Taieri de salarii la bugetari: Liderul sindical al functionarilor publici avertizeaza ca circa 22.000 de angajati din ministere ar putea avea veniturile scazute

de Claudia Pirvoiu     HotNews.ro
Luni, 5 februarie 2018, 13:08 Actualitate | Esenţial


Sebastian Oprescu
Foto: Arhiva personala
​Aplicarea noii legi a salarizarii si transferul contributiilor de la angajator la angajat afecteaza mare parte din bugetari. "Problemele majore sunt in administratia publica centrala si aici ma refer la ministere si deconcentratele ministerelor", a declarat pentru HotNews.ro Sebastian Oprescu, presedintele Sindicatului National al Functionarilor Publici. Potrivit acestuia, aproximativ 22.000 de angajati din administratia publica centrala vor avea salariile scazute, cu pana la 30%-40%, unele ajungand sa fie chiar si cu 4.000- 5.000 lei mai reduse.

Liderul sindical mai spune ca cele mai mari reduceri le vor simti angajatii din Ministerul Afacerilor Externe, circa 57% dintre cei cu functii de conducere si 20% dintre cei cu functii de executie.

"La Ministerul Afacerilor Externe, noi avem 57% din angajatii ministerului cu functii de conducere, sefi birou, sefi serviciu, director, director general. Deci, 57% din aceste functii pierd la salariu pana la 30%. Pierd la salariu pentru ca in momentul in care discutam astazi, ei au venitul mai mare decat grila, fiind pe Ministerul Afacerilor Externe si salarizarea celor de la externe este oarecum raportata la salarizarea celor din exterior, pentru ca nu poti sa lucrezi cu un salariu foarte mic intr-o tara foarte bogata. Nu poti sa-ti pastrezi statutul de diplomat", a precizat Sebastian.

Potrivit acestuia, salarii scazute vor primi si 20% dintre cei cu functii de executie. "Aici ma refer in mod deosebit la functiile cu vechime, acei care au o oarecare experienta. Cei care au venit nou in sistem nu pierd, ci castiga undeva la 2-3%, pentru ca transferul contributiilor vine peste acea majorare salariala de 25%. Fiind o majorare salariala de 25%, contributiile fiind de 22,5%, automat raman 2,5% crestere", a explicat liderul sindical.

Acesta sustine ca mai sunt institutii in care cei necalificati vor fi platiti la fel ca cei calificati in urma cresterii salariului minim pe economie. "Un alt element pervers se intalneste acolo unde salariile sunt foarte mici. De exemplu, la Ministerul Culturii, Ministerul Tineretului si Sportului si Protectia Consumatorului. Sunt institutii foarte multe care au salariile, in momentul de fata, oarecum in zona salariului minim pe economie. Cresterea salariului minim a facut ca toate functiile necalificate sa le duca spre cele calificate, prost platite. In momentul de fata, la Ministerul Tineretului si Sportului, avem aproape 75% la nivel teritorial cu salariu minim pe economie, indiferent daca au studii superioare sau nu, daca sunt calificati sau nu. La Ministerul Culturii, procentul este asemanator, si aici ne referim la bibliotecari, toti cei care lucreaza la unitati deconcentrate. In zona Protectiei Consumatorului, o institutie foarte importanta, 43% ne ducem la salariul minim pe economie. Ii ridicam pe cei cu munca necalificata la nivelul celor celor calificati. Avem comisariate pentru protectia consumatorului unde in momentul de fata sunt angajati cate 3 oameni, la Galati, la Braila. Este o institutie care trebuie sa aiba grija de consumatorul european, nu doar romani. Pe langa faptul ca sunt salariile foarte mici, si incarcatura este foarte mare. Nimeni nu vrea sa faca un audit de personal, astfel incat sa fie echivalat acel audit de personal cu zona salariala", a mai spus Sebastian Oprescu.

La nivel local, situatia este diferita. "La nivelul administratiei publice locale, aici ne referim la primarii si consilii judetene, le-a dat posibilitatea prin lege sa-si faca propriile salariile. Li se poate mari baza astfel incat sa depaseasca grila de salarizare, ei neavand limita pe grila in momentul de fata. Au limita doar pentru salariul viceprimarului sau salariul vicepresedintelui Consiliului Judetean. Avand doar aceste doua limite, salarul minim pe economie mareste, de fapt, salariul viceprimarului, raportat la salariul minim pe economie. Aici nu avem o reala problema. Mai sunt probleme punctuale", a explicat Sebastian Oprescu. Acesta considera ca nu este corect ca pentru functionarii publici, care au activitatea reglementata de aceeasi lege, sa exista doua principii de salarizare. "Pe de-o parte este negociata salarizarea la nivel local si le da posibilitatea sa creasca pana la nivelul salariului viceprimarului, iar pe de alta parte in administratia centrala se poate face doar prin lege".

La sfarsitul lunii februarie, inceputul lui martie, este posibil sa inceapa anumite actiuni de protest. "Va garantez, dupa cum merg lucrurile, administratia publica centrala, undeva la sfarsitul lunii februarie, va intra in actiuni de protest, unele spontane, altele organizate", a mai spus Sebastian Oprescu.


Citeste mai multe despre   














Citeste pe MedLife.ro
De ce apar sangerarile nazale?







8083 vizualizari

  • +33 (33 voturi)    
    ASA SI?! (Luni, 5 februarie 2018, 13:15)

    schroedinger [utilizator]

    N-ati votat cu doua maini PSD?!?!
    Ca sa citez un clasic in viata: "Ghinion!".
    • +12 (12 voturi)    
      ... (Luni, 5 februarie 2018, 14:39)

      dragonfly [utilizator] i-a raspuns lui schroedinger

      pt cei care au votat PSD sau cei care nu au fost la vot, ca ai sunt smecheri, luati PSD pe paine!!!
  • +15 (17 voturi)    
    4.000- 5.000 lei mai putin (Luni, 5 februarie 2018, 13:19)

    Liliputan [utilizator]

    Oau, daca scaderea e de 4000 - 5000 lei, oare la ce nivel se situeaza acum???
    • +16 (16 voturi)    
      13.300 - 16.600 (Luni, 5 februarie 2018, 13:37)

      Rainy Jazz [utilizator] i-a raspuns lui Liliputan

      Misto de "bugetarii"astia. Eu zic sa le taie mai mult.
    • +11 (11 voturi)    
      asta ma intreb si eu acum; (Luni, 5 februarie 2018, 14:10)

      bancher [utilizator] i-a raspuns lui Liliputan

      5000 ron e nivel de salariu platit de o banca buna. Multi economisti din sistemul bancar nu au 5000 ron/luna, iar cei din sucursale si agentii nici atat.
      Ai dreptate sa te intrebi ce salariu au acum, daca isi permit scaderi de salariu de 4000-5000 ron pe luna.
      de fapt si eu ma intreb acelasi lucru.
      • +9 (9 voturi)    
        Daca 5000 de lei e 40% din salariu (Luni, 5 februarie 2018, 15:00)

        Jos_Dictatura_Dragnea [utilizator] i-a raspuns lui bancher

        oare ce or fi facut sa merite asemenea salariu?

        Jos slugile din stat! Jos nepotii si amantele "parcate" in posturi bine platite unde imi mananca mie pensia pilon II!
        • +2 (2 voturi)    
          pozitia (Luni, 5 februarie 2018, 15:24)

          nahir [utilizator] i-a raspuns lui Jos_Dictatura_Dragnea

          ghiocel, cu peria de luat scamele de pe umarul sefului, intr-o mana si peria de lustrit galosii in cealalta.
          Buzele sunt binenteles tuguiate dupa forma si adancimea pavilioanelor urechilor, date cu miere sa indulceasca epitetele de preamarire. Si probabil, acceptul ca 1/2 din salariu sa se duca la irigatul celor 3 trandafiri.
    • +5 (7 voturi)    
      Ce produc astia ? (Luni, 5 februarie 2018, 14:13)

      galeo [utilizator] i-a raspuns lui Liliputan

      DE 16.000 lei ?
  • +21 (23 voturi)    
    Vai (Luni, 5 februarie 2018, 13:21)

    omezu [utilizator]

    Mi-a curs o lacrima. Sa se angajeze la privat daca nu le convine. A, stai...trebuie sa stie sa faca ceva si sa si munceasca. Sunt oameni care muncesc pe rupte si castiga JUMATATE dintr-o scadere salariala de-a lor!!!
    Ce-i opreste sa iasa in strada? La votat P$D sunt primii!
  • +12 (12 voturi)    
    xxxxl (Luni, 5 februarie 2018, 13:34)

    vorbeste lumea [utilizator]

    he, he, au inceput gusatii sa piarda din lefuri ... nicio problema, au toti buticuri cu marfa chinezeasca ...
  • +12 (12 voturi)    
    a (Luni, 5 februarie 2018, 13:38)

    adrian67 [utilizator]

    Si asa sunteti cata frunza, cata iarba. Mai si munciti. Nu ati votat voi PSD? Luati de la Olguta ( si Daddy)
    • -6 (10 voturi)    
      acum, sincer vorbind, (Luni, 5 februarie 2018, 14:12)

      bancher [utilizator] i-a raspuns lui adrian67

      nu cred ca au toti asa salarii mari. Daca ar fi pe bune, maine s-ar imbulzii toti privatii sa se angajeze la stat.
      • +3 (3 voturi)    
        chiar (Luni, 5 februarie 2018, 15:27)

        nahir [utilizator] i-a raspuns lui bancher

        a fost o infuzie de personal, anul trecut pana prin mijlocul verii cand au pus poprire la angajari. Ca deh, lefuri babane, munca pe degeaba, prime, sporuri, tichete de masa, tichete de vacanta.
      • +3 (3 voturi)    
        Oare ce ii opreste? (Luni, 5 februarie 2018, 15:27)

        tanar_pensionar [utilizator] i-a raspuns lui bancher

        Faptul ca locurile cu salarii grase sunt "rezervate" ? Ia incercati sa va angajati la o primarie sau la o alta institutie bugetara!
  • +5 (5 voturi)    
    ...informații parțiale... (Luni, 5 februarie 2018, 14:16)

    baligosul [utilizator]

    Aflăm că la externe , unora le vor scădea salariile (de venituri nu se spune nimic) cu 30-40%...Adică de la cît la cît?
    Că pe madam Valsilescu nu o cred, cred că e cam proastă la aritmetică, zicea că i-a tăiat lui Iohannis 40% și am aflat că salariul lui Iohannis e mai mare în ianuarie decît în decembrie, sic!!!
  • +1 (7 voturi)    
    Inceputul articolului este fulminant, (Luni, 5 februarie 2018, 15:13)

    xrogo [utilizator]

    cica aplicarea noii legi afecteaza o mare parte dintre bugetari, apoi aflam ca aproximativ 22000 de bugetari sunt afectati, ori daca 22000 din 1200000 reprezinta o mare parte atunci ma predau, abia acum inteleg si cifrele vehiculate la protestele recente, s-a aplicat aceiasi aritmetica, de factura fantasmagorica!
  • +3 (3 voturi)    
    Mai multi de 22000 (Luni, 5 februarie 2018, 15:28)

    buncrestin [utilizator]

    Sa spuna bugetarii carora nu le-a fost taiat nicun leu pe hartie, daca acum, cu acelasi salariu neschimbat, cumpara tot atat cat cumparau acum 2-3 luni. Iar cei carora le-a crescut cu cateva zeci sau sute de lei, sa faca acelasi exercitiu. RASPUNS: Toate s-au scumpit din cauza iresponsabilitatii Guvernului si continua sa se scumpeasca, asa ca de fapt castigam MAI PUTIN.
  • 0 (0 voturi)    
    Revoltator si socant (Luni, 5 februarie 2018, 19:07)

    cuky [utilizator]

    Cand si in ce conditii s-a ajuns la asemenea salarii si pensii de serviciu "nesimtite "Cata lipsa de responsabilitate , sa se dea legi pe sub masa sa se creeze favoruri pentru privilegiatii neamului, .pe spinarea amaratilor de romani si sa genereze un haos si o dezordine fara margini, asa cum au fost date toate astea de cine or fi fost date .!! .Trebuie desfiintate toate "specialitatile' (salarii,pensii sa )!!!!!!!!! Sa fie o lege a salarizariii CORECTA, tinand cont de valoare ,competenta si responsabilitate REALA Schemele institutiilor bine si corect dimensionate nu facute dupa cat de mari sunt obligatiile partidelori si cat de mare este grupul de "cumetri" si sa se lucreze conform programului de lucru De asemeni o singura lege a pensiilor bazata pe contributivitate .Auzi ca SPECIALITATILE se platesc de la bugetul statului Bugetul statului nu-i din banii nostriii ? Ma intreb de ce atatea ministere acum, de exemplu? .De unde se plateste asemenea aparat OBEZ? Daca din banii nostri ??!! puneti-l imediat la cura de slabire .Este mai sanatos m Domnilor !!!!! mai apucati-va de treaba!! Nu mai faceti ca in legenda cu panza Penelopei ....ce teseti noaptea desfaceti ziua !!!....Sa auzim numai de bine !
  • 0 (2 voturi)    
    Sunt locuri (Luni, 5 februarie 2018, 19:30)

    A310 [utilizator]

    de munca in piata concurentiala , unele sunt bine platite .
    Pe piata concurentiala chiar este nevoie de forta de munca .