Ministrul Finantelor: Formularul 600 va merge pe o suma estimata si nu pe o suma realizata / Trecerea contributiilor la angajat scade deficitul la pensii

de N.O.     HotNews.ro
Joi, 8 februarie 2018, 20:59 Actualitate | Esenţial


Eugen Teodorovici
Foto: Agerpres
Ministrul Finantelor a declarat, joi, la Antena 3, ca pensiile vor creste asa cum s-a promis in planul de guvernare, iar trecerea contributiilor de la angajator la angajat  scade si deficitul din fondul de pensii. Acesta a spus, de asemenea, ca exista prea multi angajati la stat, dar ce este mai grav este faptul ca numarul angajatilor care controleaza sunt mai multi decat cei care muncesc propriu-zis. Teodorovici a vorbit si despre Formularul 600 despre care a zis ca va fi o singura declaratie si plata pe an si se va merge pe o suma estimata de cel vizat si nu pe ce a realizat.

Cele mai importante declaratii ale ministrului

Subiecte precum Legea pensiilor, salarizarea sa nu mai fie pe agenda politica in Romania. Scopul e acelasi. Ar trebui sa aratam ca ne-am maturizat, iar daca avem ceva de spus sa avem si solutia.

Numarul salariatilor din sectorul public este mult prea mare. Ceea ce este si mai grav e ca mai multi controleaza decat muncesc.

Nu as discuta despre numarul salariatilor de la Ministerul de Interne, pentru ca avem nevoie de siguranta.

Despre posibilitatea schimbarii sefului ANAF

Sunt discutii, sunt speculatii pana nu va fi in Monitorul Oficial decizia de numire. Nu confirm demiterea sefei ANAF

Debirocratizare

Trebuie dus la bun sfarsit un demers de simplificare, debirocratizare a administratiei. Anul in care trebuie sa definitivam discutiile. 

Anul 2018 trebuie sa fie anul in care definitivam reforma in zona administratiei fiscale.

Este o echipa buna la Ministerul de Finante. Trebuie impulsionati. 

La Ministerul de Finante a fost o munca de Sisif, dar nu e suficient, pana nu vedem pe fata contribuabilului liniste.

Pensii

Categoric pensiile vor creste asa cum s-a promis. 

Cifra vizavi de impact nu avem azi.

Vor fi corectate erorile. Trebuie facut acest lucru, daca nu vrem sa avem probleme in anii care urmeaza.

Nu va scadea nicio pensie.

Oamenii vor primi ceea ce merita sa primeasca. Pensiile nu vor scadea

Vizavi de Ordonanta 91 este in Parlament, ocazie cu care mai pot fi prezentate sincope si sa inchidem acest subiect.

Cu trecerea contributiilor scade deficitul la fondul de pensii.

Este castigul cert al reformei.

Deficitul la pensii se corecteaza cu transferul contributiilor. Este un principiu corect ca pensiile mici sa creasca. Oamenii acestia au muncit pentru noi toti, trebuie sa aiba o pensie corecta pentru cat au contribuit.

Contracte part-time

Astazi am corectat pentru cele patru categorii, IT, sezonieri, persoane cu dizabilitati si cei din cercetare, sa nu piarda bani la salariu.

Principiul este unitar pentru part-time. Cei in aceasta situatie, fara acele exceptii, contribuie pentru cat primesc, iar diferenta revine angajatorului. Spunem noi ca este o abordare corecta, nu puteam lasa acele persoane poate chiar sa vina de acasa cu acele sume pentru a-si respecta obligatiile fata de stat

Scumpiri


Si in trecut am avut relatie buna cu Banca Nationala, respect reciproc, dar politica fiscala este una, cea monetara alta. Nu se ating, dar schimbul de informatii trebuie sa existe. Vreau sa am o discutie, sa vad care este abordarea pe viitor.

Sunt multi factori care contribuie la scumpiri.

Despre imprumuturi

Ministrul de Finante are un rol bine definit. Vizavi de Romania, increderea in piata este foarte importanta. Romania s-a imprumutat

Au fost oferte din partea investitorilor. Au fost investitori din toate pietele. Este un mesaj clar de incredere

Romania se afla pe locul  5 in UE intre statele cu datorie publica. 

Avem 74 de miliarde de lei pe care Romania trebuie sa ii ia din piata. Orice tara de oriunde face astfel de practici, se imprumuta pentru finantare

Noi am stabilit o strategie a datoriei publice. Orice tara se imprumuta pentru finantare. 

Infrastructura este problema Romaniei. 

Parteneriatul public-privat, acest concept are deja baza legala pana la un anumit punct. Odata lansat, statul poate sa nu mai aiba presiune pe buget. 

Bunele-practici din tarile europene trebuie transpuse si la noi.

Avem Fondul Suveran de Dezvoltare, o sa vedeti ca va fi. De acolo vor fi finantate proiectele care vor aduce plus valoare. Acest fond va fi in primul rand guvernat transparent, apolitic si nu directionat catre anumite proiecte, ci doar catre cele care aduc plus valoare


Formularul 600

Se opreste aceasta depunere. In februarie definitivam mecanismul, il prezentam public, il dezbatem. O depunere si o plata in timpul unui an. Nu se va merge pe realizat, ci pe o suma estimata de cel care este vizat. 

Cei care au depus, nu trebuie sa o mai faca. Doar daca considera ca sumele din formulare lor nu sunt la fel cu estimarile lor.



















7245 vizualizari

  • +11 (15 voturi)    
    Domn ministru , (Joi, 8 februarie 2018, 21:15)

    A310 [utilizator]

    aceata practica este din vremuri imemobiabile in Romania , se spunea candva " doi cu sapa cinci cu mapa " .
    • 0 (0 voturi)    
      Bă ministrule! (Vineri, 9 februarie 2018, 15:41)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui A310

      Vasilica Viorica a spus că „formularul 600” dispare.Vezi că nu-mi plătești leafă de consilier și part-time nu-mi convine.Fă bine și fă pași,afară din guvern.Bați câmpii cum ai făcut și până acum.Una spui și alta faci.Măcar fă-le să le stea că le-ați bramburit de nu mai știe nimeni nimic.
  • +8 (14 voturi)    
    Cum naiba sa scada deficitul la pensii (Joi, 8 februarie 2018, 22:25)

    cartofil [utilizator]

    Platim acum din taxele ce se incaseaza pensiile care sunt in plata (Lasam pilonul II si pensiile private). Daca platim mai mult pentru ca au crescut salariile, dar netul a ramas la fel, de unde vin acesti bani in plus ????? Au furat din Pilonul II un procent sau doua dar tot nu explica diferenta. Mai mult, statul a imprumutat 12 miliarde ca sa creasca salariile la stat. O sa ia aproape tot inapoi dar tot raman vreo 3-4 miliarde minus. Deci este doar o invartire de bani dar cu o pierdere de 3-4 miliarde pentru statul roman. Pe care trebuie sa-i platim, in final, tot noi, populimea.
    • +1 (7 voturi)    
      A cresut gradul de colectare ... (Vineri, 9 februarie 2018, 8:39)

      Vasalie Sa Traiti [utilizator] i-a raspuns lui cartofil

      ... de fapt o să crească pentru că prima declarare și încasare abia urmează la 25 februarie :D

      Prin mutarea contribuțiilor la angajat acestea devin integral "cu reținere la sursă" ceea ce înseamnă că, mort, copt, în faliment sau pe plajă în Bali ... angajatorul trebuie să le plătească (infracțiune pe toată suma).
      Pe vremea când erau împărțite obligația era doar pe partea angajatului (infracțiune pe reținerile la sursă ... sub jumătate din total) ... iar partea angajatorului mai sfântu' așteaptă (amendă, dobândă și penalități).
      • +1 (1 vot)    
        Oare... (Vineri, 9 februarie 2018, 12:42)

        calexe [utilizator] i-a raspuns lui Vasalie Sa Traiti

        ... nu puteau să declare infracțiune neplata contribuțiilor de către angajator și în versiunea de până în decembrie 2017? Nu era mai simplu?
        Angajatorii care nu plăteau contribuțiile angajaților înainte de decembrie 2017 probabil că nu o vor face nici acum. Eu cred că altundeva e clenciul cu trecerea contribuțiilor la angajat. Un motiv jegos ar putea fi creșterea salariilor celor care le au legate de salariul minim (de ex. parlamentari), și pentru asta au generat un imens deranj. Dacă nu cumva nu e decât un joc de imagine care a generat aceeași bulversare totală.
        • +1 (1 vot)    
          Era doar o virgula de pus (Vineri, 9 februarie 2018, 13:57)

          jorj_bv [utilizator] i-a raspuns lui calexe

          CCR a zis ca trebuie o clarificare in lege, nu era neconstitutionalitate propriu-zisa.
          Doar s-a dovedit ca mare parte din datoriile la bugetul de asigurari erau din partea companiilor de stat. Un privat daca nu-l plateste ii da amenzi de-l satura, bineinteles daca n-are spate.
    • +3 (3 voturi)    
      O alocare de buget ca pana acum, se avea? (Vineri, 9 februarie 2018, 12:30)

      jorj_bv [utilizator] i-a raspuns lui cartofil

      Transferul contributiilor creste bugetul de pensii cu aproape 20.5%, FURAND de la impozit si de la contributia la pilonul II. Si contributia la sanatate creste un pic.
      Ca-si FURA singuri caciula trecand banii din impozit in fondul de pensii dovedeste incompetenta, dar de ce FURA de la pilonull II? Era o metoda de a ascunde o parte din pensie de mainile hraparete ale statului, de pensionarii de 40 ani, de bolnavii inchipuiti, de coruptia legata de grupele de munca.
      Ce treaba are pensia mea viitoare cu unii care au muncit doar 15 ani, si-au crescut copii acasa, avand aceeasi pensie cu aia care au muncit o viata pe salariul minim.
  • +9 (11 voturi)    
    Simplu (Vineri, 9 februarie 2018, 0:25)

    Gojira [utilizator]

    Problema angajaților bugetari se rezolvă ușor.

    Angajați doi bugetari pe un singur post și dați salariu dublu pe postul ăla. Preconizez o scădere cu 50% a numărului de bugetari.

    Așa se rezolvă treaba și-n spital. Nu văd de ce nu poate fi aplicată și în alte părți.
  • +3 (7 voturi)    
    nea ministru! (Vineri, 9 februarie 2018, 8:35)

    Francisc 1 [utilizator]

    se aduna semne din ce in ce mai multe ca vine criza ( știu , românia nu va fi afectata ca și în 2008 ) cum ne pregătim ?
  • +4 (6 voturi)    
    smecher defect, noi vom estima ZERO (Vineri, 9 februarie 2018, 9:02)

    mnicku [utilizator]

    asa ca veti pune taxa cit vreti ce va fi aplicata pt ZERO
  • +7 (9 voturi)    
    a (Vineri, 9 februarie 2018, 9:33)

    adrian67 [utilizator]

    Asta-i la acelasi nivel cu Misa-Claponul, dar mai dandy.
  • +2 (4 voturi)    
    Cas si cass la estimat? (Vineri, 9 februarie 2018, 10:02)

    Nahgfa [utilizator]

    Pai aca e la estimat inseamna ca va fi si o regularizare, ca astea sunt pereche (estimat - ralizat).

    Si va fi asa, estimezi zero cum comenta cineva mai sus sau intre zero si 22800 lei si astfel esti scutit teoretic de cas si cass si apoi la anu cand depui D200 cu venitul clar realizat daca ai peste 22800 lei o sa platesti 10% cas si 25% cass deci 7980 lei pac-pac o data o singura plata la 60 zile de la decizia de impunere. Treaba e ca ai zis ca esti smecher si estimezi sub dar daca faci asta nu esti asigurat la sanatate si partea si maj naspa e ca la anu o sa platesti asigurarea la sanate dar nu o sa beneficiezi de ea pt. ca nu ai masina timpului.

    Tu o sa platesti cass in 2019 pt ca ai depasit estimatul din 2018 dar in 2018 nu ai cum sa fii asigurat.

    Bravo astora cu protestele lor. Era mai bine forma initiala a D600.

    Acu sa vedem daca se pastreaza pragul de 22800 si raportarea la ei pt cei ce depasesc pragul sau ne ia draq pe toti si o sa platim raportat la venitul realizat (evident estimezi cat vrei) si te rupe la anu cu regularizarea.

    Ati vrut modificare, uite ce ati facut.
    • 0 (0 voturi)    
      nu e chiar asa (Vineri, 9 februarie 2018, 14:53)

      Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui Nahgfa

      Iti scapa din vedere (sau nu stii) alte cazuri. Cum ar fi sa platesc pentru ceva ce nu voi avea in 2018 (venituri) doar pentru ca am avut in 2017. NU exista regularizare. Daca exista, era ok. Asa... si forma initiala de la 600 era o tampenie.

      Ce am spus nu exclude ce ai spus tu, legat de actuala forma, dar las-o mai moale cu "perfectiunea" celei initiale.
  • +6 (8 voturi)    
    Oportunistul anului !! (Vineri, 9 februarie 2018, 10:15)

    deval [utilizator]

    Asta nu are scuza ca e debil si prin asta e mai odios ! Sa justifici si executi un program cu masuri cretine ! Sa fii executantul a doi infractori, dupa ce ai fost executantul unui plagiator e o avansare in gradul de oportunist !!
    • +2 (2 voturi)    
      Bravul arivist a insfacat ciolanul... (Vineri, 9 februarie 2018, 10:57)

      dekar [utilizator] i-a raspuns lui deval

      ...din mers. Toata admiratia.Un adevarat gigolo al finantelor.
  • +2 (2 voturi)    
    ...a declarat prosti! (Vineri, 9 februarie 2018, 11:01)

    OmniStudio [utilizator]

    "Numarul salariatilor din sectorul public este mult prea mare. Ceea ce este si mai grav e ca mai multi controleaza decat muncesc."
    -Pentru ca se legifereaza mult si prost! Apoi trebuiesc o gramada de functionari care sa puna in aplicare gandirea geniala a vreunui parlamentar impins de la spate ca sa "produca" si el o initiativa legislativa. Parca suntem la concurs! Apoi, de bine ce a fost gandita si dezbatuta, trebuie carpita pana nu se mai stie ce a fost la origine.

    "Oamenii vor primi ceea ce merita sa primeasca." -Oricum li se va ua totul inapoi... au crescut toate preturile, taxele locale, pana si taxa de inmormantare.

    "Contracte part-time"
    -Problema este ca voi tratati patronul exact cum i-au tratat comunistii pe chiaburi, considerati ca el are un sac de bani nelimitat. Obligandu-l sa suporte el diferenta de CAS/CASS il determinati sa plateasca la negru, sa inchida adica sa concedieze samd. Asta intr-o perioada cand tendinta este de a presta part-time-ul din ce in ce mai mult, evident, pe alte meleaguri.

    "Infrastructura este problema Romaniei."
    -Evident. La fiecare schimbare de guvern auzim asta, dar nu se face aproape nimic, ca sa urcati populismul pe cele mai inalte culmi, ati renuntat la investitii si ati bagat in consum tot ce s-a putut. A propos, o sa mariti salariile la medici si asistente, including pe cei din medicina de familie? ca abia le-ati fortat mana sa semneze continuarea contractului cu Casa in ianuarie... sa vedeti ce plecari vor fi din zona asta; si, daca tot aveti bani sa platiti spagarii din spitale, 70-170% nu este un mizilic, de ce nu v-ati gandit si la cei din CMI? care este diferenta intre o asistenta de spital si una de CMI?