VIDEO Un tren-proba de transport combinat a circulat pe relatia Terminal Curtici - Craiova incarcat cu 8 camioane 

de G.S.     HotNews.ro
Duminică, 11 februarie 2018, 15:22 Actualitate | Esenţial


Transport combinat Ro-La
Foto: Ministerul Transporturilor
Ministerul Transporturilor impreuna cu CFR Marfa, CFR SA si CFR Calatori, au pus in circulatie un tren-proba de tip Ro-La, transport combinat rutier-cale ferata, pe relatia Terminal Curtici - Simeria - Petrosani - Craiova, informeaza un comunciat al MT.

 Trenul incarcat cu 8 camioane a parcurs intreaga distanta in mai putin de 12 ore si a reprezentat un prim pas pentru implementarea acestui proiect, cu beneficii importante atat pentru transportatorii rutieri cat si pentru mediu, afirma sursa citata.

Incepand din noiembrie 2017 de la bugetul de stat prin Administratia Fondului pentru Mediu au fost alocate sumele necesare pentru subventionarea acestui tip de transport, precizeaza Ministerul Transporturilor.



Citeste mai multe despre   

















3153 vizualizari

  • +15 (15 voturi)    
    Ati zis 12 ore ? (Duminică, 11 februarie 2018, 15:29)

    Sparafucile [utilizator]

    Bine , dar este FULGERATOR . Nici n-apuca omul bine sa-si parcheze masina in tren ca deja ajunge la destinatie . Doua puncte urmate de litera D mare .
    • +2 (2 voturi)    
      E un record pentru Romania (Duminică, 11 februarie 2018, 16:10)

      2087 [utilizator] i-a raspuns lui Sparafucile

      Tara in care se redeschid caile ferate din anii '30.
    • 0 (0 voturi)    
      Google Maps (Duminică, 11 februarie 2018, 16:39)

      Ciprian1979c [utilizator] i-a raspuns lui Sparafucile

      mi-arata 5 ore si 5 minute de la Nadlac la Calafat sau Craiova (aceeasi distanta, desi directii, oarecum diferite! Hai sa zice 7-8 ore, cu opriri! Pai...pana la 12....e cale lunga! De ce ar alege cineva asta?! Or sa puna cei de la Ford tirurile in trenuri sa faca cu 4-5 ore mai mult?!..si banuiesc ca nu e ieftin!
    • +3 (3 voturi)    
      eh (Duminică, 11 februarie 2018, 18:52)

      Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui Sparafucile

      Si nici macar nu au luat in calcul timpul pentru partea logistica de incarcare/descarcare camioane in tren.

      Si-or fi angajat PR de la apple, de trambiteaza asa "performantele" si "noutatile" astea. :D
  • +4 (4 voturi)    
    Au dublat timpul in loc sa l injumatateasca (Duminică, 11 februarie 2018, 16:16)

    Pasarea_PuieMontix [utilizator]

    Conform google maps, curtici-craiova il faci in 5-6 ore.
    Astia cu trenul fac 12. Super performanta! in linie cu trendul general: regres. In ritmul asta o sa facem 8 ore de la buc la brasov
  • +1 (1 vot)    
    Wow, (Duminică, 11 februarie 2018, 17:05)

    Coco_papagal [utilizator]

    dar este incredibil maître, 400 km in doar 12h?
    • 0 (0 voturi)    
      dap (Luni, 12 februarie 2018, 0:51)

      Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui Coco_papagal

      Japonezii deja plang de ciuda. Se sinucid pe capete :D