Teodorovici: Scaderea burselor nu ne afecteaza

de G.S.     HotNews.ro
Marţi, 6 februarie 2018, 13:13 Actualitate | Esenţial


Eugen Teodorovici
Foto: Agerpres

Ministrul Finantelor, Eugen Teodorovici, a declarat, marti, ca scaderea pietelor bursiere internationale nu ne afecteaza, iar imprumutul de doua miliarde de euro luat recent de tara noastra de pe pietele externe "arata foarte clar interesul investitorilor fata de piata din Romania", transmite news.ro.

"Teoretic, orice poate sa afecteze, intr-un fel sau altul. Partea buna este, si preiau ca mesaj pozitiv ceea ce s-a intamplat saptamana trecuta la Ministerul de Finante, am avut un imprumut de doua miliarde de euro, ceea ce arata foarte clar interesul investitorilor fata de piata din Romania, fata de economia din Romania, mai ales pe termen lung, asta e un mesaj important. 

Al doilea, structura acelor investitori - sunt investitori din tari precum Germania, Austria, UK, America. La fel, costurile sunt unele foarte avantajoase. Sunt trei chestiuni care arata foarte clar increderea investitorilor straini in economia Romaniei pe termen lung, ceea ce conteaza. Nu, nu ne afecteaza, asta e punctul meu de vedere, a spus Teodorovici




















2958 vizualizari

  • +30 (30 voturi)    
    parca am mai vazut filmul asta?! (Marţi, 6 februarie 2018, 13:16)

    Francisc 1 [utilizator]

    a luat si premii !
    • +6 (8 voturi)    
      din pacate orice turbulente pe pietele americane (Marţi, 6 februarie 2018, 16:18)

      bancher [utilizator] i-a raspuns lui Francisc 1

      ne afecteaza, si ne afecteaza bine (nu doar pe noi, ci toata Europa si toata lumea). Tot de la americani a inceput si criza din 2008, si tot asa ziceau ai nostri, ca nu ne afecteaza. Si cat ne-a afectat...
      Eu detin unitati de fond la mai multe fonduri de investitii din Romania, si pot sa spun urmatoarele:
      -intre 3-20 ian cresterea a fost mare
      -imediat ce a inceput circul cu caderea guv Tudose, actiunile au scazut
      -de vreo 3 zile scad puternic de tot, din cauza turbulentelor la americani. Imi e teama ce o sa fie maine pe BVB, eu am pierdut vreo 3000-4000 lei in fiecare zi.
      Asa ca e sigur: ne afecteaza din plin
  • +27 (27 voturi)    
    Romania.. (Marţi, 6 februarie 2018, 13:19)

    arpi [utilizator]

    Unde am mai auzit-o eu??? Cred ca in 2008.. Tot la fel au zis ... Si chiar nu ne-a afectat.... Oare ei se mai uita dupa aia ce au spus???
  • +24 (24 voturi)    
    Corect : PE NOI nu ne afecteaza. (Marţi, 6 februarie 2018, 13:20)

    si_mort_va_vad [utilizator]

    Tocmai me-am marit salariile de shparlamentari si depuhotzi de tzara. Doar pe voi o sa va doara .

    De ce ? PENTRU CA PUTZIM !
    • -4 (8 voturi)    
      intr-un fel are dreptate (Marţi, 6 februarie 2018, 16:23)

      pehash [utilizator] i-a raspuns lui si_mort_va_vad

      La Bursa de Valori Bucuresti tranzactioneaza doar sarlatanii si fraierii. Preturile actiunilor nu au nici o legatura cu economia globala.
  • +16 (18 voturi)    
    10x (Marţi, 6 februarie 2018, 13:20)

    zgaiba [utilizator]

    economia duduie
  • +10 (10 voturi)    
    E.T acest back in time al P$D (Marţi, 6 februarie 2018, 13:25)

    un domn [utilizator]

    Care graieste intre doua sesiuni de dancing din cluburi
  • +18 (18 voturi)    
    tare (Marţi, 6 februarie 2018, 13:26)

    Motanul_incaltat [utilizator]

    Cand ai fost bugetar toata viata, matematica e un punct de vedere, subiect de interpretare subiectiva.
  • +22 (22 voturi)    
    Pai normal (Marţi, 6 februarie 2018, 13:26)

    ekek [utilizator]

    Intai trebuie sa ai economie, ca sa te afecteze.
    • +17 (17 voturi)    
      De ce a facut PSD imprumutul? (Marţi, 6 februarie 2018, 13:38)

      obosit [utilizator] i-a raspuns lui ekek

      Daca merge asa bine economia, de ce a fost nevoie sa ne imprumutam?

      Poate pentru ca PSD sunt cei mai rai, cei mai prosti, dar si cei mai hoti dintre politrucii romani si au adus tara in pragul falimentului dand spagi electorale in toata tara.
      • -18 (18 voturi)    
        sa platim imprumuturile vechi si armamentul (Marţi, 6 februarie 2018, 14:10)

        ghita fugaru' [utilizator] i-a raspuns lui obosit

        clar?
        • +8 (8 voturi)    
          nu e clar deloc (Marţi, 6 februarie 2018, 15:46)

          pehash [utilizator] i-a raspuns lui ghita fugaru'

          INS a spus ca avem 8.8% crestere in trimestrul trei 2017 fata de acelasi trimestru in 2016. La un PIB de aproape 200 miliarde euro asta inseamna vreo 15-16 miliarde euro in plus, deci ar trebui sa poata plati si ratele la imprumuturi si armamentul fara probleme.
        • +1 (1 vot)    
          Pai si ce propui, sa platim mai (Marţi, 6 februarie 2018, 23:30)

          scaraotchi [utilizator] i-a raspuns lui ghita fugaru'

          intai "tunurile" Tell Druum si fandoselile dnei Galetusa-Fierea ?!
  • +14 (14 voturi)    
    Spune si de ce ! (Marţi, 6 februarie 2018, 13:30)

    Susufler0 [utilizator]

    Pt ca noi nu contam !
    • +1 (1 vot)    
      Nu contam pe capacitatea lor de a (Marţi, 6 februarie 2018, 23:38)

      scaraotchi [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

      guverna, nici cat "negru sub unghie", dar sa mai si trecem, Doamne fereste, printr-o criza economica...!
  • +19 (19 voturi)    
    remember (Marţi, 6 februarie 2018, 13:34)

    guest3 [utilizator]

    Remember 2008? http://www.ziare.com/tariceanu/traian-basescu/de-ce-nu-afecteaza-criza-mondiala-economia-romaniei-421236
  • +23 (23 voturi)    
    Încă (Marţi, 6 februarie 2018, 13:48)

    aqualung [utilizator]

    A se revedea declarațiile lui Tăriceanu din toamna lui 2007-începutul lui 2008. Fix acum 10 ani.
  • +18 (18 voturi)    
    Nea Orlando... (Marţi, 6 februarie 2018, 13:48)

    vio7 [utilizator]

    Cum sa te afecteze cand aveti salariile,in ianuarie mai mari cu aproape un salariu minim pe economie...net??Pentru prostii care au votat PSD ce a mai ramas?Circ?Face dresorul de prosti Dragnea un circ in fiecare seara si prostii inghit aberatiile asa cum inghite foca peste dupa fiecare reprezentatie reusita!Aplauze!
  • +12 (12 voturi)    
    Încă nu ne afectează (Marţi, 6 februarie 2018, 14:18)

    mr_mojo [utilizator]

    Totuși, relaxarea detașată într-o lume în care globalizarea lovește și unde nu te aștepți mă sperie.
    Știu, economia duduie; mă întreb cât de buimaci vom fi după ce ne vom trezi (iar) în șanț.
    Un minim de simulare cu ceva măsuri luate sau aproape de a fi luate în caz de criză, un plan cât de cât ar fi adus un pic de greutate unei afirmații altfel expuse penibilului.
  • +9 (9 voturi)    
    parere (Marţi, 6 februarie 2018, 14:22)

    Ilidia [utilizator]

    Nu aveam o parere prea buna despre individ, dar acum m-am lamurit. Vorbeste pe gulerul camasii... Dupa mintea lui cei care ne imprumuta bani sunt "investitori" seriosi? Pai ne imprumuta, tocmai pentru ca nu risca nimic, pe cand la bursa....Doar din p-ctul de vedere al acestora ar fi "InvestitiI"...
  • +8 (8 voturi)    
    in anul cu cea mai mare crestere economica (Marţi, 6 februarie 2018, 15:05)

    Razvan_M [utilizator]

    ... din istoria recenta, am avut si cel mai mare deficit bugetar din istoria recenta. Procentual a fost mai nasol in 2008, dar acum vorbim de o economie care este cu peste 30% mai mare decat atunci.
  • +8 (8 voturi)    
    Repeta de multe ori cu voce ridicata (Marţi, 6 februarie 2018, 15:20)

    Robin_W [utilizator]

    pana ajungi s-o crezi si dumneata...
  • +10 (10 voturi)    
    2008 reloaded! (Marţi, 6 februarie 2018, 15:31)

    trem [utilizator]

    Tovarase Orlando am trait filmul asta deja...baga alta placa si macar da si tu un semn de preocupare - mimeaza ca stii ceva economie!
  • +6 (6 voturi)    
    lol (Marţi, 6 februarie 2018, 16:05)

    liviu_ [utilizator]

    clar...
    noi suntem imuni la tot...
    si in 2008 am fost imuni...
  • +9 (9 voturi)    
    cind ne conduc discotecarii (Marţi, 6 februarie 2018, 16:13)

    omdebine [utilizator]

    un discotecar nu are nimic de a face cu evenimente si semnale internationale.
  • +2 (2 voturi)    
    Nu va afecteaza (Marţi, 6 februarie 2018, 19:10)

    John M. [utilizator]

    pentru ca voi sunteti comunisti, iar Wall Street-ul e capitalist !
  • 0 (0 voturi)    
    da! (Marţi, 6 februarie 2018, 20:01)

    I [utilizator]

    si nici pe aia din jungla nu ii afecteaza! si noi suntem la fel... :)))