UPDATE Presedinta CSM: Institutiile mass-media au un rol major, dar clarificarea situatiei trebuie facuta de institutiile statului / Le solicit sa urgenteze aceste proceduri

de G.S.     HotNews.ro
Miercuri, 14 februarie 2018, 14:10 Actualitate | Esenţial


Simona Marcu, presedinta CSM
Foto: Agerpres
Presedinta CSM Simona Marcu si-a exprimat miercuri "profunda ingrijorare" privind dezbaterile referitoare la activitatea DNA, actuala situatie putand afecta Justitia. "Increderea cetateanului in Justitie se construieste", a spus Marcu. 

Institutiile mass-media au un rol major in informarea generala si sesizarea eventualelor probleme functionale, dar clarificarea acestora revine doar institutiilor statului, a declarat presedinta Consiliului Superior al Magistraturii.

Ea a facut apel la urgentarea acestor proceduri pentru redarea increderii cetatenilor in aceste institutii si in actul de justitie.

Ministerul Public si DNA au in aceste imprejurari un rol deosebit de important, a declarat Marcu.

Sefa CSM a fost intrebata, dupa declaratia de presa, ce le transmite politicienilor care cer revocari in sectorul Justitiei.  "Sa astepte derularea mecanismelor prevazute de lege", a raspuns Marcu.

Declaratia integrala a presedintei CSM:

"Presedintele Consiliului Superior al Magistraturii isi exprima, in continuare, profunda ingrijorare cu privire la potentialul acestei situatii de a afecta autoritatea organelor judiciare si, implicit, de prejudiciere a actului de infaptuire a justitiei.

Trebuie reamintit faptul ca, potrivit Constitutiei Romaniei, Consiliul Superior al Magistraturii este garantul independentei justitiei.

Consiliul isi reafirma disponibilitatea institutionala, in respectul cetatenilor, al dreptului acestora de a cunoaste adevarul, cu atat mai mult in situatii care pot afecta increderea in autoritatile judiciare, pilon de rezistenta al statului de drept.

Increderea cetateanului in justitie se construieste, iar responsabilitatea revine, in principal, statului prin toti actorii din sfera autoritatii judiciare.

Institutiile mass-media au un rol major in informarea  generala si sesizarea eventualelor probleme functionale, dar clarificarea acestora revine doar institutiilor statului abilitate sa constate, sa decida si sa ia masurile legale, potrivit competentelor acestora.

Presedintele Consiliului Superior al Magistraturii, in acest context, solicita tuturor institutiilor din sfera autoritatii judiciare, ca in limitele legale care garanteaza derularea cu obiectivitate a procedurilor si in respectul drepturilor tuturor persoanelor vizate, sa urgenteze aceste proceduri, pentru redarea increderii cetatenilor in actul de justitie si in organele abilitate sa il infaptuiasca sau in acelea chemate sa vegheze, potrivit legii, asupra modului de infaptuire.

Ministerul Public, Directia Nationala Anticoruptie si Inspectia Judiciara au in aceste imprejurari un rol deosebit de important.

Ne exprimam increderea ca profesionalismul celor abilitati sa actioneze in aceste imprejurari poate compensa presiunea mediatica a momentului.

Consiliul Superior al Magistraturii asigura opinia publica de faptul ca este in masura sa gestioneze si sa decida, in cadrul mecanismelor prevazute de lege, in toate ipotezele ce pot rezulta in urma derularii cu celeritate a procedurilor de catre autoritatile judiciare, de care depinde raspunsul decizional al Consiliului."


Citeste mai multe despre   


















2817 vizualizari

  • +11 (23 voturi)    
    Dragnea apasa toate butoanele. (Miercuri, 14 februarie 2018, 14:24)

    Cataleya [utilizator]

    Toate slugile borfasilor sunt in alerta maxima.
    Sa vedem ce mai urmeaza?
    Vreo declaratie de-a lui Mazare, Bica, Udrea,...ca sa fie tontoroiul complet!

    Acest desant al borfasilor are scopul clar de a-l forta pe Johannis sa o demita pe Kovesi.
    Sa vedem daca sasul rezista sau va semna demiterea sefei DNA , dupa care va declara ca "observa in continuare" si ca PSD mai merita inca o sansa.?
    • +5 (7 voturi)    
      Eu imi exprim ingrijorarea ca Marcu e sluga PSD (Miercuri, 14 februarie 2018, 14:53)

      Jos_Dictatura_Dragnea [utilizator] i-a raspuns lui Cataleya

      si o rog sa-si dea demisia pentru binele tarii si pentru revenirea de pe buza prapastiei neocomuniste in care cei mai prosti cetateni sunt la putere.

      Kovesi nu are ce comunica. Presiunea mediatica e o unealta a PSD prin care oameni de buna credinta sunt mintiti ca Dragnea ar fi Iisus reintors si ca merita superimunitate.
    • +6 (8 voturi)    
      dududia aceasta e Garbovanca (Miercuri, 14 februarie 2018, 15:00)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui Cataleya

      la nivel inalt...doar o scena gen Podul Inalt rezolva Chestiunea !
    • +3 (5 voturi)    
      sunt curios ce "clarificari" asteapta CSM-ul (Miercuri, 14 februarie 2018, 15:20)

      pehash [utilizator] i-a raspuns lui Cataleya

      Daca penalii astia (ghita, cosma etc) ar fi avut pana acum vreo dovada clara ca sunt nevinovati, avocatii lor ar fi rezolvat de mult problema. Singura concluzie logica este ca aceste dovezi nu exista. In lipsa lor se incearca un fel de justitie televizata in care infractorul devine victima, desi nimeni nu contesta faptele (altfel ar face asta in fata judecatorilor), doar repeta aceeasi pozie cu procurorul cel rau cu scopul evident de a spala creierele microscopice ale electoratului si de a intimida indirect magistratii prin manipularea opiniei publice. Evident, CNA vegheaza la indeplinirea planului.

      Practic, aceeasi strategie de pana acum, discreditarea justitiei prin mass-media controlata de ei, dar mai nou cu resurse proaspete din interiorul sistemului de justitie.
    • -4 (4 voturi)    
      Sa nu cumva sa o demita , (Miercuri, 14 februarie 2018, 15:30)

      A310 [utilizator] i-a raspuns lui Cataleya

      are o solutie , sa o pastreze intr-un mediu steril .
      Sa o lase mostenire generatiilor viitoare .
  • -9 (9 voturi)    
    Hai sa mai laudam DNA, uite ultima (Miercuri, 14 februarie 2018, 14:43)

    xrogo [utilizator]

    isprava a desteptilor din DNA, fasairea dosarului Tel Drum si ridicare popririi pe o suma frumoasa:https://www.luju.ro/magistrati/instante/inteligentii-de-la-dna-judecatorul-iccj-aurel-ilie-a-retrimis-la-dna-dosarul-in-care-fostul-administrator-al-tel-drum-marian-fiscuci-a-fost-trimis-in-judecata-pentru-presupuse-infractiuni-de-coruptie-iccj-a-desfiintat-rechizitoriul-dna-dupa-ce-a-constatat !
    • +3 (7 voturi)    
      clar... (Miercuri, 14 februarie 2018, 16:23)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

      dna merge din greseala in greseala.,...
      pt ca daa asa spune gadea si badea , inseamna ca asa este, nu?!

      serios,.... cumpara-ti un creier si incearca sa gandesti inainte sa lansezi tot felul de aberatii!

      dna sta EXCELENT la procentul de dosare incheiate cu o condamnare... asa ca nu mai manca rahat ca ai gresit siteu....
  • +4 (8 voturi)    
    tovarasa uita (Miercuri, 14 februarie 2018, 14:57)

    liviu_ [utilizator]

    ca a garanta independenta justitiei (ceea ce trebuie sa faca csm) inseamna si sa impiedice mass-mesia sa judece ea in locul judecatorilor!

    se vede ca si-a tras dracnea sef la csm....

    sa nu se inteleaga gresit.... este o acuza care trebuie si este normal sa se cerceteze.
    Problema nu e asta... problema e implicarea politicului si a presei in aceasta ancheta!
    presa trebuia sa prezinte caseta si ATAT.... atacurile si comentariile de dupa ATACA insependenta justitiei! LA fel si declaratiile politicienilor!
    D c nu sune nimic tovarasa despre asta?!
  • -3 (5 voturi)    
    dumnezeuleee! (Miercuri, 14 februarie 2018, 15:30)

    danete [utilizator]

    ce scrie mai sus, te trec fiorii! nu poate fi doar prostie! ca sa nu se implice politicul, ceea ce e normal, ca de aia sunt alesi, ca justitia nu e stat in stat, ca puterile statului se controleaza si se cenzureaza intre ele, pentru ca, altfel, ar lua-o razna, ar trebuie ca justitia sa-si faca datoria si i-a masuri urgente si drastice cu privire la dna ploiesti! altfel, ce putem crede, ca ii acopera, ca se intampla si in alta parte? pai cam asta putem crede.
    a fabrica probe, asa sa afle si procurorul general, nu e o abatere disciplinara. a baga pe cineva in puscarie/sau macar a incerca acest lucru, pe probe false, e echivalentul unei crime. nu va doresc sa vi se intample voua sau apropiatilor vostri.
    • +3 (3 voturi)    
      cu dovezile la tribunal, nu la tembelizor (Miercuri, 14 februarie 2018, 16:52)

      pehash [utilizator] i-a raspuns lui danete

      daca cineva are dovezi ca au fost fabricate probe, de ce nu se prezinta la proces cu acele dovezi?

      tu daca ai fi acuzat ca ai furat si ai putea dovedi ca martorii mint, te-ai duce la judecator cu proba sau ti-ai cumpara 30 de minute de "reclama" pe latrinele tv?

      dar sa fim realisti. momentan nu exista nici o dovada. s-a dus un gigel cu microfonul ascuns in pantaloni si s-a inregistrat singur in timp ce spunea ca albul e negru si acum avem "probe"!!