Augustin Lazar cere CSM sa adopte o pozitie publica in apararea sistemului judiciar in fata atacuri lansate la adresa justitiei in ultimele zile

de R.M.     HotNews.ro
Miercuri, 14 februarie 2018, 14:18 Actualitate | Esenţial


Augustin Lazar
Foto: AGERPRES
Procurorul general al Romaniei, Augustin Lazar, care conducerii Consiliului Superior al Magistraturii, in calitate de garant al independentei justitiei, sa adopte o pozitie publica in apararea sistemului judiciar in fata atacuri lansate la adresa justitiei in ultimele zile.

Intr-un mesaj publicat pe contul de Facebook al Ministerului Public, Augustin Lazar "dezavueaza campania desfasurata impotriva institutiilor justitiei in mod deosebit a Ministerului Public, de persoane aflate in proceduri judiciare in curs, unele condamnate definitiv".

Acesta afimra ca "respinge ferm generalizarea la nivelul intregii activitati a procurorilor a incidentelor procesuale si a cazurilor particulare de magistrati procurori cercetati disciplinar" si precizeaza ca "sistemul judiciar are proceduri legale riguroase de verificare a suspiciunilor de abateri disciplinare, inclusiv de genul celor lansate in media".

In acelasi timp, procurorul general "dezavueaza actiunile de instigare publica la interventia politicienilor in activitatea judiciara pentru demiterea unor procurori cu functii de conducere, prin ignorarea procedurilor judiciare clar prevazute de art. 51 al. 2 si 7 din Legea nr. 303/2004, precum si prin infrangerea principiului constitutional al separatiei puterilor in stat".

"Procurorul general isi manifesta increderea in capacitatea sistemului judiciar din Romania de a-si indeplini misiunea de infaptuire a justitiei la nivelul standardelor europene. De asemenea, isi manifesta increderea in capacitatea de autoreglare a sistemului judiciar prin identificarea si rezolvarea conform procedurilor legale a tuturor incidentelor procesuale si a cazurilor particulare de abateri disciplinare", se arata in acest mesaj, in care se reafirma ca "problema Romaniei nu este functionarea defectuoasa a sistemului judiciar, ci tentativa de stopare a luptei impotriva coruptiei".

















1866 vizualizari

  • -5 (13 voturi)    
    Pozitia publica ai auzit-o Lazarica tata, (Miercuri, 14 februarie 2018, 14:47)

    xrogo [utilizator]

    puneti osul la treaba si cercetati CU MIJLOACE LEGALE toate cele relatate de mass media si iesit cu celeritate in fata opiniei publice ca sa aflam adevarul!
    • +3 (5 voturi)    
      La cine te referi cand spui "sa aflam"? (Miercuri, 14 februarie 2018, 17:37)

      CaiusCosades [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

      la opinia publica compusa din psd-istii cu vocatie penala din nastere?
  • -2 (12 voturi)    
    ha ha ha (Miercuri, 14 februarie 2018, 15:05)

    vodatepes [utilizator]

    Nu tin cu nimeni dar parca acest domn este sef si peste DNA, adicalea el e seful lui Kovesi. Pai ce sef e asta care se adreseaza la alti sa il apere. Acest domn ar fi trebuit sa ceara de urgenta suspendarea celor in cauza din functi , parca procurori asa cer pentru functionary publici urmariti penal sa fie suspendati. Oricumtara asta nu se va face bine curand. Domnule Lazar pune mina si fa curatenie, actiunea ta seaman cu actiunea PSD-ului de a face zid in fata penalilor asa parca se spunea o data. Procurori cereau ca sa nu se faca zid in jurul penalilor din politica desi aia erau doar urmariti penal fara a avea condamnari definitive, acum domnul Lazar face la fel zid in jurul penalilor. Aia cerut suspendarea celor vizati? Ai cerut de urgenta ancheta la Ploiesti pentru a lamuri situatia si de a dispare orice patat asupra activitatii DNA? Nu matale te plangi la CSM. Ba esti baba sau barbat sau mai bine supus conducator? Ce poate face CSM -ul cand deja a sesizat inspectia judiciara? Tu ce faci? Astepti ca alti sa faca ce trebuie tu sa faci? Daca se strica imaginea procurorilor o stricati voi astia ca Lazar carenu fac nimic.
    • 0 (6 voturi)    
      bravo (Miercuri, 14 februarie 2018, 15:33)

      danete [utilizator] i-a raspuns lui vodatepes

      stai sa vezi acum minusuri
    • +3 (7 voturi)    
      Pai tu crezi ca ... (Miercuri, 14 februarie 2018, 15:46)

      paonipao [utilizator] i-a raspuns lui vodatepes

      In Procuratura este ca la psd, Dragnea centreaza si tot el da cu capul?!
      Procurori pot fi cercetati de inspectia judiciara...
      CSM da verdictul dupa...
      Var placea voua bolsevicilor sa-i dati pe toti afara din sistemul judiciar si sa va puneti hotii si coruptii vostrii sa conduca!
      • -2 (6 voturi)    
        citeste (Miercuri, 14 februarie 2018, 17:07)

        vodatepes [utilizator] i-a raspuns lui paonipao

        Citeste cu atentie ce am scris sau vb aia cand trebuia la scoala sa folosesti cerneala la scris ai tras o dusca.. Vezi ca ai limba de culoare albastra. Incearca sa fii echidistant si sa gandesti la rece dar aveti inca capetele aprinse. In ceea ce priveste cu bolsevici atat pot sa iti spun si uni si ceilanti au apucaturi bolsevice ( atat PSD cat si DNA-ul). Deci daca CSM-ul a sesizat inspectia judiciara atunci ce face Lazar? Pe cine sa apere CSM-ul? Pe procurori? Au dreptul acestia la prezumtia de nevinovatie? Au. Daca au atunci si orice urmarit penal are acelas drept pe care insa DNA-ul prin presa aservita ii ataca ca fiind deja penali. De acest drept ar trebui sa beneficeze orice cetatean roman. Esti sigur ca statul roman prin insitutile sale respecta acest drept? Nu cred si atunci ce vb. se spune ca nu judeca sa nu fi judecat. Daca acuzi ai sanse sa fi si tu acuzat deci si domni procurori pot fi judecati si ei.
        • +1 (1 vot)    
          Puerila incercarea ta... (Joi, 15 februarie 2018, 21:04)

          paonipao [utilizator] i-a raspuns lui vodatepes

          de a fi interesant si persuasiv.
          Ti-a placut scoala nimic de zis!
          Inspecti judiciara poate fi sezizata de procurorul sef, procurorul general, de CSM sau de min. justitiei.
          Daca a cerut-o una din partile de mai sus nu are sens sa o ceara toti sau si procurorul general!
          In institutiile statului care se ocupa de justitie lucrurile sunt simple si clare: trebuie respectate regulile, procedurile si lege dupa care functioneaza fiecare institutie in parte.

          Daca ai ascultat declaratia si raspunsurile procurorului sef DNA ar fi trebuit sa pricepi.
          Daca un procuror din DNA a gresit...a platit si este normal sa plateasca toti cei care gresesc intr-un fel sau altul.

          Pe mine nu ma deranjeaza ca cei ce sunt urmariti penal(pentru coruptie, dare sau luare de mita, trafic de influenta, etc) sunt numiti generic "penali"
          Dintre toata cohorta de politicieni urmariti penal stii vreo cateva nume (3-4) care sa nu fie vinovati si sa nu primeasca condamnare?!
          La procurori nu exista sintagma "prezumtia de nevinovatie"...aceasta se aplica doar cetatenilor ce sunt urmariti penal intr-un proces.
          Procurorii ce au facut "prostii "(sau au fost prinsi in ofsaid sau cum vrei tu...)sunt mai intai eliberati din functie (prin suspendare,demitere sau demisie)si apoi sunt judecati si condamnati.
          Ai prins diferenta dintre ei si politicieni?!
          Hai ca nu-i greu, fa un efort!

          Problema ta si a celor ca tine este ca va pierdeti timpul urmarind latrinele tv (antena3 si rtv) si va lasati spalati pe creier...!
          Iesiti oameni buni din mocirla aia, spalati-va si stati macar cu fata spre lumina...poate reusiti sa va "luminati" capetele, daca altfel nu se poate.
          V-ati lasat impresionati de golaneala lui Vlad Cosma (si famiglia lui mafiota)cu faptul ca i se apropie sentinta si a apelat ca un las la santaj..

          Nu uita ca pe langa celelalte (nici o data "ceilanti"...asa cum te-ai exprimat)doua puteri exista si puterea judecatoreasca care nu trepuie sa fie supusa presiunii sau interventiei din partea celorlalte doua.
    • +4 (6 voturi)    
      Daca eu afirm despre tine ca esti (Miercuri, 14 februarie 2018, 17:49)

      CaiusCosades [utilizator] i-a raspuns lui vodatepes

      o panarama ticaloasa cu vocatie penala dobandita genetic este necesar ar fi suficient ca sa fi suspendat functia publica pe care o ocupi? Sau doar in situatia in care ar exista, in ceea ce te priveste, o suspiciune intemeiata ca furi (ceea ce pentru un psd-ist functionar public nu ar fi din cale afara) Si pentru ca aceasta suspiciune ar putea fi sustinuta de probe ai putea fi trimis in judecata. Intr-o atare situatie, functionarule public pesedist hot tu ar trebui sa fii suspendat. Ca sa nu mai furi. Asta pana te judeca. Dupa, mergi si la parnaie. Daca nu fugi intre timp intr-o tara cu care nu avem acord de extradare.
  • 0 (8 voturi)    
    majordomul, tot majordom! (Miercuri, 14 februarie 2018, 15:21)

    danete [utilizator]

    pai nu-i mai aparati pe aia care au facut crimele astea cu probe fabricate, daca vreti ca sistemul sa aiba credibilitate. ia arestati-i pe aia de la ploiesti, ia autoreglati-va voi intre voi, apoi sa vedeti ce imagine buna aveti. asa cu lozici, cu coruptia in gura, dar cu probe fabricate? ce impresie sa ne facem noi, oamenii de rand, daca voi nu luati masuri impotriva lor? cum sa avem incredere in justitie? sa credem ca aste e doar varful icebergului? ca se intampla asa si la alte parchete?
  • +3 (7 voturi)    
    Domnu' Lazar, nu va mai legati de penali ! (Miercuri, 14 februarie 2018, 16:09)

    mircea_cjn [utilizator]

    Lasati-i in pace ! Nu vedeti cat de stresati sunt ?!

    Ocupati-va de procurori, cei care fură țara de 25 de ani !
    Ocupați-va de judecători, cei care au devalizat țara !

    Dar lăsați-i in pace pe politicieni, sunt cinstiti, profesionisti, harnici, ce mai, adevarate motostivuitoare!...
  • -4 (6 voturi)    
    Apărarea la bară (Miercuri, 14 februarie 2018, 16:41)

    Omics [utilizator]

    Sistemul judiciar nu se poate apăra altfel decât arestând. Să treacă la fapte.

    Luările de poziție politică ale procurorilor sunt mai mult decât ridicole.
  • -3 (5 voturi)    
    Domn Lazar , (Miercuri, 14 februarie 2018, 16:47)

    A310 [utilizator]

    ce sa apere , in primul rand trebuie facut curatenie in cloaca numita sistem de justitie .
    Sa dispara salariile si beneficiile nesimtite , de care se bucura la ora actuala asa zisii magistrati .
  • -3 (5 voturi)    
    un singur cuvant (Miercuri, 14 februarie 2018, 17:02)

    cucuveauamov [utilizator]

    jenant
  • 0 (0 voturi)    
    Reactua Parchetului (Miercuri, 14 februarie 2018, 21:55)

    Azra [utilizator]

    Domnule Lazar, de ce nu declanseaza procuratura Dvs. imediat o ancheta in legatura cu asertiunile care au aparut pe televiziuni din partea celor doi Cosma?!Procuratura, respectiv justitia are toate mijloacele sa intreprinda , in primul rand, o asemenea ancheta. Cunoasteti legile, aveti in mana toate piesele din dosarele in cauza , cunoasteti toate persoanele implicate in aceste dosare, atat ca inculpati, martori sau ca procurori care au anchetat cazurile respective. Rezultatele acestei anchete, daca este facuta realmete profesionist nu pot fi decat doua: fie sa se constate ca cei doi Cosma au avut dreptate si vinovatia , sau responsabilitatea sa-i zicem ar apartine procurorilor care s-au pretat la actiuni in afara cadrului Codului de Procedura Penala fie ca , acesti Cosma au bricolat-sprijiniti poate de cineva- niste scenarii "bidon", pe care le-au dat publicitatii in media, pentru a denigra si compromite DNA-ul si justitia in general. Si lucrurile s-ar lamuri imediat si s-ar domoli aceassta furtuna mediatica, daunatoare credibilitatii justitiei. Personal eu inclin sa cred ca este vorba de cea de a doua si ultima ipoteza pe care am mentionat-o, cei doi Cosma avand inca un puternic sprijin stiti dvs. de unde.
    Daca un cetatean obisnuit ar lansa in public alegatii imaginare la adresa DNA sau a procuraturii in general, imediat reactia acestor autoritati va fi de a declansa o ancheta, de a stabili ca/sau daca este vorba de un impostor si de a-i aplica sanctiunile penale prevazute de lege.,Cam despre asta este vorba, simplificand lucrurile.