Print
YM
E-mail
Mai mare|Mai mic

Ada Solomon: E de domeniul fantasticului ca un spectacol sa trebuiasca aparat de fortele de ordine

de N.O.     HotNews.ro
Joi, 8 februarie 2018, 19:37 Actualitate | Esenţial


Ada Solomon, producator si distribuitor al filmului "Soldatii. Poveste din Ferentari", regizat de Ivana Mladenovic, a carui proiectie de joi seara de la Cinema Muzeul Taranului a fost intrerupta pentru cateva minute de mai multe persoane, a declarat ca punctul de vedere trebuie intotdeauna exprimat in cunostinta de cauza si ca pare "de domeniul fantasticului" ca un spectacol sa fie aparat de fortele de ordine, relateaza News.ro.

Inainte cu o ora de inceperea proiectiei, aproximativ 30 de persoane au protestat in fata Muzeului National al Taranului Roman, considerand nefiresc sa fie facuta "propaganda homosexuala" in "templul care pastreaza valori" ale neamului.

Ada Solomon a declarat: "Pentru mine e o falsa problema. In primul rand, lucrurile sunt judecate in necunosttinta de cauza. Pentru mine, "Soldatii. Poveste din Ferentari" e un film care vorbeste despre singuratate, despre nevoia unui camin, despre nevoia unei familii, a unei comunitati, despre saracie si care, dincolo de asta, e si o poveste de iubire intre doi barbati. Este o poveste de iubire care nu are nimic exhibitionist, nimic explicit. Filmul asta nu are o scena de sarut in maniera clasica a unui film american. Asa ca e o falsa problema".

Ea a explicat faptul ca filmul este proiectat intr-un cinematograf european din incinta complexului Muzeului Taranului Roman. "Mi se pare ca a face un film care e la limita documentarului si a lansa o dezbatere in spatiul public pe subiectul comunitatii dintr-un cartier marginal este foarte important. Mi se pare de domeniul fantasticului ca un spectacol sa trebuiasca sa fie aparat de fortele de ordine. Mi se pare extraordinar ca fortele de ordine protejeaza libertatea de expresie, iar pentru mine, daca e ceva ce consider ca s-a castigat in decembrie 1989 fundamental este aceasta libertate de expresie de care avem nevoie".

Dezbaterea este deschisa, a adaugat Ada Solomon. "Nu spun niciodata ca e nepotrivit ca oamenii sa isi exprime un punct de vedere, insa punctul de vedere trebuie intotdeauna exprimat in cunostinta de cauza. M-as bucura foarte mult ca oamenii care protesteaza sa intre, sa vada filmul, apoi sa dezbatem despre ce vorbim, care sunt problemele reale din societatea romaneasca. Tot discursul pe care il vad in actiunile lor nu are nicio legatura nici cu subiectul, nici cu felul in care e realizat filmul asta".




















2020 vizualizari

  • +2 (2 voturi)    
    vai.... (Joi, 8 februarie 2018, 19:41)

    Jesuis.PasCharlie [utilizator]

    "Mi se pare de domeniul fantasticului ca un spectacol sa trebuiasca sa fie aparat de fortele de ordine."

    mhmmm...Sweden? Germany?France?Belgium? No ?
  • 0 (2 voturi)    
    Asta este Romania (Joi, 8 februarie 2018, 19:53)

    mitg [utilizator]

    Apoi sa nu ne miram cand Ungaria et al. isi bat joc de noi in ultimul hal.
  • 0 (0 voturi)    
    Fantezia e reala (Joi, 8 februarie 2018, 19:53)

    Setalcott [utilizator]

    Nu stiu daca doamna producator nu stie sau se face ca nu stie, dar astfel de fantezii se intamla in mod curent in universitatile americane. Eu insumi am fost martor la un eveniment cu Milo Yiannopoulos.
  • -1 (3 voturi)    
    Cine e Ada Solomon? (Joi, 8 februarie 2018, 19:57)

    Attila the Hun [utilizator]

    Ce importanta are ce crede ea?

    E ruda cu ala care a facut circ in curtea Patriarhiei automutilindu-se si aruncindu-le dispretuitor copiilor romanilor bani, de a trebuit sa vina politia si sa il duca la balamuc?
  • 0 (4 voturi)    
    Dar (Joi, 8 februarie 2018, 20:01)

    delavrancea [utilizator]

    ...de ce tineti neaparat sa il expuneti la MTR?
    Mergeti in alta parte si nu va mai supara nimeni.
  • +1 (3 voturi)    
    Degeaba (Joi, 8 februarie 2018, 20:02)

    Daniels22026 [utilizator]

    Nu conteaza cum explici filmul. Daca e ingaduitor, tolerant fata de homosexualitate, atunci milioane de ortodoxi pasionati sunt gata sa moara pentru apararea religiei.

    Intelegeti? Daca insinuezi ca homosexualii sunt oameni si nu draci, e ca si cum ai da foc la vreo biserica. Atat de inapoiati sunt oamenii. Iar BOR nici nu trebuie sa agite mult gloata. O miscare din deget si milioanele de inapoiati abia asteapta sa verse sangele oricui nu adera patimas la trib.
  • 0 (4 voturi)    
    este o problema (Joi, 8 februarie 2018, 20:10)

    aero [utilizator]

    Promovarea cu obstinatie, pe toate canalele a homosexualitatii. Nu putem spune ca nu exista, nu cred ca e corect sa o blamam,dar nici nu putem promova homosexualitatea ca pe o virtute. De ce nu mai avem filme de dragoste intre femei si barbati - este asa gresit? Daca ne uitam la hbo sau la ce se promoveaza la holywood estre cool sa fii homosexual si atat (cred ca doar negrii mai au voie sa iubeasca femei..poate nici ei). de ce sa toleram o propaganda care ne este raufacatoare? doar ca castigi tu bani din distributia filmului? pacat...
  • 0 (4 voturi)    
    Draga Ada, (Joi, 8 februarie 2018, 20:34)

    Rescator [utilizator]

    Alta treaba decat sa faci apologia LGBT tocmai la
    Muzeul Taranului Roman nu ai?
    Nu puteti gasi o spelunca imunda chiar in Ferentari?
    Sunteti agresivi,nesimtiti si tacaniti si faceti ceva pe
    traditiile crestine ale romanilor.
  • +1 (3 voturi)    
    diferenta de opinie (Joi, 8 februarie 2018, 23:05)

    realn [utilizator]

    fara niste repere care sa fie in afara codului penal suntem niste pervertiti, suntem niste animale cu multa imaginatie, din nefericire - purtam rochii facute din fasii de carne, mergem in chiloti pe strada, expunem in spatiul public falusi ca opere de arta, ne sinucidem fiindca e cool si suntem blazati inca din scoala primara

    ceea ce heterofobul zice ca e o frumoasa poveste de dragoste, homofobul zice ca e propaganda homosexuala

    nu e nici una, nici alta - este o expresie a pervertirii umane