​Actualizat

Guvernul a aprobat sporuri intre 5% si 15% in invatamant, in functie de conditiile de munca

de Claudia Pirvoiu     HotNews.ro
Miercuri, 31 ianuarie 2018, 12:19 Actualitate | Esenţial


Profesori si elevi la deschiderea anului scolar
Foto: Agerpres
Guvernul aprobat miercuri o hotarare pentru aprobarea Regulamentului-cadru privind sporuri din invatamant. Cuantumul sporului pentru conditii de munca se stabileste prin aplicarea unei cote procentuale asupra salariului de baza, cu valori cuprinse intre 5% si 15% din salariul de baza.

Cuantumul sporului pentru conditii de munca se stabileste prin aplicarea unei cote procentuale asupra salariului de baza, cu valori cuprinse intre 5 si 15% din salariul de baza, in functie de criteriile specifice pentru fiecare categorie in parte si corespunzator timpului efectiv lucrat in aceste locuri de munca, cu respectarea prevederilor Legii - cadru nr. 153/2017 privind salarizarea personalului platit din fonduri publice.

Sporurile pentru conditii de munca se acorda pe baza buletinelor de determinare sau, dupa caz, expertizare, emise de catre autoritatile abilitate in acest sens, pentru timpul efectiv lucrat in locurile de munca respective, cu incadrarea in sumele prevazute pentru cheltuieli de personal din bugetul de venituri si cheltuieli aprobat.

La stabilirea concreta a sporului pentru conditii de munca trebuie avute in vedere o serie de conditii, printre care existenta concomitenta a mai multor factori de risc, durata de expunere la actiunea acestor factori, natura factorilor nocivi-fizici, chimici sau biologici si mecanismul de actiune a acestora asupra organismului. De asemenea, vor fi luate in calcul conditiile de munca ce implica un efort fizic mare in conditii nefavorabile de microclimat, zgomot intens sau vibratii, praf, radiatii, vapori, aburi, conditiile de munca ce implica o suprasolicitare nervoasa, care determina un risc de accidentare sau de imbolnavire, precum si structura si nivelul morbiditatii in raport cu specificul locului de munca.

Nominalizarea personalului care beneficiaza de acest spor, fara depasirea procentului prevazut in prezentul regulament, este facuta de conducatorul ierarhic si se aproba de consiliul de administratie, cu consultarea organizatiilor sindicale afiliate la federatiile sindicale reprezentative la nivel de sector de activitate invatamant sau a reprezentatiilor salariatilor la nivel de unitate/institutie acolo unde nu exista sindicate, conform prevederilor Legii-cadru nr. 153/2017.

Unitatile si institutiile din sistemul de invatamant sunt obligate sa adopte masuri tehnice si organizatorice care sa conduca la desfasurarea activitatilor in conditii de munca optime, in termen de cel mult 6 luni de la constatarea prin buletine de determinare a conditiilor  de munca. De asemenea, unitatile/institutiile din sistemul de invatamant trebuie sa efectueze periodic masuratori la locurile de munca in timpul desfasurarii activitatilor (aceste perioade nu pot fi mai mari de sase luni). In acelasi timp, personalul care isi desfasoara activitatea in conditii de munca periculoase sau vatamatoare este supus examinarilor medicale periodice, prin serviciile de medicina muncii, conform legislatiei in vigoare.

Acordarea sporului pentru conditii periculoase si vatamatoare de munca se face cu incadrarea in sumele prevazute pentru cheltuieli de personal din bugetul de venituri si cheltuieli aprobat.





Citeste mai multe despre   


















6185 vizualizari

  • +3 (5 voturi)    
    Păi ce faci Olguța? (Miercuri, 31 ianuarie 2018, 13:17)

    asavreau [utilizator]

    Trebuia să vină VV ca să rezolvi o problemă socială?Nu-i frumos!Data viitoare când se face guvernul să nu mai insiști.Și așa locul este ocupat.
  • +10 (12 voturi)    
    spor de plagiat (Miercuri, 31 ianuarie 2018, 13:28)

    anonimicus [utilizator]

    ... "conditiile periculoase sau vatamatoare de munca" ...
    în învățământ??????
    • +6 (8 voturi)    
      la Tiliorman si Constanta (Miercuri, 31 ianuarie 2018, 16:42)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui anonimicus

      sunt Lupte de Strada intre elevi-elevi, parinti-elevi, si elevi-dascali..chiar nu este periculoso Sporgesrsi ?
    • +4 (4 voturi)    
      pai, (Miercuri, 31 ianuarie 2018, 18:38)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui anonimicus

      e foarte periculos sa ti se rupa creionul in mana si sa-ti intre prin diverse parti ale corpului, fragmentele respective.
      Ori sa gasesti o pioneza pe scaunul profesoral.
      Apoi, cand e scos elevul la tabla, poate ca acesta e putin nervos, iritat si risti ca profesor sa-ti iei doua-trei palme.
      Ori poate, cand invarti globul terestru sa-i arati d-lui Goe ca Pamantul e rotund, acesta se desurubeaza si e luat la un joc de fotbal, cauzandu-ti, ca profesor, palpitatii la corason.
      E multe, ca sa zic si eu, chestii decat periculoase.
      Acuma serios, nu ca nu merita mai multi bani profesorii, dar in felul asta, cu sporuri salariale la indemana politicienilor, nu mi se pare o treaba corecta moral. Care-i pupincurist primeste si care nu, nu?
    • +1 (1 vot)    
      La PSDisti 15%, la cei independenti 5% (Miercuri, 31 ianuarie 2018, 21:28)

      2087 [utilizator] i-a raspuns lui anonimicus

      Asa se face in RSR, cresterea e unde vrea partidul.
  • +11 (11 voturi)    
    .. (Miercuri, 31 ianuarie 2018, 16:43)

    Andrei_Buc [utilizator]

    toate bune si frumoase, dar este sustenabil, cheltuielile astea sunt acoperite de venituri la buget?, sau se imprumuta pentru salarii si o sa ajungem mai rau decat Grecia?
    • -16 (20 voturi)    
      iar amenintarea cu Grecia? (Miercuri, 31 ianuarie 2018, 17:03)

      kingdavid hotel [utilizator] i-a raspuns lui Andrei_Buc

      Chiar mi-era dor....apropo, de Varan nimic? Nici de Antena 3?
      • +3 (3 voturi)    
        ... (Joi, 1 februarie 2018, 18:51)

        Andrei_Buc [utilizator] i-a raspuns lui kingdavid hotel

        da, iar, pentru ca amenitarea este reala. nu poti sa traiesti pe credit la nesfarsit. bula se sparge la un moment dat.
    • -4 (6 voturi)    
      Inchideti scolile! (Miercuri, 31 ianuarie 2018, 17:16)

      soundtrack [utilizator] i-a raspuns lui Andrei_Buc

      Scoliti-va singuri progeniturile! Pomenile sa vi le acordati singuri, precum si diplomele. Profesorii pleaca in UE ca nu sunt slugile voastre!
      • +3 (3 voturi)    
        ... (Joi, 1 februarie 2018, 18:52)

        Andrei_Buc [utilizator] i-a raspuns lui soundtrack

        nu am spus ca este nemeritata, am intrebat daca este sustenabila marirea. nu divaga.
    • +2 (2 voturi)    
      binenteles (Miercuri, 31 ianuarie 2018, 18:45)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui Andrei_Buc

      ca e din banii popii.
      Doar nu s-a prostit dragnea sa creeze conditii legislative pentru dezvoltarea economiei care sa aduca plus valoare reala, singura care poate sustine real cresterile salariale?
  • +4 (4 voturi)    
    pai cum au anuntat (Miercuri, 31 ianuarie 2018, 17:51)

    gopo2016 [utilizator]

    ca ies sa picheteze guvernul cum le da zece lei la salariu sa taca din gura, comunisti pina in maduva spinari acesti psd isti hoti
  • +3 (3 voturi)    
    adica (Miercuri, 31 ianuarie 2018, 18:00)

    Non [utilizator]

    se vor acorda dupa cum wc-ul scolii e sau nu in fundul curtii
  • +4 (4 voturi)    
    :)) (Miercuri, 31 ianuarie 2018, 18:04)

    razeshu [utilizator]

    zici ca se tin in mina sau pe santier cursurile astea. Auzi la ei - aburi,radiatii, zgomot intens ... :) In loc sa dea bani concret celor care produc olimpici si celor care se deplaseaza pe distante mari la tara ca sa ajunga la scoala sa predea astia vin cu o modalitate de a intari pozitia directorului prin dreptul de acordare a acestor bonificatii. Smecheri pana la capat - daca puneau pe lista si WC in curte trebuiau sa marce banu la jumatate din cadre. Dar ala nu e considerat motiv de stres, probabil o incadreaza la "activitati in aer liber" :)
  • +2 (2 voturi)    
    pai sa primeasca si elevii bani pt. conditii (Miercuri, 31 ianuarie 2018, 20:00)

    kkciosuldelahamangia [utilizator]

    deosebite, ca doar profesorii nu predau peretilor in clase goale.
  • +4 (4 voturi)    
    Inca un cutit pentru o bucata amara de paine (Joi, 1 februarie 2018, 9:04)

    Radu-Mihai [utilizator]

    Conditiile pentru care se acorda acest spor sunt total egale cu zero. Adica vor fi doar pe hartie. Din pix.

    Sa nu fiu inteles gresit - in invatamant e un grad de uzura cu atat mai ridicat cu cat ai de-a face cu mai multi elevi de a caror educatie nu se mai ocupa parintii, ci prietenii, anturajul, internetul, etc. Asa ca este binevenit un spor in invatamant pentru conditii deosebite de munca!

    Ce mi-a atras atentia este partea cu NOMINALIZAREA celor care vor beneficia de acest spor. In speta, nominalizare facuta de conducatoruii unitatilor.

    Directori care sunt numiti, sustinuti politic - dupa cum bine stiti. Pe langa faptul ca multi dintre ei nu sunt nici manageri buni, nici profesori buni - dar sunt devotati, acestia mai au acum si posibilitatea de a acorda aceste sporurui personalului din unitatea pe care o conduc.

    Tigara, cafeluta, mica barfa, ce a mai facut colegul, etc vor fi factorii principali la acordarea respectivelor sporuri.
    Din pacate.
    Vrei? Taci! Vrei? Fa cum zic eu! Vrei? ...
  • 0 (0 voturi)    
    Spor invatamant (Luni, 2 aprilie 2018, 0:58)

    nayoti [utilizator]

    Cateva scoli din Bucuresti au ajuns la concluzia ca numai profesorii titulari ar fi expusi riscului daca isi desfasoara activitatea in conditii de munca vatamatoare organismului uman, cum ar fi radiatiile, praf, vapori etc. si, deci, beneficiaza de un spor de 5-15%, aplicat la salariul de baza. Ceilalti angajati, din aceleasi scoli ( profesori suplinitori, profesori pensionari, secretare, contabili, bibliotecari, laboranti, femei de serviciu, portari), care lucreaza absolut in aceleasi conditii de expunere, beneficiaza, probabil, dupa intelepciunea dumnealor, de ''scut biologic''. Ce zice in acest caz medicina muncii, Ministerul Educatiei, ISMB, Ministerul Muncii etc de aceasta selectie malthusiana? Nu vi se pare ca se aplica un tratament discriminatoriu acestor persoane? Mie, da.