VIDEO Maramures: Salvamontist batut de un interlop local / Salvamontistul spune ca agresorul  l-a si amenintat cu moartea

de G.S.     HotNews.ro
Miercuri, 14 februarie 2018, 13:05 Actualitate | Esenţial


Salvamontist batut in Borsa
Foto: Captura Facebook
Un voluntar al Serviciului Salvamont din localitatea maramureseana Borsa a fost batut de un barbat in timp ce era la masa cu prietenii, salvamontistul spunand ca agresorul este "un interlop local", potrivit Digi 24.

Salvamontistul a avut nevoie de ingrijiri medicale si a fost internat in spital. El spune ca va depune plangere la Politie impotriva agresorului, cunoscut in oras pentru comportamentul sau violent.

Incidentul a fost surpins de o camera de supraveghere (ATENTIE, imagini socante):



"Un interlop local, cu asta se ocupa, e un fel de bataus al satului, prost educat, prost crescut, nu se poate discuta cu el, e foarte violent", a spus salvamontistul despre agresorul sau.

El povesteste pe Facebook ca tocmai ajutase, impreuna cu un coleg, o femeie care isi rupsese piciorul, dupa care a intrat intr-un local sa bea un ceai. 

"Dupa un timp intra individul (Colt alb), ne saluta, dau mana cu el si fara nici un motiv a inceput sa ma ameninte cu moartea, invocand diverse motive banale. Am incercat sa discut cu el civilizat dar nici o sansa. M-a lovit cu pumnul direct in fata in cel mai las si miselesc mod posibil",  scrie Sorin Apostol.

"Am aproape 35 de ani. Niciodata de cand locuiesc in Borsa nu am dat o palma cuiva. Intotdeauna am evitat conflictele si mi-am vazut de treaba mea. De ani de zile ma implic in comunitate, am organizat campanii de ecologizare cu sute voluntari, am fost voluntar SMURD un an de zile, de aproape 4 ani sunt salvator montan, am salvat si ajutat impreuna cu colegii mei zeci de oameni si nu doar pe munte. Intotdeauna mi-am rezolvat conflicte prin dialog cu orice persoana pe care am suparat-o sau am deranjat o si invers. 

Incerc prin ceea ce fac sa creez un model social demn de urmat noua generatie care vine dar si pentru copii mei. Imi doresc ca ei sa creasca intr-un oras linistit si civilizat.

Se pare insa ca o mana de oameni nu doresc acest lucru. Au nevoie ca voi sa traiti in teroare ca sa-si satisfaca nevoia de putere si importanta in societate. In timp ce scriu aceste randuri sint in spital sub supraveghere medicala. Copii ma suna si nu inteleg de ce nu am ajuns aseara acasa si de ce nu le-am dus dimineata la scoala. Asta e realitatea mea acum", acuza salvamontistul.



Un caz similar s-a petrect in urma cu doi ani, in februarie 2016, cand o tanara de 21 de ani, salvamontista in Straja, a fost batuta intr-un bar din statiunea montana de un barbat de 33 de ani, in timp ce se afla la o petrecere, politia deschizand pe numele agresorului un dosar penal pentru infractiunile de lovire sau alte violente si amenintare.


















4730 vizualizari

  • +8 (8 voturi)    
    oameni buni (Miercuri, 14 februarie 2018, 13:39)

    cristi_an [utilizator]

    va rog sa imi explicati si mie ce inseamna "interlop"?????
    delicventul ala sper sa isi primeasca o portie zdravana de justitie
    • +2 (2 voturi)    
      Inainte de Revolutie nu (Miercuri, 14 februarie 2018, 15:56)

      complet_retard [utilizator] i-a raspuns lui cristi_an

      Inainte de 1989, nu auzisem de "interlop", dar acum se pare ca desemneza o ocupatie foarte frecventabila si foarte lucrativa!
  • +6 (6 voturi)    
    Aceste actiuni intelope, (Miercuri, 14 februarie 2018, 13:41)

    pedepsitorul [utilizator]

    Aceste actiuni intelope, sunt intre infractiune si terrorism!

    Infractiune pentru ca apare spontan iar terrorism pentru ca vizieaza in mod repetat persoanele pe care acesti indivizi le iau drept tinta!

    Cred ca atunci cand vorbim de locuri publice, poate ca legea ar trebuii sa aplice pedepse cu arrest preventiv si pedeapsa cu privare de libertate cu executare obligatoriu!

    Interlopii fac aceste actiuni si pentru a acumula un prestigiu care se intoarce apoi catre populatie prin frica, intimidari in locuri publice, violenta, taxe de protective, etc!

    Ne-am saturat de aceasta specie de interlopi, chiar nu se poate sa scapam de ei?
  • +4 (4 voturi)    
    oamenii pesedeului... (Miercuri, 14 februarie 2018, 13:48)

    qwerasdf [utilizator]

    pionii pesedeului...
    dupa ce vor manipula noua militie, ii vom avea si pe acesti batausi locali care se vor activa mai ales in preajma alegerilor cand pcr-psd va castiga cu 99%
  • +4 (4 voturi)    
    Ce nu intelege si salvamontistul? (Miercuri, 14 februarie 2018, 13:48)

    Marionette [utilizator]

    Monarhia interlopo-politica este cea cu drept de viata si de moarte fata de pleava ca el. Iar Militia este acolo sa sanctioneze pleava ca el cand face ceva in afara legii, nu sa se lege de Monarhi.
    De curiozitate, stie cineva ce functie are Colt Alb in PSD?
  • -8 (10 voturi)    
    Ti-ai luat-o bine (Miercuri, 14 februarie 2018, 14:10)

    delavrancea [utilizator]

    Cu ceva ai deranjat sigur.Nimic nu e intamplator.
    Traim in tara si/sau in lumea in care chiar daca nu comiti o ilegalitate,dar totusi deranjezi se gasesc modalitatile prin care sa fii sanctionat.Daca e de incalcarea legii,se implica institutiile statului.Daca nu incalci nicio lege, serviciul il preiau alte structuri.
    Din pacate cam asta e lumea in care traim.De aceea exista clasa asanumita "lume interlopa".Astia fac treaba "murdara".Entitatea asta e voit lasata sa functioneze.
    Ar trebui creata clasa sociala a oamenilor verticali,corecti,altruisti,demni,harnici,iubitori.Cum sa o denumim?Acesti oameni exista.Sunt pierduti prin marea masa de "oameni simplisti" la care se adauga si clasa mai sus mentionata.In fine in lumea de azi ,daca ai adevarate calitati de "om" esti numai bun de sacrificat.
    Ce sa-ti mai zic,insanatosire grabnica!Pleaca si tu capul si vezi-ti de ale tale.
    PS:"copii mei"...cu trei de "i".
    Sa fii iubit!
    • +2 (2 voturi)    
      Sa plece capul? (Miercuri, 14 februarie 2018, 15:12)

      2087 [utilizator] i-a raspuns lui delavrancea

      Nu, sa plece eventual la un avocat bun si apoi la tribunal.

      Nu suntem toti lasi in tara asta suferinda.
    • +1 (1 vot)    
      ? (Miercuri, 14 februarie 2018, 15:52)

      valli [utilizator] i-a raspuns lui delavrancea

      Esti un nimic cu tastatura.
  • +2 (6 voturi)    
    sa fim seriosi (Miercuri, 14 februarie 2018, 14:32)

    georghe [utilizator]

    Colt Alb este un tip nefericit, putin bataus. Interlopii sunt altii din Borsa.
  • +6 (6 voturi)    
    Fără supărare (Miercuri, 14 februarie 2018, 14:49)

    2mai [utilizator]

    Frate, o treabă nu înțeleg, erau încă patru găligani la masa aia, nu s-a găsit niciunul sa pună mâna pe umflatul ăla? Ăla-și lua coate în gură iar colegii de la masă își sorbeau liniștiți cinzeaca. Moroșenii în general au o imagine foarte bună despre ei, de băieți dintr-o bucată, pe care nu prea e bine să-i calci pe coadă că scot cuțitul la tine. Păi prietene, eu văd în imagini că moroșenii sunt de fapt niște cocoșei terorizați.
    • 0 (0 voturi)    
      Mediu propice (Miercuri, 14 februarie 2018, 20:44)

      tudor74 [utilizator] i-a raspuns lui 2mai

      Nu e vorba de moroseni, galateni sau brasoveni ... asta e romanul ! Mananci bataie de la unu din stiti voi ce etnie de fata cu 20 de romani, nu intervine nimeni. Si asta e mediul propice pt dezvoltarea multor indivizi ca asta din filmare.