Carmen Dan ii cere lui Kovesi sa revoce detasarea la DNA a celor doi politisti care ar aparea in inregistrarile lui Vlad Cosma

de G.S.     HotNews.ro
Miercuri, 14 februarie 2018, 13:25 Actualitate | Esenţial

Ministrul de interne Carmen Dan a cerut Laurei Codruta Kovesi sa revoce detasarea la DNA a celor doi politisti mentionati in inregistrarile prezentate de Vlad Cosma.

"Avand in vedere aspectele aparute in spatiul public, ministrul afacerilor interne a solicitat procurorului sef DNA revocarea detasarii din functie a celor doi politisti care apar in inregistrarile care privesc activitatea DNA - Serviciul Teritorial Prahova. 

Este vorba de comisarul sef de politie Iordache Mihai si comisarul sef de politie Florea Gabriela. Potrivit OUG 43/2002 privind Directia Nationala Anticoruptie revocarea din functie, inaintea implinirii termenului de detasare, a politistilor de politie judiciara detasati la DNA se face prin ordin motivat al procurorului sef. Solicitarea a fost facuta in cursul zilei de marti, 13 februarie 2018", se spune in comunicatul MAI.

Antena 3 a difuzat duminica seara o inregistrare in care fostul deputat PSD Vlad Cosma ii acuza pe procurorii DNA Mircea Negulescu si Lucian Onea ca au incercat sa "inventeze dosare in baza unor probe fabricate", in cauza fiind vorba despre Sebastian Ghita. DNA afirma, in replica, ca este vorba despre prezentarea "denaturata" a faptelor si precizeaza, prezentand transcrierea unor alte interceptari, ca o persoana din anturajul lui Mircea Cosma a incercat sa influenteze procurorii, amenintand, in caz contrar, cu prezentarea la televiziuni a unor inregistrari audio constand in "montaje si colaje".

Vlad Cosma afirma, in materialul difuzat de Antena 3, ca exista un grup "infractional" din care face parte procurorul Negulescu, supranumit "Portocala" de o parte a presei, Lucian Onea si politistii Mihai Iordache si Florea Gabriela.





















[P] Afla cum poti sa-ti imbunatatesti aerul din locuinta

Stiati ca umiditatea mare poate provoca probleme de respiratie si de adaptare la temperaturi mari?

2754 vizualizari

  • +16 (16 voturi)    
    La cum pare ca plange de fiecare data (Miercuri, 14 februarie 2018, 13:32)

    si_mort_va_vad [utilizator]

    cand vorbeste , e intr-adevar minutru , dar ... al bolilor interne !

    Dacât o SUPT - ministra , ce sa mai !
  • +23 (23 voturi)    
    Pai de ce, doamna Dan? (Miercuri, 14 februarie 2018, 13:39)

    Cataleya [utilizator]

    De ce sa-i revoce pe cei doi?
    Au cumva o condamnare definitiva ?
    Aia doi nu au dreptul la prezumtia de nevinovatie, la fel ca Valcov?

    Obediento!
    • +7 (7 voturi)    
      Mafia PSD incearca sa creeze un precedent (Miercuri, 14 februarie 2018, 14:42)

      BobMuller [utilizator] i-a raspuns lui Cataleya

      prin care cei care-i prind pe PSDisti cu infractiuni sa fie dati afara din functii.

      Kovesi n-ar trebui sa reactioneze, totul e o mizerie mediatica marca PSD.
    • +6 (6 voturi)    
      Cred ca politistii au ceva sa ne spuna! (Miercuri, 14 februarie 2018, 14:49)

      pedepsitorul [utilizator] i-a raspuns lui Cataleya

      Cumva politistii ori au fraternizat cu inculpatii, ori au citit dupa foaie ca mafia psd sa-i inregistreze Cosma?


      Sa nu uitam ca acest scandal are ca miza, denigrarea colaboratorilor sau actiunilor DNA!


      Ma gandesc ce planuieste infractorul Dragnea in aceasta perioada!
  • +20 (20 voturi)    
    halal ministru (Miercuri, 14 februarie 2018, 13:47)

    mos ion roata [utilizator]

    niste condamnati penal arunca gulgute pe Latrina 3 si Ministrul de Interne le ia de bune.
    • +5 (5 voturi)    
      pai (Miercuri, 14 februarie 2018, 15:17)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui mos ion roata

      la Videle A3 e lege, asa o fi invatat secretara scolii unde a fost, cica, profesoara si madam vasilica, prim ministrul nostru.
  • +20 (20 voturi)    
    A innebunit lupu'! (Miercuri, 14 februarie 2018, 13:58)

    vio7 [utilizator]

    Pai,fai ministresa lu' peste prajit...cine mama zmeilor e Cosma asta de luati de bun tot ce scoate pe gura el si sexysora lui??A cercetat ministerul politistii?Are niste probe concrete?Sau doar niste inregistrari ambientale,posibil trucate si declaratiile aberante ale celor doi cercetati penal.
  • +8 (8 voturi)    
    Rusine ! (Miercuri, 14 februarie 2018, 14:40)

    Cetateanul_turmentat2 [utilizator]

    https://ro.wikipedia.org/wiki/Lista_mini%C8%99trilor_rom%C3%A2ni_de_interne

    Am extras subtil o lista cu fosti ministri de interne :
    - Mihail Kogălniceanu
    - Ion C. Brătianu
    - Spiru Haret
    - Gheorghe Grigore Cantacuzino
    - Octavian Goga
    - Nicolae Iorga

    Pe vremea cand nu ajungea o secretara de scoala generala din Videle ministru de interne care prin declaratii denota inteligenta unei cizme. Si cred ca de fapt jignesc cizma.

    Nu numai ca am ramas in urma rau dar ne scufundam si mai mult irecuperabil. Suntem mai rau ca acum 100 ani. Pai se rasucesc in mormant stimabilii daca ar vedea cat de rau s-a ajuns.

    Vreau sa vad oameni capabili in asemenea pozitii cu experienta si expertiza in domeniu nu pusi din considerente politice.

    Rusine ! Rusine ! Rusine!
  • +4 (4 voturi)    
    Cam cum ti-a cerut demisia matale,nea Tudose (Miercuri, 14 februarie 2018, 15:27)

    Plagarus [utilizator]

    Poate se repeta dezdonamantul acelasi te intorci matale la secretariatul din Videle !!
  • +2 (2 voturi)    
    Pai . . . . (Miercuri, 14 februarie 2018, 19:30)

    Vali Cel Batran [utilizator]

    . . . . . daca sunt politisti inseamna ca sunt ai lui matale si deci matale esti acela care trebuie sa le revoce detasarea. Si eu am fost detasat de multe ori in cei 38 de ani de serviciu si de fiecare data cel care m-a detasat mi-a facut si rechemarea. Ei Doamna ministru nu prea seaman a judecata dreapta. Politistilor nu le acorzi prezunptia de nevinovatie dar lui Valcov deja condamnat,nu! Of Doamne, apara si ai mila!