Presedintele Asociatiei Elevilor din Constanta despre cazul elevelor din Copsa Mica: Este jenant cum ministerul, scoala si colegii profesorului se complac. Cu o astfel de mentalitate nu ne vom face bine ca sistem educational si societate

de Alina Neagu     HotNews.ro
Sâmbătă, 3 februarie 2018, 21:37 Actualitate | Esenţial


Alexandru Manda
Foto: Facebook
Constantin-Alexandru Manda, presedintele Asociatiei Elevilor din Constanta, considera ca "Este jenant cum sistemul - ministerul, scoala, sindicatele si colegii profesorului - se complac, luandu-i apararea acestuia sau nespunand nimic, alegand vechea metehna a ascunderii gunoiului sub pres" in cazul elevelor de la Liceul Tehnologic "Nicolae Teclu" din Copsa Mica, ce l-au filmat pe preotul profesor de religie pe care il acuza ca se masturba in timpul orei. "Cu o astfel de mentalitate nu ne vom face bine ca sistem educational si societate", mai spune Constantin-Alexandru Manda.

Elevele de la Liceul Tehnologic "Nicolae Teclu" din Copsa Mica ar putea scapa deocamdata fara sanctiuni, la solicitarea ministrului Educatiei, Valentin Popa, care s-a aflat vineri seara la Sibiu si a discutat despre acest caz cu directoarea unitatii scolare si cu conducerea Inspectoratului Scolar Judetean. Consiliul de Administratie al liceului "va lua in considerare suspendarea sanctiunilor stabilite pentru elevele implicate in incident pana la finalizarea anchetei efectuate de organele abilitate care il vizeaza pe fostul profesor de religie al scolii", informeaza un comunicat al liceului din Copsa Mica.

Initial, elevele fusesera sanctionate cu o mustrare scrisa si nota scazuta la purtare pentru ca au inregistrat filmul si l-au distribuit fara acord pe internet, dupa cum a anuntat vineri, printr-un comunicat de presa, ISJ Sibiu. Ministrul Educatiei a venit la Sibiu si a cerut o analiza a cazului.


Postarea integrala a lui Constantin-Alexandru Manda, presedintele Asociatiei Elevilor din Constanta, pe Facebook:


Cazul sanctionarii fetelor din Sibiu, care l-au filmat pe profesorul de religie masturbandu-se in timpul orei, in 5 puncte:

1) Ministrul Educatiei a iesit cu nonsalanta public si a spus ca fetele nu au procedat corect, facand public acel filmulet, asta in conditiile in care DIRIGINTA CLASEI A INCERCAT SA MUSAMALIZEZE, atunci cand a fost sesizata. Se naste urmatoarea intrebare legitima: ce dorim sa ii invatam pe elevi in scoala? Sa dea dovada de civism, sesizand faptele ilegale pe care le iau la cunostinta, sau sa se complaca in mocirla nerespectarii legii, de frica repercursiunilor?

2) Scoala invoca Regulamentul de organizare a unitatilor de invatamant, care interzice elevilor sa utilizeze telefonul mobil in timpul orei si ii obliga sa il depoziteze intr-un spatiu special amenajat. Acest lucru ma face doar sa intensific demersurile pentru anularea in instanta a acestei aberatii. Daca acele fete nu aveau telefonul in posesia lor, cum mai puteau filma aceasta oroare, pentru a o aduce la cunostinta opiniei publice? Le-ar fi crezut cineva fara dovezi? Se pare ca si atunci cand au dovezi evidente tot ele sunt de vina...

3) Este jenant cum sistemul - ministerul, scoala, sindicatele si colegii profesorului se complac, luandu-i apararea acestuia sau nespunand nimic, alegand vechea metehna a ascunderii gunoiului sub pres. Cu o astfel de mentalitate nu ne vom face bine ca sistem educational si societate.

4) Inteleg ca reprezentantul elevilor din Consiliul de administratie de la nivelul liceului a fost de acord cu sanctionarea colegelor lui. Scoala romaneasca nu cultiva valori si principii, deci evident ca si in miscarea de reprezentare a elevilor intalnim persoane fara coloana vertebrala si fara un compas moral. In 5 ani de elev reprezentant nu m-am lasat niciodata prada amenintarilor si tentativele de santaj, desi au fost multe si unele chiar in conditii limita.

5) Inchei prin a sublinia dubla masura din scoala romaneasca. Puneti-va o intrebare, va rog - cum ar fi reactionat societatea daca in locul profesorului era un elev? Mai mult decat sigur pana acum ar fi fost deja exmatriculat, trimis la controale psihiatrice, iar toti elevii din Romania ar fi fost pusi la zid de deontologii de serviciu.















Citeste pe MedLife.ro
De ce apar sangerarile nazale?







3338 vizualizari

  • +19 (41 voturi)    
    Eu stiu ce-i invatam pe elevi (Sâmbătă, 3 februarie 2018, 21:44)

    Jos_Dictatura_Dragnea [utilizator]

    Ca adevarul este ce spune PCR-ul ca este, aici in Romania unde bunul simt abia razbate sub asaltul non-valorilor inceput dupa Al Doilea Razboi Mondial.
    • +7 (23 voturi)    
      Perfect punctat. (Duminică, 4 februarie 2018, 0:37)

      seiomi [utilizator] i-a raspuns lui Jos_Dictatura_Dragnea

      Tot ce a fost mai bun ca oameni in tara asta a fost schimbat cu cele mai abjecte fiinte tocmai pentru a strica tara asta pt. vecie. Datoram asta prietenilor rusi, insa nu-i pot intelege de ce au facut asta chiar si propriului popor. Ce se intampla acum este varianta soft a metodei de dupa razboi. Valorile pleaca singure sau se retrag scarbite de tupeul si agresivitatea nulitatilor. De aceea Romania este condamnata...deja.
  • -34 (58 voturi)    
    Lipseste Godina (Sâmbătă, 3 februarie 2018, 21:50)

    newlook [utilizator]

    Lipseste Godina. #rezistii trebuie sa bea si din degetarul intelepciunii sale !
    • -2 (22 voturi)    
      Vezi (Sâmbătă, 3 februarie 2018, 22:46)

      Ali Mentara [utilizator] i-a raspuns lui newlook

      Ca am impresia ca tu azi nu ai fost pe Cornhub. Da, natura l-a facut pe barbat sa poata gandi doar cu un singur cap la un moment dat iar tu acum gandesti cu cel median.
      • +4 (6 voturi)    
        Are si newlook dreptatea lui (Duminică, 4 februarie 2018, 23:35)

        idsoc [utilizator] i-a raspuns lui Ali Mentara

        Colegii de clasa, conducerea scolii, politia locala...toti sint praf. Vine unu' din C-ta sa ofere adevarul despre ce s-a intamplat la 600 de km de el. In VS nu era presedintele asociatiei disponibil? Poate atunci la asociatia cultivatorilor de lalele gasim o parere avizata...
    • -2 (14 voturi)    
      It takes one to know one (Sâmbătă, 3 februarie 2018, 22:48)

      Wanheda [utilizator] i-a raspuns lui newlook

      Buclucasule!!!!
    • -1 (17 voturi)    
      Corect. (Duminică, 4 februarie 2018, 1:32)

      Alius [utilizator] i-a raspuns lui newlook

      Comentariul tau in legatura cu declaratiile lui Manda, arata tot ce este mai bun in tine: logica, inteligenta, etica si bunul tau simt.
  • -27 (63 voturi)    
    Președintele Asociației Elevilor din Constanța (Sâmbătă, 3 februarie 2018, 22:09)

    Fără-ascunzișuri [utilizator]

    Devenit un fel de portavoce a elevilor din întreaga Țară, se antepronunță (ca și presa mizerabilă) cu verdictul de „masturbare” avansat încă din prima zi a scandalului. Asta în condițiile în care o anchetă este în curs, în condițiile în care reprezentanții elevilor de la liceul în cauză au o poziționare diferită, dovedindu-se că chestiunea cu „masturbarea” este mai degrabă o fumigenă. (Ancheta o va confirma sau va infirma, desigur).
    Oare elevii din Constanța se lasă reprezentați de unul care are toate șansele să devină (dacă nu cumva deja este) un analist politruc care se lasă reperCURtat de fumigenele presei de scandal? Mai bine și-ar alege pe cineva cu capacitate de analiză la rece și cu o exprimare decentă.
    • +8 (32 voturi)    
      Daca ancheta e in desfasurare (Sâmbătă, 3 februarie 2018, 22:48)

      Ali Mentara [utilizator] i-a raspuns lui Fără-ascunzișuri

      Atunci elevele de ce au avut nota scazuta la purtare? Aceasta nu e oare o antepronuntare? Iar daca omul s-a masturbat si fetele ascund asta (nepublicand imaginile), nu sunt complice?
      • +5 (19 voturi)    
        Ancheta e in desfasurare (Duminică, 4 februarie 2018, 12:23)

        Altiro [utilizator] i-a raspuns lui Ali Mentara

        in ce-l priveste pe profu de religie.Cu elevele a fost simplu: au incalcat regulamentul scolii, au filmat in timpul orelor, nu au discutat cu diriginta,au postat pe direct pe internet, catalogand gestul ca masturbare . Greseala celor care il acuza pe prof. este ca se antepronunta. Se pare ca nimeni nu mai are nevoie de justitie(principiul elementar:"audiatur ed altera pars"), toti stiu, toti isi fac singuri dreptate, precum mamele care au navalit intr-o scoala si l-au stalcit in bataie pe un elev .Asa sunt si chibitii care au dat deja sentinta, asa s-a trezit cu comunicatul lui si acest A.Manda de la Constanta. Si daca omul e nevinovat, n-are dreptul la imagine publica? Se va cai public tanarul Manda?
        • -5 (11 voturi)    
          Cum sa fie ala nevinovat? (Duminică, 4 februarie 2018, 16:37)

          Jos_Dictatura_Dragnea [utilizator] i-a raspuns lui Altiro

          Ai vazut inregistrarea. Degeaba incerci sa ne spui ca n-am vazut ce am vazut.
    • +1 (25 voturi)    
      s-au antepronuntat ... (Duminică, 4 februarie 2018, 0:30)

      seiomi [utilizator] i-a raspuns lui Fără-ascunzișuri

      ...altii inaintea lui atunci cand au fost sanctionate elevele, desi cum zici tu nu exista un "verdict". Asadar "fara scunzisuri" e dorinta acestui tanar si nicidecum asa zisa ta opinie. Daca ancheta confirma sau infirma ce mai conteaza...doar tu afirmi ca s-a "dovedit" chestiunea cu masturbarea a fi o fumigena. Ar trebui, nu-i asa, sa aleaga si pe cineva ca tine "cu capacitate de analiza la rece"? Prefer un tanar ca acesta care are ceva foarte RAR in Romania: CARACTER si constiinta!
    • -2 (8 voturi)    
      Presedinte (Duminică, 4 februarie 2018, 2:31)

      Robert M [utilizator] i-a raspuns lui Fără-ascunzișuri

      Presedinte Stanescu este un viitor politician bun de folosit.
    • -1 (17 voturi)    
      Fumigena? (Duminică, 4 februarie 2018, 9:43)

      leming [utilizator] i-a raspuns lui Fără-ascunzișuri

      Fumigena, desigur, pentru ca inca nu a fost analizat pixelul albastru. De unde incrancenarea asta la romani de a face din negru alb si invers, in cazuri absolut evidente? Omul se scarpina la oo :). Nicio eventuala conditie medicala nu justifica, in niciun fel, chestia asta. In cel mai rau caz se scuza, iesea doua minute pe hol sau de preferat la baie si rezolva problema in privat. Asa s-a facut de bacanie si, culmea, se gasesc avocati de ocazie, gata sa justifice orice. In rest, ca de obicei, hai sa musamalizam, sa fie bine ca sa nu fie rau.
      In alta ordine de, e adevarat ca baiatului i-a scapat un r in plus la repercusiune, dar sublinierea dumitale se contrazice flagrant cu indemnul la exprimare decenta. Pe scurt, domnule, ti se cam vad urechile
      • 0 (0 voturi)    
        Puțină atenție nu strică (Marţi, 6 februarie 2018, 0:00)

        Fără-ascunzișuri [utilizator] i-a raspuns lui leming

        Ba să am pardon, stimabile! Vă invit la o lectură sănătoasă de Caragiale, ca să puteți distinge între o exprimare defectuoasă (și lipsită de decență din alte considerații, nu din cele legate de un defect educațional) și una satirică. În altă ordine de ide, monșer, fumigena rămîne fumigenă, fiindcă sînt din ce în ce mai multe indicii că omul nu se masturba. Dacă era sau nu apt să conducă un act didactic în starea lui de sănătate, asta este o altă discuție. Să constatăm, deocamdată, lucizi și lipsiți de pasională tulburare, că știrea a fost o fumigenă, iar cînd a început să se fîsîie, autorii de știri, ca și consumatorii necerebrali ai acestor știri, au continuat cu același titlu de fake news. Trăiască trezvia minții!
  • +14 (46 voturi)    
    ,,, (Sâmbătă, 3 februarie 2018, 22:18)

    erevan [utilizator]

    baiete, ai toata viata inainte- emigreaza din cocina asta
    • +2 (20 voturi)    
      prietene... (Sâmbătă, 3 februarie 2018, 23:00)

      traian_mari [utilizator] i-a raspuns lui erevan

      pentru tine fuga e o solutie? In loc sa incercam sa facem ceva, tu vrei sa fugim>? Fugi tu ca nu o sa iti duca nimeni lipsa!
      • +1 (15 voturi)    
        ,,, (Duminică, 4 februarie 2018, 11:31)

        erevan [utilizator] i-a raspuns lui traian_mari

        esti optimist.
        nu mai lua orice comentariu ca un atac la persoana.
    • 0 (22 voturi)    
      Unde sa plece ? (Duminică, 4 februarie 2018, 2:29)

      Robert M [utilizator] i-a raspuns lui erevan

      Vrei sa il trimiti in Austria, la lebede ?
      • -1 (15 voturi)    
        ,,, (Duminică, 4 februarie 2018, 11:32)

        erevan [utilizator] i-a raspuns lui Robert M

        dupa rasismul tau, cred ca ai gresit platforma...
        incearca la antrne.
    • -3 (15 voturi)    
      +1 (Duminică, 4 februarie 2018, 10:40)

      Ochii_pe_voi [utilizator] i-a raspuns lui erevan

      România NU ARE VIITOR! 25% din populatie a emigrat scuipând cu scârba in utma lor. Tinerii trebuie sa se salveze din cocina hotilor si a mafiei PSD+ALDE+UDMR.
  • +7 (29 voturi)    
    Profesorii ar merita să aibă scăzută nota la purta (Sâmbătă, 3 februarie 2018, 23:56)

    falcoind [utilizator]

    Un profesor , la o ora se freacă pe C.. e filmat și o încasează elevul , asta e RO , nonvalorilor.
    Personal as pune camere în toate clasele , sa vezi cum stau profesori pe telefon ce predau și cât trag chiulul de la ore. Multi dintre ei sunt mai putin la școală decât elevi.
    Mare parte din ei nu îs buni nici de femei de servici, sunt titulari pe post,pe viata sau angajați cu pile, nu au simțul ordine, nu au respect, nu au moralitate. Foarte putini personal am avut 3 profesori care merita toată stima și asta în 18 ani de școală. Restul erau exact ca profesorul în cauza niște L... , care așteptau să treacă ora , ziua , luna , să vina salariul, fără a transmite nimic elevului, nu materie folositoare , nu moralitate , nu respect nimic , de la femeia simplă de servici din școală cu bunul simt al omului simplu având mai mult de învățat, decât de la somitatea cu 3 doctorate luate la FF care se credea mare profesor Universitar.
    • 0 (0 voturi)    
      Există școli și școli, profesori și profesori (Marţi, 6 februarie 2018, 0:12)

      Fără-ascunzișuri [utilizator] i-a raspuns lui falcoind

      Stimate domn, din cîte bag seama (din propria dumneavoastră mărturie), la școala la care ați fost, n-ați avut parte de o educație prea aleasă (se poate observa, de altminteri și în ortografia pe care o promovați). Dacă doar 3 profesori din cei pe care i-ați avut în decursul a 18 ani merită stima, asta înseamnă că, într-adevăr, sînteți un oropsit al pseudo-educației, un produs funest al unui segment lugubru al învățămîntului românesc. Exemplul dumneavoastră însă, din fericire, nu poate fi extrapolat. Eu cunosc, în schimb, nu zeci, ci sute de profesori care fac cinste acestei Țări -- în ciuda sistemului care-i umilește și căruia ei înșiși încearcă, atît cît le este în putință, să-i țină piept. Cunosc nu zeci, ci sute de profesori dedicați, unii trăind în mizeria lucie a supraviețuirii, cu chirie într-o garsonieră nevăruită, în contrast enorm cu ferchezuiala celor mai mulți dintre elevii cărora încearcă să le transmită valori, nu doar informații.
      Și eu sînt de acord, alături de dumneavoastră, că o femeie de serviciu (cu „u”, da?) din școală poate fi un exemplu de moralitate, în timp ce un profesor cu 15 doctorate nu. Dar acest lucru nu este definitoriu, din fericire, pentru învățămîntul românesc.
      Vă recomand, stimabile, să mai puneți mîna pe o carte bună, să vedeți, dacă nu cum se scrie corect, măcar cum se perindă pe acolo niște valori perene, iar apoi, vorba francezului... la leçon par l'exemple... Veți avea șansa să fiți un bun pedagog. Pînă atunci, fie lăsați scrisul pe seama celor care știu să scrie, fie măcar feriți-vă să criticați ce nu știți.
  • +5 (25 voturi)    
    scene demne de arabia saudita (Duminică, 4 februarie 2018, 9:31)

    Francisc 1 [utilizator]

    acum vreo 2 ani parca au condamnat-o pe una violata si nu pe violatori !
    • -3 (13 voturi)    
      e un pervers sau un om bolnav? (Duminică, 4 februarie 2018, 11:23)

      T-Ora [utilizator] i-a raspuns lui Francisc 1

      Cred ca problema e mult mai complexa. Este evident ca scoala s-a grabit -prosteste- sa pedepseasca cele doua eleve, aici nu e nimic de comentat. Ceea ce ma intriga este totusi situatia acelui profesor. Fara sa minimizez gestul lui, daca omul chiar e bolnav de cancer si a avut un tratament foarte greu cu efecte secundare, ar trebui ca acest lucru sa fie luat in seama. Trebuie deasemenea 'sapat" si determinat daca acesta e primul sau gest de asemenea natura sau au mai fost si alte intamplari.
      Poate fi doar o intamplare nefericita_ pentru toata lumea- cauzata de o situatie cu adevarat dificila prin care trece omul respectiv.
      Din pacate, situatia a degenerat din cauza grabei cu care scoala a pedepsit elevele, care nu meritau in nici un caz asa ceva.
      Dar marturisesc ca mi-e greu sa arunc cu pietre in acel om, fara sa fiu sigur ca nu e decat un biet bolnav de cancer cu trupul traumatizat de boala si tratamentul respectiv.
      Sa nu se inteleaga gresit: indiferent de cauze gestul profesorului este complet deplasat, copiii nu trebuie sa suporte asa ceva. Dar ar trebui ca motivatia sa fie clara: vorbim de un pervers sau de un om bolnav?
      • -3 (15 voturi)    
        deja nu mai conteaza! (Duminică, 4 februarie 2018, 14:54)

        Francisc 1 [utilizator] i-a raspuns lui T-Ora

        reacția prompta anti elevi a scolii spune tot . Si dacă se scărpina in cap tot nu mai contează , ce s-a întâmplat ne dezvăluie adevăratul scop a sistemului de educație : autoprotectia cu orice preț si disprețul fata de elevii care ar trebui sa fie beneficiarii finali a unui sistem de invatamant. Decât asa scoală mai bine fără!
        • +4 (4 voturi)    
          ???? (Duminică, 4 februarie 2018, 16:22)

          T-Ora [utilizator] i-a raspuns lui Francisc 1

          Nu prea vad ce s-ar putea face intr-o clasa in care elevii sunt liberi sa se joace pe telefon. Nu -mi dau seama cum s-ar putea face scoala intr-o astfel de clasa.
          Cum spuneam in celalalt comentariu, problema e mult mai complexa si nu se reduce la acest caz. Cred ca e vorba si de multa permisivitate din partea scolii, ca e vorba de profesori si elevi, deopotriva.
          Nu-mi imaginez deloc copiii mei intr-o scoala in care elevii au voie cu telefoanele in timpul orelor iar un profesor care pare a fi un om bolnav, suferind de ceva extrem de grav, la catedra. ori e bolnav si atunci locul lui nu era inca la catedra si atunci trebuie implicat si sistemul medical, ori nu si atunci situatia trebuie abordata diferit.
          De aceea spuneam ca nu ma grabesc sa arunc cu piatra ca multi altii, pana nu se stie clar despre ce e vorba. Nu mi-as ierta sa arunc cu noroi intr-un om care poate trece printr-un moment extrem de dificil ( stim cu totii cum sunt tratati bolnavii de cancer in Romania) si nici daca efectiv omul ar fi un pervers.
          Vad ca cei mai multi dintre comentatori stiu exact despre ce e vorba.
  • 0 (24 voturi)    
    Indiferent daca preotul s-a masturbat (Duminică, 4 februarie 2018, 10:38)

    xrogo [utilizator]

    sau numai s-a scarpinat, filmarea in timul orelor nu este un lucru de incurajat, eu credeam ca orele sunt pentru acumulare de cunostinte si nu pentru fimat si postat pe retele de socializare!
    • -5 (11 voturi)    
      Exact, popa preda despre onanie (Duminică, 4 februarie 2018, 18:30)

      Wanheda [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

      Si totul a fost interpretat gresit. Uma lectia de pedofilie, dar cu celularele astea, lucrul dracului, nu se mai poate. Is sigur ca poate tine meditatii in privat in mertzanu personal.
    • -6 (8 voturi)    
      Orele ar trebui filmate (Duminică, 4 februarie 2018, 21:03)

      Ali Mentara [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

      Si facute publice la cerere.

      De ce? Pt ca profesorul este platit din bani publici si nu intra sub nici o lege de tip "siguranta nationala" sau "secret de stat". Orele chiar TREBUIE inregistrate. In plus s-ar deschide calea unui invatamant la distanta.

      Eu unul imi incurajez studentii sa filmeze orele. Multe dintre ele sunt pe Youtube si culmea ... imi convine de minune! Nimeni nu se poate scuza ca a lipsit de la ore.
  • +4 (18 voturi)    
    Cum adica 'se complac'? (Duminică, 4 februarie 2018, 10:38)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Profesorimea e COMPLICE la distrugerea invatamântului românesc! Protesteaza doar pentru salarii, in rest ii doare in f*. Multi incompetenti, agramati, cu sefi alesi din clientela de partid, au pus cruce pe scoala româneasca dupa modelul groparului fruntas, chimista de renume mondial Katerina Androneskova, tovarasa de ideal a CRIMINALULUI Iliescu Ion.
  • +3 (19 voturi)    
    Bai elevi si mai eles eleve! (Duminică, 4 februarie 2018, 10:41)

    Marionette [utilizator]

    N-ati inteles ca trebuie sa fiti capra la militieni si PSD-isti? Retelele de prostitutie cu minore nu de Negoita si politicieni PSD-isti, evident, mana in mana cu cei mai feroci interlopi, militienii, deci nu din astia sunt compuse retelele?
    Iesiti pe piata si un preot traditional, va arata ce va asteapta in rromania. Si voi v-ati crizat atat? Ce mare lucru? Dar cum veti face cand veti avea 50 de clienti pe zi?
  • -6 (10 voturi)    
    tineti Ciuleandra pe loc (Duminică, 4 februarie 2018, 11:02)

    Dedalus [utilizator]

    Bine ca v-ati trezit si voi, stiamta asociatie. Acum mergeti la culcare inca vreo sase luni.

    In ordine, va apara unii si altii. Dar mai faceti si voi cate ceva.

    De prefereinta mai des decat la sase luni o data.
  • +1 (19 voturi)    
    asta-i buna (Duminică, 4 februarie 2018, 11:38)

    Vlad-I [utilizator]

    Cum sa le scada nota la purtare !?? nu sunt sanatosi la cap ?
  • +5 (21 voturi)    
    Felicitari tinere ! (Duminică, 4 februarie 2018, 11:41)

    deval [utilizator]

    Ajungem sa salutam normalitatea ! Degradarea morala se imprastie ca ciuma si afecteaza pana si radacina proaspata a neamului ... Cretinii care au "anchetat"cazul sunt niste gunoaie umane ! In prostia mea credeam ca in provincie structurile astea sunt mai nealterate decat in Bucuresti si orasele mari, dar pare ca asta e un mit spulberat de baronetul local de multa vreme .......
    Institutul Cantacuzino ar trebui sa produca vaccinuri anticoruptie si anti degradare morala ca un furnal , non stop !
    • -1 (19 voturi)    
      Glumesti! Felicitari? (Duminică, 4 februarie 2018, 13:26)

      Altiro [utilizator] i-a raspuns lui deval

      Pentru ca s-a antepronuntat si a dat deja sentinta? Ce geniu al dreptului este Manda si in urma caror dovezi a judecat? Baietasul asta a aruncat doar cu noroi fara sa astepte rezultatul anchetelor. "Normalitatea" de care zici este asemenea celei demonstrate de mamicile care au navalit intr-o scoala si l-au batut pe un elev drept razbunare. Da, ai dreptate, ar fi bun un vaccin antidegradare morala pt toti"vitejii" care-si fac singuri dreptate eludand cele mai elementare actiuni ale justitiei. Vrem stat de drept dar noi ne facem singuri dreptate ca in epoca primitiva, n-asa?. Sunt curios sa vad daca 'revolutionarul' Manda de Constanta isi va cere public scuze daca profesorul e gasit nevinovat de cei in drept.
      • -1 (15 voturi)    
        e duminica ,n-ai de pupat icoane? (Duminică, 4 februarie 2018, 14:56)

        Francisc 1 [utilizator] i-a raspuns lui Altiro

        te bagi in discutii care te depasesc!
  • -3 (9 voturi)    
    Acești copii minunati (Duminică, 4 februarie 2018, 20:10)

    unins [utilizator]

    si telefoanele lor stralucitoare, au arătat opiniei publice, ceea ce ei au considerat ca este ceva rău, deci nu trebuie condamnați, ci incurajati. Cred ca toți trebuie sa cerem și sa impunem, ca în toate institutiile publice să se monteze camere de filmare, pentru a transparentiza activitatea celor care sunt plătiți din banii noștri. În felul acesta și ei vor fi scutiti de tentatiile de a face lucruri ilegale iar cei corecti cred ca nu au nimic de ascuns. Foarte bine ar fi ca ministrii, sefii institutiilor publice, televiziunile, etc sa instituie premii pentru cei care au curajul sa aducă în spațiul public, activitățile ilegale la care sunt martori.
    Sunt convins ca majoritatea oamenilor din sistemul de invatamant cred ca acest sistem exista pentru a avea ei un loc de munca, lucru COMPLET GRESIT. Acest sistem are scopul de pregati oamenii de care depinde viitorul nostru, viitorul tarii. Daca astazi realitatea este catastrofala, mare parte din vina o au oamenii din acest sistem (- „ce au semanat” ei, aceea „culegem” toti-) . Inainte de a invata un copil sa citeasca si sa scrie, trebuie invatat sa NU MINTA si sa NU FURE, altfel vor ajunge "infractori cu studii" așa cum astăzi, avem din belșug. În şcolile japoneze, se consideră că obiectivul primilor trei ani de şcoală este învăţarea bunelor maniere şi dezvoltarea caracterului. In rest, sa auzim de Bine
  • +1 (3 voturi)    
    frumoasa atitudine, mesaj corect (Luni, 5 februarie 2018, 3:17)

    Coco Whistle [utilizator]

    felicitari ptr curaj si tinuta morala. e nevoie sa cultivam si sa incuram astfel de luari de pozitie, ferme, la obiect pline de bun simt. felicitari.