Sefa Agentiei pentru Egalitatea de Sanse revine la subiectul pentru care a fost ironizata cu povestea "Femeii PE motostivuitor" 

de G.S.     HotNews.ro
Duminică, 11 februarie 2018, 13:48 Actualitate | Esenţial


Gratiela Draghici
Foto: Facebook
Presedintele Agentiei Nationale pentru Egalitatea de Sanse intre Femei si Barbati, Gratiela Draghici, care a fost ironizata dupa ce s-a intrebat intr-un interviu pentru Stirile ProTv, de ce femeile nu pot fi motostivuitor, a insistat pe acest subiect cu o noua postare pe pagina ei de Facebook, intitulata "Povestea 'Femeii PE motostivuitor'". 

Ea spune ca a folosit acest subiect in interviul mentionat pentru ca stie cazul unei femei ce a fost angajata la un depozit abia la a treia incercare, dupa ce nu s-a prezentat niciun candidat barbat si ca, dupa un timp, "randamentul tuturor angajaților de la depozit, fie ca lucrau PE motostivuitor sau nu, a crescut. "

Postarea de duminica a Gratielei Draghici:

De weekend.
Povestea " Femeii PE motostivuitor"
Si de ce am ales acest exemplu în interviu.

A fost odată ca niciodată o mare companie de cauciucuri care avea nevoie de personal la unul dintre depozite, și el foarte mare, unde munca nu era deloc ușoară. Angajatul trebuia sa lucreze PE motostivuitor și sa aibă forță fizica necesara pentru a mai ridica sau așeza pe raft cauciucurile.

Astfel ca au dat anunț de angajare. Și ce sa vezi...S-a prezentat numai o femeie. Pe care au respins-o, apreciind ca este nevoie de forță fizica și de o anume constituție pentru a face fata cerințelor postului.

Și au mai dat încă o data anunțul. Și de aceasta data s-a prezentat numai femeia. Pe care iar au respins-o.După al treilea anunț, nemaiptand sa o scoată la capăt nici cu femeia, nici cu postul, au angajat-o.

Evident ca femeia a fost privită cu rezerve de bărbații de la depozit. Dar ea își vedea de treaba. Se urca PE motostivuitor, așeza frumos cauciucurile pe raft, când mai cădea câte unul cobora de PE motostivuitor, îl ridica de jos și îl punea pe raft sau PE motostivuitor și, în general, nu prea stătea . Pentru ca bărbații se mai strângeau când și când la o vorba, mai luau câte o pauza, dar ea era noua și nu prea o băgau în seama. Însă, rafturile aranjate de ea arătau impecabil, ordonate și parcă devenisera mai multe. Și așa, incet-incet, văzând - o cum lucrează, ca nu prea coboară de PE motostivuitor, ca dacă scăpa pe jos vreun cauciuc, nu îl lasă în drum, ci il ridica singura și îl pune la loc, ca pe rafturi marfa era eficient așezată, au început cu toții sa fie mai atenți, mai implicați și mai...eficienți. 

Și astfel, cel care monitoriza activitatea depozitului a constatat ca randamentul tuturor angajaților de la depozit, fie ca lucrau PE motostivuitor sau nu, a crescut. 

Morala : promovarea femeilor în orice domeniu al vieții sociale poate aduce valoare adăugată și bunăstare sociala.
Iar aceasta NU este o poveste ci o întâmplare reala."

Draghici declarase, dupa ce premierul Dancila a anuntat ca firmele cu peste 50 de angajati vor fi obligate sa angajeze un expert in egalitatea de sanse, ca fiecare companie va decide daca va angaja sau nu un expert, intrebandu-se de ce femeile nu pot fi "motostivuitor" sau barbatii "om de serviciu". Ulterior, intr-o postare pe Facebook, ea si-a explicat greseala, invocand intrebarile numeroase, dorinta de a explica legea adoptataa recent de Guvern si presiunea timpului.



Citeste mai multe despre   


















6017 vizualizari

  • +13 (13 voturi)    
    Tot (Duminică, 11 februarie 2018, 14:46)

    Coco_papagal [utilizator]

    agramata ramaneti. Si in textul asta ati reusit sa faceti greseli de scriere: nemaiptand, virgula dupa „si“. Iar modul de exprimare denota o cultura vasta: 80% din text scris in propozitii iar cand scriitoarea de weekend se exprima in fraze totul devine confuz. Doamna motostivuitor, SCUTITI-NE!
  • +15 (15 voturi)    
    si? (Duminică, 11 februarie 2018, 15:11)

    anion [utilizator]

    Asta-i precupeata nu gluma! Ne spune povesti, ne face sa intelegem ca a vrut sa spuna ''PE motostivuitor'', nicidecum femeie motostivuitor. O teorie aiurea ca sa-si justifice functia primita cu inca 51 salariati dupa ea, in medie cu salariu brut de peste 4000 lei. Atentie, avand peste 50 salariati mai angajeaza inca unul pe post de egalizator de sanse!
  • +10 (10 voturi)    
    tot (Duminică, 11 februarie 2018, 15:16)

    martel55 [utilizator]

    nu am inteles de ce e nevoie sa intervina o agentie parazitara care nu isi jsutifica altfel exsitenta intr-o afacere ce tine de angajat-angajator? asobsesii ale tea sunt neomarxistilor progresisti de la Bruixelles care au inceput sa afecteze si birocratii nostri care in lipsa de obeictul muncii inveteaza tot felul de aberatii....avea dreptate Teodorovici ca avem o gramada de bugetari taietori de frunza la caini in domeniul controlului , cum e si aceasta agentie, insa mai mult ca sigur ca in loc sa desfiinteze astfel de entitati inutile si consumatoare de bani, guvernantii vor infiinta in continuare altele ca doar asa cere agenda progresista venita de la Bruxelles
  • +6 (6 voturi)    
    xxxxl (Duminică, 11 februarie 2018, 15:25)

    vorbeste lumea [utilizator]

    deci inseamna ca ce vedem noi nu e adevarat ...
  • +14 (14 voturi)    
    Inca o analfabeta functionala (Duminică, 11 februarie 2018, 15:31)

    cartofil [utilizator]

    dupa Genunche, Decat, Care, Pamblica, dupa Maria Grapini. Noroc cu astfel de aratari, ca mai are presa ce publica
  • +5 (5 voturi)    
    Pe motostivuitorist ??!! (Duminică, 11 februarie 2018, 16:00)

    fdaniel [utilizator]

    Cum adica?
    • +3 (3 voturi)    
      simplu (Duminică, 11 februarie 2018, 20:02)

      Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui fdaniel

      exista si pozitii in care femeia e deasupra
  • +3 (3 voturi)    
    facial (Duminică, 11 februarie 2018, 16:05)

    anion [utilizator]

    Daca in cursa de coborare motostivuitorul rascheteaza pometii, se opreste motorul?
  • +4 (4 voturi)    
    asta e PSD !! (Duminică, 11 februarie 2018, 16:16)

    clevetitor [utilizator]

    Oare a ajuns in postul asta prin concurs sau prin spaga !!!
  • +7 (7 voturi)    
    brrrrrr... (Duminică, 11 februarie 2018, 17:00)

    OmniStudio [utilizator]

    Am fost la banca; doar femei! Am fost la Trezorerie, aceeasi situatie. La scoala la fii-miu sunt doar profesoare. La terase, magazine, televiziuni, taxe locale, etc. numai fete / femei, toate frumoase si istete!
    Celelalte ne conduc...
  • +7 (7 voturi)    
    Nu fiti rautaciosi (Duminică, 11 februarie 2018, 17:01)

    ipolitic [utilizator]

    Dansa ne-a impartasit o experienta frumoasa si emotionanta din inceputurile carierei. Va dati seama cate "cauciuci" a trebuit sa ridice pana sa ajunga egal cu barbatii?
  • +6 (6 voturi)    
    (Duminică, 11 februarie 2018, 17:40)

    Motanul_incaltat [utilizator]

    femeia DĂ PĂ stivuitor :)
  • +3 (3 voturi)    
    nevoie de experti (Duminică, 11 februarie 2018, 18:11)

    Dizidentul [utilizator]

    in primul rind doamna are nevoie neaparat de o
    experta(expert) cosmetic. Cremele si fardurile pe
    obrazul doamnei sint oribile si de prost gust.
  • +5 (5 voturi)    
    Am văzut la TV ... (Duminică, 11 februarie 2018, 18:47)

    AEV [utilizator]

    Am văzut la TV cât muncește doamna asta la machiajul și la ținutele ei. Când vreți să mai găsească timp și pentru a afla că motostivuitorul este un utilaj și nu o ființă umană???
  • +3 (3 voturi)    
    Mi-au dat lacrimile ... (Duminică, 11 februarie 2018, 19:31)

    Alius [utilizator]

    Foarte motivanta aceasta istorioara, care este un fapt real. Fiecare firma ar trebui sa angajeze cate o "femeie motostivuitor", inspirand astfel ceilalti angajati (ce or fi ei, doctori IT-isti etc). Avem nevoie in viata noastra de cat mai multi .. oameni-femei lideri sau lidere ca aceasta doamna si de cat mai multe motostivuitoare: "nici o masa fara motostivuitor" ar trebui sa fie noul slogan PSD!.

    Bravo, doamna .. am uitat numele ei ... dar Bravo!
  • -4 (6 voturi)    
    Nu radeti (Duminică, 11 februarie 2018, 22:03)

    Vlad-I [utilizator]

    Feminismul este finantat puternic de Rockefeller , sub povestea ca vor emanciparea femeii, se ascunde smecheria marilor bancheri ca vor mai multi muncitori, platitori de taxe si persoane salariate sa ia imprumuturi.
    • +6 (6 voturi)    
      Ei, hai... (Duminică, 11 februarie 2018, 22:51)

      robert.b [utilizator] i-a raspuns lui Vlad-I

      noi vorbim serios si tu apari cu glume dintr-astea. Ti-a cazut un stiuvuitor in cap cand erai mic? Sau vreun cauciuc de pe furca stivuitoristei?
      • 0 (0 voturi)    
        Esti prea tanar (Luni, 12 februarie 2018, 13:55)

        Vlad-I [utilizator] i-a raspuns lui robert.b

        Cauta pe internet, feminismul primeste bani serios de la Rockefeller. Asa ca iti place sau nu, o miscare finantata artificial si generos se impune pe agenda publica. In occident deja no mai poti respira de atatea feministe radicale. PSD-ul incearca sa cumpere bunavointa stangistilor occidentali cu asfel de initiative.
      • 0 (0 voturi)    
        Nu rade de Vlad-I, (Luni, 12 februarie 2018, 14:31)

        Rescator [utilizator] i-a raspuns lui robert.b

        Este adevarat ce sustine.Sunt zeci de articole ,studii
        si carti pe subiectul asta(nu in Romania pentru ca
        ea este deconectata de la "aparate").
        Mai multe furnicute feminine in campul muncii,mai multi bani pentru bancheri si alti jmecheri.
        Daca nu-ti place ,asta este!
  • +1 (1 vot)    
    Egalitate de șanse (Luni, 12 februarie 2018, 11:18)

    Tescovin [utilizator]

    Prost moment și-a găsit mișcarea feministă din România să repurteze un succes de imagine prin numirea primei femei prim-ministru din istoria țării. Doamna Viorica Docilă, departe de a fi prototipul femeii voluntare, independente și de succes, este tocmai ilustrarea imaginii tradiționale a femeii care nu iese din cuvântul bărbatului. Nu putem decât să sperăm că, dacă cumva o călca strâmb la un moment dat, să nu o vedem la TV cu vreun ochi vânăt.
  • +1 (1 vot)    
    foarte tare istorioara asta (Luni, 12 februarie 2018, 13:09)

    stupidu [utilizator]

    vrem mai multe motostivuitoare ca duamna gratiela