VIDEO Un grup de crestini fundamentalisti a intrerupt proiectia filmului "120 batai pe minut", la MTR, motivand ca filmul este despre homosexuali, iar "taranul roman este crestin ortodox"

de N.O.     HotNews.ro
Duminică, 4 februarie 2018, 20:03 Actualitate | Esenţial

Un grup de oameni a intrerupt proiectia filmului 120 BPM, la MTR
Foto: Captura video
Mai multi oameni cu icoane in maini au inceput sa cante "Mantuieste Doamne, poporul tau!" si Imnul Romaniei in timpul difuzarii filmului 120 de Batai pe Minut, care rula, duminica seara, la Muzeul Taranului Roman. Credinciosii au urcat pe scena MTR cu pancarte cu mesaje precum "Romania nu e Sodoma si Gomora" si "Hey Soros, leave them kids alone".

In sala de cinema si-a facut aparitia si Politia.

Oamenii care au intrerupt filmul spun ca "un film cu acest subiect este inadmisibil sa fie proiectat" la MTR, pentru ca "este un film despre homosexuali", iar "taranul roman e crestin ortodox". Oamenii spun ca nu reprezinta nicio asociatie, ci sunt membri ai poporului roman.

120 de batai pe minut este castigatorul marelui premiu al juriului la Cannes 2017.  Filmul prezinta actiunile organizatiei civice ACT UP din Franta anilor 90 si activismul acesteia privind accesul persoanelor homosexuale infectate cu HIV la tratament, despre constientizare, despre iubire si moarte. Nu doar atat, filmul atrage atentia asupra faptului ca la vremea respectiva persoanele heterosexuale credeau ca nu pot contata virusul, complacandu-se in prejudecata, eroare.

Reamintim ca un moment similar a avut loc si in 2013, la Muzeul Taranului Roman, cand proiectia filmului "The kids are all right", din cadrul evenimentului Luna LGBT (Lesbian, Gay, Bisexual, Transgender), a fost intrerupta de un grup de activisti nationalisti.




Citeste mai multe despre   




















[P] Afla cum poti sa-ti imbunatatesti aerul din locuinta

Stiati ca umiditatea mare poate provoca probleme de respiratie si de adaptare la temperaturi mari?

20778 vizualizari

  • +19 (71 voturi)    
    Mazeta si pleshoianu (Duminică, 4 februarie 2018, 20:08)

    un domn [utilizator]

    Dar Bombo Dosnicul poate vroia sa vada filmu
    • +21 (47 voturi)    
      Si poate nu voia sa-l vada singur si (Duminică, 4 februarie 2018, 22:31)

      scaraotchi [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      eventual din ultimul rand din ...spate..
      • -24 (64 voturi)    
        parerea mea (Luni, 5 februarie 2018, 0:07)

        Doru490348 [utilizator] i-a raspuns lui scaraotchi

        cei care au organizat evenimentul la MTR au organizat si regia cu asa zisii crestini. Totul pentru a crea samanta de scandal. In toata treaba asta se foloseste in mod abuziv termenul "crestin".
        • +12 (52 voturi)    
          Deci... (Luni, 5 februarie 2018, 1:23)

          visury [utilizator] i-a raspuns lui Doru490348

          Soros a facut regia si s-a injurat singur ? Ai tras cam mult fum de tamaie in plamani, usurel ca incepi sa-l vezi pe Soros calare pe nori.
        • +6 (40 voturi)    
          Ambasada URSS este aproape (Luni, 5 februarie 2018, 8:24)

          un domn [utilizator] i-a raspuns lui Doru490348

          Si utilizeaza Crestini vorbitori de limba romana, acuma nu e clar daca sunt Crestini a lui Kiril sau al lui Holinesdeniel
    • +1 (17 voturi)    
      Evident (Duminică, 4 februarie 2018, 23:27)

      FreakaThe-jmirghel [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      cât de cât, orișicum
    • -17 (53 voturi)    
      hahaha (Luni, 5 februarie 2018, 3:35)

      john70 [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      Campania de propaganda homosexuala si-a facut loc si in Romania.
      Stati pasnici, Islamul va rezolva si problema asta.
      • +12 (24 voturi)    
        Eu vad ca crestinii fundamentalisti (Luni, 5 februarie 2018, 9:53)

        cabora [utilizator] i-a raspuns lui john70

        vor sa rezolve "propaganda" homosexuala in Romania. Dar ai si tu dreptate sunt usor de confundat cu cei islamisti.
    • +8 (34 voturi)    
      Creștini,dar au vrut să vadă filmul! (Luni, 5 februarie 2018, 9:23)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      Altfel ce căutau acolo?Nu-ți place un film,nu te duci.Până la urmă,producătorii văd că nu au succes și nu mai fac asemenea filme.„Creștinii”sau comportat ca niște cretini și au făcut publicitate filmului.
  • +41 (105 voturi)    
    sper sa se ierte singuri intr-o zi (Duminică, 4 februarie 2018, 20:11)

    Dedalus [utilizator]

    Probabil ca respectivii nu se uita nici la filme despre al II-lea razboi mondial, ca "sunt cu nazisti" si taranul roman nu e nazist. :-)))

    Cum s-o fi impacand o asemenea atitudine total insalubra si intoleranta cu spiritul crestin ortodox cat se poate de tolerant, poate ar fi bine sa-si explice domniile lor.

    Daca nu le placea subiectul, nu aveau decat sa nu vina la film.

    DE fapt nu ma mir, Asa era si prin 50: cine nu era de acord cu partidu' trebuia eliminat din societate.Era gata sa spun ca devenea o oaie neagra. Dar ceva m-a oprit.
    • -22 (84 voturi)    
      Ce tare! (Luni, 5 februarie 2018, 0:31)

      Iomen [utilizator] i-a raspuns lui Dedalus

      Daca apareau unii LGBT pe scena si protestau la un film cu subiect crestin erau eroicii militanti pentru drepturi; asa astia de acum sint fundamentalisti.
      Cum era fabula aia?...
      Noi vrem egalitate,
      Dar doar pentru atei. ;)
      • +10 (42 voturi)    
        Daca si cu parca (Luni, 5 februarie 2018, 1:09)

        chirul [utilizator] i-a raspuns lui Iomen

        .....
        • -4 (34 voturi)    
          Da, unii militanti, altii fundamentalisti (Luni, 5 februarie 2018, 9:19)

          Ioizu [utilizator] i-a raspuns lui chirul

          Am observat si eu dubla masura a corectitudinii politice.
          • +6 (24 voturi)    
            Da, unii militanti pentru drepturile omului (Luni, 5 februarie 2018, 12:11)

            ilie.pustiu [utilizator] i-a raspuns lui Ioizu

            altii militanti pentru incalcarea drepturilor omului.
      • +27 (43 voturi)    
        prefigurare (Luni, 5 februarie 2018, 8:14)

        Dedalus [utilizator] i-a raspuns lui Iomen

        Era fix acelasi lucru. Libertatea cuvantului e esentiala pentru o societate democratica.

        Numai ca nu despre asta e vorba.

        Toata lumea stia despre ce e vorba in film. Unii au ales sa il vada. E libertatea lor de alegere.

        Apoi apare un grup care spune in esenta ca nu aveau dreptul sa aleaga sa il vada. Vor sa cenzureze ei.

        Despre asta e vorba: despre imixtiunea impardonabila in dreptul fiecaruia de a alege ce face cu viata lui.

        De-asta am amintit de comunisti: ei aveau pretentia sa aleaga in locul cetatenilor, hotarau ce e bine si ce e rau in viata fiecaruia.

        Si de-asta e periculos fenomenul: contine germenele regimurilor autoritare (comunist, nazist).
        • -7 (23 voturi)    
          Furtuna pe forum e fortata (Luni, 5 februarie 2018, 9:57)

          Altiro [utilizator] i-a raspuns lui Dedalus

          Ar fi mult mai limpede daca autorul(autoarea) articolului ne-ar explica ce intelege prin nefericita sintagma"crestini fundamentalisti" pt ca dupa o astfel de informatie cititorul obisnuit se asteapta sa vada la protestatari macar un kalasnikov sau o centura cu dinamita..
          • +6 (24 voturi)    
            Se vede pe imagini ce inseamna (Luni, 5 februarie 2018, 12:55)

            bitex [utilizator] i-a raspuns lui Altiro

            crestin ortodox fundamentalist.
          • +8 (8 voturi)    
            De ce "nefericita"? (Luni, 5 februarie 2018, 20:04)

            LiviuX [utilizator] i-a raspuns lui Altiro

            Stii ce inseamna "fundamentalist"? Cred ca ii confunzi cu extremistii si mai ales teroristii...
      • +7 (9 voturi)    
        Pana una alta nu am vazut pe nimeni (Luni, 5 februarie 2018, 20:01)

        LiviuX [utilizator] i-a raspuns lui Iomen

        din cei care spui sa intre si sa protesteze in vreo biserica in timpul slujbei de Paste de exemplu. Asa cum nici nu am vazut sau auzit de nici macar un drept be care sa-l vrea DOAR pentru ei si nu si pentru ceilalti.
    • +3 (35 voturi)    
      "crestinii ", despre avort ce zic. ala le place (Luni, 5 februarie 2018, 9:13)

      GeorgeT [utilizator] i-a raspuns lui Dedalus

      "Crestinii" nu zic pis despre avortul liber.

      Nu ii deranjeaza cit de putin ca viata, aia care ai zic ca vine de unde zic ei ca vine, este omorita dinainte de a se naste ...

      Pe acesti "crestini" ii deranjeaza homosexualii...

      Pupatori de moaste sfinte, popor care aplauda hotia si coruptia ...
      • -8 (26 voturi)    
        mai bine (Luni, 5 februarie 2018, 11:58)

        baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui GeorgeT

        pupator de moaste decit de buci.
  • +31 (115 voturi)    
    Cre(s)tinii vor sa cenzureze filmul (Duminică, 4 februarie 2018, 20:14)

    BobMuller [utilizator]

    Exact ce aveam nevoie, inca o actiune a fundamentalistilor cre(s)tini care dovedeste cat de inapoiati sunt.

    Astept confirmarea ca prostii astia sunt sponsorizati indirect de Rusia.
    • -37 (67 voturi)    
      desigur (Duminică, 4 februarie 2018, 23:58)

      srpc [utilizator] i-a raspuns lui BobMuller

      ceea ce m-ar face sa iubesc Rusia si sa urasc Occidentul; pentru mine, cine sustine anormalitatea si ataca reguli care functioneaza bine de la inceputul omenirii este un dusman de moarte
      • +18 (52 voturi)    
        Tu sustii normalitatea lui Putin (Luni, 5 februarie 2018, 1:35)

        vertus [utilizator] i-a raspuns lui srpc

        nu valorile occidentale ale tolerantei si respectului pentru persoana umana.
      • +11 (25 voturi)    
        "Dusman de moarte" ! (Luni, 5 februarie 2018, 9:08)

        scaraotchi [utilizator] i-a raspuns lui srpc

        Ai cam fost pe "tarie" azi noapte, ai grija ca paradeste ficatu'...!

        Poti sa incepi de pe acum sa iubesti Rusia dar ai grija sa-ti asterni sub genunchi ceva moale ca sa ti-i pastrezi in forma un timp indelungat.... pt ca ai de "lucru" nene...!
    • -11 (25 voturi)    
      Ca sa intelegi (Luni, 5 februarie 2018, 0:08)

      Kosmos [utilizator] i-a raspuns lui BobMuller

      Consilierii lui Dragnea creeaza o problema , o amplifica prin vuvuzelele media si apoi vin cu solutii
      • +2 (14 voturi)    
        ..si ca sa distraga atentia de la hotiile PSD (Luni, 5 februarie 2018, 8:45)

        fit [utilizator] i-a raspuns lui Kosmos

        In plus, problemele sunt create artificial, ca apoi sa se ajunga acolo unde doesc cei din PSD! La legi care abuzive!
    • -28 (52 voturi)    
      si io (Luni, 5 februarie 2018, 0:08)

      Wildschwein_007 [utilizator] i-a raspuns lui BobMuller

      is crestin omule si nu-s inapoiat, si nici o exceptie, si nici platit de nici o Rusie. Noa, bine? :-)
      Pune mana si citeste Biblia asa cum se cuvine.
      • +14 (42 voturi)    
        Nu esti inapoiat (Luni, 5 februarie 2018, 1:36)

        vertus [utilizator] i-a raspuns lui Wildschwein_007

        dar dormi cu biblia sub perna.
  • -53 (67 voturi)    
    O sa va omorati unii pe altii cantand imnul ! (Duminică, 4 februarie 2018, 20:14)

    newlook [utilizator]

    O sa va omorati unii pe altii cantand imnul !

    Asa cum fac aia din strada care vor sa puna intre paranteze majoritatea...cantand imnul, asa fac si astia...tot cantand imnul !

    Sistemul taliban din Romania se extinde !
    • +34 (56 voturi)    
      Care majoritate? (Luni, 5 februarie 2018, 0:46)

      mimiloi [utilizator] i-a raspuns lui newlook

      aia de 4 milioane care v-a votat pe voi sau aia de 6,5 milioane care l-a votat pe Iohannis?
      Sau poate majoritatea alor prapaditi de 5% ai lui tariceanu facuti la latrina 3?
      Usor cu majoritatile pe scari ca se rupe coalitia voastra de doi lei.
      Si aia 4 milioane i-au votat pe pesedisti ca sa-si dea salarii si pensii lor? sau ca sa dea legi care sa-i scoata din puscarii, sa poata fura linistiti.
      Poate le explici femeilor violate si tilharite de bestiile scoase din puscarii cu legea psedista cum e cu majoritatea pusa intre paranteze.
      Transmite majoritatii voastre ca "somnul ratiunii naste monstri", monstri cu care noi sintem obligati sa-i suportam si pe care voi ii aplaudati.
      Ca unii dintre voi isi dau seama ca au votat pe cine nu trebuie este una, dar sa-i sustii in toate magariile pe care le fac asta e prostie dusa pina la patologic.
      • -34 (48 voturi)    
        Varza, varza a la Cluj.... (Luni, 5 februarie 2018, 1:54)

        newlook [utilizator] i-a raspuns lui mimiloi

        Varza, varza a la Cluj....plus dezinformare cat incapape in Statul Paralel.
        In afara faptului ca ai facut ghiveci (alegeri parlamentare, prezidentiale, etc in aceiasi oala)...mai ai si nerusinarea sa minti.

        Presa e plina de povesti cu reprezentanti ai statului "de drept"- politisti si procurori pedofili si violatori, cu nume, prenume, fapte....

        ...iar tu bagi o fituica propagandistica cu "legea pesedista" ... desi efectele legii respective sunt chiar necuantificabile pana acum (exista doar in mintea matale la nivelul pe care-l sugerezi) desi chiar legea aia nu a fost lasata sa fie cum au vrut pesedoii ci a iesit mult mai rau pentru ca diversi imbecili sorosisti de prin piete sau diverse birouri au pus talpa.

        PS: Cenzorica, expresia "diversi imbecili sorosisti" nu jigneste pe nimeni....niciunul din piete, redactii sau alte parlamente ioropiene nu se declara sorosist....deci nu-i niciun motiv sa cenzurezi postarea. Nici tu nu esti sorosist, nu-i asa?
        • +15 (31 voturi)    
          Cum pui problema se vede ca esti din armata PSD (Luni, 5 februarie 2018, 8:53)

          fit [utilizator] i-a raspuns lui newlook

          ...mai corect cu armata celo 8 "maimute" care sunt pe invers la orice comentariu impotriva PSD!

          Daca tot va pute atat toleranta si iubiti atacul la persoana si "valorile" anti-"ioropene"... ma intreb de ce nu va mutati la rusi... sau la turci?... sau chiar la greci... ca tot ce e in jurul mamei Rusii nu scapa nealterat...
      • -3 (5 voturi)    
        intersectie (Luni, 5 februarie 2018, 8:58)

        gpavel [utilizator] i-a raspuns lui mimiloi

        cei 4 mil si cei 6 mil se intersecteaza intr-o anumita masura,diferenta e cei obisnuita intre parlamentare si prezidentiale!
    • +25 (39 voturi)    
      Vb aiurea (Luni, 5 februarie 2018, 1:42)

      Doaroparere [utilizator] i-a raspuns lui newlook

      Aia din piata nu manifesta impotriva unor oameni simpli ci impotriva unor posibile pierderi de libertatilor si drepturilor lor personale derivate din faptul ca unii care au vremelnic puterea vor sa le incalce. Nu incalca dreptul majoritarii - de ex poti vota sau face ce vrei tu inclusiv sa scrii prostii pe net pt ca tipii din piata lucreaza pt tine; pe nimeni in piata nu intereseaza opinia ta pe care poti sa o exprimi foarte liber.

      Tipii astia care au patruns abuziv peste un film - chiar nu are importanta ce film, oameni simpli la cinema - manifesta explicit impotriva unor oameni care au alta parere si vor sa le impuna propia viziune cu forta. Exact definitia extremismului.

      Daca nu vezi diferenta du- te si te culca.
      • -32 (42 voturi)    
        Aia "demonstreaza" pentru Statul Procurorilor (Luni, 5 februarie 2018, 3:23)

        newlook [utilizator] i-a raspuns lui Doaroparere

        Aia "demonstreaza" pentru Statul Procurorilor...nu pentru drepturile si libertatile lor. Nici macar unul nu a demonstrat impotriva abuzurilor lui Portocala sau a celor care trimit la puscarie oameni nevinovati (cum ar fi cazul Rusanu de la PNL). Nici macar unul - de samanta - nu a demonstrat impotriva faptului ca Procurorii si SRI-ul fac politica. Si da, aia din piata - o minoritate rea si agresiva incalca "dreptul majoritatii" prin pretentia ca ei sa faca legile, nu Parlamentul rezultat din alegeri.
        • +16 (30 voturi)    
          dictatura parlamentara (Luni, 5 februarie 2018, 8:23)

          Dedalus [utilizator] i-a raspuns lui newlook

          Parlamentul nu face legi.

          Parlamentul voteaza legi.

          Partidul la guvernare propune legi, prin guvern. Apoi Parlamentl le voteaza.

          Nu trebuie pus semnul egal intre parlament (ca institutie fundmaentala a democratiei) si partidul la guvernare.

          Partidul la guvernare poarta raspunderea legilor, nu parlamentul.

          In momentul in care in Parlament exista o majoritate absoluta, opozitia nu are nici un mijloc de a "jena" partidul la guvernare.

          Aceasta situatie creeaza conditii favorabile la ceea ce se poate numi "dictatura parlamentara".

          In conditii de dictatura parlamentara, partidul la guvernare (oricare ar fi acela) se comporta dictatorial - adica nu mai da socoteala nimanui, nu mai raspunde in fata nimanui.

          Aceasta situatie nu are nici o legatura cu "votul popular". Desi fanaticii dictaturii parlamentare o prezinta asa (unii chiar stiu despre ce vorbesc eu aici, dar sunt inregimentati in masina de propaganda a dictaturii parlamentare).

          ===
          "Voteaza si uita" functioneaza numai daca institutiile fundamentale ale statului isi conserva capacitatea de control si auto-control.

          In cazul in care parlamentul este intr-o configuratie cu un singur partid majoritar absolut, aceasta tactica nu mai e eficienta.

          Exista o singura cale de iesire: anume ca populatia sa fie atat de grav afectata de deciziile din dictatura parlamentara, incat la alegeri sa voteze in asa fel incat nici unul dintre partide sa nu mai detina majoritatea absoluta.

          In acest fel, orice deriva legislativa va fi rapid corectata prin destramarea aliantei la putere si preluarea puterii de fosta opozitie.
        • +15 (25 voturi)    
          Ce prostii debitate (Luni, 5 februarie 2018, 8:56)

          fit [utilizator] i-a raspuns lui newlook

          Armata celor spalati pe creier a crescut pe aici... inainte erau doar 4, acum sunt 8... deci PSD a facut rost de bani pentru postaci! Sa ne asteptam sa se inmulteasca caci ne apropiem incet, incet si de alegeri.
        • +17 (25 voturi)    
          Te faci ca nu intelegi (Luni, 5 februarie 2018, 9:27)

          Doaroparere [utilizator] i-a raspuns lui newlook

          Nu procurorii condamna. Ei doar cerceteaza. Judecatorul condamna.
          Tu si aia din ALDE vreti doar sa controlati procurori din simplul motiv ca daca adunarea probelor e viciata atunci nu va fi nici vreo codamnare.
          E o gaselnita simpla: pastrati cica puterea judecatoareasca independenta dar viciati de fapt primul pas - rechizitoriul. Cum va putea un om simplu sa isi gaseasca dreptatea daca procurorii vor sta sub controlul politic?
          • -9 (13 voturi)    
            ACUM, procurorii sunt controlati, fac politica (Luni, 5 februarie 2018, 14:25)

            newlook [utilizator] i-a raspuns lui Doaroparere

            Prietene, ACUM, procurorii sunt controlati, fac politica....si nici macar politica in interes national.

            Pe bune, acum, dupa ce au iesit la iveala milioane de potlogarii ale procurorilor, "dosare la comanda", "dosare politice", "dosare nelucrate cu anii", plimbari prin Brazilia si alte tari exotice (in scop judiciar, bineinteles - hahahaha), protocoale secrete si cetateni arestati pe baza de protocoale secrete, decupari si "decapari" (Doamne, ce inculta!) de dosare...
            ...ajungand pana la proxenetism - la propriu -, viol si (probabil) pedofilie precum militianul ala aparat de aceiasi "aparatori ai statului de drept"...
            ...ei bine, tocmai acum te deranjeaza ca situatia de mai sus va fi schimbata de pesedoi? Ca va fi un (prea mic, dupa parerea mea) pas spre normalitate si raspundere personala, un mic pas pre Justitie ca in Occident nu "stat de drept(i)"?

            "Ghinion", cum ar zice un mic nimic, dar poporul chiar mandatul asta l-a dat castigatorilor alegerilor. Sper sa se tina si sa-l indeplineasca. Nu-ti place, dar faci parte din max 10%.
        • +10 (16 voturi)    
          O intrebare (Luni, 5 februarie 2018, 10:04)

          cabora [utilizator] i-a raspuns lui newlook

          pe voi PSD va hraneste cu hrisca sau cu banane ?
        • +7 (7 voturi)    
          Doamne ce prostii poti debita! (Luni, 5 februarie 2018, 20:15)

          LiviuX [utilizator] i-a raspuns lui newlook

          Nu demonstraza "pentru" statutul procurorilor, ci IMPOTRIVA unor schimbari pe care le considera incorecte. Nu demonstraza impotriva "abuzurilor" pentru ca nu exista abuzuri dovedite. Daca s-au facut greseli, si e normal sa mai existe si greseli, astea se rezolva tot pe cale legala. De aici pana la abuz e cale lunga... Nu stiu ca procurorii si SRI-ul sa faca politica. Nu am auzit de nici un partid al lor. Ca poti simpatiza cu unul sau altul din partide e insa dreptul fiecaruia. Chiar daca nu pot fi membri de partid, libertatea de gandire (deci si simpatiile) nu pot si NU TREBUIE ingradite.
          Nu am auzit de nici o revendicare prin care sa ceara ca piata si nu parlamentul sa faca legile. Poti prezenta inregistrari, link-uri la surse credibile care sa sustina contrarul la ceea ce am afirmat si sa sustina ce afirmi tu?
  • +29 (93 voturi)    
    cine spunea ca islamul este... (Duminică, 4 februarie 2018, 20:18)

    stefan2008 [utilizator]

    ...cum era crestinismul in evul mediu, greseste. Sunt la fel. Acum.
    • -21 (55 voturi)    
      uai ma (Luni, 5 februarie 2018, 0:09)

      Wildschwein_007 [utilizator] i-a raspuns lui stefan2008

      ce destept iesti. Bravo. Esti istoric, cumva?
  • +40 (92 voturi)    
    Fundamentalism ortodox (Duminică, 4 februarie 2018, 20:20)

    Daniels22026 [utilizator]

    Norme si idei bisericesti impinse la extrem. Sa interzici vizionarea filmului cu explicatia ca nu exista tarani romani homosexuali.

    Unde este empatia pentru persoanele infectate cu HIV? Ce fel de crestinism este acesta? Cred ca unul disperat, pe cale de disparitie.
    • +14 (40 voturi)    
      Corect (Luni, 5 februarie 2018, 5:33)

      anton_carpati [utilizator] i-a raspuns lui Daniels22026

      Ultima zvâcnire a unei doctrine muribunde. Rigiditatea ortodoxă nu poate supravieţui într-un mediu în care informaţia circulă. Cenzura este principalul aliat al cristofasciştilor. Pot să tragă de timp ca-n Rusia, dar în cele din urmă istoria merge înainte.
      • +12 (30 voturi)    
        pai de acolo si antisemitismul (Luni, 5 februarie 2018, 9:04)

        CloudRider [utilizator] i-a raspuns lui anton_carpati

        Prostia aprofundata si analfabetismul populatiei a fost cel mai bun prieten al bisericii, ca pana nu demult majoritatea populatiei nu stia sa citeasca si sa scrie si totul aflau din gura popei.

        Evreii in schimb la 13 ani trebuiau singur sa citeasca din Tora, deci erau in mare majoritate mereu scoliti si macar stiau sa citeasca. Poate de asta ii uraste domnul pe "jidani"?

        P.S. dupa ce am citit biblia de la cap la coada am devenit ateu
        • +5 (5 voturi)    
          Despre iubirea crestina!! (Luni, 5 februarie 2018, 17:55)

          gillda_47 [utilizator] i-a raspuns lui CloudRider

          In mod normal si un cititor da tora ar trebui sa devina ateu, dar nu se intampla asa !!! Tocmai de aceea crestinii si evreii nu se "iubesc" / nu se "inghit" / nu se tolereaza / etc., etc.
    • +8 (8 voturi)    
      Intrebarea e de unde stiu asta? (Luni, 5 februarie 2018, 20:18)

      LiviuX [utilizator] i-a raspuns lui Daniels22026

      Au incercat ei sa se culce cu toti taranii si au fost refuzati DE TOTI?
  • +21 (41 voturi)    
    Avand in vedere ca nu au comentat nimic despre PSD (Duminică, 4 februarie 2018, 20:34)

    taro [utilizator]

    sau membrii din guvern, Consiliul National pentru Combaterea Discriminarii nu are motiv sa le dea amenda.
  • +37 (77 voturi)    
    MTR - Mutati proiectia. (Duminică, 4 februarie 2018, 20:35)

    Marinake [utilizator]

    Banuiesc ca militantii ar fi fost mai intelegatori daca s-ar fi proiectat filmul la Mitropolie sau linga biserica lui Pomohaci

    Observ ca gogorita cu "Vaticanul ne vrea raul" s-a schimbat in "Soros ne poarta simbetele". Cred ca romanii se cred un mic buric al Pamantului si un mega buric al Europei daca au impresia ca pe Soros sau pe altii ii intereseaza asa o tara obscura.
    • -2 (16 voturi)    
      de ce la MTR? (Luni, 5 februarie 2018, 13:58)

      Gheorghescu [utilizator] i-a raspuns lui Marinake

      Proiectia ar fi fost mai la locul ei la Muzeul National de Arta Contemporana. Parca a fost creat cu sprijinul lui Adrian Nastase, nu?
      Complicam lucrurile simple... Ce cauta un film despre homosexualitate la MTR?
  • -13 (27 voturi)    
    Te distrezi bine in tara asta primitiva (Duminică, 4 februarie 2018, 20:37)

    Lucian Ilea [utilizator]

    nu conteaza cine face jocurile
    inc azul in care politica e ca pokerul
    conteaza doar ce carti ai in mana
    si in maneca
    voi vedeti amu flota atlanta invadandu-va pe voi
    asta e cartea mea castigatoare
  • +24 (64 voturi)    
    Hm... (Duminică, 4 februarie 2018, 20:38)

    Stecfaux [utilizator]

    Un grup de cretini?
  • +90 (158 voturi)    
    fundamentalism ortodox (Duminică, 4 februarie 2018, 20:39)

    torna_fratre [utilizator]

    si ne faceam griji ca vin musulmanii in Romania sa le faca concurenta la purtatorii de icoane.
    nici o diferenta intre musulmanii care isi intind covorasul pe jos la apus pentru rugaciune ,indiferent ca sunt la munca, si ortodocsii care-si fac cruce prin autobuz cand trece pe langa o clopotnita.
    Cand trec pe langa un om cazut in shantz sau o femeie agresata nu stiu sa ajute ca deh nu se baga nu e treaba lor dar pe langa o bucata de fier cu 4 brate se opresc,o pupa si spun rugaciuni...
    ce ti-e si cu autosugestia bazata pe religie.
    • -78 (144 voturi)    
      domnule, (Duminică, 4 februarie 2018, 20:50)

      Attila the Hun [utilizator] i-a raspuns lui torna_fratre

      dar cit sinteti de inteligent!!!
      • +47 (83 voturi)    
        inteligent? (Duminică, 4 februarie 2018, 21:36)

        Giubugea [utilizator] i-a raspuns lui Attila the Hun

        Când nu ai ceva inteligent de spus, ataci persoana.
      • +16 (46 voturi)    
        :-) (Duminică, 4 februarie 2018, 21:55)

        Soljenitin [utilizator] i-a raspuns lui Attila the Hun

        "dar cit sinteti de inteligent!!! "

        ...zise unul care scrie "cît" în loc de "cât".
      • +21 (43 voturi)    
        insa tu esti si mai inteligent (Duminică, 4 februarie 2018, 22:05)

        MarianPConstantin [utilizator] i-a raspuns lui Attila the Hun

        nici macar nu stii sa scrii bine.

        cît se scrie cât si sînteti se scrie sunteti
        • +6 (24 voturi)    
          Va rog frumos, aici nu sunt de acord (Luni, 5 februarie 2018, 9:13)

          scaraotchi [utilizator] i-a raspuns lui MarianPConstantin

          cu Dvs ! A scrie "sinteti" nu e o greseala gramaticala- pus si simplu respectivul tine atat de mult la ideile sale sovietice, incat nu s-a putut dezbara de ele...Nu are treaba gramatica...
          • -6 (22 voturi)    
            N-are nici o legatura! (Luni, 5 februarie 2018, 10:00)

            Anarb [utilizator] i-a raspuns lui scaraotchi

            In vorbirea curenta nu foloseste nimeni sunteti. Asta chiar e scoasa cu forcepsul. Mai ramane sa spui ca si diacriticele cu caciula ascutita sint dovada legaturii cu Rusia. Si daca te cheama Andrei sau Tatiana la fel.
    • -33 (53 voturi)    
      Uite,ma ... (Duminică, 4 februarie 2018, 20:54)

      cristian_n [utilizator] i-a raspuns lui torna_fratre

      Rog pt tine.
      Unde donez o bucata de dovlecel pt placeri fara sugestie???
    • +32 (88 voturi)    
      Crestini, varianta musulmana (Duminică, 4 februarie 2018, 21:17)

      Salman98 [utilizator] i-a raspuns lui torna_fratre

      Cretinoizii astia cu apucaturi legionaroide nu sunt cu nimic mai buni decat gastile criminale sunnite sau siite, din contra. Ba mai mult, nu putem sa nu observam faptul ca acesti crestini, atunci cand aud cuvantul "homosexual", imediat se gandesc la sex, la curvie, la sodomie. Cu alte cuvinte, cretinoizii cu icoanele de azi, probabil majoritatea membrii ai Coalitiei Familiei, ai congregatiilor neoprotestante sustinute financiar de sectele de peste ocean sau ortodocsi putinisti si legiotarzi sunt obsedati atat de mult de sexualitate, incat ei reduc ideea de relatie numai la sex ! Nu vi se pare ca se contrazic pe ei insisi ?
      • -36 (64 voturi)    
        HomoSEXual, (Duminică, 4 februarie 2018, 21:52)

        Aerolaur [utilizator] i-a raspuns lui Salman98

        cretinelule!
      • +14 (52 voturi)    
        hehe (Duminică, 4 februarie 2018, 22:00)

        Soljenitin [utilizator] i-a raspuns lui Salman98

        Le pute ideea de libertate individuala.
        Multor barbati "crestini" le pute ideea de homosexualism (desi aceasta exista in natura; ce nu exista in natura este abstinenta, adica fix una dintre caracteristicile calugarilor), insa se uita cu placere la o productie ce implica lesbianism.
        Dublu standard parca se chema...

        Iar apoi, ce ii aia pe ei grija la ce se uita lumea?
        Iar mor de grija altora? Ce ii intereseaza pe ei despre filmele la care se uita altii? Ce, altii vin la ei sa le dea una dupa ceafa cand se uita la ineptiilor lor?
        • -10 (26 voturi)    
          Consecventa (Luni, 5 februarie 2018, 4:19)

          Setalcott [utilizator] i-a raspuns lui Soljenitin

          Si SIDA exista in natura. De ce face MTR campanie impotriva ei?
      • -16 (46 voturi)    
        Rovine, Vaslui, Calugareni (Luni, 5 februarie 2018, 0:43)

        Iomen [utilizator] i-a raspuns lui Salman98

        Daca nu luptau "cretinoizii" de crestin, pupai pamantu' de 5 ori pe zi si mai vedeai libertate de sa-ti postezi opinia "documentata" din parti sub Erdogan.
        • +12 (38 voturi)    
          Cepefistii au luptat cu turcii ? (Luni, 5 februarie 2018, 1:07)

          chirul [utilizator] i-a raspuns lui Iomen

          cat curaj domnule !
          • -11 (25 voturi)    
            La vreo 3 mil. cati sint... (Luni, 5 februarie 2018, 8:46)

            idsoc [utilizator] i-a raspuns lui chirul

            ...ar fi putut lupta cu succes. Dar raspunsul e nu, crestinii pe care Salman ii face cretinoizi au luptat. Mie nu mi se are ca s-a limitat la CPF.
            • +6 (28 voturi)    
              Astia 3 milioane nu sunt in stare sa lupte (Luni, 5 februarie 2018, 10:14)

              cabora [utilizator] i-a raspuns lui idsoc

              cu coruptia, dar si-au gasit inamicul: homosexualii.
            • +3 (29 voturi)    
              Cretini sunt aia care au navalit (Luni, 5 februarie 2018, 11:32)

              cosmin.bratu [utilizator] i-a raspuns lui idsoc

              in sala la filmare, nu taranii care au luptat la Rovine.
              • -3 (15 voturi)    
                Asta poate fi un punct de vedere (Luni, 5 februarie 2018, 17:30)

                Ioizu [utilizator] i-a raspuns lui cosmin.bratu

                Doar ca asa cum spunea si idsoc, Salman si multi altii adreseaza injurii grosier, la peste 90% din populatia Romaniei. Cu siguranta abordarea asta va aduce multi "fani" LGBT. Sau poate ca asta se si doreste: antagonizarea.
                • +2 (2 voturi)    
                  E valabil si reciproca (Luni, 5 februarie 2018, 21:59)

                  cosmin.bratu [utilizator] i-a raspuns lui Ioizu

                  .
        • +6 (26 voturi)    
          Da' grecii n-au avut Rovine. (Luni, 5 februarie 2018, 7:09)

          Marinake [utilizator] i-a raspuns lui Iomen

          Vrajeli cu Rovine si Podu Inalt - Grecia a fost raia turceasca si nu e parte a Turciei acum.
          • -7 (27 voturi)    
            Taiati Rovine (Luni, 5 februarie 2018, 9:31)

            Ioizu [utilizator] i-a raspuns lui Marinake

            Tot ce contravine doctrinei neo-marxiste trebuie sa dispara. Se pregateste Harap Alb (ca s-a dus parca pe la Sf. Duminica) si statuia lu' Mihai Viteazu de a Universitate (desi calul ar putea sa-l lase, ca n-are nici o vina).
            • +3 (23 voturi)    
              Care neo-marxism ? (Luni, 5 februarie 2018, 11:20)

              kent8 [utilizator] i-a raspuns lui Ioizu

              Aia care au intrerupt filmarea erau neo-marxisti sau crestini extremisti ?
        • +2 (2 voturi)    
          Poti dovedi ca acolo nu au luptat si homosexuali? (Luni, 5 februarie 2018, 20:25)

          LiviuX [utilizator] i-a raspuns lui Iomen

          Esti asa de sigur? Dar dovezi din susrse credibile si verificabile...
    • +28 (58 voturi)    
      pare a fi directorul general adjunct (Duminică, 4 februarie 2018, 21:19)

      georgebb [utilizator] i-a raspuns lui torna_fratre

      Prin commenturi pe Facebook se vorbeste ca directorul general adjunct, Mihai Gheorghiu, este membru CpF si prieten cu organizatorii.
      In plus, aflu de pe wikipedia, ca asta nu este primul event homofob in care este implicat MTR si individul asta.


      În februarie 2013, Mihai Gheorghiu a fost acuzat de Ambasada SUA în România[1] că ar fi organizat un boicot al unei seri de film la Muzeul Țăranului Român, eveniment organizat în parteneriat cu Ambasada SUA, în cardul Lunii Istoriei LGBT.[2] Printre lozincile scandate de cei care au boicotat proiecția se remarcă mesaje motivate de ură precum „Taie-ți vena!” sau „Moarte homosexualilor!”.[necesită citare] Gheorghiu a respins acuzațiile, precizând că a fost doar martor, nu și organizator.[1]

      https://ro.wikipedia.org/wiki/Mihai_Gheorghiu
    • -21 (75 voturi)    
      Ba este o diferență... (Duminică, 4 februarie 2018, 21:30)

      reiand [utilizator] i-a raspuns lui torna_fratre

      Diferența fundamentală e că unii venerează un criminal de război pedofil iar ceilalți pe cineva care a îndemnat la pace, iertare și dragoste. Diferența se vede și în civilizațiile create de cele două viziuni.
      • +30 (72 voturi)    
        stai linistit (Duminică, 4 februarie 2018, 21:47)

        torna_fratre [utilizator] i-a raspuns lui reiand

        ca si biblia e plina de pedofili,incestuosi si criminali de razboi venerati ca sfinti...
        astfel ca nici o diferenta.
        • -15 (39 voturi)    
          esti sigur (Luni, 5 februarie 2018, 0:13)

          Wildschwein_007 [utilizator] i-a raspuns lui torna_fratre

          ca ai citit Biblia si nu vreun roman "modern"? :-)
          Mai incearca.
          • +3 (3 voturi)    
            Ai citit Vechiul Testament? (Luni, 5 februarie 2018, 20:27)

            LiviuX [utilizator] i-a raspuns lui Wildschwein_007

            Vezi acolo.
          • +5 (5 voturi)    
            uite aici (Luni, 5 februarie 2018, 21:40)

            torna_fratre [utilizator] i-a raspuns lui Wildschwein_007

            Marele Noe din care s-a inmultit omenirea sau mai pe intelesul s-a consangvinizat prin incestul cu fiicele lui ...conform bibliei
            stiu, a trebuit sa se reguleze cu propriile fete ca sa perpetueze specia umana...
            Nici un popa nu aduce aminte de unde vine puhoiul de oameni...din incest...
            si intr-adevar este un roman modern care se cheama vechiul testament.
            satisfied?
        • -10 (34 voturi)    
          Ai si exemple de sfinti d-astia? (Luni, 5 februarie 2018, 0:45)

          Iomen [utilizator] i-a raspuns lui torna_fratre

          Asa, de dragul unei dezbateri argumentate pana la capat.
          • +8 (22 voturi)    
            Moise a fost un criminal (Luni, 5 februarie 2018, 11:33)

            cosmin.bratu [utilizator] i-a raspuns lui Iomen

            si mai gaseti destule exemple in biblie.
            • -4 (18 voturi)    
              eroare (Luni, 5 februarie 2018, 14:37)

              Altiro [utilizator] i-a raspuns lui cosmin.bratu

              Pt a face pe cineva vinovat de incalcarea unei legi, trebuie sa existe intai legea. Ori,"sa nu ucizi"este una din cele zece porunci pe care Moise le-a primit de la Divinitate dupa exodul din Egipt,mult timp dupa ce (in tinerete) omorase un egiptean ce-si chinuia sclavii evrei.
              • +5 (19 voturi)    
                Logica absurda (Luni, 5 februarie 2018, 15:35)

                cosmin.bratu [utilizator] i-a raspuns lui Altiro

                inainte de Exod crima nu era crima, doar dupa Exod crima a devenit crima !!!

                Moise a ordonat masacrarea a mii de femei si copii, citeste despre masacrul madianitilor.
            • -7 (7 voturi)    
              Moise criminal!?!? Interesanta teorie (Luni, 5 februarie 2018, 17:41)

              Ioizu [utilizator] i-a raspuns lui cosmin.bratu

              Pai atunci toti voievozii romani sint criminali ca i-au omorat pe turci si nu i-au lasat sa ne faca pasalac. Si Aliatii in al 2-lea razboi samd. Pe bune?
              Hai mai fa o incercare ca ai zis ca mai sint si la asta m-am terminat de ras. Daca o tii tot asa te recomand pentru stand-up
              • +3 (3 voturi)    
                Voievozii s-au luptat cu soldati (Luni, 5 februarie 2018, 22:08)

                cosmin.bratu [utilizator] i-a raspuns lui Ioizu

                nu au ucis femei si copii.
                Numerii 31:17 Ucideţi dar toţi copiii de parte bărbătească şi toate femeile ce-au cunoscut bărbat, ucideţi-le.

                Venerezi un criminal in masa. Mai razi si acum.
      • -13 (51 voturi)    
        In fine, un comentariu inteligent (Duminică, 4 februarie 2018, 21:50)

        Sparafucile [utilizator] i-a raspuns lui reiand

        Fiindca provine din cultura si educatie , nu din RESENTIMENT .
      • +13 (29 voturi)    
        Pace si dragoste din NT (Duminică, 4 februarie 2018, 21:54)

        filip.v [utilizator] i-a raspuns lui reiand

        Nu socotiţi că am venit să aduc pace pe pământ; n-am venit să aduc pace, ci sabie.
      • +13 (29 voturi)    
        Nu e (Luni, 5 februarie 2018, 2:06)

        Doaroparere [utilizator] i-a raspuns lui reiand

        In apogeul crestinismului adica inainte de sec 19 crestinii au trecut prin foc si sabie o gramada - am uitat oare de cruciadele impotriva catarilor, razboaiele impotriva protestantilor, arderile pe rug ale rascolnicilor in rusia, inchizitia sau cruciadele copiilor sau cruciadele nenumarate, evreii masacrati din Spania pana in rusia, sclavia, eugenia.
        Abia din perioada in care statul laic a inceput sa apara s-a impus dreptul fiecarei persoane de a decide si de a fi libera si abia de atunci vb de iubire si altele. Pacea abia in secolul 20 a inceput sa fie perceputa mai bine.
        Asa ca - da crestinismul a pus bazele civilizatiei occidentale - dar a fost un drum insangerat.
        • -7 (25 voturi)    
          Mai vorbim de ortodoxismul romanesc? (Luni, 5 februarie 2018, 9:01)

          idsoc [utilizator] i-a raspuns lui Doaroparere

          Ce treaba are ortodoxismul romanesc cu Inchizitia, cruciadele sau masacrele rusesti impotriva popuatiilor conlocuitoare (nu au fost doar evrei; incusiv romanii au fost masacrati si aruncati in lagare siberiene)?
          Si apropo, nu tarile astea Spania, Italia, Franta, Germania care au facut cruciadele si au folosit Inchizitia sint repere morale azi pe care trebuie obligatoriu sa le urmam?
          Iar pentru cultura ta generala protestantii sint tot crestini. Hai sa nu facem un ghiveci din care sa extragem doar ce ne convine.
          • +9 (21 voturi)    
            Pai catolicii care omorau oameni (Luni, 5 februarie 2018, 11:03)

            kent8 [utilizator] i-a raspuns lui idsoc

            credeau in Buddha ? Dar ortodocsii din Rusia care omorau rascolnici ? Dar cei din Romania care au sprijinit legionarii ?
            • -7 (7 voturi)    
              Raspunsuri pe intelesul tuturor (Luni, 5 februarie 2018, 18:08)

              Anges [utilizator] i-a raspuns lui kent8

              1. Catolicii nu sint ortodocsi la fel cum romanii nu sint unguri si Steaua nu e Dinamo.
              2. Ortodoxia romaneasca e diferita de cea ruseasca (rituri diferite, biserici autocefale), asa cum romanii nu sint italieni si FCSB nu-i totuna cu CSA Steaua.
              3. In perioda de varf a miscarii legionare Patriarhul Nicodim Munteanul (si deci institutia bisericii) a militat ferm impotriva miscarii si ulterior a deportarii evreilor bucovineni in Transnistria; aici chiar sint de prisos comparatiile. ;p
              • +3 (3 voturi)    
                Si pentru @isdoc (Luni, 5 februarie 2018, 20:34)

                LiviuX [utilizator] i-a raspuns lui Anges

                Ce importanta are? Cred ca e vorba de crestinism. Ca daca e sa ne referim DOAR la ortodoxismul romandesc, ce mai cauta biblia aici? Si toata istoria dinainte de ortodoxismul romanesc?
          • +5 (19 voturi)    
            Whoooau (Luni, 5 februarie 2018, 12:24)

            Doaroparere [utilizator] i-a raspuns lui idsoc

            Protestantii sunt crestini? Nu stiam - bine ca mai luminat.
            Si sclavii tigani timp de 500de ani ai biserici ortodoxe romane i-ai uitat?
            Evrei discriminati cu voia sau la indemnul bisericii?

            PS - era vb de crime crestine impotriva crestinilor cu o aroma de crime impotriva evreilor si musulmanilor.
            • -7 (7 voturi)    
              De pe wiki (Luni, 5 februarie 2018, 18:15)

              Anges [utilizator] i-a raspuns lui Doaroparere

              Rabinul Şef al Cultului Mozaic din România, a cerut sprijinul Patriarhului Nicodim Munteanu şi a rămas impresionat de înţelegerea şi compasiunea prelatului:
              „„Ştiu tot, fiul meu drag, aseară mi-a telefonat Eminenţa Sa Andrea Cassulo” (cardinalul Cassulo era nunţiul apostolic al Vaticanului la Bucureşti, n.a.) „... misiunea... onorează credinţa iudaică şi crucea care a fost pângărită...Voi fi astăzi la M.S. Elena şi la conducătorul Statului. Misiunea mea este să apăr”[5]”

              De asemenea, numeroşi preoţi au salvat viaţa evreilor sau au ajutat evrei în perioade dificile, punându-şi propria viaţă în pericol. Dintre aceştia părintele Gheorghe Petre-Govora a fost răsplătit de statul evreu pentru ajutorul dat în perioada Holocaustului unor evrei deportaţi în Transnistria cu titlul « Drept între Popoare »

              Putem continua dezbaterea si vizavi de tigani, dar e evident deja ca esti prea partinitor.
          • +6 (20 voturi)    
            Si ca cireasa pe tort (Luni, 5 februarie 2018, 12:27)

            Doaroparere [utilizator] i-a raspuns lui idsoc

            Daca nu erau reperele morale vestice acum pupai tot moastele lui Kiril.

            Oricum era vb de faza cu mesajul de pace si altele; una zice si alta se face.
    • +18 (40 voturi)    
      Sau cand sunt aruncati in buda din spatele (Duminică, 4 februarie 2018, 22:38)

      scaraotchi [utilizator] i-a raspuns lui torna_fratre

      curtii pisoii proaspat fatati nu e pacat, pt ca s-a vorbit cu taica parintele si pentru un pol e voie...
    • -17 (35 voturi)    
      da tu (Luni, 5 februarie 2018, 0:11)

      Wildschwein_007 [utilizator] i-a raspuns lui torna_fratre

      ajuti oamenii cazuti? Nu? Atunci de ce scrii baliverne pe aici? :-)
      • +5 (5 voturi)    
        esti un dulce (Luni, 5 februarie 2018, 21:44)

        torna_fratre [utilizator] i-a raspuns lui Wildschwein_007

        imi pui o intrebare la care tot tu raspunzi...
        de ce ma mai intrebi?
        si da, am ajutat oameni ,cazuti la propriu pe caldaram,cand altii spuneau ca este doar un boschetar beat sau o tiganca care merita sa fie calcata in picioare.
        inainte de toate suntem oameni,macar unii din noi...
    • -7 (7 voturi)    
      Po--nari din toate tarile uniti-va!! (Luni, 5 februarie 2018, 18:06)

      gillda_47 [utilizator] i-a raspuns lui torna_fratre

      Atat religia cat si homosexualitatea, sub toate formele, sunt boli psihice; din pacate / din fericire!!!
  • +71 (125 voturi)    
    Cretini...nu crestini (Duminică, 4 februarie 2018, 20:39)

    banel [utilizator]

    Crestinii adevarati nu sunt indobitociti de biserica si nu ii preocupa ce fac altii.
    • +52 (100 voturi)    
      Exact, talibani nu crestini (Duminică, 4 februarie 2018, 20:50)

      Maniu [utilizator] i-a raspuns lui banel

      ca si legionarii care indemnau la omor incalcand The Ten Commandments.
      • -24 (50 voturi)    
        Ai citit... (Duminică, 4 februarie 2018, 21:12)

        cristian_n [utilizator] i-a raspuns lui Maniu

        Scanteia...
        • +15 (33 voturi)    
          Nu o citea, se stergea cu ea la ...dos... (Duminică, 4 februarie 2018, 22:42)

          scaraotchi [utilizator] i-a raspuns lui cristian_n

          E vreo problema de natura ...religioasa , tovarase...?
      • -25 (47 voturi)    
        Minti, Itzik! (Duminică, 4 februarie 2018, 21:20)

        Attila the Hun [utilizator] i-a raspuns lui Maniu

        De zeci de ani minti.
        • +12 (32 voturi)    
          De zeci de ani, minti bolnave acuza (Duminică, 4 februarie 2018, 22:45)

          scaraotchi [utilizator] i-a raspuns lui Attila the Hun

          "aproapele" pentru propria-i neputinta...!
          • -15 (29 voturi)    
            scaraotchi nu e aproapele meu (Luni, 5 februarie 2018, 1:23)

            Attila the Hun [utilizator] i-a raspuns lui scaraotchi

            Neputinta unui neam vine din dezbinare. Si toate relele si tragediile de la indepartarea de Dumnezeu. Citeste-l pe Soljenitin, poate iti vine mintea la cap. Pe Soljenitin cel devenit lectura obligatorie in scolile din Rusia. La cerea lui Putin.

            Ar putea sa te ajute si o alta doctorie:
            "Strong Tribe vs. Weak Nation: Rotherham Rape Scandal Shows the True Face of Political Correctness" de James Kirkpatrick.
            • +10 (18 voturi)    
              Ultima citita: "Pavilionul (Luni, 5 februarie 2018, 9:21)

              scaraotchi [utilizator] i-a raspuns lui Attila the Hun

              cancerosilor" . Coincidenta sau nu, nu-ti pot spune ce s-a intamplat la putin timp dupa ce am terminat-o!

              Pana si marile valori sunt purtatoare de blestem in acele tinuturi ...nesfarsite...!
    • -74 (112 voturi)    
      Cretinul esti tu, banele! (Duminică, 4 februarie 2018, 20:50)

      Attila the Hun [utilizator] i-a raspuns lui banel

      .
      • +40 (72 voturi)    
        Ce intelegeti prin cretin? (Duminică, 4 februarie 2018, 21:32)

        scaraotchi [utilizator] i-a raspuns lui Attila the Hun

        Unul care agita "chipul cioplit" si racneste din toti bojocii sau cel care "si-o freaca" in fata audientei formate din minori..?!

        Adica nu e blasfemie sa sa te freci la oo pana la descuamare, dar e blasfemie sa urmaresti un film, care in loc de capete strivite si membre aruncate in aer. prezinta o realitate, dureroasa asa e, dar totusi o realitate, a zilelor noastre...!?

        Nu am vazut drept-credinciosi legandu-se de garduri in fata sediului politiei, care politie tinea de 6 atunci cand comandantii (sau parca erau de la SIE, dar ce mai conteaza) se distrau cu bietele prostituate minore...!

        Dar nu, dle asta e permis, dle , pt ca ,deh pana si Maria-Magdalena... dar mai bine lasa, iar ma vor alerga multpreadreptii cu aghiasma si tamaie ca sa-mi rupa spinarea...
        • -10 (10 voturi)    
          asa este (Duminică, 4 februarie 2018, 22:20)

          xyz2033 [utilizator] i-a raspuns lui scaraotchi

          daca ar fi pe bune, urmatorul protest s-ar tine la sediul SIE
      • +15 (35 voturi)    
        Vai, dar ce urat vorbești (Duminică, 4 februarie 2018, 22:36)

        banel [utilizator] i-a raspuns lui Attila the Hun

        Baga repede niște mătănii.
    • -13 (21 voturi)    
      Exemplu de toleranta (Luni, 5 februarie 2018, 4:29)

      Setalcott [utilizator] i-a raspuns lui banel

      Protestantii si ateii isi dau arama pe fata. Se pun pe sine judecatori cine e crestin si cine nu.Cine nu cred ca ei sunt cretini si indobitociti,
      Crestinismul nu exista inafara bisericii catolice si a credintei ortodoxe.
      • +13 (13 voturi)    
        Cum adica ? (Luni, 5 februarie 2018, 10:58)

        kent8 [utilizator] i-a raspuns lui Setalcott

        Acum protestantii si ateii sunt vinovati ? Si eu care credeam ca Soros.
        • -7 (7 voturi)    
          Vorbesti serios? (Luni, 5 februarie 2018, 13:55)

          Setalcott [utilizator] i-a raspuns lui kent8

          "Crestinii adevarati nu sunt indobitociti de biserica".
          Cine sunt cei indobitociti de biserica in acceptiunea comentatorului banel?
          a) cei care au participat la protest
          b) cei care sunt de acord cu protestul
          c) cei care sunt de acord cu biserica ca homosexualitatea e un pacat
          Biserica nu cere in mod oficial nici sa participi la astfel de proteste, nici sa le sustii, deci varianta viabila este c. Cine refuza bisericii autoritatea morala nu este ortodox ori catolic, deci statistic vorbind este protestant ori ateu.
          Deci daca eu sunt una dintre cele doua banel m-a numit cretin si dobitoc, si tu vrei sa iau asta ca o gluma?
          • +5 (9 voturi)    
            Crestinii adevarati nu sunt fanatici (Luni, 5 februarie 2018, 15:52)

            kent8 [utilizator] i-a raspuns lui Setalcott

            crestinii adevarati gandesc cu capul lor, nu inghit orice le spune popa.
            • -7 (7 voturi)    
              Gresit (Luni, 5 februarie 2018, 16:46)

              Setalcott [utilizator] i-a raspuns lui kent8

              Crestinii adevarati sunt cei care cred ca Isus e Domn si a inviat, de cele mai multe ori, pentru ca asa le spune popa.
  • +13 (41 voturi)    
    un grup de retardati ... (Duminică, 4 februarie 2018, 20:44)

    Dr.Mythnick [utilizator]

    un grup de retardati ...
  • +15 (39 voturi)    
    as zice altfel (Duminică, 4 februarie 2018, 20:48)

    codyrocco [utilizator]

    un grup de extremisti a intrerupt un eveniment al unei minoritati
  • +50 (78 voturi)    
    Din categoria: Așa, Nu (Duminică, 4 februarie 2018, 20:49)

    unTaran [utilizator]

    Pai și ce ați rezolvat mai băieți? Știți ce urmează......fundamentaliști,talibani,jos BOR, etc. Un mare FAIL.
  • +24 (54 voturi)    
    "Hey Soros, leave them kids alone" (Duminică, 4 februarie 2018, 20:56)

    marius67 [utilizator]

    Al dracu Soros asta ! Il fugareste pe Trump, il progoneste pe Putin, il haituieste pe Dragnea, promoveaza homosexualii, aduce musulmani in Europa, umple lumea de marxisti...cand mai are omu timp sa manance, sa doarma, sa se c..e ?

    Sau te pomenesti ca puterile sale sunt atat de mari ca nici nu mai trebuie sa treaca pe la buda ?
    • -23 (43 voturi)    
      Nici Hitler nu i-a omorat pe toti cu mana lui (Duminică, 4 februarie 2018, 23:01)

      newlook [utilizator] i-a raspuns lui marius67

      "Al dracu Soros asta ! Il fugareste pe Trump, il progoneste pe Putin, il haituieste pe Dragnea, promoveaza homosexualii, aduce musulmani in Europa, umple lumea de marxisti...cand mai are omu timp sa manance, sa doarma, sa se c..e ?"

      ======================

      Nici Hitler nu i-a omorat pe toti cu mana lui. Ba niste adulatori ai "statului de drept" ar spune ca n-a prea omorat pe nimeni direct. E chiar normal ca #rezistii sa gandeasca asa pentru ca Hitler construise cel mai "stat de drept din Europa", unde, la fel cu ceea ce se incearca in Romania azi, importante sunt drepturile procurorilor, nu drepturile cetatenesti !

      Si da, precum Soros azi, nici Hitler n-a omorat pe nimeni, au dreptate #rezistii. El, Hitler, doar a creat un sistem de subminare a democratie care sa omoare milioane...dar "n-a omorat pe nimeni". Soros a pus foarte recent 18 miliarde dolari la bataie pentru acelasi scop. Plus cateva miliarde anterioare.

      Dar sigur, #rezistu' romanesc sustine in continuare ca Soros n-a fost la mitingeala, deci n-a vazut, n-a auzit. Doar ca lumea din: 1) tara unde s-a nascut Soros 2) tara care gazduieste natiunea din care face parte 3) tara care l-a adoptat sustine ca Soros e rau (evil)...da' te pui cu #rezistu' romanesc,,,el STIE invers, el stie ca Soros e "Sfantul" _ "Sfantul Covrig"spun unii) .... el, #rezistu' romanesc le stie pe toate mai bine ca Guvernele SUA, Israelului si Ungariei!
      • +20 (38 voturi)    
        Ia zi mestere (Luni, 5 februarie 2018, 0:48)

        boink [utilizator] i-a raspuns lui newlook

        ca te vad ca le stii cu Soros. Cat mai da mosul la homosexuali ? Ca anul trecut mi-am luat teapa cu cainele, si acum imi bate obrazul: ce facem boss ca mi-a inghetat coada 6 ore in frig pentru 10 lei ?
        • -19 (33 voturi)    
          Nope, idiotii utili sunt gratuiti ! (Luni, 5 februarie 2018, 1:06)

          newlook [utilizator] i-a raspuns lui boink

          Nope, idiotii utili sunt gratuiti ! Cum crezi ca se ajunge miliardar, platind toti imbecilii care oricum latra gratuit?

          PS: Altfel, te lauzi la prieteni, e? Ce poanta ai facut...haha...haha...haha (mestere, mosul, caine, boss)!
          PPS: Dupa numarul de minusuri pe postarea mea, sunt convins ca toti #rezistii se tavalasec de ras la poantele tale. Ce mi-ai zis-o !
          • +10 (26 voturi)    
            Ți le iei by default. (Luni, 5 februarie 2018, 8:42)

            ouyang [utilizator] i-a raspuns lui newlook

            Iar de când îl ai și pe Hitler ca argument s-a convins toată lumea că nu are rost să te citească.
          • +6 (14 voturi)    
            Da, idiotii utili sunt gratuiti (Luni, 5 februarie 2018, 10:57)

            kent8 [utilizator] i-a raspuns lui newlook

            urla impotriva lui Soros cu matele goale.
    • -21 (37 voturi)    
      Nici Hitler nu i-a omorat pe toti cu mana lui (Duminică, 4 februarie 2018, 23:54)

      newlook [utilizator] i-a raspuns lui marius67

      "Al dracu Soros asta ! Il fugareste pe Trump, il progoneste pe Putin, il haituieste pe Dragnea, promoveaza homosexualii, aduce musulmani in Europa, umple lumea de marxisti...cand mai are omu timp sa manance, sa doarma, sa se c..e ?"

      ======================

      Nici Hitler nu i-a omorat pe toti cu mana lui. Ba niste adulatori ai "statului de drept" ar spune ca n-a prea omorat pe nimeni direct. E chiar normal ca #rezistii sa gandeasca asa pentru ca Hitler construise cel mai "stat de drept din Europa", unde, la fel cu ceea ce se incearca in Romania azi, importante sunt drepturile procurorilor, nu drepturile cetatenesti !

      Si da, precum Soros azi, nici Hitler n-a omorat pe nimeni, au dreptate #rezistii. El, Hitler, doar a creat un sistem de subminare a democratie care sa omoare milioane...dar "n-a omorat pe nimeni". Soros a pus foarte recent 18 miliarde dolari la bataie pentru acelasi scop. Plus cateva miliarde anterioare.

      Dar sigur, #rezistu' romanesc sustine in continuare ca Soros n-a fost la mitingeala, deci n-a vazut, n-a auzit. Doar ca lumea din: 1) tara unde s-a nascut Soros 2) tara care gazduieste natiunea din care face parte 3) tara care l-a adoptat sustine ca Soros e rau (evil)...da' te pui cu #rezistu' romanesc,,,el STIE invers, el stie ca Soros e "Sfantul" _ "Sfantul Covrig"spun unii) .... el, #rezistu' romanesc le stie pe toate mai bine ca Guvernele SUA, Israelului si Ungariei!


      PS: hehehe, cenzorica, "Soros nu eZista"...da' postarea asta se blocheaza singura, este?
  • +12 (40 voturi)    
    de fapt, in sala de cineva si-a facut aparitia... (Duminică, 4 februarie 2018, 20:56)

    demaGOGU [utilizator]

    ...Dugin, Aleksandr Dugin.
    • -2 (6 voturi)    
      e o gluma ? (Duminică, 4 februarie 2018, 22:52)

      xyz2033 [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

      asta ne mai lipsea. inamicul nato nr 1.
  • -19 (49 voturi)    
    .... ce noroc incredibil ..... (Duminică, 4 februarie 2018, 20:59)

    cbogdan [utilizator]

    VICE a fost la momentul potrivit si la locul potrivit pentru o stire "potrivita" !
  • +24 (48 voturi)    
    (Duminică, 4 februarie 2018, 20:59)

    farty [utilizator]

    Multi oameni amesteca arta cu biserica, ceea ce e total gresit. A fi crestin nu inseamna a fi retardat, ci inseamna (in primul rand) a-ti accepta seamanul fix asa cum simte si cum este. Altfel, nu e nici o diferenta intre noi si islamisti.
  • -1 (21 voturi)    
    Muzeul taranului roman (Duminică, 4 februarie 2018, 21:02)

    ICosmin [utilizator]

    ...pare intr-adevar sa reprezinte un simbol al fundamentalismului crestin romanesc ( + BOR + stim noi cine).
    #rezist e agresor si fundamentalistii sunt victime. E o situatie inedita sa vada si ei cum e sa se simta atacati si sa fie victime. Desi nu cred ca vor invata ceva ci doar se vor apara agresiv.
  • +20 (40 voturi)    
    Mare e gradina lui Dumnezeu (Duminică, 4 februarie 2018, 21:02)

    gizmo [utilizator]

    dar sper ca ciudateii astia sa aiba un loc special pentru ei, departe de oamenii normali la cap.
  • +20 (44 voturi)    
    ,,, (Duminică, 4 februarie 2018, 21:04)

    erevan [utilizator]

    mai bine vizitau santierul mantuirii,,,,
    sunteti multi bre bronstein, pardon, era sa zic trotki,
  • +22 (46 voturi)    
    Cum adica (Duminică, 4 februarie 2018, 21:08)

    helvig [utilizator]

    Romania nu e Sodoma si Gomora ? Ametitii astia n-au aflat ce fac leprele pesediste cu tara asta ?
  • +21 (55 voturi)    
    "Hey Soros, leave them kids alone". (Duminică, 4 februarie 2018, 21:10)

    Salman98 [utilizator]

    Putea sa lipseasca din peisaj Antichristul de pe Wall Street, "iudeo-bozgorul" Soros ? Nu putea, domnule ! Dupa ce anul trecut acesta a platit cainii cu cate 30 de lei de caciula pentru a manifesta impotriva patriotilor din Deli Orman ("Padurea Nebuna", pentru cine nu stie), acum cica Soros plateste homosexualii sa invadeze Romania ! Tariful pentru participarea la protest impotriva Guvernului cica e de 50 lei pentru un gay !

    Dragi romani, sa nu va lasati pruncii sa se homosexualizeze, asa cum vrea cancerul planetei, Soros ! Nu ! Pruncii nostri trebuie sa ramana neprihaniti, optional sa voteze cu PSD-ul, sa-si plateasca dijma catre Godporatia lui Trafalete Danieil, marele Atlet Imobiliar al Lui Hristos si sa invete sa-si bata nevasta ca taranul roman traditional, ala fara e-uri si chimicale ! Ba, sunteti ridicoli ! Mai lipseau niste icoane cu Zelea Codreanu si zau ca era totul minunat !
    • -12 (32 voturi)    
      Fara Antichristul de pe Wall Street... (Luni, 5 februarie 2018, 1:35)

      Attila the Hun [utilizator] i-a raspuns lui Salman98

      ... 95% din comentariile de aici pur si simplu nu ar fi fost scrise.

      ... probabil ca nici filmul ala nu ar fi fost adus in Romania pe post de batz de zgindarit prin gard.

      ... probabil ca si site-ul asta, si inca citeva zeci asemenea, ar fi fost inchise de mult.

      ... probabil ca multi dintre voi ati fi fost obligati sa va cautati o indeletnicire din care sa va cistigati cinstit piinea cea de toate zilele.
      • +7 (15 voturi)    
        Daca n-ar fi fost Soros (Luni, 5 februarie 2018, 10:54)

        kent8 [utilizator] i-a raspuns lui Attila the Hun

        nici tu nu te-ai fi nascut.
  • -19 (43 voturi)    
    Validare reciproca. Win-win. (Duminică, 4 februarie 2018, 21:11)

    Klaus_Voievod [utilizator]

    Este nevoie de doua echipe pentru un meci de fotbal. Cele doua echipe au intrat pe teren iar tribunele s-au incins. F.C. Sodoma vs. F.C. Talibanii. Meci de promovare, meci incins, care tine spectatorii cu sufletul la gura.
    • -5 (17 voturi)    
      exceptand exprimarea (Duminică, 4 februarie 2018, 22:50)

      xyz2033 [utilizator] i-a raspuns lui Klaus_Voievod

      cam aceasta este noua polarizare a societatii.
      previzibil.
  • +27 (59 voturi)    
    Faceti domne si un film (Duminică, 4 februarie 2018, 21:13)

    jim.beam [utilizator]

    cu homosexuali tarani ortodocsi ca sa fie fericiti si habotnicii astia.
  • -23 (65 voturi)    
    Dacă erau niste feministe (Duminică, 4 februarie 2018, 21:14)

    Adran [utilizator]

    Femen ceva, vreun ong cool ... Vice și Hotnews apreciau lupta socială , curajul bla bla. Dacă sunt niște creștini ........sunt niste retrograzi. Cum puteți sa va uitați in oglinda și sa nu va fie sila de fățărnicia voastră și dubla măsura? Și mai va și dați jurnaliști echidistanți
    La fel și jalnicii comentatori.
    • -15 (43 voturi)    
      Pefect de acord (Duminică, 4 februarie 2018, 22:51)

      Baiazid [utilizator] i-a raspuns lui Adran

      De altfel prostia, combinata cu multa ignoranta face ravagii dupa cum se vede din atatea comentarii care sustin mizeria aceea de film. As mai zice multe dar nu ai cu cine, ma ingrozesc cand vad ce monstri circula pe aici... Ei isi merita si vor merita soarta.
      • +11 (33 voturi)    
        Si de ce e filmul o mizerie? (Luni, 5 februarie 2018, 1:49)

        treos [utilizator] i-a raspuns lui Baiazid

        trebuie aprobat de BOR ca sa fie cuser?
  • +17 (45 voturi)    
    Ipocrizie la maxim! (Duminică, 4 februarie 2018, 21:15)

    Vlad N [utilizator]

    Conceptul de ipocrizie nu a ajuns la urechile multor crestini si ale religiosilor, in general. Homofobia e opusul "iubirii" predicata in biblie si in alte astfel de carti.
  • +25 (59 voturi)    
    Probabil ca e vorba de... (Duminică, 4 februarie 2018, 21:16)

    Cataleya [utilizator]

    ...aceiasi crestini care i-au luat apararea lui Pomohaci atunci cand s-a aflat ca preacuviosul e mare consumator de "ciocane" tinere.
  • +17 (57 voturi)    
    Foarte frumos (Duminică, 4 februarie 2018, 21:17)

    mitg [utilizator]

    Inlocuiti valorile care ne scot din mizerie cu cele finantate de Rusia. Sunteti de vis.
    • -19 (45 voturi)    
      poftiiiim? (Luni, 5 februarie 2018, 0:42)

      srpc [utilizator] i-a raspuns lui mitg

      homosexualitatea ne scoate din mizerie? voi, sorosistii, o s-o sfarsiti urat de tot, asta ti-o pot spune fara ezitare
      • +1 (25 voturi)    
        Ameninti sorosistii ? (Luni, 5 februarie 2018, 1:47)

        treos [utilizator] i-a raspuns lui srpc

        nu e deloc intelept, maine te poti trezi cu o vizita.
  • +21 (51 voturi)    
    Asa isi face CPF (Duminică, 4 februarie 2018, 21:17)

    ankido [utilizator]

    reclama acum ?
  • +25 (55 voturi)    
    eviul mediu (Duminică, 4 februarie 2018, 21:20)

    CIP03 [utilizator]

    Lipsea faclia in cealalta mana ca sa fie imaginea perfecta.
  • +33 (67 voturi)    
    In curand o sa ajungem (Duminică, 4 februarie 2018, 21:30)

    never_ever [utilizator]

    sa ne spuna talibanii astia si cum sa ne imbracam, ce sa mancam, ce sa citim, sa avem grija ca totul sa fie "ortodox".
  • +26 (56 voturi)    
    Crestini (Duminică, 4 februarie 2018, 21:36)

    Lysbeth [utilizator]

    Crestini fundamentalisti - sau religiosi radicali. Asta erau cei de la MTR, care au intrerupt difizarea filmului.

    Crestinismul nu implica acte de acest gen - ci cere toleranta - intoarce si celalalt obraz...Ma zgarie pe retina titlul articolului. Poate modificati "crestini" din titlu, cu "un grup de religiosi radicali - ortodocsi radicali", etc.


    • -9 (55 voturi)    
      daca nu esti de acord cu homosexualitatea (Duminică, 4 februarie 2018, 21:56)

      gic [utilizator] i-a raspuns lui Lysbeth

      nu esti bun crestin, esti fundamentalist... "trebuie sa intorci si celalat obraz"

      v-ati tampit total, acum dati lectii si despre cum sa fii bun crestin, fara sa fi pus mana pe o carte despre crestinism

      multumim redactiei, care este subiectiva de fiecare data pe acest subiect

      un "fundamentalist"
      • +11 (39 voturi)    
        Ai fost si tu sa strigi "crestineste" (Luni, 5 februarie 2018, 0:32)

        vorbis [utilizator] i-a raspuns lui gic

        impotriva homosexualilor ?
  • +26 (62 voturi)    
    talibani BOR (Duminică, 4 februarie 2018, 21:42)

    helene [utilizator]

    Fundamentalism ortodox în stare pură.
    Bine, înțeleg că Mihai Gheorghiu, președintele Coaliției pentru familie, e și director adjunct la MȚR, deci probabil gașca asta de tăcăniți care-a năvălit la proiecție cu icoane și cîntece se simțea bine-venită, de fapt - asta dacă nu i-o fi chemat chiar el. Oricum ar fi, e foarte nasol ce se întîmplă.
  • +19 (59 voturi)    
    astia-s de la metoo sau ce? (Duminică, 4 februarie 2018, 21:47)

    kthor7 [utilizator]

    Cred ca nu suntem zdraveni ca natie! Tot o dati cu familia, cu taranul roman, iaca unde v-a dus taranul roman care este de o prostie incredibila, hot, las si restul. Asta e taranul roman! Asta e adevarul! Aia care au intrerupt proiectia "ie"tarani romani, prosti! Atat!
    • -12 (32 voturi)    
      Ia-o usor (Luni, 5 februarie 2018, 0:43)

      Popescul [utilizator] i-a raspuns lui kthor7

      Oooo, dar ce ultragiat esti! Ia-o mai usor. Ce legatura are meteorologia cu gestul acelor oameni? Nu toti taranii sunt sfinti, dar sa vezi ce de hoti, parveniti, mitocani, lichele gasesti in toate marile orase din tara. Ohooo! Taranul roman a fost tinut intr-o stare mai mult sau mai putin deplorabila de mai toate orânduirile. Nu doar taranul roman e vinovat pentru starea in care se gaseste. Cu mici exceptii nu cred ca-i vina lui pentru destinul sau tragic. In viata reala nu a primit prea multe sanse. Legat acum de familie. Păi ar trebui sa vezi ce inseamna o familie. Cred ca acest concept presupune un berbant, o doamna si cel putin un copil. Orice altceva nu mai este o familie. Poate fi o relatie, dar nu mai reprezinta o familie. Prin urmare, cei care intretin relatii contra firii (sper ca ai observat eufemisul) nu pot forma in viata asta o familie. Aaaa, ca lor de place sa se alinte si sa spuna ca sunt o familie frumoasa, e partea a doua, insa orice om normal la bilă va zambi condescendent si va merge mai departe. Adica, nu merita sa ai un dialog cu cei de mai sus. N-ai nimic de castigat spiritual sau cum mai vrei tu. Cand ii auzi spunand ca ei formeaza o familie, iti dai seama ca-ti pierzi timpul vorbind cu ei. Și timpul e al naibii de important.
      • +3 (21 voturi)    
        Persoanele de acelasi sex pot forma (Luni, 5 februarie 2018, 12:00)

        ilie.pustiu [utilizator] i-a raspuns lui Popescul

        o familie la fel ca si cele de sex opus, fie ca va place voua sau nu.
        • -4 (4 voturi)    
          Ai vrea tu (Luni, 5 februarie 2018, 20:21)

          Popescul [utilizator] i-a raspuns lui ilie.pustiu

          Ai vrea tu, însă e posibil doar în imaginația bogată a unora :). Pot doi ăăă (știu tu) ce să procreeze? Cred că nu. Atunci ți-ai răspuns la întrebare. Pot doi ăăă să învețe ceva nobil un băiețandru aflat la pubertate? Am nesimțirea să clamez că nu. Și atunci în care viață ar putea doi ăăă să formeze o familie? Singur nu ceastă viață. Poate în următoarea.
  • -21 (41 voturi)    
    Ortodocsi Ivy League (Duminică, 4 februarie 2018, 21:50)

    Setalcott [utilizator]

    Au invatat de la Stanford, Berkeley, Toronto, si cam toate universitatile liberale. Bravo lor.

    https://www.youtube.com/watch?v=v3KF3RJYo6k
    https://www.youtube.com/watch?v=uBe7z7esFlc
    https://www.youtube.com/watch?v=mprqvuUS_Ho
    https://www.youtube.com/watch?v=UZK_999sTgU
  • -6 (18 voturi)    
    chiar nu avem altceva mai bun de facut ?... (Duminică, 4 februarie 2018, 21:54)

    MenInBlack [utilizator]

    :(
    exista totusi o constanta discriminare pozitiva privind minoritatile de orice fel, ca trend universal, dar se pierde esentialul in acest demers exclusivist, si anume educatia tuturor tinerilor pentru a deveni adulti responsabili, iar rezultatul este de cele mai multe ori dezastruos pentru toata societatea in care traim, vrem nu vrem, impreuna :

    http://loon.ro/haideti-dati-o-mana-de-ajutor-ca-sa-gasim-parinti-distribuie-luca-bebelusul-abandonat-intr-un-sac-botezat-spital-nu-iti-vine-sa-crezi-cine-putut-sa-il-boteze/
  • +14 (42 voturi)    
    Cand am aflat ca Soros (Duminică, 4 februarie 2018, 22:34)

    samy19 [utilizator]

    plateste cainii mi-am cumparat o duzina, acum cand aflu ca Soros plateste homosexualii e mai greu, dar cred ca o bag pe nevasta-mea pe lista cu lesbiene, ne mai platim si noi rata la casa.

    Stiti cumva ce mai are de gand Soros, nu de alta dar vreau sa fiu pregatit ?
  • +12 (42 voturi)    
    doar in capul lor taranul nu poate fi gay (Duminică, 4 februarie 2018, 22:45)

    sisif.sisif [utilizator]

    in mintea lor de secol 15 nu exista tarani gay. daca ar sti ei insa cati sunt :))... dincolo de gluma...cam tot atatia ca oriunde, de altfel... că de, nu e asta un criteriu cand vine vorba de lucrurile astea
    • -9 (21 voturi)    
      Nu exista (Luni, 5 februarie 2018, 4:40)

      Setalcott [utilizator] i-a raspuns lui sisif.sisif

      Nu a spus nimeni acolo ca nu exista tarani "gay", a spus ca taranul roman e ortodox. Vrei sa spui ca cele doua se exclud reciproc?
      Dar o spun eu acum: nu exista taran gay. Exista probabil tarani atrasi de acelasi sex, dar "gay" este un construct cultural de import, la fel ca cuvantul.
      • +6 (16 voturi)    
        Nu exista tarani gay (Luni, 5 februarie 2018, 11:59)

        ilie.pustiu [utilizator] i-a raspuns lui Setalcott

        exista doar tarani homosexuali.
  • +17 (45 voturi)    
    Fix (Duminică, 4 februarie 2018, 22:52)

    Manodragon [utilizator]

    Fix asta e problema Romaniei. Lasati spitalele, infrastructura, Coruptia, Tradatorii de Tara si alea alea. Fix d-asta nu puteam dormi eu azi noapte. Mare e gradina si multi encefalopati in ea.
  • +1 (35 voturi)    
    CreȘtini (Duminică, 4 februarie 2018, 23:11)

    Bolsevicul [utilizator]

    Cred că în titlul articolului s-a strecurat,din greșeală, un ”ș” în plus. Nu era vorba, de fapt, de un grup de cretini fundamentaliști?
    • -13 (39 voturi)    
      Nope (Luni, 5 februarie 2018, 0:25)

      Popescul [utilizator] i-a raspuns lui Bolsevicul

      Nope. Eu am inteles ca a fost vorba despre niste oameni care nu ii au la inima pe ăăăăă... Cum sa spun eu mai frumos? Ăăăă. In fine. M-am uitat la cei din grup si nu am vazut vreun cretin. Daca privesc atent aici pe forum, parca vad un bolsevic tuciuriu in cerul gurii ca ăăăă... Nu stiu cum sa spun. Daca ma intelegi. :D.
  • +9 (39 voturi)    
    Acum avem si noi "talibanii" nostri. (Duminică, 4 februarie 2018, 23:15)

    quietguy58 [utilizator]

    Acum avem si noi "talibanii" nostri.
  • +12 (42 voturi)    
    Daca ar combate plavanii astia coruptia (Duminică, 4 februarie 2018, 23:21)

    sucar [utilizator]

    cu acelasi zel, Romania ar fi departe.
    • -18 (38 voturi)    
      Hmmm (Luni, 5 februarie 2018, 0:29)

      Popescul [utilizator] i-a raspuns lui sucar

      Păi cu asta se ocupa haștag ”Mă ...”. Ei sunt cu justitia si coruptia in gura. Grupul din sala voia sa atraga atentia cu privire la altceva. Nu au interferat niciun moment cu haștag ”Mă ...”. Te rog sa fii mai atent.
      • +9 (19 voturi)    
        Cei care protesteaza impotriva (Luni, 5 februarie 2018, 11:38)

        cosmin.bratu [utilizator] i-a raspuns lui Popescul

        coruptiei fac ceva util pentru societate, cei care urla impotriva homosexualilor nu fac altceva decat sa raspandeasca ura fata de oameni.
        • -5 (5 voturi)    
          Nu ura este răspândită (Luni, 5 februarie 2018, 20:28)

          Popescul [utilizator] i-a raspuns lui cosmin.bratu

          Nu ura este răspândită, ci normalitatea, natura. Defecții se pot trata sau pot trăi așa, însă e grețos să-i vezi cum își tot clamează bolnăviciunile cu prețiozitate. N-am nici cea mai mică îndoială că imensa majoritate a românilor îi disprețuiesc în forul interior, însă na. Nu-i de bon ton s-o clamezi la birou etc. Am observat asta inclusiv la colegii de serviciu. Daca îi iei cu binișoru la un pahar de vorbă, rămâi (plăcut) surprins de modul în care privesc în mod real acest subiect. Altfel, a doua zi desigur toată lumea e ultragiată de ”creștinii fundamentaliști”.
          • +1 (3 voturi)    
            Ba ura ii mana pe acei oameni (Marţi, 6 februarie 2018, 0:53)

            cosmin.bratu [utilizator] i-a raspuns lui Popescul

            ura izvorata din indoctrinarea religioasa, ura nascuta din fanatism. Sa combati homosexualitatea pe baza unor texte vetuste care glorifica crimele, masacrele si violenta este o rusine pentru sec 21.


            Homosexualii se bucura in tarile civilizate de respect, recunoastere si protectie, numai niste indivizi cu o gandire anacronica mai pot fi astazi impotriva homosexualitatii.
  • -16 (44 voturi)    
    incredibil! (Duminică, 4 februarie 2018, 23:57)

    srpc [utilizator]

    IARASI se promoveaza homosexualitatea intr-o institutie dedicata taranului roman?
    • +3 (9 voturi)    
      Se promoveaza arta (Luni, 5 februarie 2018, 14:01)

      ping_pong [utilizator] i-a raspuns lui srpc

      nu homosexualitatea.
  • -17 (39 voturi)    
    Încă un film (Luni, 5 februarie 2018, 0:08)

    Popescul [utilizator]

    Încă un film despre ăștia... E drept ca filmu-i strain, dar nici pe ai nostri nu i-am vazut mai inspirati. Sunt n subiecte interesante care pot face un film mare. N-am vazut nimc despre domnia lui Cuza, despre modul foarte inteligent in care a reusit el si apropiatii lui sa faca posibila recunoasterea unirii de catre puterile europene. Sau macar despre perioada anterioara unirii din 1859. Despre gestul măreț al Cocuței Vogoride. Mda. Aceea a fost o perioada foaaaarte interesanta pentru ceea ce avea sa insemne Romania moderna. Ar fi fost niste subiecte fecunde. E anul centenar. Se putea gandi din timp lansarea in 2018 a unui film despre acest subiect sau despre contextul european in care a avut loc tratatul de la Versailles. Aici tuta de la Primaria Bucurestiului chiar se putea implica din postura de finantator. Ar fi putut reprezenta ceva cu adevarat epocal, nu statuile si monumentele cretinoide pe care vrea sa cheltuiasca banii prompterista aia. Eheee, dar cate subiecte nu se puteau gasi de catre un regizor roman destept. Noi insa in mica noastra cinematografie promovam tot felul de teme periferice: manelele, avorturile, șpaga, mica smecherie si in general viata austera. Adica, exista toate acestea, insa nu trebuie sa arati doar mizeria unui popor. Tara asta nu inseamna doar decadenta, frivolitate si infractionalitate.
    • +10 (20 voturi)    
      Mie imi place Cuza (Luni, 5 februarie 2018, 7:23)

      Marinake [utilizator] i-a raspuns lui Popescul

      Cand e vorba de reforme si de unit clasa politica. Ca pe el l-au dat jos Conservatorii si Liberalii radicali

      In timpul liber - Dl Cuza seducea printese si isi obliga nevasta sa ii infieze copiii. S-ar putea sa fie si asta un film cu proteste ca abdicarea s-a semnat pe spatele Milenei Obrenovic in pat.
  • +10 (34 voturi)    
    am inteles... (Luni, 5 februarie 2018, 0:23)

    Foxcrawl.com [utilizator]

    ca aia au fost lezati de subiectul filmului, ei fiind ramasi un pic blocati in chestiile traditionale,,,dar nu am inteles mesajul lor despre Soros. O fi sponsorizat miliardarul si filmul asta? :))))
  • -13 (31 voturi)    
    Assault on Art - Degenerated Art (Luni, 5 februarie 2018, 1:04)

    Attila the Hun [utilizator]

    Cei mai influenti critici de arta ai secolului XX au fost Harold Rosenberg si Clement Greenberg, amindoi membri ai Scolii de la Frankfurt, cea hotarita sa faca Civilizatia Occidentala "sa puta".

    Uite ca le-a iesit pina si cu cinematografia.

    https://www.liveleak.com/view?i=8c8_1369864862
    • +8 (14 voturi)    
      Arta degenerata spuneau si nazistii (Luni, 5 februarie 2018, 10:50)

      kent8 [utilizator] i-a raspuns lui Attila the Hun

      si bolsevicii cand au casapit nenumarati artisti valorosi doar pentru ca nu cadrau cu viziunea arianului mandru sau a taranului proletar. Vad ca unii mai au fantasme totalitare.
  • -6 (28 voturi)    
    Am vazut filmul.... (Luni, 5 februarie 2018, 1:14)

    happylight [utilizator]

    Din punctul meu de vedere, filmul a facut un deserviciu cauzei homosexualilor. Mesajul transmis despre realitatea comunitatilor de homosexuali a fost una mult prea dura, aproape promiscua...cu unele scene aproape de filmele pentru adulti...
  • +8 (28 voturi)    
    Pentru niste barbati ortodocsi (Luni, 5 februarie 2018, 1:24)

    visury [utilizator]

    care se cred normali astia sunt suspect de masochisti, parca le face placere sa fie injurati.
  • +8 (24 voturi)    
    Pe cand Incalzirea globala la muzeul satului? (Luni, 5 februarie 2018, 3:29)

    Alex735 [utilizator]

    O idee buna.
  • +5 (23 voturi)    
    Doamne Miluieste Poporul Tau (Luni, 5 februarie 2018, 6:48)

    Marinake [utilizator]

    Bineinteles ca e vorba de poporul cel ales.
    Asa ca Dl. Soros e pe miini bune.
  • -11 (19 voturi)    
    Ce fel de fundamentalisti? (Luni, 5 februarie 2018, 7:31)

    BEDE [utilizator]

    Daca ar fi fost fundamentalisti asa cum au fost apostolii si crestinii din primele trei secole de dupa Hristos, atunci nu s-ar fi dus acolo unde se difuza filmul cu care nu sunt de acord. Cel putin eu asa procedez si de aceea nu sunt popular nici fata de asa-numitii ortodocsi, nici fata de catolici, nici fataq de LGBT.
    Noul Testament nu ii indeamna pe crestini sa lupte cu arma in mana pentru a schimba lumea dupa cum li se pare lor, ci ii indeamna sa nu practice pacatele obisnuite ale lumii si sa Il astepte pe Hristos, care va veni si va judeca orice pacat. Da, inclusiv pe cele ale celor care au intrerupt difuzarea filmului.
    Crestinii cu adevarat fundamentalisti in sensul cum au fost cei din vremea apostolilor cheama la pocainta si la credinta in Isus Hristos si la despartirea de rau, nu la a cauta ca prin rau sa distruga ceea ce este rau. Potrivit Noului Testament, sub aspect spiritual nu functioneaza zicala "cui pe cui se scoate".
  • +11 (25 voturi)    
    logica plange si suspina (Luni, 5 februarie 2018, 8:32)

    Dedalus [utilizator]

    "Hey Soros, leave them kids alone!"

    Ce-or fi vrut sa spuna cu asta, numai ei inteleg.

    Ce cauta Soros in toata povestea asta, iarasi nu este de priceput.

    Ce treaba au icoanele cu filmul, o alta mare nedumerire.

    ---

    Impresia mea este ca nici macar acest protest nu a putut fi derulat ca lumea, din cauza ineptiei participantilor si a inculturii lor marcante.

    Cu o educatie ca a Romaniei, nu ma mir ca nici macar astfel de atacuri ineptie nu prezinta nici un fel de sens si sunt complet ilogice.

    La fel si cei care sar in apararea lor - cu mici exceptii - tot bucatele "copy-paste" livreaza, ilustrand zicala cu "nuca in perete" si vorba taranului crestin ortodox roman: "Vorbeste gura fara ei".
  • -8 (18 voturi)    
    hmm (Luni, 5 februarie 2018, 8:36)

    dum_i [utilizator]

    114 comentarii pentru filmul gay vs crestini.

    Vreo 20 pentru dragnea distruge romania, in orice forma apare zilnic articolul ala.

    Cam asta e romania...
    • -5 (7 voturi)    
      mda... (Luni, 5 februarie 2018, 15:30)

      corneladrian [utilizator] i-a raspuns lui dum_i

      Mi-am dat si eu seama despre ce "comunitate" este pe aici..
  • +9 (25 voturi)    
    ce dragutz.... (Luni, 5 februarie 2018, 8:45)

    liviu_ [utilizator]

    nu prea ma incanta ideea sa vad homosexualitate in filme,,, DAR este dreptul lor sa faca filmele cum vrea muschiu lor si sa nu se ia dupa niste fundamentalisti!

    acei fundamentalisti daca ar fi cvitit biblia ar fugi plangand la cate crime sunt acolo... si nu ma luati cu "e vechiu testament" da nimeni nu l-ar fi iertat pe Hittler daca ar fi regretat tot in 44 sa zicem
  • -8 (22 voturi)    
    muzeul taranului roman (Luni, 5 februarie 2018, 8:51)

    gpavel [utilizator]

    trebuia evitata prezentarea lui in sala muzeului taranului roman,doar daca s-a vrut publicitate(care nu prea a fost la acest film)!
    • +11 (19 voturi)    
      eu cred ca dimpotriva (Luni, 5 februarie 2018, 9:13)

      Dedalus [utilizator] i-a raspuns lui gpavel

      Eu cred ca tocmai acolo isi are locul. Taranul roman a fost intotdeauna tolerant si a trait in pace cu diverse alte culte, de exemplu. Sigur ca au mai fost si ciondaneli si glume.

      Iar cei care au protestat nu stiu cat de tarani sunt....
      • -4 (10 voturi)    
        Pace buna cu toate cultele (Luni, 5 februarie 2018, 17:28)

        Reticentul [utilizator] i-a raspuns lui Dedalus

        Stai un pic, homosexualitatea este si ea una din culte?!... Si DOI: sunt destui idioti care neaga Holocaustul, ba chiar ridica in slavi nazismul inclusiv in diverse asanumite creatii artistice, dar n-am auzit ca acestea sa fie prezentate in muzee evreiesti. Decenta obliga ca prezentarea filmului sa se faca in alta parte.
  • +8 (16 voturi)    
    pieredere de vreme (Luni, 5 februarie 2018, 9:15)

    Dedalus [utilizator]

    Nu sunt fundamentalisti. Sunt "doar" inculti.

    Oricum nu au inteles nimic din filmul impotriva caruia au protestat, Dar absolut nimic.
  • -10 (24 voturi)    
    aspecte (Luni, 5 februarie 2018, 9:23)

    Toni_Romania [utilizator]

    Propagandistii Lgbt sa stie ca nu doar "habotnicii de ferventi ortodocsi" sunt contra propagandei de normalizare a deviantilor sexuali, ci si milioane de atei/agnostici, hetero si familisti.
    • +7 (19 voturi)    
      Da, milioane de batuti in cap se opun (Luni, 5 februarie 2018, 10:40)

      kent8 [utilizator] i-a raspuns lui Toni_Romania

      homosexualilor. Noroc ca nu mai fac ei legile ca ardeau si acum oameni pe rug.
      • -9 (17 voturi)    
        pe bune? (Luni, 5 februarie 2018, 12:19)

        Toni_Romania [utilizator] i-a raspuns lui kent8

        Nene emancipatule, iaca eu ma bucur ca ai mei parinti erau demodat de hetero, si ca m'au conceput si ca mi'au fost TATA si MAMA. In capul tau "ard oameni pe rug." Apropo vezi ca dragii tai leghebetisti sunt azi la butoane, in massmedia si politica.
        • +7 (13 voturi)    
          In Romania la butoane este PSD (Luni, 5 februarie 2018, 13:57)

          ping_pong [utilizator] i-a raspuns lui Toni_Romania

          care impartaseste ideologia CPF. Fanatismul acestei organizatii s-a vazut in balamucul creat de habotnicii ortodocsi.
        • +4 (10 voturi)    
          Extremismul ucide (Luni, 5 februarie 2018, 15:40)

          kent8 [utilizator] i-a raspuns lui Toni_Romania

          nu parintii tai. Interpretezi aiurea.
          • -6 (12 voturi)    
            Ai vazut tu "extremism" la romani? (Luni, 5 februarie 2018, 19:34)

            Toni_Romania [utilizator] i-a raspuns lui kent8

            Tocmai ca suntem prea buni si gentili cu toti deviantii si aventurierii ce au infestat tara cu "modelele" lor, dupa 1990.
            • +4 (4 voturi)    
              Toni tu esti un model de la rusi (Luni, 5 februarie 2018, 22:42)

              Maniu [utilizator] i-a raspuns lui Toni_Romania

              . Si mai avem cativa pe forum,
  • -7 (13 voturi)    
    Intrebare (Luni, 5 februarie 2018, 9:25)

    quasimodo_ [utilizator]

    Ce inseamna "crestin fundamentalist"?
  • -12 (30 voturi)    
    un neadevar (Luni, 5 februarie 2018, 9:25)

    Toni_Romania [utilizator]

    Spun unii pro-Lgbt ca "se militeaza pt. interzicerea filmului" Nu se vrea interzicerea filmului , poate rula oriunde , numai ca domnii Lgbt si-au ales locul nepotrivit. pt. ca MTR e un sanctuar al spiritualitatii nationale. Este vorba de un atac axiologic si se stie care sunt efectele acestuia .
    • +12 (24 voturi)    
      Care efecte ? Ramanem fara parinti pedofili ? (Luni, 5 februarie 2018, 9:53)

      deval [utilizator] i-a raspuns lui Toni_Romania

      Dispar , doamne fereste violatorii traditionali ?! E afectat ortodoxul de porc si cel de miel roman ?! Va informez ca ati intarziat vre-o 80-100 de ani !! Faptul ca ne rugam sa scapam de Escobar sau de sanatate sa nu ne omoare spitalul dintr-o apendicita nu are nimic comun cu credinta !!
    • +12 (22 voturi)    
      Nu stabilesc extremistii ortodocsi (Luni, 5 februarie 2018, 10:43)

      kent8 [utilizator] i-a raspuns lui Toni_Romania

      unde se proiecteaza un film, ca inca nu suntem ca in Iran.
  • +2 (8 voturi)    
    de ce-i bagati in seama? (Luni, 5 februarie 2018, 11:27)

    Francisc 1 [utilizator]

    .
  • -4 (4 voturi)    
    pff.... (Luni, 5 februarie 2018, 11:27)

    mgf007 [utilizator]

    Ce gay sunt crestinii astia habotnici incuiati. Vai de voi fratilor, stiti putine, si nici pe alea nu le cercetati :)
  • -10 (22 voturi)    
    de fapt (Luni, 5 februarie 2018, 12:34)

    Toni_Romania [utilizator]

    Există o categorie de oameni care dacă nu ar poza în victime nu ar avea nimic de spus. Printre ei și activiștii LGBTQetc. Bineînțeles că nu toți pot fi geniali ca Freddy Mercury și strălucitori ca Elton John, așa că mai aruncă și ei câte o piatră în baltă sperând că vor face valuri.
  • +6 (18 voturi)    
    In Romania exista si tarani (Luni, 5 februarie 2018, 13:27)

    szadi62 [utilizator]

    catolici,reformati,luterani,etc.
    Taranul roman nu este crestin ortodox.Taranul roman este.Si atat.
  • +2 (2 voturi)    
    Maaama,ce zumzaiala (Luni, 5 februarie 2018, 15:17)

    Grandgousier [utilizator]

    Cata energie aveti! O sa va taie tata,portia de ciocolata si pepsicu'...
  • -1 (25 voturi)    
    Crestinismul (Luni, 5 februarie 2018, 15:19)

    clint [utilizator]

    e ceva din ce in ce mai putin inteles.

    Masa asta de pacatosi pupatori de icoane nu intelege nimic din esenta crestinismului si lipsa lor de toleranta nu face cinste acestei religii cu care se identifica.

    Ei poarta razboaie imaginare in loc sa caute sa fie ei mai buni, se concentreaza pe ura catre dusmani, crezand ca daca isi elimina dusmanul, lumea lor ar fi automat mai buna.

    La fel cum multi din vegetarienii de fatada se concentreaza nu pe sanatate sau pe calitatea alimentatiei, ci mai degraba pe a-i convinge pe mancatorii de carne ca sunt niste fiinte inferioare fara de care, evident, lumea ar fi un loc mai bun...
  • +6 (12 voturi)    
    Sunt curios un lucru: (Luni, 5 februarie 2018, 19:57)

    LiviuX [utilizator]

    Ce ar zice ei si cum ar reactiona daca, de exemplu, un grup de atei ar face ceva similar la slujba de Paste?