Traseul Strunga Dracului din Muntii Fagaras, interzis permanent pentru turisti

de R.M.     HotNews.ro
Marţi, 13 februarie 2018, 17:43 Actualitate | Esenţial

Strunga Dracului
Foto: Wikimedia Commons
Salvamontistii au inchis definitiv Strunga Dracului, un traseu de 180 de metri din traseul principal al Crestei Muntilor Fagaras, din cauza caderilor de pietre, turistii avand la dispozitie, o ruta ocolitoare, prin judetul Arges, care face legatura intre Varful Negoiu si Strunga Doamnei, a anuntat marti, Seful Salvamont Sibiu, Adrian David, citat de Agerpres.

"Un lucru important pe care am reusit anul trecut sa il facem este legat de Strunga Dracului. Strunga Dracului este un segment din traseul principal al Crestei Fagarasului, care face legatura intre Varful Negoiu si Lacul Caltun. Este vorba de o portiune foarte inclinata, un horn, care are aproximativ 180 de metri, inclinatie de 70-80 de grade si in urma unor caderi de stanci, in urma cu cativa ani, am inchis accesul pe acest traseu, incercand sa asiguram o siguranta mai mare turistilor. Anul trecut am solicitat sprijinul Universitatii de Vest din Timisoara, care a realizat un studiu geo-tehnic si geo-morfologic pe Strunga Dracului pentru a ne spune daca prezinta siguranta, daca putem deschide traficul turistic in aceasta zona sau nu. In urma evaluarii respective s-a tras concluzia ca (...) se pot produce in orice moment caderi de pietre, caderi care nu pot fi anticipate. In aceste conditii, Strunga Dracului se inchide definitiv", a explicat Adrian David, intr-o conferinta de presa.

Turistii pot ajunge la Strunga Doamnei, ocolind Strunga Dracului, pe o poteca veche, marcata. Acest traseu de ocolire presupune o jumatate de ora in plus pentru turisti.

"Exista un traseu de ocolire a Strungii Dracului, este pe teritoriul judetului Arges si impreuna cu colegii din Arges am facut demersurile catre Ministerul Turismului pentru modificarea acestui traseu. Varianta de ocolire necesita parcurgerea unei jumatati de ora in plus fata de accesul prin Strunga Dracului. Noi am marcat corespunzator zona respectiva, am pus indicatoare, de acces interzis, din pacate, in fiecare an, au fost vandalizate si o sa vedem in anul acesta, o sa luam masuri mult mai serioase pentru a inchide, pentru a fi cat mai vizibila aceasta interdictie", a mai spus Adrian David.

Seful Salvamont Sibiu atrage atentia ca in prezent toate traseele montane sunt inchise.

Strunga Dracului este o zona in care au avut loc numeroase accidente montane de-a lungul timpului.


Citeste mai multe despre   



















4435 vizualizari

  • +4 (14 voturi)    
    Rusine (Marţi, 13 februarie 2018, 18:48)

    gebica [utilizator]

    Daca asa intelege salvamontul sa-si bata joc de turistii care fac eforturi pentru a se infrati cu natura (din ce in ce mai putini, mai ales romani), mai bine sa inchida toate accesele in munti. Ar fi cel mai putin periculos iar ei ar mputea petrece linistiti in numeroasele 'cuibusoare de nebunii' cu care au umplut muntii pe fonduri nerambursabile. UIn singur exemplu, cel de la Valea Simbetei, unde vajnicii baieti de la Victoria au vrut dupa muschii lor sa inchida si traseul din Fereastra Mica - un traseu pe care si in starea actuala, de parasire totala, il poate parcurge oricine a mai urcat pe munte. Sa nu mai vorbim de starea deplorabila a marcajelor pentru iontretinerea carora Salvamontul inghite fonduri substantiale. Despre Strunga Dracului, numai tristete: un traseu splendid, spectaculos si direct, care se parcurgea in siguranta de turistii antrenati (am fost pe el cind aveam 10 ani si a fost uinul din argumentele care m-au legat definitiv de munte), si pentru care nu era necesara decit intretinerea cablurilor de sustinere din lungul sau. Dar de ce sa ne complicam cind putem sta mai linistiti cu tuiculite si gagicute in sediile recent si opulent construite.
    • -2 (8 voturi)    
      In sfarsit (Marţi, 13 februarie 2018, 20:05)

      intruderul [utilizator] i-a raspuns lui gebica

      cineva care a re curajul sa spuna adevarul despre salvamont cu riscul de a deranja,pentru ca,nu-i asa eroii nationali nu trebuie expusi.Oricum,se pare ca stiti adevarul din spatele imaginii salvamont.
    • +2 (6 voturi)    
      hater (Marţi, 13 februarie 2018, 21:21)

      arhi_b [utilizator] i-a raspuns lui gebica

      ce treaba are salvamontul cu asta? ei sunt acolo sa-ti salveze tie viata si actioneaza in consecinta. daca tu ai imprsia ca salvamontul vrea sa inchida strunga dracului cu orice pret, te inseli.
      • 0 (6 voturi)    
        Poate (Marţi, 13 februarie 2018, 22:07)

        gebica [utilizator] i-a raspuns lui arhi_b

        mai citesti o data articolul inainte sa-ti dai cu parerea. Multumesc pentru atentie.
      • +1 (1 vot)    
        e absura solutia (Joi, 15 februarie 2018, 9:02)

        Vladf555 [utilizator] i-a raspuns lui arhi_b

        Deci salvamontul intreaba un expert "pot turistii sa urce pe aici?".
        Normal, expertul se spala pe maini si zice "mai bine nu".
        Daca expertul e asa expert trebuia sa zica -- "nu se poate din cauza stancii asteia si asteia, propun sa facem asta si asta ca s-o indepartam si sa facem traseul practicabil".
  • +4 (4 voturi)    
    Concret, cum vor închide traseul? (Marţi, 13 februarie 2018, 20:03)

    Nyk1 [utilizator]

    Pun un gard la intrarea în Strungă?

    Și eu sunt de părere că mulți români își supraestimează capabilitățile de montaniarzi și se aventurează chiar și pe timp de iarnă. Dar dacă Strunga Dracului e așa de periculoasă, ce să mai zică elvețienii? Să monteze vreun gard în jurul Matterhornului cu semne de acces interzis, fiind prea periculoasă ascensiunea?
  • 0 (2 voturi)    
    o prostie (Miercuri, 14 februarie 2018, 0:27)

    Adrian_1234 [utilizator]

    trebuie curata strunga pt ca s-au desprins pietre, unele chiar mari.
    In rest e perfect functionala daca nu esti tampit si arunci cu pietre in aia de jos, si asta da e riscant, dar pe acelasi motiv poti sa interzici si masinile ca sunt idioti care depasesc in curba.
  • +1 (1 vot)    
    Strunga Dracului (Miercuri, 14 februarie 2018, 4:08)

    Noriega [utilizator]

    Am fost pe Negoiu, de la Balea-Lac singur, prin septembrie 2011. Am urcat prin Strunga Dracului, desi era semnalizata ca fiind inchisa. Am urcat greu, de multe ori pe burta, cablurile fiind in multe locuri rupte, trebuind sa treci de multe ori ba in dreapta, ba in stanga, fara sa ai alte puncte de sprijin decat grohotisul ala... Daca nu aveam incaltari bune, cred ca nu-mi era bine! Traseul nu ar fi greu daca ar fi cablurile montate si, bineinteles, sa fie atenti cei care sunt pe creasta sau mai sus, in horn, sa nu declaseze pietrele.
    Nu am mai fost de atunci pe acolo, ma gandeam ca s-au montat cabluri noi, insa vad ca nu si nici nu are nimeni de gand!
    Nu as mai incerca sa urc a doua oara pe acolo fara cabluri!
    Mi s-ar fi parut normal sa se investeasca cativa bani in refacerea traseului, dar, cum spun multi antevorbitori, de ce sa se investeasca, mai bine se baga bani in tot felul de cabane Salvamont fara rost, cuibusoare de nebunii nu numai ale salvamontistilor, ci si ale unor oficialitati, notabilitati ale judetelor pe teritoriul carora sunt cabanele (Salvamontul tine de consiliile judetene)...
    Cati taietori de frunza la caini am vazut in Arges...
    M-am intrebat demult de ce nu sunt preluate de catre unitatile militare ale vanatorilor de munte (care ar putea fi dotate si cu un elicopter, pt interventii rapide si la distante mai mari) atributiile Salvamontului, fara a se mai finanta cabane luxoase, sedii de destrabalari, Asa ar face si militarii antrenamente mai multe si ar fi niste profesionisti care sa intervina, nu tot felul de betivani ratati, imbracati in rosu... Ce e ciudat ca, de multe ori, nu au murit pantofari atat de multi pe cat au murit salvamontisti, si nu la datorie, ci pus si simplu nerespectand ei insisi legile muntelui (de exemplu, fiind ingropati de avalansa).
    Pana la urma trebuie sa avem grija de noi, sa nu lasam chestia asta pe altii, sa fim atenti si daca traseul e periculos, mai bine pierdem jumate de ora in plus, decat sa ne pierdem viata
  • +2 (2 voturi)    
    ruleta ruseasca (Miercuri, 14 februarie 2018, 8:49)

    anonimicus [utilizator]

    Cu toată dificultatea ei peste medie, Strunga Dracului nu a fost și nici nu a devenit inaccesibilă umblătorului pe munte de nivel mediu. Chiar dacă lanțurile au fost serios deranjate de prăbușirile de stânci, strunga se urcă și se coboară și acum cu ușurință de cineva care nu are rău de înălțime și știe să găsească și să folosească prizele.
    Problema e alta, și anume instabilitatea accentuată a unuia din pereți, din care se desprind când și când pietre, stânci sau chiar bucăți mari de perete. Adică de la câteva grame până la ... sute de tone! Probabilitatea de a cădea o stâncă în Strunga Dracului e cu ordine de mărime mai mare decât în alte locuri, iar asta s-a dovedit prin dislocările repetate survenite după deranjul masiv de acum câțiva ani.
    La un moment dat s-a pus în discuție și dinamitarea acelui perete, plecând de la ipoteza că se va ajunge la un echilibru mai stabil după dislocarea rocilor mai instabile, dar necunoscutele sunt prea mari și operațiunea s-ar putea solda cu un eșec, plus posibila distrugere a farmecului hornului îngust.