UPDATE Site-ul oficial de turism al Romaniei, inchis pentru neplata, a redevenit activ. Ministrul Turismului a platit deblocarea din banii lui

de N.O.     HotNews.ro
Sâmbătă, 3 februarie 2018, 8:43 Actualitate | Esenţial

romania.travel
Foto: Captura
Romania.travel, site-ul oficial al turismului romanesc din ultimii ani, care nu mai putea fi accesat pentru ca reprezentantii ministerului Turismului, care il au in administrare, nu au achitat taxa anuala pentru detinerea domeniului,  a redevenit activ. Noul ministru de resort, Bogdan Trif, a  platit domeniul din salariul lui. Bogdan Trif, a declarat pentru Profit.ro ca nu exista cadrul legal pentru plata acestui domeniu.

UPDATE Ministerul Turismului a transmis Profit.ro ca site-ul a fost redeschis.

"Nu cred asa ceva", a fost prima reactie a noului ministru al Turismului, Bogdan Trif, cand a aflat ca site-ul nu functioneaza, ulterior revenind cu detalii.

"M-am interesat sa vad despre ce e vorba si site-ul nu functioneaza de la inceputul lunii ianuarie. Domeniul a fost luat pe persoana fizica si este administrat de Ministerul Turismului. Nu e cadrul legal sa-l platim, motiv pentru care o sa-l platesc eu din salariul meu de ministru, astfel incat luni sa functioneze din nou. Asta-i viata", a spus Bogdan Trif. 

El crede ca, pana in prezent, site-ul, creat de fostul sef al Biroului de Turism al Romaniei la New York, Simion Alb, a fost platit tot "din buzunar", in lipsa unui cadru legal. Alb, care a parasit institutia in toamna anului trecut, a predat administrarea portalului romania.travel catre Ministerul Turismului in luna mai, atunci cand Mircea Dobre, pe atunci ministru al Turismului, a decis sa desfiinteze birourile de promovare externa a Romaniei.

"Ar fi o pierdere sa inchidem site-ul, motiv pentru care am sa-l platesc eu pentru tot anul si o sa propun si un act legislativ care sa-mi permita sa pot sa-l iau si sa-l platesc prin minister. Mi se pare de o importanta vitala pentru noi. E o problema foarte importanta, multumesc mult ca mi-ati semnalizat-o si o s-o rezolv. Probabil luni, marti, o sa functioneze din nou", a adaugat ministrul Trif pentru Profit.ro. Intrebat cat va trebui sa plateasca pentru domeniu, ministrul a afirmat ca, din cate a auzit, ar costa in jur de 120 de euro.

Contactat de Profit.ro, fostul ministru al Turismului, Mircea Dobre, pe care Trif l-a inlocuit in functie in urma cu cateva zile, a explicat ca site-ul a fost tinut pe serverele unui prestator pana in decembrie 2017. Contractul a expirat si s-a decis mutarea site-ului pe serverele Secretariatului General al Guvernului (SGG), a adaugat el, precizand ca exista si o adresa in acest sens.

"SGG ar putea muta site-ul oricand (adica gazduirea), dar nu are ce muta pentru ca domeniul cu terminatia <<.travel>> nu a fost achitat. In sensul rezolvarii platii, inteleg ca sunt documente inca pe circuitul de avizare. Anterior, situatia a fost rezolvata prin efectuarea platii de catre domnul Simion Alb catre EnCirca (o companie din SUA), care detine domeniile <<.travel>> si care, prin plata unei sume de 99 USD/ anual, reinnoieste dreptul de folosinta", a mai spus fostul ministru al Turismului.




















3639 vizualizari

  • -3 (23 voturi)    
    Cat de bou sa fii (Sâmbătă, 3 februarie 2018, 8:46)

    mitg [utilizator]

    Ca minister sa n-ai reinnoire automata pe un card de credit atasat institutiei.

    Doamne fere ... mai ales ca-i domeniu premium.
    • 0 (22 voturi)    
      Cât de bou sa fii (Sâmbătă, 3 februarie 2018, 8:57)

      Pinochio [utilizator] i-a raspuns lui mitg

      Sa citești doar titlul nu si textul si sa te apuci sa comentezi?
      • +5 (7 voturi)    
        Domeniul e in grija ministerului din luna MAI (Sâmbătă, 3 februarie 2018, 11:00)

        Boham [utilizator] i-a raspuns lui Pinochio

        '...a predat administrarea portalului romania.travel catre Ministerul Turismului'


        pai daca domeniul e in grija ministerului inseamna ca cineva de acolo de la serviciul IT trebuia sa se ocupe de el, sa notifice faptul ca trebuie platit

        dar in Romania ...lasa ba ca merge si asa
      • +3 (3 voturi)    
        Cat de bou sa fii (Sâmbătă, 3 februarie 2018, 15:26)

        mitg [utilizator] i-a raspuns lui Pinochio

        Sa cumperi un domeniu de top “pe persoana fizica” si sa-l lasi asa? E o prostie enorma, oricat se supara partidul.
  • +13 (15 voturi)    
    P$D mandri ca sunt uituci si neglijenti (Sâmbătă, 3 februarie 2018, 8:47)

    un domn [utilizator]

    Asta au ales unii oameni, asta au!
    • +6 (6 voturi)    
      . (Sâmbătă, 3 februarie 2018, 9:56)

      Evq [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      Asta avem toți, din păcate.
    • +4 (4 voturi)    
      "Nu cred asa ceva" (Sâmbătă, 3 februarie 2018, 12:02)

      imi_pasa_de_romania [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      Se vede ca au dormit 30 de ani cat erau la putere daca are tupeu sa zica asa ceva...
  • -2 (2 voturi)    
    ministru?! (Sâmbătă, 3 februarie 2018, 9:36)

    Dedalus [utilizator]

    In loc sa initieze modificarea cadrului legislativ in acest sens, ministrul plateste din banii lui.

    Eu l-as remania maine.
  • +2 (4 voturi)    
    clar (Sâmbătă, 3 februarie 2018, 9:37)

    Dedalus [utilizator]

    Ca sa fiu clar: NU trebuia sa plateasca din banii lui!

    Iar initierea cadrului legislativ trebuie facuta la nivel de guvern. Maine.
  • +3 (5 voturi)    
    Au uitat de infrastructura,marile investitii...dar (Sâmbătă, 3 februarie 2018, 10:48)

    Plagarus [utilizator]

    ....de furat din banul public,nu uita sireacii " alesi " !
  • +6 (6 voturi)    
    Lasati-l inchis (Sâmbătă, 3 februarie 2018, 10:59)

    BobMuller [utilizator]

    Ce rost are?
  • +4 (6 voturi)    
    Iegzistă o iexplicație - pentru proști! (Sâmbătă, 3 februarie 2018, 12:07)

    Spiky [utilizator]

    Statul a uitat să achite o taxă la stat, și n-a mai mers site-ul.... vai mama voastră de mămăligari electronici....
  • +6 (6 voturi)    
    Bai, fratilor (Sâmbătă, 3 februarie 2018, 12:59)

    Ursuletul de Plus [utilizator]

    Domeniul site-ului oficial de turism al Romaniei e pe persoana fizica? Ai de capul meu.
  • -4 (4 voturi)    
    11 dolari pe an platesc eu (Sâmbătă, 3 februarie 2018, 14:25)

    Lucian Ilea [utilizator]

    pt cele 9 domenii si 63 de subdomenii
    democratie-virtuala.com
    atlantia.online
    virtual-democracy.org
    e-world.site
    democratie-atlanta.org
    ihl.space
    ihl-data.com

    hai ca ii vand io e-world.site cu 200 de dolari pe an:)))
    Apollo
    si aicea se fura
  • +3 (5 voturi)    
    Frumos (Sâmbătă, 3 februarie 2018, 15:53)

    Daniels22026 [utilizator]

    Stranie si foarte frumoasa poveste, cu talc profund, ascuns intre detalii delicioase. Caci esenta nu este despre coruptie, prostie, incompetenta sau alte defecte ale statului. Nu.

    Esenta este despre rolul statului in societate. Site-ul despre turism nu va avea vizitatori interesati de turism. Pentru ca nimeni nu e interesat de invitatia sau reclama pentru turism a vreunui stat. Oricarui stat ii este imposibil sa concureze cu domeniul privat. Si nu numai in turism.
  • +3 (3 voturi)    
    site facut la low cost (Sâmbătă, 3 februarie 2018, 18:17)

    AliKimiku [utilizator]

    Romania Travel – Tours in Romania
    https://www.romaniatravel.com/
    Traducerea acestei pagini
    Este posibil ca acest site să fie compromis.
    Asta ne spune Google despre acest site.
    Pe de alta parte constat ca e doar in engleza si romana. Oare chinezii, francezii, nemtii nu fac turism? Pe la capitolul Travellers's info gasim deja niste pagini goale si niste vrajeli.
    Site-ul nu e chiar nasol dar la capitolul informatii si linkuri utile e varza.
  • 0 (0 voturi)    
    ca la noi (Duminică, 4 februarie 2018, 8:31)

    GigiCaracal [utilizator]

    ce trist!