Lia Olguta Vasilescu, despre salariile grefierilor: S-a calculat gresit la Resurse Umane, cineva ar trebui sa isi asume raspunderea

de R.M.     HotNews.ro
Miercuri, 7 februarie 2018, 13:12 Actualitate | Esenţial


Lia Olguta Vasilescu
Foto: Agerpres
Lia Olguta Vasilescu a declarat miercuri ca salariile grefierilor au fost calculate gresit de catre cei de la Resurse Umane si a sustinut ca veniturile acestora nu aveau cum sa scada in urma aplicarii legii privind trecerea contributiilor de la angajator la angajat.

Grefierilor "li se calculeaza gresit salariile de catre Resursele Umane si se interpreteaza gresit legea", a declarat ministrul Muncii, precizand ca ghidul de calculare, aprobat impreuna cu Curtea de Conturi, este publicat pe site-ul ministerului "de o luna de zile" iar "cei de la Resurse Umane puteau sa il consulte".

"Pur si simplu cineva a calculat gresit si poate cineva ar trebui sa isi asume raspunderea", a continuat aceasta.

Intrebata de ziaristi ce se intampla cu angajatii de la stat care acuza o reducere a salariilor, Lia Olguta Vasilescu i-a acuzat pe jurnalisti ca iau apararea bugetarilor cu salarii foarte mari.

"Sa vina cu fluturasul sa vedem cine e pacalit, sa vedem de la cat ii scade salariul. Mi se pare ca ii plangeti foarte mult pe cei cu salarii mari. Peste 90% sunt multumiti. Pentru 3% sigur ca e foarte mare scandal", a afirmat ea.



















5705 vizualizari

  • +12 (14 voturi)    
    foxy! ia o pauza (Miercuri, 7 februarie 2018, 13:16)

    mnicku [utilizator]

    prelungita , daca nu definitiv
  • +12 (14 voturi)    
    parlamentarii sunt multumiti.. (Miercuri, 7 februarie 2018, 13:16)

    pehash [utilizator]

    desi sigur nu aveau venituri mici, vulguta le-a mai adaugat 200 de euro.
  • +17 (19 voturi)    
    Cretinii din PSD ar trebui sa-si asume (Miercuri, 7 februarie 2018, 13:24)

    Jos_Dictatura_Dragnea [utilizator]

    catastrofa economica, demografica, sociala, politica si morala din Romania.

    Lucrurile mergeau cat de cat in 2016, dar a venit Dragnea si a calcat totul in picioare, cum a facut si revolutia comunista.
  • +14 (16 voturi)    
    Clasica motivatie PSD/ALDE (Miercuri, 7 februarie 2018, 13:25)

    Frank777 [utilizator]

    Greseli de comunicare...
    Gresita informare sau dezinformare ....
    Olguta este dezinformata ...sau nu a inteles fiind o comunicare defectuoasa pe care fiind dezinformata a inteles-o defectuos.
    PSD de fapt a dezinformat electoratul in decembrie 2016 prin comunicare gresita.
    Nu se mareste nimic de fapt se scad veniturile dar publicul fiind dezinformat din proasta comunicare a devenit informat ca a fost dezinformat...
    Jmecherie de maradonist a lui Dragnea cu dosarul pe care ....asta vi-las aici ...eu nu ma joc cu programul... eu nu sunt facut in eprubeta...se arata a fi de fapt facut in eprubeta si maradonist la dosare.
    I-a facut jmen si a intors portofelul Dragnev i-a lasat un teanc de foi albe intre copertile Programului PSD adevarat arata de fapt scaderi si de fapt ei sunt exact in programul votat .. ca el Dragnev nu se joaca...decat sa minta pentru niste voturi mai bine minte pentru mai multe voturi...
  • +15 (17 voturi)    
    Kamikaze: (Miercuri, 7 februarie 2018, 13:30)

    Altiro [utilizator]

    Olguta catre cei care primesc salarii diminuate: promitem ca le vom dubla scaderile.(Interviu acordat pt UE: : "Je duble le înjumătățision!"). Iar batranii, in loc de pensii, vor primi direct colive..:
  • +5 (11 voturi)    
    Doamna minstru , (Miercuri, 7 februarie 2018, 13:38)

    A310 [utilizator]

    Absolut toate actele normative din legislatia romana indiferent de domeniu de aplicabilitate sunt elaborate in dusmanie , impotriva cetatenilor , deoarece autoritatile statului considera absolut toti cetatenii ca fiind potentiali infractori . Nu mai vorbesc de institutiile de forta (REPRESIVE ) , unde principalul lor mod de lucru este acela al abuzurilor , pentru fapul ca nu raspund in nici un fel pentru faptele lor , incepand de la politistul comunitar si pana in varful piramidei .
    • +8 (8 voturi)    
      DrOlgutza zice (Miercuri, 7 februarie 2018, 14:01)

      Frank777 [utilizator] i-a raspuns lui A310

      ...sunteti dezinformat. S-au neinformat..
      Si EU este neinformata si in general restul lumii este neinformat[ sau dezinformata sau
      este vorba de o comunicare gresita sau nu s-a inteles la traducere.
      Comunicarea PSD cuprinde doi termeni : dezinformat si nu s-a inteles.
      La adapostul acestui discurs simplu se fac toate faradelegile PSD/ALDE.
      Consultantii israelieni au stabilit linia de comunicare a PSD.NEGAREA ABSOLUTA.
      • 0 (2 voturi)    
        Nu am facut nici o referire (Miercuri, 7 februarie 2018, 14:26)

        A310 [utilizator] i-a raspuns lui Frank777

        la legile justitiei , eu am facut referire la toate actele normative din Romania .
    • +6 (6 voturi)    
      hopaaaaa (Miercuri, 7 februarie 2018, 14:07)

      gogu_milogu [utilizator] i-a raspuns lui A310

      ti-ai schimbat punctul d evedere deodata?....sau ti-a scazut si tie salariu?
      • -1 (1 vot)    
        Unde sunt eu, (Miercuri, 7 februarie 2018, 14:36)

        A310 [utilizator] i-a raspuns lui gogu_milogu

        nu are cum sa imi scada salariul prin efectul acestei legi .
        Dar serios vorbind , eu consider ca sunt mult prea multi bugetari in multe domenii .
        • +3 (3 voturi)    
          era (Miercuri, 7 februarie 2018, 18:30)

          nahir [utilizator] i-a raspuns lui A310

          vorba de "leafa" ta de postac pesedac.
          Ori nu pricepi si chiar esti A310?
          • 0 (0 voturi)    
            In afara de (Joi, 8 februarie 2018, 7:33)

            A310 [utilizator] i-a raspuns lui nahir

            PSD si Rusia , mai stiti si altceva ?
  • +6 (8 voturi)    
    tu, romaneste? (Miercuri, 7 februarie 2018, 13:41)

    zigot [utilizator]

    in schimb ai o exprimare perfecta psd este, adica
    h o t e s t e
    • 0 (0 voturi)    
      Dupa mintea (Joi, 8 februarie 2018, 10:17)

      A310 [utilizator] i-a raspuns lui zigot

      dvs. , in afara de PSD , care ar fi raul suprem .
      Din punctul meu de vedere nu aveti decat sa va omorati intre voi .
      Razboiul romano-roman cred ca va trece in alta faza .
      Doar ieri am vazut , ca in buna traditie romaneasca niste vaicaitori s-au dus cu miorlaiala la Inalta Poarta .
  • +15 (17 voturi)    
    observ ca niciodata, (Miercuri, 7 februarie 2018, 13:48)

    liviu_ [utilizator]

    dar NICIODATA psd nu greseste cu nimic...

    tot timpul au pregatit un tap ispasitor (oricat de ilogic si aberant ar parea acel tap ispasitor)
    • +8 (8 voturi)    
      bravo (Miercuri, 7 februarie 2018, 14:08)

      gogu_milogu [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      exact asat voiam sa spun si eu.....
  • +12 (14 voturi)    
    Minciuni (Miercuri, 7 februarie 2018, 13:49)

    ankido [utilizator]

    se cauta tapi ispasitori pentru politicile falimentare ale PSD.
  • +7 (7 voturi)    
    Așa fac escrocii. (Miercuri, 7 februarie 2018, 14:02)

    asavreau [utilizator]

    Spun că alții sunt vinovați.Filozofic luat au dreptate,când nu te duci la vot și milogii se înghesuie să voteze borfași politici,nu ne mirăm că Olguța spune că face ce i-au spus alegătorii ei,să mintă,să fure și să le dea doi lei.Am crezut vorbele unor „lideri de opinie”privind prezența la vot și tragem consecințele.Liderii respectivi și-au umplut conturile și pregătesc psihic populația să ne mai convingă odată să nu votăm.Nenorociți oameni!
  • +15 (15 voturi)    
    matematica (Miercuri, 7 februarie 2018, 14:11)

    UnuAltu [utilizator]

    La grefieri "au gresit resursele umane", la politisti "se gata sporul", care era numai pe 6 luni, la IT "tre sa mareasca altii 20 % si apoi reducem taxele si e bine", la Ministerul Muncii si la Agricultura comasam, taiem neste posturi si apoi putem si acolo sa spunem ca nu scad, la privati "au furat patronii" si deci iata: "salariile nu scad decat la aia 3 % cu salarii nesimtite si care stiau de anul trecut". Matematic vorbind, categoriile enumerate mai sus aduna cateva milioane bune dintre salariatii din Romania, adica majoritatea iar ce ramane, Parlamentari, Demnitari, angajati prin functii de conducere au primit deja mariri, "ca si ceilalti".
    Parca ar fi Radio Erevan: "E adevarat ca au crescut toate salariile cu 25 %" - "Da! E adevarat, doar ca nu chiar toate. Si nu cu 25 %. Si... nu au crescut, au scazut".
  • +4 (4 voturi)    
    asa bugetarilor! sa-i mai votati psd (Miercuri, 7 februarie 2018, 14:32)

    qwerasdf [utilizator]

    voi veti fi intotdeauna de vina pentru greselile lor... toti, impreuna, vom trage sa reparam greselile lor.
  • +4 (4 voturi)    
    Sa le fiti un bun exemplu! (Miercuri, 7 februarie 2018, 16:22)

    vicar [utilizator]

    Pai sa le aratati dvs doamna cum trebuie sa raspunda pt. greseli!
    Va dati demisia ,ca sa le fiti un adevarat exemplu si va duceti inapoi la Craiova
  • +2 (2 voturi)    
    Eu ma gandeam altfel (Miercuri, 7 februarie 2018, 18:52)

    feisbuk [utilizator]

    Poate proasta care a semnat legea se retrage.
    Dar pe langa prostie si tupeul o caracterizeaza.