Darius Valcov, audiat la Tribunalul Dolj intr-un dosar in care este acuzat ca a luat mite de peste 2,5 mil. lei

de G.S.     HotNews.ro
Miercuri, 31 ianuarie 2018, 13:56 Actualitate | Esenţial


Darius Valcov
Foto: gov.ro
Darius Valcov a fost audiat, in urma cu putin timp, la Tribunalul Dolj, intr-un dosar in care este judecat pentru doua infractiuni de luare de mita si trafic de influenta, scrie Gazeta de Sud. Darius Valcov, numit marti consilier al premierului Dancila, nu a dorit sa faca declaratii. 
  • Participa mai jos la sondajul HotNews.ro: e o decizie corecta angajarea lui D. Valcov pe post e consilier in guvernul Dancila?


Dosarul s-a inregistrat la Tribunalul Dolj pe 20 iulie, dupa ce judecatorii de la Curtea de Apel Craiova au admis cererea lui Darius Valcov de stramutare de la Tribunalul Olt. 



Potrivit DNA, in perioada noiembrie-decembrie 2012, Valcov, in calitate de primar al municipiului Slatina, i-a pretins unui om de afaceri - denuntator in cauza - aproximativ 10% din sumele incasate de societatea acestuia de la Primaria Slatina, in baza unui contract semnat anterior, iar in perioada 21 ianuarie - 13 iunie 2013 a primit, in mai multe transe, de la respectiva societate, printr-o firma intermediara, suma de 2.146.270 lei.

Anchetatorii spuneau ca Darius Valcov a procedat in acelasi fel si in cazul unui alt contract incheiat de institutia publica pe care o reprezenta cu o alta societate comerciala, privind reabilitarea Centrului istoric al orasului Slatina. 

Valcov ar fi pretins de la administratorul firmei respective, printr-un intermediar, 10% din valoarea contractului, in schimbul semnarii actelor si efectuarii la timp a platilor, iar, ulterior, a primit prin intermediul unor persoane suma totala de 450.000 lei.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















2143 vizualizari

  • +11 (11 voturi)    
    Statul paralel (Miercuri, 31 ianuarie 2018, 14:11)

    The_Dude [utilizator]

    Cum poate omul sa-si vada de consilierea premierului Dancila, daca tot e chemat pe la instante prin tara?! Sincer, chiar imi e mila de el... parca vad ca nu o sa poata performa datorita(!) acestor drumuri...
    Nu va ganditi ca doamna Dancila poate face erori fara sprijinul sau?! Nu va ganditi ca NOI suferim?!
    • +6 (6 voturi)    
      Dragnev si Valcov (Miercuri, 31 ianuarie 2018, 14:31)

      Frank777 [utilizator] i-a raspuns lui The_Dude

      doi indivizi suspecti cu nume bulgaresti implicate in activitati anti national. Filiera bulgareasca.
    • 0 (0 voturi)    
      Darius Valcov (Miercuri, 31 ianuarie 2018, 17:21)

      Iaca [utilizator] i-a raspuns lui The_Dude

      Asa-i
      E,na-ce-i nevoie de activitate daca e pe "state"?
    • 0 (0 voturi)    
      Tribunalul din Dolj (Joi, 1 februarie 2018, 9:29)

      yoyosm [utilizator] i-a raspuns lui The_Dude

      (Dolj = judetul unde se voteaza culoarea "rosu") o sa-l achite.
  • +10 (10 voturi)    
    Comment sters de user (Miercuri, 31 ianuarie 2018, 14:48)

    Radu-Mihai [anonim]

    • 0 (0 voturi)    
      Dacă ar numi penali pe orice post (Miercuri, 31 ianuarie 2018, 15:57)

      nick24 [utilizator] i-a raspuns lui Radu-Mihai

      toți vor trage împotriva justiției, așa cum vrea șeful.
      Daca angajează unul curat, poate deveni corect fără riscuri personale și atunci va fi implicit un răzvrătit contra PSD.
      Deci?
  • +8 (8 voturi)    
    Si la mita ar trebui un prag. (Miercuri, 31 ianuarie 2018, 14:58)

    Johanis [utilizator]

    Asta e o mita mititica.
    N-avea cum sa umple cimitirele de tablouri numai din mita asta.

    Ar trebui instituit un prag la 10 milioane de euro!
    Sa mai ramana totusi cativa politicieni liberi!
  • +5 (5 voturi)    
    Sau cum zicea pe FB Lavinia Sandru.. (Miercuri, 31 ianuarie 2018, 15:00)

    Johanis [utilizator]

    fosta sotie care nu s-a hranit din spagile sotului

    “Ce faci pentru tine dispare odată cu tine. Ce faci pentru alții, rămâne pentru eternitate.”

    https://www.facebook.com/lavinia.sandru.35
    • +1 (1 vot)    
      de pe pagina de FB a Lavinie Sandru (Miercuri, 31 ianuarie 2018, 15:48)

      RaduRF [utilizator] i-a raspuns lui Johanis

      Persoane care o inspira: Elena Udrea
  • +1 (1 vot)    
    Valcov (Miercuri, 31 ianuarie 2018, 15:09)

    Iaca [utilizator]

    darius ,anticul oltean-tot pe drumuri,tot pe drumuri si la mandra (guvernare )nicidecum.
    amin !
  • +1 (1 vot)    
    Lasati-l sa aiba " grija " de tzarisoara (Miercuri, 31 ianuarie 2018, 15:31)

    Plagarus [utilizator]

    Daca-i hot,este demn de ac. " guvernare " !
  • +1 (1 vot)    
    eeeee, scartz (Miercuri, 31 ianuarie 2018, 16:10)

    nash pandelica [utilizator]

    statu' paralel ataca iar, si nu la oricine, la "un om de o valoare rara din punct de vedere economic".
    adica, tradus, mita aia nu se ridica la valoarea lui.
  • +1 (1 vot)    
    Ce tupeu.. (Miercuri, 31 ianuarie 2018, 16:16)

    sareta [utilizator]

    Ce tupeu au magistratii astia sa-l audieze pe "valoare rara" ? Se va supara Dragnev rau de tot ....
  • +3 (3 voturi)    
    Este numit (Miercuri, 31 ianuarie 2018, 16:30)

    soundtrack [utilizator]

    prin demnitati pentru imunitate. Borfasii isi bat joc de romani in toate felurile, consigliati fiind de niste mercenari israelieni comunisti. Remember black cube!