a subliniat ministrul Finantelor.

Intrebat cum ar putea primi un angajament din partea Bisericii Ortodoxe prin care sa se stie ca banii pe care nu ii da la Bugetul de stat se vor duce pe partea sociala, seful MFP a raspuns: "(...) Repet, este o evidentiere a unor sume de bani cu destinatie clara catre zona sociala de care statul din pacate nu stie de ani de zile (...) va exista o discutie informala cu Patriarhul. Dupa slujba de duminica putem sa discutam".

















1796 vizualizari

  • -1 (15 voturi)    
    " Iarta-l Doamne, pentru ca nu stie ce... (Miercuri, 14 februarie 2018, 21:50)

    scaraotchi [utilizator]

    spune...!" Stralucirea firului aurit de la sutana i-a luat mintile, propunem exorcizarea dupa modelul Tanacu...
  • +2 (14 voturi)    
    ... (Miercuri, 14 februarie 2018, 21:51)

    imi_pasa_de_romania [utilizator]

    Vai, tu, eroule... pentru cineva din "domeniul" religiei, nu se spune ca banii sunt ochii diavolului? Daca ar fi sa ma iau dupa romanul ala telenovelistic citit (si crezut cuvant cu cuvant) de majoritatea, presupunand ca este real, parca protagonistul si-a dat viata pentru a curata omenirea de pacate. Asta pe langa alte inscrisuri d-acolo cu scop anecdotic si chiar educational.

    Am citit-o si eu la vremea mea cand mi se spunea ca "asa trebuie", dar nu imi aduc aminte de nicio "jertfa" in bani, decat daca punem povestea lui Iuda la socoteala... caz in care, nu stiu cat de "personaj pozitiv" esti.

    Dar daca tot fac pe "proverbianistul", mai stiu una: "fa ce zice popa, nu ce face el". Daca pe asta de bazezi, atunci poti dormi bine noaptea, stiind ca ajuti atat de multe persoane. Incepand si terminand cu tine.

    Asta ca sa nu ridic subiectul anchetei DNA, ca aia este alta poveste in care te jertfeai posibil.

    Credeam ca Dracnev ii bate pe toti, dar vad aici competitie serioasa... chiar am mai gasit pe cienva care sa ma scarbeasca la fel de mult ca sultanul mustacios...
  • +4 (12 voturi)    
    Asa face un bun crestin, se lauda, (Miercuri, 14 februarie 2018, 21:52)

    2087 [utilizator]

    nu-i asa Daniele? Acuma zi-ne si cati bani ai prin conturile tale elvetiene. Frate crestin, frate crestin, dar botezul e pe bani.
  • +5 (13 voturi)    
    Manajementu BOR filantrop cu CLSfinte (Miercuri, 14 februarie 2018, 22:03)

    un domn [utilizator]

    Din Stuttgart
  • +5 (15 voturi)    
    costica drojdierul (Miercuri, 14 februarie 2018, 22:03)

    georgebb [utilizator]

    citind aceste cuvinte de la marlanul cu fata pe clopot de milioane, acest clien fidel al limuzinelor mercedes, acest conducator de organizatie MLM, nu pot decat sa ma gandesc la ce ar zice Costica Drojdieru'.
  • +3 (11 voturi)    
    haaaaaaaaaaa (Miercuri, 14 februarie 2018, 22:04)

    codyrocco [utilizator]

    parintele, inra tu primu`, ca pe mine ma buseste rasu`!
  • +2 (10 voturi)    
    Hmmm (Miercuri, 14 februarie 2018, 22:06)

    Soarele [utilizator]

    Din dexonline.ro:
    FILANTROPÍE s. f. Caritate practicată de burghezi sub formă de ajutorare a celor lipsiți, în scopul de a părea mărinimoși, de a se face simpatizați de mase și, prin aceasta, de a camufla exploatarea. Filantropia poate, în cel mai bun caz, să prelungească o agonie și așa prea lungă, niciodată nu vindecă însă o rană socială.

    LOL - lupta de clasă merge înainte!
  • 0 (10 voturi)    
    NU AM CITIT TITLUL (Miercuri, 14 februarie 2018, 22:07)

    nicknolteanu [utilizator]

    fiindca discursul se incepe cu o minciuna ,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,, , biserica si psd ,hotii hotilor!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
  • +3 (9 voturi)    
    Bravooo! Vreau si eu! (Miercuri, 14 februarie 2018, 22:12)

    math_2 [utilizator]

    Sa nu mai platesc impozite si sa ajut eu pe cine cred de cuviinta! Promit sa donez mai mult decat ar fi toate impozitele adunate.
    Traiasca pesedeul nostru iubit, sponsorul si scutitorul nostru de taxe acum si in veci vecilor....!
  • +4 (10 voturi)    
    Filantropi pe banii saracilor-nou concept (Miercuri, 14 februarie 2018, 22:13)

    codo [utilizator]

    Atunci de ce nu isi finanteaza singura mall-ul BOR?
  • 0 (6 voturi)    
    nah si astia (Miercuri, 14 februarie 2018, 22:49)

    nikita11 [utilizator]

    Evident ca fac cea mai mare 'lucrare' sociala. Asa intre bisericile de pe-aici, ca in felul asta putem zice ca si spitalele de stat fac cea mai mare 'lucrare' sociala daca ne uitam la cat de putini bani incaseaza in mod direct de la beneficiari, adica pacienti. si scolile la fel. Deci tot comunicatul are valoare 0. genul asta de institutii fac 'lucrari' sociale prin natura lor. Dar banii aia au fost munciti de cineva si nu i-a aruncat divinitatea pe pamant. Ei sunt doar directionati inspre anumite 'lucrari'
  • +4 (10 voturi)    
    ! (Miercuri, 14 februarie 2018, 22:50)

    tudorr [utilizator]

    Filantrop din banii altuia, HALAL!
  • +1 (9 voturi)    
    Vai, cata generozitate (Miercuri, 14 februarie 2018, 23:08)

    MinDepous [utilizator]

    Si la profit anual, pe ce loc se plaseaza BOR?

    Lipitori ordinare - e pacat de acei duhovnici, de acei preoti pe care ii aveti intre voi, care va mai spala imaginea, altfel sunteti niste interlopi exhibitionisti de toata jena.
  • +3 (7 voturi)    
    ,,, (Miercuri, 14 februarie 2018, 23:54)

    erevan [utilizator]

    bai tati, vorbesti prostii...
  • +1 (9 voturi)    
    Sigur, si marmota (Miercuri, 14 februarie 2018, 23:57)

    tudor74 [utilizator]

    Biserica Ortodoxa Romana a cheltuit in scop filantropic 110.782.632 .. si a primit de la stat 500.000.000, mare jmecherie ce au facut ! Plus hoteluri, paduri, agentii de turism, cladiri inchiriate ale BOR SRL care nu platesc taxe, hai sa plangem de mila si sa ridicam statui Suspect de Fericitului Daniel si hoardei de sarlatani cu rochie si barba.
  • +1 (5 voturi)    
    Lectura interesanta (Joi, 15 februarie 2018, 0:02)

    tudor74 [utilizator]

    http://www.hotnews.ro/stiri-esential-14173579-asociatia-secular-umanista-langa-sumele-anuale-din-bugetul-stat-biserica-primeste-fonduri-pentru-plata-profesorilor-religie-preotilor-din-sanatate-pentitenciare-armata.htm
  • +1 (7 voturi)    
    a (Joi, 15 februarie 2018, 11:25)

    adrian67 [utilizator]

    Voi ati cheltuit 110 mil in scop filantropic, si Firicica Nascatoarea cu gasca de la sectoare v-a dat 200 mil pentru catedrale si biserici.