Ministrul propus pentru Educatie: "Pacat ca umbrim valori ale invatamantului punand in evidenta plagiatele"

de Red. Stiri     HotNews.ro
Luni, 29 ianuarie 2018, 13:51 Actualitate | Esenţial


Valentin Popa
Foto: Hotnews
Valentin Popa, avizat pozitiv de Parlament pentru Ministerul Educatiei, a declarat luni la iesirea de la audieri ca "invatamantul este foarte bun si este pacat ca umbrim aceste valori ale invatamantului romanesc printr-o scoatere in evidenta a unor elemente nu atat de importante cum ar fi plagiatele".

  • Participa mai jos la sondajul HotNews.ro: Crezi ca se discuta prea mult despre plagiate?

"Vorbim mult prea mult de 0,1% din tezele de Doctorat care s-au constatat a fi plagiate, mai ales in conditiile in care nici Legea dupa care ar trebui sa ii condamnam nu este chiar perfecta", a declarat Valentin Popa, citat de News.ro.

Valentin Popa, rector al Universitatii din Suceava, a mai spus ca legea "nu prevede nicaieri ca trebuie sa punem ghilimele la un text pe care-l preluam, sa punem citarea imediat dupa el, desi astazi cei mai multi dintre cercetatorii nostri asa o fac, dar Legea nu o prevede. Nici eu nu am invatat in facultate sa fac citarea in acest mod. Mult timp am facut si eu acest lucru, cu citarea la final. Si de aici apar multe probleme. Ar trebui ca Legea sa prevada norme clare de aplicare a redactarii. Fiecare editura si universitate are aceste norme in momentul de fata. Nu trebuie sa legiferam la nivel national. Ar trebui ca fiecare jurnal, editura sa-si respecte regulile proprii".

Reamintim ca fenomenul plagiatelor a facut zeci de victime atat la varful politicii si institutiilor publice din Romania, dar si in interiorul universitatilor.







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















6696 vizualizari

  • +27 (27 voturi)    
    Cum îi găsește Dragnea (Luni, 29 ianuarie 2018, 13:54)

    batmanss [utilizator]

    Cine se asemăna se aduna
    • +26 (26 voturi)    
      a pierdut ocazia sa taca (Luni, 29 ianuarie 2018, 14:42)

      Dimijoarei_Obt [utilizator] i-a raspuns lui batmanss

      Eram in Germania daca ar fi spus, pacat de invatamant ca a ajuns la mana analfabetilor !
    • +5 (5 voturi)    
      conform (Luni, 29 ianuarie 2018, 15:27)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui batmanss

      acestui (alt) impostor cocotat in fruntea educatiei, de vina nu sunt cei care au permis aparitia plagiatelor, ci cei care le pun in evidenta.
      Cu alte cuvinte nu e de vina hotul ci politistul care-l prinde.
      Bleah.
      • +2 (2 voturi)    
        impostura (Luni, 29 ianuarie 2018, 22:52)

        T-Ora [utilizator] i-a raspuns lui nahir

        Am obosit spunand ca Popa asta e un impostor care s-a coborat sa-si publice niste asa zise capitole de carte la o editura Intech care este pusa pe lista neagra in mediul universitar. La acea editura orice gogoman paote publica orice tampenie platind aproximativ 700 de euros pt un capitol si aproape 5000 de euro pentru o carte.
        Nu aveti decat sa va uitati in CV-ul lui ca sa va convingeti ca omul a utlizat aceasta editura ca sa-si infrumuseteze CV-ul.

        PS uitandu=ma pe Cv-urile rectorilor care au semnat prostia aia de scrisoare am vazut ca unii publica la aceeasi editura Intech. Asta e invatamantul romanesc cu cateva exceptii notabile, ca o parte din cadrele didactice si rectorul Univ Bucuresti, celei din Iasi, Timisoara si Cluj. Inteleg ca domnul POP de la UBB Cluj nu a semnat de fapt scrisoarea de sustinere pt Popa.
  • +30 (30 voturi)    
    Asta-i izvor nesecat (Luni, 29 ianuarie 2018, 13:55)

    Gruia.Novac [utilizator]

    O sa radem ca prostii, fiindca altceva nu ne-a mai ramas.
  • +26 (26 voturi)    
    Invatamânt de doi lei (Luni, 29 ianuarie 2018, 13:56)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Pentru un pesedist, hotia numita PLAGIAT e ceva comun, ca si pentru acest politruc carierist. Pe lânga MARELE JAF comis de borfasii P$D, plagiatul e un mizilic.
  • +20 (20 voturi)    
    Mda. (Luni, 29 ianuarie 2018, 13:57)

    Cuca [utilizator]

    Spalare ca la "Nufarul".

    Acum inteleg de ce este atat de merituos acest domn, in ochii partidului.
  • +27 (27 voturi)    
    Avem dovada! Asta e Profesor Universitar? (Luni, 29 ianuarie 2018, 13:57)

    pedepsitorul [utilizator]

    Avem dovada ca se poate ajunge Profesor Universitar prin frauda!
  • +21 (21 voturi)    
    Teza lui ministru (Luni, 29 ianuarie 2018, 13:57)

    Kornell [utilizator]

    e plagiata probabil, isi cauta de pe acum scuze. Chiar nu exista un prof univ. fara bube in cap ???
    • 0 (0 voturi)    
      Corect. Mai avem un ministru PSD plagiator (Luni, 29 ianuarie 2018, 19:34)

      hopsinoi [utilizator] i-a raspuns lui Kornell

      .
  • +21 (21 voturi)    
    Valentin Popa (Luni, 29 ianuarie 2018, 13:59)

    hamurabi [utilizator]

    Rau am ajuns cu astfel de "intelectuali" pusi sa pastoreasca ministerul invatamantului !
  • +20 (20 voturi)    
    O zi a durat "aura" de profesionist (Luni, 29 ianuarie 2018, 14:02)

    skanda7 [utilizator]

    Cred ca jubileaza pesedistii cand il aud. Felicitari, v-ati gasit omul!
    • +3 (3 voturi)    
      care aura? (Luni, 29 ianuarie 2018, 15:30)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui skanda7

      De inainte de a fi nominalizat a aparut filmuletul cu greselile gramaticale flagrante. Un profesionist nu ar vorbi niciodata atit de stricat limba romana.
  • +22 (22 voturi)    
    a (Luni, 29 ianuarie 2018, 14:04)

    adrian67 [utilizator]

    Asa e dom'le. Nu mai scoateti la lumina hotia. Sa fie liniste. Sa putem sa guvernam (furam ).
  • +21 (21 voturi)    
    vai (Luni, 29 ianuarie 2018, 14:05)

    lula [utilizator]

    mama noastra!

    viitor de aur invatamantul are sub acest ministru!
    • +3 (3 voturi)    
      Cred ca vorbiti (Luni, 29 ianuarie 2018, 15:13)

      Rescator [utilizator] i-a raspuns lui lula

      de aur de trompeta.Astia sunt bolsevicii si urmasii lor.
  • +20 (20 voturi)    
    Comment sters de user (Luni, 29 ianuarie 2018, 14:07)

    Radu-Mihai [anonim]

    • +1 (1 vot)    
      mai bine zis Macabru! (Luni, 29 ianuarie 2018, 19:36)

      hopsinoi [utilizator] i-a raspuns lui Radu-Mihai

      .

      Ce se poate face?
  • +15 (15 voturi)    
    wtf (Luni, 29 ianuarie 2018, 14:07)

    IonTeodorescu [utilizator]

    Ministre, wtf?
    "fenomenul plagiatelor a facut zeci de victime"???
    ///
  • +22 (22 voturi)    
    Așa zic și eu... (Luni, 29 ianuarie 2018, 14:08)

    not_you [utilizator]

    ...stimabile, să băgăm plagiatele sub preș!

    Hai sictir!
  • +18 (18 voturi)    
    Elemente nu atat de importante (Luni, 29 ianuarie 2018, 14:10)

    mitg [utilizator]

    Precum cretinul de ministru.
  • +21 (21 voturi)    
    Doamne, ce idiot! (Luni, 29 ianuarie 2018, 14:16)

    gic [utilizator]

    scuzati limbajul, dar este strigator la cer!
  • +20 (20 voturi)    
    tipic pesedist.. (Luni, 29 ianuarie 2018, 14:16)

    pehash [utilizator]

    Sinistrul educatiei crede ca e normal sa parazitezi valorile, sa te lauzi cu realizarile altora. Sau poate e atat de prost incat nu s-a prins ca "valorile" se vad mai bine dupa ce scapi de impostori..
  • +22 (22 voturi)    
    Legiferam furtul (Luni, 29 ianuarie 2018, 14:19)

    transilvania [utilizator]

    Ziua ca hotii
  • +23 (23 voturi)    
    plagiat=hotie (Luni, 29 ianuarie 2018, 14:20)

    rov [utilizator]

    Hotia e la mare moda in tara asta. Va creste pana cand numarul hotilor il va depasi pe cel al oamnenilor cinstiti.
    Si atunci, ori incepe o noua epoca de piatra, ori Romania nu mai exista deloc...
  • +20 (20 voturi)    
    :)))) atat!!! Se oficializeaza plagiatul. (Luni, 29 ianuarie 2018, 14:25)

    EMC2*2/2#@4 [utilizator]

    Si asta a muncit pe branci la lucrarile lui de isi permite sa faca o astfel de afirmatie cu asemena usurinta.
  • +20 (20 voturi)    
    stimate domn (Luni, 29 ianuarie 2018, 14:25)

    CVL [utilizator]

    daca "citezi" e una, dar daca in proportie de 80% apare cuvant cu cuvant lucrarea sustinuta de altcineva, este clar plagiat.

    Nu va cere nimeni sa inventati ceva, dar daca doriti sa dobanditi titulatura de doctor, munciti pentru asta.

    In fond, daca ne uitam cu atentie, cam toti cei care sunt acum acuzati de plagiat (acel procent infim considerat de dvs, de 0.1%) sunt tocmai cei care nu au muncit pentru lucrarilor lor stiintifice, si si-au insusit lucrarile altora, tocmai cum in final isi doresc sa isi insusasca, fara munca si fara sa raspunda, bani nemunciti, bazandu-se ca "doctoratul" din CV le va deschide calea catre un post cu acces la bugetul tarii si la resurse
    • +4 (4 voturi)    
      ce sa faca !? hotii sa munceasca ? (Luni, 29 ianuarie 2018, 14:58)

      kkciosuldelahamangia [utilizator] i-a raspuns lui CVL

      declaratia unui om de stiinta de pe un canal de cultura generala : am muncit 15( da, cincisprezece ani !) ani pt. doctorat !
      astia !? e clar ca ,,recturile''care-l sustin au furat, ca ce alceva e plagiatul daca nu un furt intelectual. problema este ca plagiatul se transforma in bani prin acel spor de doctorat, masterat, etc, si de fapt asta e miza plagiatorilor, accesul la bani printr-un fals.
    • +4 (4 voturi)    
      Comentariu sters de utilizator (Luni, 29 ianuarie 2018, 15:09)

      [anonim] i-a raspuns lui CVL

    • +2 (2 voturi)    
      Si comunistii au inversat procentul (Luni, 29 ianuarie 2018, 15:52)

      clencix [utilizator] i-a raspuns lui CVL

      Daca s-ar face publice tezele, s-ar vedea clar ce putin 80% ar fi plagiate, la Academiile militare sau politice ar fi 99,99%. Fiind la secret, se vad numai tezele aratate prosteste chiar de "autorii" lor care se lauda cu furtul ca tiganul.
  • +19 (19 voturi)    
    Cu aprecierea rectorilor (Luni, 29 ianuarie 2018, 14:28)

    vlad.pe [utilizator]

    Probabil ca de aceeași părere sunt si rectorii care au semnat pentru a pune in funcție aceasta valoare a învățământului.

    Vine din Suceava, poate ar trebui sa-si intrebe seful de ce nu exista nici 50 de metri de Autostrada in Moldova ?
  • +19 (19 voturi)    
    pop2 pamblica1 (Luni, 29 ianuarie 2018, 14:34)

    marcklop [utilizator]

    Domnule ministru , problema e ca sunt multe persoane , mai ales in politica , care se folosesc de titlul de doctor pentru a obtine functii pentru care nu sunt calificati si sporuri pe care nu le merita .

    Nu va faceti griji , valorile invatamantului romanesc nu zabovesc mult prin Romania , le lipsesc pilele necesare obtinerii unui loc de munca pe masura .
  • +16 (16 voturi)    
    cu sau fara ghilimele (Luni, 29 ianuarie 2018, 14:40)

    mano74 [utilizator]

    deci el in facultate se astepta sa invete cum sa foloseasca ghilimele...saracul nu stia ca trebuie sa termine chiar litere ca sa inveti ceva asa complicat. clar o sa ne distram cu el, dar din pacate hazul asta de necaz nu ne-a dus nicaieri in trecut!
  • +17 (17 voturi)    
    Aceste ”valori” prin plagiat s-au pus în evidență! (Luni, 29 ianuarie 2018, 14:40)

    Spiky [utilizator]

    Iar mătăluță, prin afirmația de două copeici pe care ai slobozit-o pe gură, te-ai evidențiat ca apărător al plagiatelor, plagiatorilor, corupților și jefuitorilor de buget!
    • +4 (4 voturi)    
      nu e grav (Luni, 29 ianuarie 2018, 15:28)

      nedumeritul [utilizator] i-a raspuns lui Spiky

      nu e grav ca apara plagiatorii, mai grav este ca ascunde sub pres lucruri care nu au ce cauta acolo, si face asta dupa un principiu ideologic declarat.
      La fel ca sa nu fim considerati natie de hoti trebuie ascunse hotiile....in loc sa le pedepsim.
      • +1 (1 vot)    
        Păi ce nu se vede... (Miercuri, 31 ianuarie 2018, 11:51)

        Spiky [utilizator] i-a raspuns lui nedumeritul

        ... va să zică că nu există, stimabile!
  • +2 (2 voturi)    
    Plagiat = Furt (Luni, 29 ianuarie 2018, 14:46)

    ouyang [utilizator]

    Ne bucurăm să vedem că universitățile ai căror rectori au semnat scrisoarea tocmai și-au desființat motivul de a exista susținând un individ pentru care furtul e ceva normal. La un moment dat vor cere finanțări, salarii mai mari, etc. Să le dăm ca să ce? Asta nu e educație, nu e învățământ.
  • +3 (3 voturi)    
    Copiatul nu e crima! (Luni, 29 ianuarie 2018, 14:47)

    Mielusel [utilizator]

    Cu doctorat plagiat sau nu, semintele tot acelasi gust are.
  • +4 (4 voturi)    
    Comentarii la romana! (Luni, 29 ianuarie 2018, 14:50)

    EuSiCuMine [utilizator]

    Eram prin clasa a V-a undeva prin '93-'94 si primul lucru pe care l-am invatat cand faceam mult hulitele comentarii la limba romana, a fost sa punem citatele intre ghilimele, altfel aceste nu se mai distingeau de contributia noastra.
    E de rasul curcilor ca un ditamai profesorul universitar sa nu stie sa puna ghilimele cand citeaza. Asta nu are legatura cu vreo lege.
  • +4 (4 voturi)    
    Doamne Dumnezeule mare (Luni, 29 ianuarie 2018, 15:01)

    revo [utilizator]

    Asta era problema, ca "evidentiam" plagiatele, nu ca plagiatul este o practica comuna pentru zecile de politicieni "doctori in stiinte", nu fabrica de "doctori" de la Academia de SRI-isti parati!
    De unde ii gasiti, de unde ii tot scoateti, ce teste le dati ca sa-i gasiti pe cei mai dobitoci dintre toti?!
    Maica Precista! FMMF!

    BA, CARTI-VA DRACU ODATA DIN VIATA NOASTRA! LASATI-NE SA TRAIM!
    • +2 (4 voturi)    
      Exact (Luni, 29 ianuarie 2018, 17:32)

      Gojifruit [utilizator] i-a raspuns lui revo

      Problema este ca evidentiem plagiatele, nu ca se plagiaza en-gros; si ca iesim in strada si evidentiem coruptia generalizata, nu ca se fura ca in codru.
      Ce nu ai inteles? Sa-ti mai explice doamna Andronescu? Ca vad ca intelegi greu :)
  • +3 (3 voturi)    
    Domnule asa zis ministru, (Luni, 29 ianuarie 2018, 15:01)

    Bazil [utilizator]

    daca ai publicat in strainatate, in reviste cu impact, puteai afla ca fiecare editura (serioasa) are regulile ei pentru citare. Apartii ramurilor tehnice, ar trebui sa stii cum se face citarea, nu sa te legi de niste regului valabile poate in afara stiintelor naturii si stiintelor tehnice. Chestia cu "ghilimelele" arata habarnismul d-voastra in domeniu. Auzi ce va fată mintea: lege pentru citare. Jenant.
  • +8 (8 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Luni, 29 ianuarie 2018, 15:02)

    [anonim]

  • +5 (5 voturi)    
    sa vezi ce il doare pe asta... (Luni, 29 ianuarie 2018, 15:07)

    greenforest [utilizator]

    Cum incearca sa minimalizeze efectele furtului facut de destui de multi politicieni.
  • +5 (5 voturi)    
    individ (Luni, 29 ianuarie 2018, 15:12)

    Ilidia [utilizator]

    Un individ, ajuns cine stie cum, rector in "marele centru unuivesitar Suceava" si acum ministru,apara plagiatorii ...Asta da "competenta"...
    • 0 (0 voturi)    
      mai bine-l puneau sa faca autostrada (Marţi, 30 ianuarie 2018, 8:16)

      rov [utilizator] i-a raspuns lui Ilidia

      la sapa cu el...
  • +4 (4 voturi)    
    pot doar sa imi imaginez (Luni, 29 ianuarie 2018, 15:16)

    Captain Obvious [utilizator]

    cat a copiat asta la viata lui
  • +3 (3 voturi)    
    Nu le "umbrim ",le punem la rang de cinste !!!! (Luni, 29 ianuarie 2018, 15:27)

    Plagarus [utilizator]

    Marca inregistrata PSD.
  • +4 (4 voturi)    
    La asa nulitate profesionala, asa comentariu (Luni, 29 ianuarie 2018, 15:35)

    Habermas [utilizator]

    Pentru o asemenea mostra, un candidat ar trebui retras si inlocuit. Omul este cretin, iar faptul ca este si rector arata cat de tragica este situatia in universitatile Romanesti.

    Cica nu prevede legea cum se verifica plagiatul in stiinta. Pai mai cretinule, in lege nu scrie nici legile matematicii, nici ale fizicii, si totusi exista si se aplica. Sunt regului profesionale, nu legi.
    Ce-ai vrea sa mai scrie in lege, cum sa-ti perii dintii? Sau daca nu prevede legea nu-ti perii dintii?!
  • +4 (4 voturi)    
    Poate mult mai mult decat sa asasineze limba (Luni, 29 ianuarie 2018, 15:38)

    deval [utilizator]

    romana si logica !
    Acumcuvanta savanta de renume mondial, Vasilica si spune ca avem cea mai buna infrastructura IT din lume ! Adica nu stie ce e infrastructura IT !!!!!
  • +4 (4 voturi)    
    mi-e (Luni, 29 ianuarie 2018, 16:03)

    lula [utilizator]

    ca o sa plang dupa Pop!

    bine....acum...Pop si-a facut norma cu manualele lui de sport si dirigentie. sa mai fure si altii!
  • -1 (1 vot)    
    Educația, Sanătatea, Transporturile! (Luni, 29 ianuarie 2018, 19:10)

    Con_stan_tin [utilizator]

    Sunt prezentate aici numai aspecte negative despre aceste domenii. Evident este o prezentare extremistă, imposibil să nu fie și aspecte pozitive.

    Orice acțiune are și părți pozitive și negative, inclusiv hoția. Preferințele dezechilibrează te transformă în extremist, înclini mereu balanța în aceiași parte chiar când evidența e pe dos și pierzi încrederea celorlalți.
    • 0 (0 voturi)    
      Violul e o actiune si nu are nici o parte "buna"! (Miercuri, 31 ianuarie 2018, 12:59)

      deval [utilizator] i-a raspuns lui Con_stan_tin

      Aveti grave feacturi de logica !
      Aici unde ?
      Daca e o prezentare informativa a ministerului , aceasta nu poate fi decat laudativa.
      Daca e un fapt de presa nu poate fi decat un aspect negativ ca a murit Scanteia ! A murit in sensul ca daca ministerul vrea sa faca cunoscuta o actiune de succes , plateste si face publicitate pentru ea ! (Cum a fost cu cele 3 WC-uri !!)
      "Extremist" la dvs e un regionalism si reprezinta opusul pozitivului ? Daca nu , (glumesc!!!!!) il folositi aberant ....
  • +5 (5 voturi)    
    Rusine Valentin Popa PSD - Plagiatul e FURT ! (Luni, 29 ianuarie 2018, 19:32)

    hopsinoi [utilizator]

    .