Teodorovici: Formularul 600 nu mai trebuie depus

de N.O.     HotNews.ro
Marţi, 30 ianuarie 2018, 12:14 Actualitate | Esenţial


Eugen Teodorovici
Foto: Agerpres
Romanii nu mai trebuie sa depuna Formularul 600, in conditiile in care Guvernul va gasi solutii in acest sens, a anuntat marti ministrul de Finante, Eugen Teodorovici, relateaza News.ro.

Premierul Viorica Dancila le-a cerut ministrilor, luni seara, in prima intalnire in aceasta noua formula a Guvernului, sa prezinte in fiecare luna un raport privind stadiul implementarii programului de guvernare pentru fiecare minister, avertizandu-i ca va fi "foarte exigenta" in privinta indeplinirii masurilor din program.

De asemenea, ea i-a solicitat ministrului Finantelor, Eudgen Teodorovici, sa prezinte pana marti solutia pentru rezolvarea problemei privind formularul 600.

"La sedinta de Guvern de maine, va fi discutata o OUG prin care vom amana acest formular pana la final de martie, timp in care vom incerca sa gasim cea mai buna solutie pentru ca acest lucru sa nu se mai intample. In aceasta perioada, nimeni nu mai trebuie sa mai depuna acest formular. (...) Noi spunem clar ca vom gasi o solutie pentru a nu se mai depune acest formular. Nu are rost ca cineva sa mai stea pe drumuri pentru a depune un astfel de formular", a declarat Teodorovici marti.
Ministerul Finantelor a postat in urma cu o saptamana pe site proiectul de OUG care amana pana la 1 martie termenul de depunere a Declaratiei 600. Actul normativ are un articol unic care modifica doua alineate din Codul Fiscal.

"Articol unic - Termenul prevazut la art.148 alin.(3) si art.170 alin. (4) din Legea nr. 227/2015 privind Codul fiscal, cu modificarile si completarile ulterioare, se proroga pana la 1 martie 2018", se arata in document.









Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















10296 vizualizari

  • +3 (3 voturi)    
    Noi spunem clar ca vom gasi o solutie (Marţi, 30 ianuarie 2018, 12:33)

    Grandgousier [utilizator]

    Eu va spun clar ca voi gasi o solutie in problema relatiei noastre extraconjugale.
  • +12 (12 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Marţi, 30 ianuarie 2018, 12:50)

    [anonim]

    • +8 (8 voturi)    
      Dragnea e abia la al treilea guvern, (Marţi, 30 ianuarie 2018, 14:36)

      emil bobu [utilizator] i-a raspuns lui

      da-i o sansa!

      Probabil pana in August vom avea alt guvern, dar asta nu conteaza, da-i o sansa!

      Haha!
      • +2 (2 voturi)    
        Musai trebuie alt Guvern! (Miercuri, 31 ianuarie 2018, 9:30)

        2016 [utilizator] i-a raspuns lui emil bobu

        Ganditi-va ca de la 1 iulie vom participa cu Austria la presedentia UE (ca sa invatam), iar de la 1 ianuarie 2019 suntem in pole position! Ii vedeti pe actualii ministri retardati ca pot comunica in limba engleza cu austriecii si apoi cu toti cei din Parlamentul European, Consiliul Europei si Comisia Europeana? Astia fug (si au fugit) de carte, ca dracul de tamaie! Ministrul economiei nu a putut lega doua vorbe inainte de investire, iar cel al educatiei a violat limba romana! Ca sa nu mai spunem ca l-au facut fericit pe Mafiotul Suprem Dragnea, care are acum 28 +1 cordoane ombilicale cu care le injecteaza directivele!
        Mai jos de atat, nu puteam ajunge!
        • 0 (0 voturi)    
          "don' tich me mai boi" - Ilarion Ciobanu (Miercuri, 31 ianuarie 2018, 11:04)

          linarel [utilizator] i-a raspuns lui 2016

          nu ma gindesc cum vor suna miile de " za " pe acolo.

          asemenea panarame n-a avut la virf niciodata RO
  • +6 (8 voturi)    
    Cred ca nu formularul este problema (Marţi, 30 ianuarie 2018, 12:51)

    tanar_pensionar [utilizator]

    Ci felul in care se determina, cf. Codului fiscal actualizat, contributia la sanatate. Strict in 2018 pe baza depunerii acestui formular - care devine titlu executoriu - cei care au avut respectivele venituri in 2017 vor trebui sa plateasca, din urma, 10%. In conditiile in care banii respectivi au fost deja "consumati" si nu s-a stiut la vremea respectiva ( asa cum stii la un contract de inchiriere) ca mai datorezi niste bani bugetului. Poate pentru la anu' o sa fie prevenit, dar anul asta ar fi bun de plata.
    • +4 (4 voturi)    
      nu numai (Marţi, 30 ianuarie 2018, 16:20)

      Nu_stiu [utilizator] i-a raspuns lui tanar_pensionar

      Nu formularul in sine e problema, ci faptul că omul e obligat să plăteasca ANTICIPAT contributii la pensie si la sanatate de minim optzeci de mii de lei, pentru simplul fapt ca anul trecut a depasit pragul de incasari de 22.800 lei, chiar daca el stie/estimeaza ca anul acesta nu va mai castiga aproape nimic, sau va avea venituri foarte mici. Toate PFA-urile cu venituri amărâte sunt in pericolul acesta. Am inteles ca si cei cu venituri din dividende, investitii etc. Nu e ilegal sa platesti impozite si contributii la un venit pe care nu il ai si sa nu iti fie restituite anul urmator (ca nu se restituie contributia la pensie si la sanatate)? Deci chiar daca se amana sau se sterge de tot declaratia 600, regulile din codul fiscal raman aceleasi - aici e de fapt problema.
      2. Sa platesc 10% la sanatate mi se pare foarte mult, anii trecuti am plătit 5,5%, si tot nu beneficiez de nimic, ma duc la dentist la clinica privata.
      3. Statul roman ar trebui sa le acorde facilitati PFA-urilor si micilor intreprinzatori cu venituri mici, pentru simplul fapt ca acestia au decis sa nu stea cu mana intinsa la stat pentru ajutor social si ca stau in banca lor si nu le iau locurile de munca amantelor/copiilor/pilelor incompetente ale politicienilor.
      • +4 (4 voturi)    
        Ati uitat 25% cas (Marţi, 30 ianuarie 2018, 17:40)

        Nahgfa [utilizator] i-a raspuns lui Nu_stiu

        Ati uitat de 25% cas adica pensie pe langa aia 10% la cass / sanatate.

        Asta daca nu sunteti si angajat si pfa.

        Ca pfa care e doar pfa plateste si cas, plateste 10% cass, 25% cas, 10% impozit si 19% tva la orice fie ca e platitor sau neplatotor de tva. Adunati voi procentele sa vedeti ce viata buna au blamatele pfa.
  • +6 (6 voturi)    
    verba volant, scripta manet (Marţi, 30 ianuarie 2018, 15:22)

    hic sunt leones [utilizator]

    Până când apare OUG în MO dl ministru instigă cu această declarație la încălcarea legii.
  • +3 (3 voturi)    
    Hei d-le Teodorovici! (Marţi, 30 ianuarie 2018, 15:36)

    asavreau [utilizator]

    Publicați-vă vorba în MO,altfel se încadrează la vorbe goale.Nu sunteți începător așa că nu aveți scuze.
  • +2 (2 voturi)    
    Declaratia 600 (Marţi, 30 ianuarie 2018, 15:47)

    nevada [utilizator]

    Termenul prorogare are doua înțelesuri: una de amanare, alta de supendare. Deci care este intelesul in OUG postat pe site-ul Ministerului Finantelor? Se amana termenul de depunere sau se supenda declaratia 600?. Mai ciudata este declaratia ministrului Teodorovici referitoare la impozitul progresiv! Adica va fi un impozit progresiv de la 10% in sus? In acest caz daca se aplica in noua situatie in care contributile au fost trecute in sarcina angajatului, orice impozit mai mare de 10% va insemna diminuarea semnificativa a venitului net. Cine nu crede sa incerce aplicarea inui impozit mai mare de 10% la orice venit brut. Chiar de aceea s-a redus impozitul la 10% pentru ca in urma transferului, venitul net sa ramana cel putin acelasi ca inainte de "revolutia fiscala". Asta chiar ar fi o lovitura!
  • +3 (5 voturi)    
    Comentariul tau conteaza (Marţi, 30 ianuarie 2018, 17:30)

    Nahgfa [utilizator]

    Astia nu stiu ce sa faca de aia trag de timp si ne incurca si pe noi ca nu stim ce sa alegem sa optimiz ce decid ei.

    Desigur ca toata povestea asta cu D600 nu s-a anulat sau produs pentru ca nu stiu ce argumente in favoarea contribuabililor ci dimpotriva.

    Astia si-au dat seama ca daca anuleaza plata a 10% cass si/sau 25% cas pt cei cu venituri altele decat salariile (adica pfa, chirii, dividende, pariuri, bani din actiuni de afara etc) pt. cei sub plafonul de 22800 lei pierd bani. Apoi, la cei care depasesc plafonul de 22800 in varianta initiala D600 plateau la acel prag acele procente de 10% cass si 25% cass si iar pierdeau o gramada buna de bani.

    De aia e scandalul asta pt ca anaf piede bani daca ramane D600 nu din cauza ca crede contribuabilul ca nu e ok D600 sau ca e mare coada la anaf... nu e nicio coada.

    Problema e ca alegerea lor e sa pastreze D600 asa cum e si sa piarda bani sau sa o duca la maxim si sa elimine plafonul de 22800 si cei care au facut sub sa plateasca si aia (erau scutiti anterior) si cei pesteplafon sa plateasca la cat fac (poate de 100 de ori peste plafon).

    Asa ca toti futiosii pe D600 ar trebui sa stie ce am scris si macar sa se ramana la D600 in varianta anterioara ca altfel e jale mare 10% cass + 25% cas + 10% impozit si cireas de pe tot + 19% tva adica jale, japca

    Treziti-va si nu mai fiti masa de manevra aiurea.
    • -1 (1 vot)    
      Bati câmpii cu cas calculat la alte (Marţi, 30 ianuarie 2018, 21:14)

      tanar_pensionar [utilizator] i-a raspuns lui Nahgfa

      venituri decat salariile - adica la chirii si dividende. Ca sa nu mai zic de TVA la astea.
      Pentru cine e interesat sa stie ce-l asteapta in taxele si contributiile de platit, se gasesc informatii pe net : www.noulcodfiscal.ro plus normele de aplicare ( care-s mai greu de "digerat" , dar asa e la noi, sunt ff importante).
      • +1 (1 vot)    
        E si cas la pfa (Miercuri, 31 ianuarie 2018, 9:17)

        Nahgfa [utilizator] i-a raspuns lui tanar_pensionar

        D600 o completeaza si pfa care is doar pfa si acele pfa sung obligate sa plateasca cas 25%. Chiar daca esti si pfa si angajat tot trebuie sa platesti cas 25% la pfa. Poate bati dumneta campii, ca tanar pensionar.

        Si despre TVA, nu platiti tva 19% la orice cumparati cu banii din venitul declarat in D600? Cum nu? Daca mergeti sa luati un salam nu platiti 19% tva? Daca va luati un tv sa va uitati la b1 nu platiti tva 19%? Tva nu se aplica la tot venitul obtinut si folosit in economie? Ca doar nu faceti banii aia sa-i tineti ingropati in gradina. O data folositi vi se aplica tva, o alta taxa ascunsa, dar sunteti tanar pensionar si nu vedeti astea.
  • +2 (2 voturi)    
    Bati câmpii cu cas-adica pt pensii la alte (Marţi, 30 ianuarie 2018, 21:27)

    tanar_pensionar [utilizator]

    venituri decat salariile - adica la chirii si dividende. Ca sa nu mai zic de TVA la astea.
    Pentru cine e interesat sa stie ce-l asteapta in taxele si contributiile de platit, se gasesc informatii pe net : www.noulcodfiscal.ro plus normele de aplicare ( care-s mai greu de "digerat" , dar asa e la noi, sunt ff importante). Mai precis articolul 170.
  • 0 (0 voturi)    
    joc comunistii! (Miercuri, 31 ianuarie 2018, 12:07)

    I [utilizator]

    si uite asa, cei cinstiti, cei care si-au pierdut vremea sa depuna formularul, sunt pedepsiti de ciuma rosie. Ei au stat pe la contabili, sa ceara sfaturi, pe la ghisee si deci nu au muncit, nu au gasit clienti noi, nu au livrate proiecte deci nu au facut bani. Ceilalti au facut, si asa, incet incet, cei cinstiti dau faliment, ceilalti prospera!