Dragnea: Darius Valcov este un om de o valoare rara din punct de vedere economic. El a fost tot timpul la Guvern

de R.M.     HotNews.ro
Miercuri, 31 ianuarie 2018, 15:28 Actualitate | Esenţial


Liviu Dragnea
Foto: Agerpres
Presedintele PSD, Liviu Dragnea, a declarat, miercuri, ca Darius Valcov este "un om de o valoare rara din punct de vedere economic", care "a fost tot timpul la Guvern", iar Executivul "beneficiaza" de aprijinul acestuia, potrivit news.ro.

"Darius Valcov a fost la Guvern tot timpul. A lucrat la Guvern tot timpul si a sprijinit cele doua guverne si sprijina in continuare. Este un om de o valoare rara din punct de vedere al ... din punct de vedere economic si este cel care impreuna cu mine si cu inca doi colegi am lucrat efectiv la programul de guvernare, care e obligatoriu sa fie pus in practica", a declarat Liviu Dragnea.

Intrebat despre problemele penale ale acestuia, liderul PSD a replicat: "Domnul Darius Valcov are dreptul sa traiasca si sa se plimbe liber si, atata timp cat are aceste avantaje, sa spunem, doreste sa ajute si cu tot dragul".

"Guvernul beneficiaza de sprijinul domnului Darius Valcov, asta este foarte important", a mai spus Dragnea.

Fostul primar din Slatina Darius Valcov, trimis in judecata in doua dosare de coruptie, a fost numit consilier de stat in aparatul propriu al prim-ministrului.

Decizia privind numirea lui Darius-Bogdan Valcov in functia de consilier de stat in cadrul aparatului propriu de lucru al prim-ministrului a fost semnata de noul premier Viorica Dancila si publicata marti in Monitorul Oficial.

Darius Valcov, fost primar al Slatinei timp de doua mandate, a fost membru al PDL, apoi a trecut la PSD, fiind numit de partid ministru al Finantelor. Valcov a lucrat la elaborarea actualului program de guvernare al PSD, dar si la raportul de evaluare a ministrilor Cabinetului Grindeanu.

Presedintele PSD, Liviu Dragnea, spunea, in iunie anul trecut, intrebat de ce Darius Valcov lucreaza la grupul parlamentar al social-democratilor, ca fostul ministru "este bun". De asemenea, intrebat ce face mai exact Darius Valcov, liderul PSD a afirmat ca "face bine", el precizand atunci ca Valcov a lucrat la elaborarea programului de guvernare.

In mai 2015, Darius Valcov a fost trimis in judecata de procurorii DNA, care il acuza de trafic de influenta, spalare de bani si operatiuni financiare sau acte de comert incompatibile cu functiile ocupate de acesta, de primar, senator si ministru.

Darius Valcov este acuzat ca, in perioada aprilie-decembrie 2011, a primit de la omul de afaceri Theodor Berna, patronul Tehnologica Radion, prin intermediul fostului primar Minel Florin Prina, suma de 2,5 milioane de lei. Banii i-au fost dati lui Prina, in cinci transe de cate 500.000 de lei, in municipiul Slatina. Valcov ar mai fi primit, in perioada 2012- 2013, tot de la Theodor Berna, prin intermediul mai multor firme, suma de 3.080.000 de lei.

In luna iunie a acestui an, Darius Valcov a fost plasat sub control judiciar pentru instigare la dare si luare de mita, cu interdictia de a parasi tara, intr-un alt dosar care vizeaza un functionar public din cadrul Oficiului de Cadastru si Publicitate Imobiliara Olt acuzat ca a luat mita timp de trei ani de la o firma controlata de catre Valcov.



















3527 vizualizari

  • +21 (21 voturi)    
    eu zic ca te are la mana cu ceva " raritate" (Miercuri, 31 ianuarie 2018, 15:35)

    Francisc 1 [utilizator]

    prea e bagat peste tot si toate
    • +9 (9 voturi)    
      Da (Miercuri, 31 ianuarie 2018, 19:01)

      takada [utilizator] i-a raspuns lui Francisc 1

      Pentru cine ascundea Valcov tablouri si bijuterii?
      Cine avea intalniri "romantice" sub clar de luna prin locuri reci si intunecate?
      Cei doi,huhurezii de la miezul noptii.
  • +19 (19 voturi)    
    Da, infractorule. (Miercuri, 31 ianuarie 2018, 15:37)

    ouyang [utilizator]

    Mafia ta personala este toata valoroasa. Doar Teldrum-ul tau a sifonat 500 milioane de euro. Nu mai vorbim ca ai furat pru si simplu o insula. Care o fi valoarea ei? E corect ca orice mujic de consilier judetean sa-si traga cate-o insula? De numitul Valcov stim cum negoica spagi in cimitire si ca are tablouri foarte valoroase in peretii casei. Cine te mai asculta? Crezi ca tara asta nu te vede drept ceea ce esti? Un mafiot borat? FMMDragnea
  • +15 (15 voturi)    
    a (Miercuri, 31 ianuarie 2018, 15:43)

    adrian67 [utilizator]

    Dar ce a ingropat ala prin cimitire Daddy, de e atat de valoros? Inseamna ca veti fi cea mai valoroasa celula la Jilava.
  • +14 (14 voturi)    
    da da (Miercuri, 31 ianuarie 2018, 15:43)

    sucaa [utilizator]

    e ala atat de destept de s-a culcat cu nevasta soferului de a ajuns sa-l dea in gat la dna soferul :)
    si la cunostintele lui dragnea de economie oricine este bun pe economie. chiar si vasilica :)

    bine macar ca a spus ce se stia de anul trecut ca valcu a fost tot timpul la guvern. chiar daca nu oficial. :)
  • +9 (9 voturi)    
    "Hi is da best ov da best" (Miercuri, 31 ianuarie 2018, 15:49)

    dandra [utilizator]

    Da dovada de eficienta maxima atunci cand primeste plicurile.
  • +11 (11 voturi)    
    "un om de o valoare rara din punct de vedere (Miercuri, 31 ianuarie 2018, 15:57)

    si_mort_va_vad [utilizator]

    economic" .

    Din PDV-ul economiilor familiei mele mele de mafioti
    si-al restului din GIO de hoti .

    Fara el nu putem darama DEFINITIV economia , sa putem trece tara " pa persoana fizica " si sa fiu, in sfarsit SULTAN ! ." a mai spus dracul viu ...
  • +7 (7 voturi)    
    ''rara'' (Miercuri, 31 ianuarie 2018, 16:01)

    traiang [utilizator]

    Al naibii guvern.al naibii partid toti sunt de ''valoare''cara mai de care mai ''rara ''!!!
  • +11 (11 voturi)    
    Ce minuni ale naturii!! (Miercuri, 31 ianuarie 2018, 16:02)

    alxdava [utilizator]

    Hai sa trimitem aceste genii in exil. Sa fim ,,rai" si sa le facem vant peste granite, dar cu ranitile goale, asa cum merita.
  • +11 (11 voturi)    
    ha (Miercuri, 31 ianuarie 2018, 16:03)

    deville2010 [utilizator]

    ha ha ha ha ha ha ha
  • +12 (12 voturi)    
    Hotilor ! (Miercuri, 31 ianuarie 2018, 16:04)

    KTerinca [utilizator]

    O tara in care conduc hotii.
    Fara nici o rusine, pe fata.
    Mi-e scarba de tara in care traiesc.
  • +13 (13 voturi)    
    Ok, o sa fie Ministru de Finante (Miercuri, 31 ianuarie 2018, 16:05)

    cartofil [utilizator]

    in Guvernul pe care o sa-l conduca Dragnea in puscarie !!!! II dorim mult succes in viitoarea functie
  • +11 (11 voturi)    
    Acest Rembrandt al pesedeului, (Miercuri, 31 ianuarie 2018, 16:07)

    scaraotchi [utilizator]

    trebuie protejat de praf si umezeala. Gasesc util sa fie "depozitat'' intr-o galerie subterana, in conditii ideale de mediu...
  • +8 (8 voturi)    
    Adevarat !!!! (Miercuri, 31 ianuarie 2018, 16:10)

    Inapasevedeinvers [utilizator]

    Daca in conditii de ilegalitate, omul asta a reusit sa stranga atatea valori, sa ne imaginam ce va fi dupa ce vor fi schimbate legile Justitiei ca sa legifereze toate smecheriile de pana acum.
    I se va da si o pensie suplimentara de ilegalist, pentru perioada cat a actionat in ilegalitate; plus scutire de impozit :
    Oameni de valoare, pentru psd, intr-adevar!!!
  • +12 (12 voturi)    
    Valcov e un (Miercuri, 31 ianuarie 2018, 16:11)

    loveparade [utilizator]

    Diamant, un bliliant.
    cum adica "programul trebuie pus in aplicare?", pana acum ce ati facut???
    fmm
  • +11 (11 voturi)    
    valoare rara .. (Miercuri, 31 ianuarie 2018, 16:12)

    sareta [utilizator]

    Si Ceausescu a avut valoare reala ....si ce a patit !
  • +7 (7 voturi)    
    valoare rara .. (Miercuri, 31 ianuarie 2018, 16:12)

    sareta [utilizator]

    Si Ceausescu a avut valoare reala ....si ce a patit !
  • +8 (8 voturi)    
    Infractorii se apreciaza reciproc (Miercuri, 31 ianuarie 2018, 16:22)

    Jos_Dictatura_Dragnea [utilizator]

    Cine se aseamana se aduna. Bine ca e Romania, altfel erau amandoi la puscarie acum. La noi se poate.
  • +12 (12 voturi)    
    L-a adus la guvern sa fure angro ..... (Miercuri, 31 ianuarie 2018, 16:35)

    cartofil [utilizator]

    Ce naiba, 10 % din 80 milioane, ce-i aia. Aici poate sa ia parandarat angro, cu sutele de milioane. Valcov este absolut necesar sa identifice mecanismele prin care sa poate fura sume imense fara sa fie prinsi. Asta este singurul motiv pentru care infractorul a fost adus la guvern. Stie hamsterul ce stie.
  • +9 (9 voturi)    
    Pazeeaa! (Miercuri, 31 ianuarie 2018, 16:43)

    vio7 [utilizator]

    Vezi Dracneo ca prin cimitir umbla si aia cu coasa laser si e posibil sa te ia inaintea lui nea Nelu!Nu mai pupa dosu' lui Valcov-a jurat pe toate tablourile si lingourile ca nu te spune la Codrutza!
  • +12 (12 voturi)    
    Problema nu e ce prostii mai spune Dragnea&GIO (Miercuri, 31 ianuarie 2018, 16:49)

    Withdrawal [utilizator]

    Marea problema e ca acceptam si nu putem face nimic.

    Ce distractie o fi pe capul lui Ghita-n Belgrad, Mazare-n Madagascar si cealalta-n CostaRica de cum demonstreaza 100demii de romanii sub zapada-n Ianuarie si aprind beculete la celulare .

    Apropos, cat timp citim noi aici ce prostii mai spune Dragnea, sta cineva cu ochii pe lift? Sa nu dea copii de vreun politist, popa sau profesor " de o valoare rara" dar cu mancarimi.
  • +12 (12 voturi)    
    Doua intrebari pt. taranus (Miercuri, 31 ianuarie 2018, 16:50)

    tarantella [utilizator]

    Zice el:

    "Darius Valcov a fost la Guvern tot timpul. A lucrat la Guvern tot timpul si a sprijinit cele doua guverne si sprijina in continuare".

    Eu am aflat ca abia recent a fost numit in functia de consilier de stat. intrebari:

    Ce functii a avut Valcov "la guvern" sub Grindeanu si Tudose?

    Din ce fonduri a fost platit pentru inestibabila contributie teoretica si practica la propasirea Romaniei? (in caz ca n-a fost platit, din ce isi asigura, totusi, existenta?)
    • 0 (0 voturi)    
      Darius Valcov a fost la guvern tot timpul (Joi, 1 februarie 2018, 10:59)

      Grandgousier [utilizator] i-a raspuns lui tarantella

      Asa,precum,ca decat sarpele casei.Un castronel cu lapte si-un soricel mort ii ajunge un secol.
  • +12 (12 voturi)    
    "Draga "Abu Dragneev, (Miercuri, 31 ianuarie 2018, 16:55)

    Rescator [utilizator]

    Suntem convinsi cu totii ca individul multiplu penal si
    hotoman performant(ca si matale) este de "o valoare rara din punct de vedere economic".Altfel cum ar fi putut
    ascunde tablouri,lingouri de aur si bijuterii in Cimitirul
    din Slatina si in spatele unor pereti falsi din locuinta sa,
    sub privirile galese ale nestiutoarei sale neveste.
    De vina este "Justitia" care tergiverseaza voit dosarele
    unor mafioti poitici,pana la prescriere sau pana la fuga
    lor din tara.Culmea este ca vreti sa distrugeti aceasta
    justitie care v-a servit cu atata credinta.
  • +10 (10 voturi)    
    Amandoi (Miercuri, 31 ianuarie 2018, 16:58)

    2016 [utilizator]

    sunteti de o rara incompetenta si penali! Cei care aveti cunostinte de astrologie, daca va uitati la profilul lui Dragnea, va ingroziti! Native si prin educatie, a dobandit tot ceea ce era mai rau dintre trasaturile descrise in 5 zodiace! Si se comporta ca atare! Insa, fiecare "pasare pe limba ei piere", asa ca o va lua-n freza (sau in mustata) cat de curand, deoarece se pune cu cine nu trebuie!
  • +7 (7 voturi)    
    Mai rar asa hot (Miercuri, 31 ianuarie 2018, 17:18)

    benicio [utilizator]

    Da da, un economist de talie internationala. Atat de bun ca programul de guvernare pe care l-a redactat nu a fost aplicat, ba chiar a fost recent modificat. Un spagar de talie mondiala, Darius Mondialu.
  • +6 (6 voturi)    
    Un jumalau extrem de experimentat pt psd (Miercuri, 31 ianuarie 2018, 18:34)

    Wanheda [utilizator]

    Mai tare deca El Himself.
  • +4 (4 voturi)    
    un om de o valoare rara din punct de vedere econom (Miercuri, 31 ianuarie 2018, 18:49)

    Caragiale2.0 [utilizator]

    Mon Cher, desigur! Unde mai gasesti un om cu 3 procese penale pe rol, acuzat ca a luat mita de milioane de lei, numit in guvern?
  • +4 (4 voturi)    
    Un fost CHELNER (Miercuri, 31 ianuarie 2018, 18:55)

    burebista [utilizator]

    Ce mare specimen acest Valcov prins la furat mai mare rusinea Traiasca hotia si coruptia .
  • +3 (3 voturi)    
    Propunere (Miercuri, 31 ianuarie 2018, 19:12)

    revolution2017 [utilizator]

    "Este un om de o valoare rara" - pai atunci ar trebui platit in lingouri de aur...
  • +2 (2 voturi)    
    raritate (Miercuri, 31 ianuarie 2018, 20:24)

    anion [utilizator]

    "un om de o valoare rara din punct de vedere economic". Precum tablourile zidite in perete de acest penal, tot asa Valcov trebuie pastrat ca pe Lenin in formol dupa deces pentru a nu i se pierde valoarea. Au mai zis Leana sau Bobu si altii dupa ei, ca un om precum Nicu se naste odata la 500 ani.
  • +2 (2 voturi)    
    Dragnea si Valcov (Miercuri, 31 ianuarie 2018, 20:31)

    constan [utilizator]

    Dragnea oare chiar crede ca in tara asta nu se gasesc oameni cinstiti valorosi in meseriile lor?Stie Dragnea ca buna credinta este la fel de necesara ca si valoarea profesionala?Cred insa ca de data asta jupanul de Teleorman se refera la <valoarea> cantata in operele sale de Adi Minune.
  • +2 (2 voturi)    
    feriti buzunarele! (Miercuri, 31 ianuarie 2018, 21:43)

    nicknolteanu [utilizator]

    vine dragnea si vilcov !
  • +3 (3 voturi)    
    Serios (Miercuri, 31 ianuarie 2018, 23:13)

    Dedalus [utilizator]

    Extras din CV Darius Valcov:

    Este licențiat in Studii Economice în cadrul facultății de Studii Economice în Limbi Străine, Academia de Studii Economice București, absolvind în anul 1999.

    El a continuat mai apoi să studieze Dreptul la Facultatea de Drept Spiru Haret, între anii 2001 - 2004. În acest timp, el ocupa și funcția de director general al Băncii Populare Române pentru Dezvoltare Slatina."

    Nu am reusit sa gasesc ce a publicat. Nici la conferinte pe teme economice a participat.

    De ce e asa valoros, eu unul nu am reusit sa aflu. Dar poate ca nu am fost inspirat in cautari, nu contest. Poate stie altcineva.