Parchetul General: Peste 500 de dosare de viol si agresiune sexuala cu autor necunoscut, ramase nesolutionate la sfarsitul anului trecut

de G.S.     HotNews.ro
Luni, 5 februarie 2018, 13:22 Actualitate | Esenţial


Violenta
Foto: MorgueFile.com
Parchetele din toata tara aveau, la sfarsitul anului 2017, 512 dosare de viol si agresiune sexuala cu autor necunoscut ramase nesolutionate, se arata intr-un raspuns al Parchetului General pentru Agerpres.

Potrivit datelor trimise de Parchetul General, la sfarsitul anului 2017, la parchetele din tara se aflau in lucru 374 de dosare de viol si 138 dosare avand ca obiect agresiune sexuala.

Daca pentru dosarele de viol se inregistreaza in ultimii 10 ani o crestere relativ constanta (260 dosare in 2008, 365 dosare in 2011, 374 dosare in 2017), in cazul cazurilor de agresiune sexuala cresterea este mult mai dinamica (8 dosare in 2008, 73 dosare in 2015, 100 in 2016 si 138 in anul 2017).

Reprezentantii Parchetului sustin ca nu au o situatie la nivelul intregii tari cu dosarele de viol si agresiune sexuala cu autor necunoscut, in care victime sunt persoane minore.

O asemenea statistica exista insa in cazul parchetelor din Bucuresti.

Astfel, la parchetele din Capitala se afla in lucru 140 de dosare in care victime sunt minori (cuprinzand urmatoarele infractiuni: viol, agresiune sexuala, act sexual cu un minor, coruperea sexuala a minorilor si racolarea minorilor in scopuri sexuale).

Parchetul de pe langa Judecatoria Sectorului 1 - 5 dosare, Parchetul de pe langa Judecatoria Sectorului 2 - 20 dosare, Parchetul de pe langa Judecatoria Sectorului 3 - 13 dosare, Parchetul de pe langa Judecatoria Sectorului 4 - 101 dosare, Parchetul de pe langa Judecatoria Sectorului 5 - 24 dosare, Parchetul de pe langa Judecatoria Sectorului 6 - 18 dosare, Parchetul de pe langa Tribunalul Bucuresti - 3 dosare.



















1573 vizualizari

  • +8 (12 voturi)    
    .... (Luni, 5 februarie 2018, 13:23)

    Dr.Mythnick [utilizator]

    asta e Politia Romana condusa de secretara lu' Dragnea ...
    • -2 (4 voturi)    
      Alta persoana care una citeste si alta (Luni, 5 februarie 2018, 15:15)

      xrogo [utilizator] i-a raspuns lui Dr.Mythnick

      posteaza, mai nene, unde ai vazut tu ceva despre Politia Romana, eu am vazut vorbindu-se despre Parchete!
  • +3 (5 voturi)    
    pai si politistul pedofil (Luni, 5 februarie 2018, 13:39)

    Francisc 1 [utilizator]

    puneti baieti tot in carca lui! Ca bicicleta mea , au pus un sutz care furase un lanț de la o baba sa declare ca mi-a furat si mie bicicleta ( mi-am dat usor seama pentru ca declaratia , sunt si imbecili , era scrisa cu pixuri de culoare diferita ).Sa nu se inteleaga ca il apar pe pedofil , doar spun cum merg lucrurile.
  • +3 (5 voturi)    
    Turismul sexual in Ro (Luni, 5 februarie 2018, 13:59)

    Kosmos [utilizator]

    Crestere de 100%. Cine a calatorit prin tara e imposibil sa nu fi vazut minori baieti cu cercei in ureche facand autostopul sau abordand turisti prin Sighisoara sii alte puncte turistice.
    La toaleta din gara CFR Sighisoara erau anunturi matrimoniale ce specificau varsta 14 ani
    Autoritatile ce fac?
    • +1 (5 voturi)    
      Autoritatile incaseaza pensia speciala (Luni, 5 februarie 2018, 14:44)

      Jos_Dictatura_Dragnea [utilizator] i-a raspuns lui Kosmos

      de la PSD, au iesit la pensie.
      • 0 (4 voturi)    
        Pensia speciala sau nu, nu se incaseaza (Luni, 5 februarie 2018, 15:17)

        xrogo [utilizator] i-a raspuns lui Jos_Dictatura_Dragnea

        de la un partid oricare ar fi acela, sau vorbesti in nume propriu?
  • +4 (10 voturi)    
    Este bine ca este asa. (Luni, 5 februarie 2018, 14:11)

    Prea_Tarziu [utilizator]

    Minimalizand exceptiile, suntem o tara care a votat condamnati penal stiind ca sunt condamnati penali. Pai intr-o tara condusa de parnaiasi ce va asteptati dragi femei violate? Cand ati pus stampila pe PSD este ca si cum ati deschis picioarele in fata violatorului. Asa ca nu va mai vaitati, aveti ce meritati! Sper sa mai primiti inca pe atat pana va va functiona dovleacul si veti folosi stamplia aia cu bun simt!
    Dumnezeu nu bate cu bata, dragi violate!
    • +1 (5 voturi)    
      Dubios (Luni, 5 februarie 2018, 15:06)

      MinDepous [utilizator] i-a raspuns lui Prea_Tarziu

      Comentarii de-ale mele, continand doar vreo injurie, n-au trecut de filtrul de moderare.
      Un comentariu cu astfel de afirmatii, insa, trece. Misto, HotNews. Misto, ce sa zic.
      Sa inteleg ca moderatorii vostri sunt crescuti in spiritul rape culture? Doar acolo ideea de tipul "violul e o masura punitiva legitima" poate suna normal.

      @Prea_Tarziu: sa stii ca si barbatii pot fi victime ale violurilor. Doar pentru ca violurile sunt comise mai des asupra femeilor in Romania nu inseamna ca sunt exclusiv asupra lor. Nu dori altora ce nu iti doresti tie!

      Eu doresc tuturor celor ce nu au votat, precum si celor ce au votat cu PSD o palma dupa ceafa (atata cat sa le sara fesul de pe urechi) si inca una peste obraz. Una sa-i trezeasca, alta sa le inroseasca obrazul, pentru c-ar trebui sa le fie rusine de consecintele actiunii si/sau inactiunii lor. Atat.
      Violenta nu e o solutie. E doar un raspuns plin de amaraciune si suparare din partea celor ce au votat altfel decat PSD, precum si-a celor care au constatat ca sperantele le-au fost desarte / au votat "cu inima", nu cu creierul.
    • -2 (2 voturi)    
      Dupa numele-ti predestinat, (Luni, 5 februarie 2018, 15:20)

      xrogo [utilizator] i-a raspuns lui Prea_Tarziu

      e prea tarziu pentru tine sa-ti folosesti mintea, mergi inainte cu tupeu si posteaza ineptii cu gratie!
      • +1 (3 voturi)    
        Ma bucur ca esti indignat. (Luni, 5 februarie 2018, 16:10)

        Prea_Tarziu [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

        Sper sa fie indignati toti cei 80% care voteaza borfasi de 28 de ani, borfasi pe care-i lingi tu in ***, si de indignati ce sunt sa nu mai voteze borfasi PCR-isti la alegerile viitoare.
        Stiu, e periculos sa arati oamenilor ca toate relele din tara vin de la borfasii infractori din varf, de-aia te inflamezi. Dar pana nu le spui pe fata prostovanii si prostovancele nu inteleg.
        Ti-a murit copilul cu zile in spital? Tu ai votat prostovane sa-ti moara!
        Te-a violat si politistii stiu cine si se fac ca ploua? Tu ai votat sa fii violata!
        Ti-a scazut salariul? Tu ai votat sa-ti scada salariul. Aveai ocazia sa ai oameni seriosi si cu bun simt la carma dar ai pus infractori. Ai ce meriti.