Mircea Dumitru, rectorul Universitatii Bucuresti, a demisionat din CNATDCU in semn de protest fata de numirea lui Valentin Popa ca ministru al Educatiei: Demnitatea publica ocupata candva de Spiru Haret ii revine unui universitar care sufera dramatice episoade de lupta infantila cu gramatica de baza a limbii romane

de Red. Stiri     HotNews.ro
Luni, 29 ianuarie 2018, 17:16 Actualitate | Esenţial


Mircea Dumitru
Foto: Facebook
Mircea Dumitru, rectorul Universitatii Bucuresti si unul dintre putinii rectori care nu au semnat scrisoarea de sustinere a lui Valentin Popa pentru Ministerul Educatiei, a demisionat din CNATDCU, potrivit unei postari pe pagina sa de Facebook. Dumitru anunta ca a demisionat din cauza desemnarii ca ministru al Educatiei in Guvernul Dancila a unui universitar care "sufera dramatice episoade de lupta infantila cu gramatica de baza a limbii romane". Consiliul National de Atestare a Titlurilor, Diplomelor si Certificatelor Universitare (CNATDCU) este o institutie esentiala pentru mediul universitar, fiind practic gardianul corectitudinii academice.

Reamintim ca 44 de rectori si-au anuntat public prin scrisori deschise sprijinul fata de Valentin Popa, in ciuda criticilor societatii civile fata de precaritatea limbii romane folosite de rectorul Universitatii din Suceava. Initial, pe listele de semnaturi pro-Popa aparea si numele rectorului UBB Cluj, Ioan Aurel Pop, dar acesta s-a delimitat ulterior de demers.

Mircea Dumitru a fost ministrul Educatiei in Guvernul Ciolos. Impreuna cu rectorii altor patru mari universitati romanesti, el a pus bazele Consortiului Universitaria, care are deseori pozitii pro-reforma in educatie. Consortiul Universitaria este o contrapondere la Consiliul National al Rectorilor, care reuneste rectorii universitatilor mai mici.

CNATDCU a primit in ultimii ani o atentie uriasa din partea clasei politice, date fiind verdictele de plagiat pe banda rulanta in cazul unor demnitari de rang inalt precum Gabriel Oprea, Petre Toba, Florentin Pandele.

Institutia a fost in permanenta vanata de politicienii anti-reforma. Anul trecut, academicianul Marius Andruh si-a dat demisia de la conducerea CNATDCU dupa ce ministrul Educatiei din Guvernul Grindeanu, Pavel Nastase, a schimbat structura Consiliului General al CNATDCU si conducerile unor comisii de specialitate. La acel moment, in locul lui Andruh a fost pus in functie presedintele Academiei Romane, Valentin Vlad (care a murit in decembrie anul trecut).

Mesajul integral al lui Mircea Dumitru:

Vă rog să luați notă de demisia mea din toate funcțiile pe care le ocup în cadrul Consiliului Național de Atestare a Titlurilor, Diplomelor si Certificatelor Universitare (CNATDCU): membru în Consiliul General, Președinte al Comisiei de Filosofie, membru al Comisiei de Filosofie.

Domnule Ministru,

Prezența mea în acest Consiliu ar fi total irelevantă și ar induce unui observator imparțial de bună credință falsa impresie a unui acord de fond între viziunea dumneavoastră și a mea cu privire la standardele eticii academice, în timp ce mie îmi este evident, urmărind declarațiile publice de astăzi ale domniei voastre, că aș fi pus în situația de a accepta compromisuri care sunt inacceptabile.

Am reflectat la nevoia de a pune în acord conduita mea publică și asumarea unor funcții în serviciul comunității academice cu valorile integrității profesionale în care continui să cred cu obstinație. Și am ajuns la concluzia că un act salubru de minimă decență publică este să mă retrag din toate funcțiile asociate cu funcționarea Ministerului Educației.

Atâta timp cât poziția de ministru a fost gerată de un obedient membru de partid, executant servil al poruncilor venite ”de la centru”, deși nu m-am simțit în ordine cu mine însumi, am considerat că nu există - încă - o puternică incompatibilitate între, pe de o parte, faptul ca demnitarul cu cea mai înaltă funcție în sistemul de educație era un agramat lamentabil și un incult irecuperabil și, pe de altă parte, lucrarea mea în slujba acreditării academice în domeniul meu de expertiză, filosofia. Am considerat că e o datorie pe care o am față de comunitatea mea profesională.

Dar acum, lucrurile au luat o întorsătura grotescă!

Atunci când demnitatea publică ocupată cândva de Spiru Haret îi revine unui universitar care este și rector, iar acesta suferă dramatice episoade de luptă infantilă cu gramatica de bază a limbii române și ar trebui, mai degrabă, să "pună mâna" pe o carte elementară de sintaxă și de semantică a frazei, decât să gestioneze o reponsabilitate uriașă pentru copiii și viitorul acestei țări, ... ei bine! în astfel de circumstanțe, prezența mea în continuare în consilii ale ministerului ar dăuna mult propriei mele sănătăți sufletești.

Din păcate sau, cine știe, poate din fericire, constat că nu mai sunt contemporan cu propria mea epocă sau cu timpul vieții mele! Este momentul să ma retrag în liniște și să "îmi cultiv propria grădină” (Voltaire).

Fără speranță, dar împăcat cu mine însumi,
Mircea Dumitru

Rectorul Universitatii Babes Bolyai, dupa ce numele lui a aparut pe scrisoarea deschisa de sustinere a lui Valentin Popa la Ministerul Educatiei: N-am semnat si nici nu se punea problema sa o fac

Rectorul Universitatii Babes-Bolyai din Cluj-Napoca, Ioan Aurel Pop, a negat ca ar fi semnat scrisoarea deschisa de sustinere a nominalizarii lui Valentin Popa ca ministru al Educatiei, potrivit Adevarul. Acesta a spus ca nu l-a sustinut, nu-l va sustine, nu a semnat scrisoarea  si il "deranjeaza magariile astea".


"Eu mai am cateva luni si o sa ies la pensie, nu vreau sa ma implic in asa ceva. Nu l-am sustinut si nu-l voi sustine pe domnul Popa. Lucrez in invatamant si ma deranjeaza la culme magariile astea. Daca vor continua asa, va fi dezastru. In directia aia ne indreptam cu tot ce face PSD. N-am semnat si nici nu se punea problema sa o fac, eu nu-l sustint pe domnul Popa. Nici n-am auzit pana acum ca ar aparea numele meu pe lista sustinatorilor sai, mi se pare ciudat", a declarat Pop pentru Adevarul. 

Numele lui Ioan Aurel Pop se afla pe lista rectorilor care au semnat scrisoarea deschisa de sustinere a nominalizarii lui Valentin Popa ca ministru al Educatiei.




















Material sustinut de KRUK Romania

Datoria - un cuvânt la fel de urât precum lunea din săptămâna lucrătoare

Definiția cuvântului datorie, conform DEX-ului, este una simplă: sumă de bani sau orice alt bun datorat cuiva. Dar dincolo de o definiție seacă, datoria este un cuvânt care transmite de cele mai multe ori o stare negativă. “Am o datorie” - știi că trebuie să dai ceva înapoi, o obligație care trebuie să fie îndeplinită. Fie că ai o datorie la un prieten, la o bancă sau la furnizorul de utilități, datoria apare ca urmare a unei nevoi într-un anumit moment, iar veniturile nu îți permit să acoperi acea nevoie. Soluția cea mai la îndemână pare a fi împrumutul. Dar este oare chiar cea mai bună soluție?

22193 vizualizari

  • +65 (71 voturi)    
    RESPECT! (Luni, 29 ianuarie 2018, 17:20)

    gabone [utilizator]

    Exista demnitate, exista caracter, exista speranta!
    • -41 (47 voturi)    
      A primit ordin? (Luni, 29 ianuarie 2018, 18:17)

      Lovercraft [utilizator] i-a raspuns lui gabone

      Universitatea Bucuresti e pe locul 764 (764!!!) in lume, fiind intrecuta si de Politehnica in acest moment, plus de o puzderie de universitati din lumea a treia, dar individul se poarta ca o primadona, de parca ar conduce Harvard. Pretty lame.
      • +27 (31 voturi)    
        Respect pentru un rector de exceptie. (Luni, 29 ianuarie 2018, 19:57)

        tanar_pensionar [utilizator] i-a raspuns lui Lovercraft

        Loc cf. clasament URAP Turcia. Altfel Politehnica nici primii 1000 nu-i ( oricum nu are nici o facultate prea valoroasa). Doar Universitatea Bucuresti si Babes Bolyai sunt in primele 1000.
        Iar spre deosebire de astea, restul rectorilor sustinatori - 45 - cu universitatile lor nu intra nici macar la etc. Asa ca lumea a treia a universitatilor pentru ele ar fi un vis de neatins.
      • +20 (24 voturi)    
        Times Higher World University Rankings a publicat (Luni, 29 ianuarie 2018, 20:22)

        ty [utilizator] i-a raspuns lui Lovercraft

        clasamentul anual al celor mai bune universităţi din lume.
        În top se află şi cinci universităţi din România, cea mai bine poziţionată fiind Universitatea Babeş-Bolyai, din Cluj-Napoca, aflată în secţiunea locurilor 601-800.
        În secţiunea locurilor 801-1000 se află alte patru universităţi din ţara noastră, în ordine Universitatea Bucureşti, Universitatea Alexandru Ioan Cuza, din Iaşi, Universitatea de Medicină și Farmacie „Grigore T. Popa”, din Iași, şi Universitatea de Vest, din Timişoara.
        Pe ce loc este universitatea astuia de-i ministrul educatiei?
      • +12 (18 voturi)    
        Da' rectorul tau, popa, (Luni, 29 ianuarie 2018, 21:24)

        soundtrack [utilizator] i-a raspuns lui Lovercraft

        pe ce loc a inclus universitatatea lui si in ce clasament? Nici nu merita sa-i scrii numele cu initiala mare.E nedemn ca limba romana sa-l considere substantiv propriu!!!
        Ia-ti vodka si treci la somn!
      • +5 (7 voturi)    
        ,,, (Marţi, 30 ianuarie 2018, 9:06)

        erevan [utilizator] i-a raspuns lui Lovercraft

        esti si tu unul de la spiru haret...
      • +1 (1 vot)    
        Unde vezi tu puzderie bai pulbere??? (Marţi, 30 ianuarie 2018, 17:01)

        Wanheda [utilizator] i-a raspuns lui Lovercraft

        Ca din top 1000, USA are 30%, primele trei au 400 si primele 10 au 500.
        Poate ne explici ce loc ocupa University of Pocreaca unde e tartor idolul tsu analfabet!!!
    • +15 (21 voturi)    
      Ba fara RESPECT! (Luni, 29 ianuarie 2018, 18:54)

      Ord [utilizator] i-a raspuns lui gabone

      exact pe asta si mizeaza PSD-ul, pe demisia din anumite functii a unor oameni ce au coloana vertebrala. Ce o sa se intample? O sa puna pe femeia de serviciu, membru PSD, in functia dumnealui. Ba o sa spuna ca femeia de serviciu este mai competenta decat predecesorul si o sa-i arunce odata ajunsa in functie "greaua mostenire" si cum nu poate ea face treaba (nu din cauza nepriceperii si incompetentei) ci din cauza predecesorului. Oamenii ce au simtul penibilului pleaca de rusine iar cei ce nu au asa ceva in gena lor conduc. Asta este noua rasa de om la conducere in Romania, omul fara simtul ridicolului si a penibilului.
    • -19 (31 voturi)    
      trebuia sa plece cand a albit-o pe kovesi 4% (Luni, 29 ianuarie 2018, 19:20)

      primarul de la cotroceni [utilizator] i-a raspuns lui gabone

      imi provoaca repulsie
    • +9 (11 voturi)    
      RESPECT! (Luni, 29 ianuarie 2018, 20:50)

      un_roman_oarecare [utilizator] i-a raspuns lui gabone

      "Exista demnitate, exista caracter", din pacate speranta incepe sa dispara.
  • +45 (53 voturi)    
    Doamne-ajuta (Luni, 29 ianuarie 2018, 17:23)

    mitg [utilizator]

    Mai exista o farama de onoare academica pe aici.
  • +42 (48 voturi)    
    RESPECT !!! (Luni, 29 ianuarie 2018, 17:23)

    Dr.Mythnick [utilizator]

    RESPECT !!!
  • +35 (41 voturi)    
    Cinste si onoare (Luni, 29 ianuarie 2018, 17:24)

    chiareleste [utilizator]

    #respect
  • +34 (40 voturi)    
    Bravo,Mirceo,esti unul dintre.... (Luni, 29 ianuarie 2018, 17:26)

    gigiN [utilizator]

    ,,,foarte putinii rectori cu coloana vertebrala-restul au doar...sira spinarii !!! Daca,asa cum rezulta din acest caz,doar 2 % dintre cei cu functii publice sunt oameni de caracter,nu avem de ce sa ne mai miram da halul in care a ajuns Romania.
  • +32 (40 voturi)    
    Toate universitatile il sustin pe Valentin Popa (Luni, 29 ianuarie 2018, 17:32)

    denvarel [utilizator]

    Care cu semnatura, care cu falsul:
    http://adevarul.ro/locale/cluj-napoca/rectorul-ubb-neaga-semnat-scrisoarea-sustinerea-ministrului-pamblica-ma-deranjeaza-culme-magariile-astea-1_5a6f2042df52022f75f7abc9/index.html

    Pana se prinde lumea noul sinistru e in scaun si e tardiva orice actiune.
    Guvernul Alba Neagra - Mana e mai rapida ca ochul.
  • +25 (29 voturi)    
    respect (Luni, 29 ianuarie 2018, 17:43)

    sobolanulmik [utilizator]

    Mai sunt si oameni de buna credinta in tara asta.Din pacate nu in guvern
  • -33 (35 voturi)    
    Abramburica (Luni, 29 ianuarie 2018, 17:48)

    schumi [utilizator]

    Domnul nu zice ca el o vroia pe Abramburica la conducere pentru ca a facut foarte bine de-a lungul anilor. Semnalul din tara a fost clar: MAI BINE DL POPA DECAT CIUMA ASTA DE ABRAMBURICA CARE A DISTRUS INVATAMANTUL ROMANESC. Orice comentarii sunt de prisos, imensul rau reprezentat de aceasta acolita a fost evitat pe moment, ea si cu sustinatorul ei Codrin Stefanescu. Normal ca demisioneaza daca nu mai primeste finantare de la prietena dumnealui.
    • +19 (25 voturi)    
      Pentru cine scrii asta? (Luni, 29 ianuarie 2018, 18:03)

      tanar_pensionar [utilizator] i-a raspuns lui schumi

      Ai tai oricum nu se intereseaza de subiect, iar ceilalti stiu prea bine cum stau lucrurile, nu e necesar sa bati campii.
    • +20 (26 voturi)    
      romanul si mocirla pesedista.. (Luni, 29 ianuarie 2018, 18:03)

      gabone [utilizator] i-a raspuns lui schumi

      "imensul rau" despre care vorbesti e inca in PSD.. fie ca se numeste abrambruica, sau codrin sau dragnea sau oricine altcineva..

      Nu abramburica a distrus invatamantul, ci PSD-ul si toti ministrii pe care i-a schimbat... terminand acum cu "genunche" si "pamblica."

      cum apare unul cu coloana vertebrala si caracter hop si postacul cu galeata cu mocirla..
  • +20 (24 voturi)    
    mesaje de care avem nevoie (Luni, 29 ianuarie 2018, 17:52)

    Coco Whistle [utilizator]

    corecta atitudine si prompta. e un moment crucial nu doar ptr a te delimita dar a iesi in evidenta spre bine generatiilor viitoare si a celor care tac milc in ascunzisul propriei mizerii.
  • +11 (15 voturi)    
    Îl susţinem? (Luni, 29 ianuarie 2018, 18:02)

    Nicumi [utilizator]

    O petiţie de susţinere, ceva? De "Celălanţi", "pamblicari", "plagiatori", "analfabeţi" suntem sătui.
  • +10 (16 voturi)    
    of (Luni, 29 ianuarie 2018, 18:06)

    g01an [utilizator]

    nu pot fi de acord cu demisia. fiecare protesteaza in felul sau dar avem nevoie de oameni capabili in institutiile importante cu atat mai mult in momentele in care tara este guvernata prost. pe bune acum, pleaca dansul si cine vine in schimb?

    o fi si asta o solutie, ca oamenii capabili sa refuze sa mai colaboreze in semn de protest, dar nu poate functiona daca actioneaza un numar mare de persoane concomitent pentru a atrage atentia asupra gravitatii problemei.
    • +7 (9 voturi)    
      Cred. Ce zice psedeaua: (Luni, 29 ianuarie 2018, 21:27)

      soundtrack [utilizator] i-a raspuns lui g01an

      dupa noi, potopul!!
  • +11 (13 voturi)    
    cred ca (Luni, 29 ianuarie 2018, 19:06)

    zigot [utilizator]

    exista si alti profesori, academicieni, oameni de cultura
    care se pot pozitiona fata de aceasta monstruasa
    numire intr-o functie atat de importanta in ceace
    priveste viitorul acestei tari.
    este un moment oportun pentru ca acesti oameni de
    valoare sa dea un semnal puternic politicienilor ca nu se
    poate continua cu ministri gen andronescu, pop, iar
    acum popa, care sa ocupe aceasta functie de imensa
    responsabilitate si importanta
  • +15 (17 voturi)    
    Respect Dle Mircea Dumitru (Luni, 29 ianuarie 2018, 19:10)

    Teo3000 [utilizator]

    Respect Dle Mircea Dumitru
    Ma bucur sa va avem la conducerea Universitatii Bucuresti.
  • +14 (14 voturi)    
    Alo Valentin Popa Plagiatul e FURT.PSDUDMRALDE (Luni, 29 ianuarie 2018, 19:35)

    hopsinoi [utilizator]

    O gurpare de tip mafiot.
  • +11 (13 voturi)    
    bine ati venit in realitate! (Luni, 29 ianuarie 2018, 19:59)

    mike_the_hunter [utilizator]

    Domnule Profesor,
    Scrieti "...constat că nu mai sunt contemporan cu propria mea epocă sau cu timpul vieții mele!"
    Ba da, sunteti, insa nici epoca ,nici timpul vietii noastre nu insemna PSD ,functii, televiziuni de stiri , sau facebook...sau ministrul asta agramat.
    E o epoca frumoasa ,daca va ganditi ce timpuri au trait Heidegger, Cioran, Noica , Blaga.
    Timpurile sunt frumoase,insa nu va mai bagati in politica, nu mai apareti in presa. Astfel veti reveni la masa de scris, unde va e locul si nu pe la TV. Lasati pe Rares Bogdan, Cristoiu,Basescu, Dragnea si altii sa se ocupe de asta. Astia n-au citit o carte de filozifie in viata lor, si cred ca filozofia e o discutie la un pahar cu amicii. Ce sa cautati Dv. in lumea asta a lor?
    Inapoi la gandire, la scris , asta este singura realitate! Restul e nisip spulberat de adierea timpului!
    PS CNADTCU : Pop m-a demis in 2012 cand cu plagiatul lui Pnta , acum m-am demis singur cand a revenit la minister. Nu mai revin vreodata la CNADTCU chiar daca ministru ar fi ...Spiru Haret.
  • 0 (8 voturi)    
    Ce pretentii sa ai de la (Luni, 29 ianuarie 2018, 20:26)

    h.bogdan [utilizator]

    un instructor de pionieri. Daca tacea filosof ramanea, acum ma gandesc la grade.
  • +1 (5 voturi)    
    sau (Luni, 29 ianuarie 2018, 23:31)

    laurentiucat [utilizator]

    "Comisia de specialitate care a analizat teza de doctorat a Laurei Codruţa Kovesi a recomandat "interzicerea publicării lucrării în starea actuală", afirmând că este sub standardele de calitate a unei teze de doctorat. CNATDCU nu a luat în discuţie această recomandare.

    UPDATE 17:12 Ministrul Educaţiei, Mircea Dumitru, a declarat pentru MEDIAFAX că nu are sens să dispună interzicerea publicării tezei de doctorat a Laurei Codruţa Kovesi, în condiţiile în care editurile pot publica orice lucrare doresc, indiferent de decizia Ministerului Educaţie

    "Ce sens ar avea să dispun interzicerea publicării tezei de doctorat a doamnei Laura Codruţa Kovesi? Eu pot dispune, dar o editură comercială, dacă ar dori să publice teza, poate să o facă, deoarece editurile nu se subordonează ministrului Educaţiei. Aşadar, interdicţia impusă de comisie este, mai degrabă, o recomandare pentru edituri", a declarat Mircea Dumitru."
  • -3 (3 voturi)    
    ... (Marţi, 30 ianuarie 2018, 8:25)

    vitan.sandu [utilizator]

    Daca panglicarii (de la ziaristi si pana la dl rector) ar fi avut bunul simt sa deschida dex/ul, ar fi sarit mai putin in sus:
    PÁNGLICĂ, panglici, s. f. 1. Fâșie îngustă de bumbac, de mătase, de catifea etc., folosită mai ales ca podoabă (la îmbrăcămintea feminină). ♦ Fâșie îngustă de bumbac sau de mătase îmbibată cu tuș, folosită la mașina de scris. 2. Bandă de pânză, de mușama sau de metal divizată în centimetri, care servește la măsurarea distanțelor. 3. Obiect flexibil de metal sau de alt material, având grosime și lățime mică în raport cu lungimea; bandă. 4. (Zool.; pop.) Tenie. [Var.: (reg.) pándlică, pámblică s. f.] – Din magh. pántlika
    Deci iata ca pamblica este unregionalism!
    • 0 (2 voturi)    
      Teleregionalism cu agramatism. (Marţi, 30 ianuarie 2018, 14:14)

      Sati [utilizator] i-a raspuns lui vitan.sandu

      Reglionalism pt. agramati.