Darius Valcov a fost numit consilier de stat in aparatul de lucru al premierului Viorica Dancila

de R.M.     HotNews.ro
Marţi, 30 ianuarie 2018, 19:25 Actualitate | Esenţial


Darius Valcov
Foto: gov.ro
Darius Valcov a fost numit in functia de consilier de stat in cadrul aparatului propriu de lucru al prim ministrului, potrivit unei decizii semnate de premierul Viorica Dancila si publicata marti in Monitorul Oficial.
  • Participa mai jos la sondajul HotNews.ro: E o decizie corecta angajarea lui Darius Valcov in Guvern?

Decizia este contrasemnata de secretarul general al Guvernului, Ioana Andreea Lambru.

Darius Valcov este trimis in judecata in doua dosare, in care este acuzat de coruptie, si cercetat de DNA intr-un al treilea dosar, in care este acuzat ca ar fi cerut mita 2,5 milioane de lei, cand era primar in Slatina. A tinut prima pagina a ziarelor in martie 2015, cand procurorii au sechestrat de la acesta si de la apropiati ai lui 125 de tablouri semnate, printre altii, de Pablo Picasso, Andy Warhol, Tonitza sau Luchian.





Este considerat principalul autor al programului de guvernare al PSD.

S-a nascut in martie 1977 la Slatina, oras in care a ajuns primar din partea PDL. A demisionat din partid in 2012 cand s-a inscris in PSD, castigand din nou primaria Slatina. In vara lui 2014 a fost numit ministru delegat pentru buget iar in decembrie 2014 ministru de Finante, in guvernul Ponta, functie din care a demisionat in urma acuzatiilor de coruptie formulate de procurorii DNA.

A fost casastorit cu Lavinia Sandru, si ea fosta membra PD, de care a divortat in mai 2016.

A fost arestat la domiciliu in perioada 26 martie 2015 - 2 aprilie 2015, cand a fost arestat preventiv. In 23 iunie 2015, a fost eliberat din arest.

Care sunt dosarele lui Darius Valcov

In mai 2015, Darius Valcov a fost trimis in judecata de procurorii DNA, care il acuza de trafic de influenta, spalare de bani si operatiuni financiare sau acte de comert incompatibile cu functiile ocupata de acesta, de primar al municipiului Slatina, senator si ministru de Finante.

In acelasi dosar, Minel Prina, fost primar al municipiului Slatina, este judecat pentru complicitate la trafic de influenta si complicitate la spalare de bani, omul de afaceri Lucian Petrut Susala, pentru complicitate la trafic de influenta, complicitate la spalare de bani si complicitate la fals in inscrisuri sub semnatura privata, Bogdan Timofte si Cristian Tomescu, pentru complicitate la trafic de influenta, spalare de bani si fals in inscrisuri sub semnatura privata.

Potrivit rechizitoriului procurorilor, in 2009, Theodor Berna l-a contactat pe Darius Valcov, atunci primar al municipiului Slatina, judetul Olt, caruia i-a propus sa intervina la SC Compania de Apa Olt SA pentru ca firma sa sa castige licitatii de lucrari pentru obiective din Slatina, Scornicesti, Piatra Olt si Draganesti, iar in schimb sa ii dea 20% din valoarea sumelor incasate conform contractelor de executie a acelor lucrari.

In urma interventiilor lui Darius Valcov, firma lui Berna a castigat licitatiile organizate in cadrul proiectului "Extinderea si reabilitarea sistemelor de alimentare cu apa si apa uzata in judetul Olt", fiind semnate contracte cu Compania de Apa Olt pentru mai multe lucrari, in valoare de de peste 78 de milioane de lei, sustin procurorii.

Dupa castigarea acestor contracte de catre firma lui Berna, in perioada ianuarie-martie 2011, Valcov ar fi mers periodic la sediul firmei omului de afaceri, unde a primit de la acesta suma totala de 1,2 milioane de lei, in trei transe a cate 400.000 de lei fiecare. Banii erau dati cand Compania De Apa Olt efectua plati in contul societatii, au mai aratat procurorii in actul de sesizare a instantei.

Ulterior, in perioada aprilie-decembrie 2011, Valcov ar mai fi primit de la omul de afaceri, prin intermediul lui Minel Prina, 2,5 milioane de lei, in cinci transe a cate 500.000 de lei fiecare.

Anchetatorii au mai stabilit ca Darius Valcov ar mai fi primit 3.080.000 de lei, in perioada 2012- 2013, tot de la Berna, prin intermediul mai multor firme.

Darius Valcov mai este acuzat ca, din 2011 pana in 2015 a efectuat operatiuni financiare sau acte de comert incompatibile cu functiile de primar, senator si ministru, folosind informatii detinute in virtutea acestora, in legatura cu sapte firme pe care le detinea  atunci si pe care le administra prin interpusi, obtinand astfel 2.272.200 de lei.

Procurorii au pus sechestru asigurator pe trei lingouri din aur, in valoare de 465.355 lei, 172 opere de arta, in valoare de 2.558.658 lei, 63.010 lire sterline, 290.334 euro si 73.077 dolari, care au ajuns in posesia lui Darius Valcov. De asemenea, anchetatorii au pus poprire pe sumele de 90.000 de dolari, 1.322.950 de lei si 600.000 de lei.

Procurorii DNA au facut, in 26 martie 2015, sase perchezitii in localitati din judetul Olt, in municipiul Slatina si in Bucuresti, fiind cautate tablourile care ar fi fost achizitionate de Darius Valcov, prin interpusi, de la case celebre de licitatii, cu bani presupus obtinuti din fapte de coruptie. In urma perchezitiilor, anchetatorii au gasit 101 tablouri, pe care figureaza semnatura unor pictori celebri, printre care Pablo Picasso (doua gravuri si un desen in carbune), Andy Warhol, Nicolae Tonitza, Stefan Luchian, Gheorghe Petrascu, Constantin Piliuta, Corneliu Baba, Horia Bernea si Octav Bancila, potrivit DNA.

Tablourile aprtinand fostului ministru ar fi fost ascunse la rude si la prieteni, mai arata sursele. Martori au declarat anchetatorilor ca unele dintre tablouri au fost ascunse si in pereti falsi, anchetatorii fiind nevoiti sa sparga sau sa decupeze peretii locuintelor perchezitionate.

In total, procurorii au confiscat 125 de tablouri in dosarul lui Darius Valcov, care se afla in prezent in custodia Muzeului National de Arta a Romaniei din Bucuresti.

In al doilea dosar, aflat la Tribunalul Olt, Darius Valcov este trimis in judecata pentru fapte de coruptie.

Fostul ministru este acuzat ca in perioada noiembrie-decembrie 2012, in calitate de primar, i-a pretins unui om de afaceri - denuntator in cauza - aproximativ 10% din sumele incasate de o societate de la Primaria Slatina, in baza unui contract semnat anterior, iar in perioada 21 ianuarie - 13 iunie 2013 a primit, in mai multe transe, de la respectiva firma, printr-o alta intermediara, peste 2,1 milioane lei. Banii au fost pretinsi pentru ca denuntatorul sa nu intampine probleme in derularea contractului si sa primeasca banii la timp pentru lucrarile efectuate. Este vorba de contracte pentru reabilitarea centrului istoric al municipiului Slatina si pentru studii de fezabilitate, proiecte tehnice si lucrari la izolarea termica a unor blocuri.

Al treilea dosar al lui Darius Valcov este inca la DNA, potrivit news.ro. In iunie 2015, DNA anunta ca procurorii au inceput urmarirea penala in cazul lui Valcov dupa ce, in perioada noiembrie-decembrie 2012, fostul primar de Slatina i-a cerut administratorului unei societati comerciale (denuntator), suma de 2.500.000 lei, reprezentand aproximativ 10-15% din sumele incasate de firma de la Primaria Slatina, in baza unui contract semnat anterior. Conform DNA, in perioada 21 ianuarie 2013-13 iunie 2013, Valcov a primit in mai multe transe, de la respectiva societate, printr-o firma intermediara, suma de 2.146.270 de lei, in schimbul interventiei pe langa factori de decizie din cadrul Primariei Slatina, astfel incat denuntatorul sa nu aiba probleme in derularea contractului si sa primeasca banii la timp pentru lucrarile efectuate.

Contractul avea ca obiect elaborarea studiilor de fezabilitate, a proiectelor tehnice si executia lucrarilor pentru izolarea termica a fatadelor a 131 de blocuri din municipiul Slatina, fiind in valoare de 24.833.258 de lei fara TVA.



















8961 vizualizari

  • +38 (38 voturi)    
    Motzoc Lingou de Aur Sluga lui Deddy (Marţi, 30 ianuarie 2018, 19:36)

    un domn [utilizator]

    Este Prim Ministru?
    • +8 (8 voturi)    
      Doar greva fiscala se pare ca va fi eficienta (Miercuri, 31 ianuarie 2018, 8:28)

      rov [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      sa nu mai aiba ce fura.
      Cand statul nu te mai apara de hoti, ai doua sanse sa te transformi in hot si tu, sau sa nu-i mai dai bani.
      Tu muncesti, ei iti fura munca si pun sa te apere pe cel dovedit hot?!?!?!
      Doar animalele mai au parte de asemenea tratament...
    • +12 (12 voturi)    
      Atenție,îi plac tablourile.Și lingourile. (Miercuri, 31 ianuarie 2018, 9:27)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      Schimbați tablourile din clădirea Guvernului cu copii ieftine,dacă nu or fi fost deja schimbate de Vâlcov.Nu-l trimiteți cu treburi pe la Isărescu,că-i schimbă lingourile de aur cu unele de fontă poleită cu aur.
      • +1 (1 vot)    
        ...si un birou la Bellu (Miercuri, 31 ianuarie 2018, 16:37)

        Calin02 [utilizator] i-a raspuns lui asavreau

        Sa se simta omul bine cand isi ia spaga. Sa fie intr-un mediu prietenos.
    • +10 (10 voturi)    
      Nu este Prim Ministru ci, (Miercuri, 31 ianuarie 2018, 9:52)

      Ponta [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      va fi folosit sa-i tina coada ridicata conitei Dancila cand va vrea Daddy sa se joace cu ea de-a mama si tata.
    • +3 (3 voturi)    
      Filiera bulgara (Miercuri, 31 ianuarie 2018, 10:23)

      Frank777 [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      Cei ce se mira de lejeritatea cu care acest grup etnic isi face mendrele fara sa poata fi oprit trebuie sa inteleaga ca in spatele lor se desfasoara o mare
      operatiune contra informativa.Membrii retelei au fost alesi pe criteriu etnic. Prezenta etapa vine dupa o lunga pregatire si infiltrare.Proiectul a fost fondat pe vulnerabilitatile Constitutiei.
      Romania este prizoniera acestei grupari prin mijlocul Constitutiei Ion Iliescu-KGB
    • +6 (6 voturi)    
      Parcă văd caricaturile.... (Miercuri, 31 ianuarie 2018, 11:08)

      Spiky [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      .... un cavou cu un panou indicator deasupra: Aici sunt banii bugetului!
  • +40 (40 voturi)    
    ... (Marţi, 30 ianuarie 2018, 19:36)

    mihai_mi [utilizator]

    Infractorii se reinventeaza. Deja sunt oameni de baza in societate.
    • +24 (24 voturi)    
      deviza psd... (Marţi, 30 ianuarie 2018, 21:24)

      2304 [utilizator] i-a raspuns lui mihai_mi

      nici un infractor nu scapa de... guvernare. Orice infractor cinstit trebuie sa faca parte din guvernare sau conducerea aparatului de stat - fiecare duoa valoare furaciunii.
    • +1 (1 vot)    
      Lupii.... (Joi, 1 februarie 2018, 11:11)

      Spiky [utilizator] i-a raspuns lui mihai_mi

      ...au înlocuit câinii ciobănești la stână...și proști se miră de ce nu mai au lapte, brânză, iaurt...
  • +28 (28 voturi)    
    vorba aia, pesede iti da doar ce poti inghiti (Marţi, 30 ianuarie 2018, 19:38)

    rov [utilizator]

    restul iti baga usor pe gura...un hot, o lamaie, un corupt, un potentat cu aia mica...
  • +25 (25 voturi)    
    Valkov(Vlasov-tot aia e!) (Marţi, 30 ianuarie 2018, 19:39)

    Azra [utilizator]

    Ce tot il scot pe Valkov asta la 'naintare, nu s- au convins inca cine e?!E un fel de stafie de prin cimitire
    • +8 (8 voturi)    
      pai (Miercuri, 31 ianuarie 2018, 8:56)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui Azra

      pablito dragnea e obisnuit sa lucreze cu mortii, asa ca o stafie ca a lui valkov in carca habarnistei vasilica, e numai bun.
  • +24 (24 voturi)    
    doua sabii in aceeasi teaca (Marţi, 30 ianuarie 2018, 19:40)

    ..13 [utilizator]

    Nu incap.

    Cred ca asta este ultima forma de gubern sub Dansul - Insusi Mustatza.
    • +5 (5 voturi)    
      care-i (Miercuri, 31 ianuarie 2018, 8:59)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui ..13

      a doua sabie?
      Una e pablito. A doua care e, ca restul sunt doar teci.
  • +27 (27 voturi)    
    rusine (Marţi, 30 ianuarie 2018, 19:43)

    ic.ram1945 [utilizator]

    Nu stiu de ce procurorii/judecatorii, astia cu salarii si pensii speciale, nu au finalizat de f mult timp dosarele valcov, iar nerusinatii de alesi ai nostrii isi bat joc stiinta justitiei etc. Rusine sa le fie!
    • +5 (5 voturi)    
      asteapta (Miercuri, 31 ianuarie 2018, 9:01)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui ic.ram1945

      modificarile legislative ale justitiei astfel incat hotia, coruptia si minciuna sa devina legale.
  • +26 (26 voturi)    
    Alde... PSD iar au bagat RUSII la guvernare. (Marţi, 30 ianuarie 2018, 19:46)

    stirilibere [utilizator]

    PSD = Praduire Subminare Devalizare. Chiar nu exista un tribunal sa-i aresteze pentru inalta tradare si subminarea intereselor Romaniei?
  • +29 (29 voturi)    
    Sper ca individul,multiplu penal (Marţi, 30 ianuarie 2018, 19:51)

    Rescator [utilizator]

    sa fie bine supravegheat la Palatul Victoria ca sa nu poata fura tablouri,pe care,sa le ascunda in cimitirul
    din Slatina.Halal Guvern ,saraca tara.
  • +20 (20 voturi)    
    Ce va mirati ??? Hotii se grupeaza (Marţi, 30 ianuarie 2018, 20:09)

    cartofil [utilizator]

    P$D nu este decat o adunatura de infractori. Cu cat un animal are probleme mai mari cu justitia, cu atat este mai apreciat. Si masura acestei aprecieri este numirea hotilor in functii mari in statul roman. Este si o forma de sfidare a populimii, care trebuie sa plateasca taxe pe care ei sa le fure. Ne arata: noi facem ce vrem. Si daca vrem, facem ceva pe capul vostru. Noi suntem stapanii Romaniei, voi sunteti slugile noastre, n-aveti nici un drept decat sa munciti si sa taceti !!!!!!
  • +14 (14 voturi)    
    Mdaaa (Marţi, 30 ianuarie 2018, 20:11)

    Melinte [utilizator]

    Nu scapam de hotii astia orice am face
  • +17 (17 voturi)    
    sugestie (Marţi, 30 ianuarie 2018, 20:13)

    fc [utilizator]

    era mai nimerit domnul respectiv la Adminstratia Cimitirelor
  • +10 (10 voturi)    
    sugestie (Marţi, 30 ianuarie 2018, 20:13)

    fc [utilizator]

    era mai nimerit domnul respectiv la Adminstratia Cimitirelor
  • +16 (16 voturi)    
    aaaaaaaaa (Marţi, 30 ianuarie 2018, 20:19)

    Mistrelutz [utilizator]

    cam atat ne respecta psd pe noi,romanii..
  • +10 (10 voturi)    
    Cosilierul dintre morminte! (Marţi, 30 ianuarie 2018, 20:19)

    soundtrack [utilizator]

    .
  • +14 (14 voturi)    
    Valcoane...Laviniaaa!! (Marţi, 30 ianuarie 2018, 20:26)

    middle_brick [utilizator]

    Ba da asta in puscarie nu mai ajunge, ca e hot si sarlatan dovedit cu probe, ce se asteapta, judecata de apoi?? ca pana una alta vad ca e pus de alti hoti sa ne fac legi.
  • +11 (11 voturi)    
    si eu care credeam ca odata (Marţi, 30 ianuarie 2018, 20:40)

    averageJoe [utilizator]

    ce ti-au fost redescoperite 101 tablouri expuse in pereti ai tot spatiul necesar sa te ascunzi sa nu te mai vada nici drac..nea, mister V. unde ajunge ? guvern.. evident. Vai de soarta noastra.
  • +14 (14 voturi)    
    Numai Dancila sa nu fii ! (Marţi, 30 ianuarie 2018, 20:40)

    CezarN [utilizator]

    Acuma imaginati-va ca cineva ii va explica PM ca dl consilier este agent de influenta a unei puteri rasaritene si va face tot posibilul sa scoata castanele din foc cu mana lui Dancila care, destul de curand, daca va fi Docila, va plati cu libertatea/viata ei.
    • +16 (16 voturi)    
      nu puteti voi coafa cit putem noi mistocari (Miercuri, 31 ianuarie 2018, 4:38)

      U_swamp [utilizator] i-a raspuns lui CezarN

      Mergeti cam departe... Vilcov a insistat sa-i fie Vasilichii consilier fiindca isi poate ascunde 4o de lucrari in coafura d-sale....
  • +14 (14 voturi)    
    Prima actiune a adevaratului (Marţi, 30 ianuarie 2018, 21:15)

    Bazil [utilizator]

    prim- ministru: Daddy. Diva blonda de teleorman s-a executat, adica a facut sluj in fata sefului.
  • +15 (15 voturi)    
    se aduna mustele (Marţi, 30 ianuarie 2018, 21:22)

    loveparade [utilizator]

    la, you know...
  • +18 (18 voturi)    
    Se adevereste ce-am scris la investirea ei ! (Marţi, 30 ianuarie 2018, 21:59)

    Susufler0 [utilizator]

    Daca in birou la Dragnea este Vasilica docila, in afara lui este Viorica Dracila !

    Romania a stabilit un nou record in materie de lipsa de rusine politica ! Vechiul record ii apartinea tot ei si fusese stabilit in momentul in care elaborarea programului economic de guvernare fusese dat "prin atribuire directa" lui Darius !

    PS. Ce provocari noi urmeaza (dupa condamnarea si incarcerarea lui Valcov) ?

    PPS Pai, poate ceva ca in filmele alea americane in care un detinut istet ii tine contabilitatea personala Directorului inchisorii, dar in realitate ii fura lunar prin intermediul calculatorului un procent din castiguri in asa fel incat la momentul la care el iese din inchisoare liberat conditionat (si la ei exista institutia eliberarii conditionate), iese bogat si il lasa sarac pe Director !

    PPPS. In clar pt postacii pesedaci : Cu ajutorul guvernului Dancila, Valcov se va imbogati pe timpul executarii pedepsei, pe seama Romaniei, exact cu cat aceasta va saraci !
  • +12 (12 voturi)    
    :-))))) (Marţi, 30 ianuarie 2018, 22:14)

    Dedalus [utilizator]

    Darius Valcov este acum consilier de stat in aparat.
  • +14 (14 voturi)    
    ha ha (Marţi, 30 ianuarie 2018, 22:25)

    Enofereus [utilizator]

    il consigliere!!!
  • +15 (15 voturi)    
    Pana la urma tot au facut-o, deci acu' (Marţi, 30 ianuarie 2018, 22:30)

    scaraotchi [utilizator]

    nu mai e cazul ca infractorul sa-si ascunda pasiunea prin cripte insalubre care pot afecta actul artistic, ...poate expune la lumina zilei chiar in Palatul Victoria .
    Un singur sfat am pentru pasionatul de arta- sa fie foarte atent cu sistemele de securitate, pentru ca locul misuna de hoti...
    • +14 (14 voturi)    
      Corectare: "colcaie de hoti" ! (Miercuri, 31 ianuarie 2018, 0:30)

      scaraotchi [utilizator] i-a raspuns lui scaraotchi

      ...
  • +17 (17 voturi)    
    Pentru ca putem..... (Marţi, 30 ianuarie 2018, 22:32)

    Caragiale2.0 [utilizator]

    Parol!
    • +18 (18 voturi)    
      Daca romanii sunt prosti si nu voteaza (Miercuri, 31 ianuarie 2018, 6:14)

      2087 [utilizator] i-a raspuns lui Caragiale2.0

      bineinteles ca PSD face prapad.

      Daca ar fi mers oamenii normali la vot, situatia ar fi fost alta, n-ar mai fi avut Dragneev putere nelimitata.
  • +14 (14 voturi)    
    Normal (Miercuri, 31 ianuarie 2018, 2:17)

    Celbland [utilizator]

    Niciun infractor nu trebuie să rămână în afara guvernului sau parlamentului ...
  • +13 (13 voturi)    
    biroul? (Miercuri, 31 ianuarie 2018, 4:36)

    U_swamp [utilizator]

    Si unde isi va instala cabinetul? La Cenusa sau Sf. Vineri?
  • +22 (22 voturi)    
    Deci se vor da niste tunuri grele (Miercuri, 31 ianuarie 2018, 5:13)

    Dalinar [utilizator]

    Oricine ar veni dupa psd nu o sa mai aiba ce face, totul o sa fie pulbere. Astia trebuie luati in furci!!!
  • +18 (18 voturi)    
    valcov vad ca e buricul guvernarii PSD (Miercuri, 31 ianuarie 2018, 6:58)

    Francisc 1 [utilizator]

    de ce?
  • +7 (7 voturi)    
    fara nicio legatura (Miercuri, 31 ianuarie 2018, 7:49)

    Dedalus [utilizator]

    Peretii Palatului Victoria sunt din beton?
    • 0 (2 voturi)    
      Fara nici o legatura, (Miercuri, 31 ianuarie 2018, 15:02)

      xrogo [utilizator] i-a raspuns lui Dedalus

      cam asa se poate comenta acest articol, adica titlul n-are nici o legatura cu continutul, in titlu se spune de numire iar in articol este o insiruire de dosare cu acuzatiile DNA!
  • +7 (7 voturi)    
    intrebare (Miercuri, 31 ianuarie 2018, 8:29)

    elwis [utilizator]

    La guvern peretii sint placati cu gipscarton ?exista un inventar al bunurilor din cladire ? Valcov e obligat sa publice declaratie de avere ? intreb pentru un prieten care crede ca a innebunit lupul !
  • +7 (7 voturi)    
    cine stie? (Miercuri, 31 ianuarie 2018, 9:27)

    codyrocco [utilizator]

    poate cat de curand va putea fi numit 'consilierul sefului de camera'
  • +9 (9 voturi)    
    Nu o văd bine pe madam Dăncilă. (Miercuri, 31 ianuarie 2018, 9:32)

    asavreau [utilizator]

    Va fi vai de ea.Dragnea spune că madam Dăncilă este permisivă,dar nu cred că va fi atât de permisivă cât vrea Vâlcov.Sau mă înșel?
  • +1 (1 vot)    
    Asta nu e la puscarie? (Miercuri, 31 ianuarie 2018, 10:12)

    olariub2005 [utilizator]

    Asta cand intra la puscarie? Sper ca, cat mai repede, sa ne scuteasca de alte "revolutii" fiscale.
  • +2 (2 voturi)    
    pentru Dancila (Miercuri, 31 ianuarie 2018, 12:19)

    Dizidentul [utilizator]

    a ajuns Romania atit de jos incit primul ministru sa
    angajeze un consilier cu atitea Probleme?
    Sint cei din conducerea partidului atit de sigur ca
    Vilcov are sa iasa curat? Oamenii nu pot sa inteleaga
    asemenea mitocanii.
  • 0 (2 voturi)    
    Unanimitate .... (Miercuri, 31 ianuarie 2018, 12:39)

    unu.doi [utilizator]

    Pe voi , chiar nu va ingrijoreaza aceasta unanimitate in exprimarea voturilor ?
    Vi le dati intre voi ?
    URA < URA < URA ......
    Si ziceam ca am scapat de vechii ciocoi ( lingai ) ...?!
  • 0 (0 voturi)    
    vinovatii fara vina (Miercuri, 31 ianuarie 2018, 23:15)

    Dedalus [utilizator]

    E foarte interesant ca postacii PSD nu il apara pe domnul Valcov.

    Am impresia ca daca lucrurile merg prost cu programul de guvernare, trebuie sa fie si un vinovat la indemana.

    Ca doar nimeni nu va crede ca trei guverne la rand nu au reusit sa puna in practica programul de guvernare...