Premierul Viorica Dancila si ministrii sai renunta la serviciile SPP

de R.M.     HotNews.ro
Marţi, 30 ianuarie 2018, 12:13 Actualitate | Esenţial


Lucian Pahontu
Foto: Agerpres
Premierul Viorica Dancila si ministrii din cabinetul sau vor renunta la Serviciile de Paza si Protectie, dupa ce liderul PSD Liviu Dragnea l-a acuzat pe Lucian Pahontu, actualul sef SPP, ca a intervenit in guvernul Tudose mai mult decat era cazul, anunta DIGI 24.

Decizia a fost confirmata de catre secretarul general-adjunct al PSD, Codrin Stefanescu, intr-o interventie telefonica la Antena 3, potrivit sursei citate.

"Am vorbit in ultimul an de implicarea SPP-ului si a domnului Pahontu in chestiuni de politica. Demnitari care sunt monitorizati, o baza de date care se strange la acest domn. Decizia este fireasca. In momentul in care acest SPP, in loc sa asigure siguranta demnitarilor, se ocupa de monitorizarea si spionarea demnitarilor si trimite informatii unui singur om care face analiza pe ele, nu e in regula", a sustinut Codrin Stefanescu.

Seara trecuta, tot la Antena 3, liderul PSD, Liviu Dragnea, l-a acuzat din nou pe seful SPP, Lucian Pahontu, ca s-a implicat "mai mult decat era cazul" in Guvern.

"L-am vazut pe Mihai Tudose cum a evoluat dupa ce nu a mai fost prim ministru, chiar i-am multumit azi, a devenit acelasi coleg deschis si glumet. Poate tensiunea de acolo, poate influentele. N-avem de unde sa stim acum, dar asta nu inseamna ca pana la urma nu vom afla. Mai multi colegi mi-au spus ca seful SPP-ului a fost implicat mai mult decat era cazul. Domnului Paul Stanescu i s-a spus ca undeva prin martie eu o sa fiu executat si dumnealui poate sa fie seful partidului. Poate ca i s-a spus si lui Grindeanu, lui Tudose, nu stiu", a declarat Dragnea.

UPDATE Serviciul de Paza si Protectie nu a fost notificat oficial ca premierul Viorica Dancila si ministrii Cabinetului sau ar dori sa renunte la serviciile SPP, au declarat, marti, pentru Agepres, surse oficiale.


Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















6879 vizualizari

  • +26 (30 voturi)    
    Aberatii PSD...vor sa puna mana si pe SPP (Marţi, 30 ianuarie 2018, 12:19)

    Kivek [utilizator]

    PSD vrea sa conduca toate institutiile din Romania.

    acum e SPP...urmeaza SRI, DNA, etc
    • +18 (18 voturi)    
      Mai degraba vor sa reinfiinteze securitatea (Marţi, 30 ianuarie 2018, 13:27)

      IoPaNet [utilizator] i-a raspuns lui Kivek

      Au renuntat la:
      - Serviciile SRI --> noii ministri nu au mai fost verificati de SRI;
      - Servicile SPP --> noii ministri nu mai sunt protejati de SPP.
      Cate zile credeti ca vor trece pana apare Codrin la Antena 3 sa ne explice necesitatea unei noi structuri de securitate care sa furnizeze aceste servicii si care sa ne apere si de statul paralel, desigur?
      • +9 (9 voturi)    
        Nu mult, asta e si ideea (Marţi, 30 ianuarie 2018, 15:42)

        subcultura [utilizator] i-a raspuns lui IoPaNet

        Ca orice sef prost si incompetent, Dragnea are mania controlului absolut si obsesia ca subordonatii (adica ministrii si restul slugilor) comploteaza sau ar putea sa comploteze impotriva lui.

        De aici si povestile cu SPP, microfoane in casa etc. Vrea sa creeze o stare de nesiguranta in turma pesedista, ca apoi sa vina el cu solutia unei structuri alternative, bineinteles controlata de el.

        Era un serial, Boss, in care personajul principal Primarul din Chicago isi spiona subalternii. Poate Dragnea a mai urmarit si altceva decat Suleiman.
    • +13 (13 voturi)    
      Comment sters de user (Marţi, 30 ianuarie 2018, 14:12)

      Un Nene [anonim] i-a raspuns lui Kivek

      • +5 (5 voturi)    
        Si Ceausescu, (Marţi, 30 ianuarie 2018, 17:46)

        silviu_dumitrescu [utilizator] i-a raspuns lui Un Nene

        dupa ce l-a lasat elicopterul in camp si a fost luat de un cetatean cu o Dacie, il ruga sa-l duca sa vorbeasca cu muncitorii, sa le explice cum e cu "agenturilii" (nu ca nu ar fi fost adevarat) - el saracu' se imbatase cu propaganda pe care tot el o comandase

        asa si astia, au pierdut contactul cu realitatea - nu stiu la ce nivel este frustrarea si furia majoritatii oamenilor pentru tot fluviul asta de mizerii si aberatii distructive pe care l-au lasat la vale in ultimul an
    • +1 (1 vot)    
      Incalcare de lege (Miercuri, 31 ianuarie 2018, 10:44)

      Cindrel [utilizator] i-a raspuns lui Kivek

      O fi INCALCARE de LEGE ? Ca atac la morala, este.
      Ce spune Procuratura ?
      S-a vazut ca toti ministrii, in frunte cu PM Dancila, au jurat sa respecte Constitutia si Legile Tarii, parca. Ce Institutie din Romania poate trage la raspundere pentru o astfel de fapta ?
      Dupa mine este extrem de grav ca la nici o zi dupa ce ai jurat in fata Natiunii pe Constitutie si Biblie, gasca lui Daddy incalca grosolan totul.
    • +1 (1 vot)    
      De fapt.... (Miercuri, 31 ianuarie 2018, 20:57)

      Spiky [utilizator] i-a raspuns lui Kivek

      ...hoțului de hoț i-e frică... ăștia sunt cu pesedelele în permanență... dacă pesedoii fac vreo mânăreală, SPP-iștii sunt cei mai bine poziționați să o observe...
  • +21 (25 voturi)    
    daca Soros tot (Marţi, 30 ianuarie 2018, 12:22)

    loveparade [utilizator]

    e ocupat la Davos tre sa fie un bau-bau mai mic, e bun si unul de dambovita
  • -8 (22 voturi)    
    foarte bine! (Marţi, 30 ianuarie 2018, 12:29)

    Motanul_incaltat [utilizator]

    Haideti ca poate avem noroc si mai scapam de cativa!
    • +7 (7 voturi)    
      De ce sa le faci rau? (Marţi, 30 ianuarie 2018, 14:03)

      IoPaNet [utilizator] i-a raspuns lui Motanul_incaltat

      Cu papusarul rezolvi treaba, nu cu marionetele...
  • +25 (29 voturi)    
    normal (Marţi, 30 ianuarie 2018, 12:30)

    costinescu [utilizator]

    ii vor apara interlopii, ca doar am mai vazut si la seful lor
  • +19 (23 voturi)    
    Anii 50 (Marţi, 30 ianuarie 2018, 12:31)

    banel [utilizator]

    Cu mentiunea ca atunci:
    -veneam dupa un razboi
    -tarile vestice nu ne sustineau (ba din contra)
    -nu exista acces la informații

    Istoria se repeta, doar ca acum nu mai avem o scuza. Poate doar prostia din cap...

    #platitdesoros #statulparalel
  • +21 (25 voturi)    
    SPP (Marţi, 30 ianuarie 2018, 12:35)

    Calibula [utilizator]

    Mai baieti!!! Nu stiti cum sa mai scapati. Sa nu va asculte nimeni cand puneti la cale MAREA EVADARE. Este o vorba inteleapta care spune ca de ce ti-e frica nu scapi.
    Si ...acolo unde sunt mai mult de doua urechi...se transmite mai departe ce s-a vorbit.
    Va dau un sfat gratis. Taiati-va cate o ureche...ca sa ramana numai doua. Hai! Incercati! Poate va iese. Ce aveti de pierdut?
  • +24 (28 voturi)    
    PSD-istii vor fi aparati de interlopii lui Codrin (Marţi, 30 ianuarie 2018, 12:43)

    Kivek [utilizator]

    interlopii lui Codrin Stefanescu vor inlocui ofiterii SPP

    pai ori suntem stat mafiot condus de un grup infractional organizat ori nu mai suntem
  • +22 (26 voturi)    
    Jandarmii calare (Marţi, 30 ianuarie 2018, 12:54)

    Grandgousier [utilizator]

    Sunt solutia pentru paza demnitarilor...Ramane o singura necunoscuta:BMW mai face calesti?
  • +18 (22 voturi)    
    Deci (Marţi, 30 ianuarie 2018, 12:55)

    subcultura [utilizator]

    sa intelegem ca "nu vor" sa ii mai spioneze SPP ci vor sa fie spionati de Carmen Dan/Dragnea?!

    Cam asta reiese din mutarea asta.
  • -9 (21 voturi)    
    economie la buget! (Marţi, 30 ianuarie 2018, 12:58)

    kingdavid hotel [utilizator]

    Poate renunta si altii....ca doar nu le e frica de popor, nu?
  • +10 (10 voturi)    
    Jalnic (Marţi, 30 ianuarie 2018, 13:19)

    lp [utilizator]

    Au trecut de la "Basescu !", la "Soros !", si acum la ... "Pahontu !" ? Who the f is Pahontu !? miscarea asta nu va avea efectul scontat, m-as mira sa-i pese cuiva. Ar fi trebuit sa scoata din jobenul lor de manipulatori un nume cu ceva mai mare ecou ... Ce sa-i faci, statul necoplanar le-a atacat creierele cu unde psihotronice
    • 0 (0 voturi)    
      SPP si STS (Marţi, 30 ianuarie 2018, 21:45)

      savatuf [utilizator] i-a raspuns lui lp

      Sefii acestor institutii care se ocupa cu paza demnitarilor si telefonia speciala sunt numiti de csat la propunerea presedintelui. Vedeti ca si constantinescu a renuntat la spp pentru aceleasi acuzatii. Astept cu real interes raspunsul lui pahontu la acuzatii.
  • +12 (12 voturi)    
    a (Marţi, 30 ianuarie 2018, 13:22)

    adrian67 [utilizator]

    Sa intelegem ca veti fi plimbati cu dubele jandarmeriei? Nu de alta, dar trebuie sa va obisnuiti.
  • +7 (7 voturi)    
    ...necunoscute... (Marţi, 30 ianuarie 2018, 13:39)

    baligosul [utilizator]

    Domnu'Dragnea e preocupat că nu știu cine i-a spus lu'nu știu cine cum că el va fi executat prin ,,martie"...
    Oare care este starea de sănătate a judecătorilor care cumpănesc faptele lui Dragnea, dorește cineva să se pensioneze.
    Eu biet profan, zic un singur lucru:cel puțin pentru folosirea a două bugetare în sediul PSD Teleorman,salariu de la stat, munca la partid,Dragnea,fosta nevastă,șefa celor două, dar și cele două care semnau pe statul de plată și luau bani pentru ceva ce nu făcureră, trebuie să meargă la Gherlă.
  • -10 (10 voturi)    
    Pai... (Marţi, 30 ianuarie 2018, 14:05)

    Gigi Kent [utilizator]

    Pai cam asa se intampla cand ramai in functie mai mult decat trebuie. Pahontu, dupa 13 ani, a ajuns probabil sa creada ca SPP-ul este pe persoana fizica. Persoana lui fizica. Si mai sunt din astia. Pe la DNA de exemplu. Ca si Kovesi are impresia ca s-a nascut sefa de parchete.
  • +14 (14 voturi)    
    Ori e lege, ori tocmeala (Marţi, 30 ianuarie 2018, 14:18)

    CezarN [utilizator]

    Nu inteleg! Daca legea spne ca protectia demnitarilor o asigura SPP, cum poate cineva renunta la asta?
    Ca maine-poimaine ne pomenim ca PSD renunta la "serviciile" justitiei, ca isi face propriul serviciu de informatii, ca nu le convine SRI, ca renunta si la poporul roman si apeleaza la serviciile poporului malgaș, ca, deh, ala nu-i atat de pretentios si nu vrea ca minnistrul innvatamantului sa ste limba romana.
  • +10 (12 voturi)    
    Romania ocupata (Marţi, 30 ianuarie 2018, 14:50)

    V. Istina [utilizator]

    de hoti. Un guvern de ocupatie, care lucreaza impotriva institutiilor de baza ale statului: justitia, politia, spp, serviciile secrete, gasesc dusmani peste tot: tot ce opune rezistenta, devine “dusman”.
  • +7 (7 voturi)    
    Bun! (Marţi, 30 ianuarie 2018, 15:46)

    asavreau [utilizator]

    Să renunțați și la secretare,mașini,consilieri.Sunteți mari,puneți mâna și le faceți singuri.Și este mai ușor și pentru noi.Să știți că noi vrem să renunțăm la voi.Ați promis că ne veți face numai chestii bune și începeți cu problemele personale ale lui Dragnea?
  • +6 (6 voturi)    
    normal, la ce le trebuie SPP (Marţi, 30 ianuarie 2018, 16:41)

    revo [utilizator]

    cand au la dispozitie jandarmeria secretarei balaie?
    Doar se calcau pe bataturi cu jandarii aia, care trebuie sa recunoastem ca fac treaba buna, sunt mult mai calificati si mai ales pun mult suflet, daca ne uitam la poza cu Dracnea aparat cu foc de un vajnicul jandar cu pumnul de fier.
  • +1 (1 vot)    
    Nu credeam . . . . (Miercuri, 31 ianuarie 2018, 12:07)

    Vali Cel Batran [utilizator]

    ...ca poate incapea atata prostie in capul unor politicieni! Se pare insa ca nu s-a ajuns la limita ridicolului! Un ministru trebuie protejat nu pentru ca hoitul persoanei sale ar fi mai valoros decat al unui om de rand, ci pentru ca aceste este detinator de informatii secrete ale statului care pot fi puse in pericol daca el ca persoana este rapit de catre cei interesati!