​​SONDAJ Primaria Capitalei vrea sa aloce zeci de milioane de lei pentru statui si monumente, anul acesta. Sunteti de acord?

de Red. Stiri     HotNews.ro
Duminică, 28 ianuarie 2018, 18:04 Actualitate | Esenţial


Sondaj statui
Foto: Hotnews
Primaria condusa de Gabriela Firea planuieste sa aloce peste 60 de milioane de lei pentru statui si monumente, in 2018. Pe langa proiectele anuntate inca de anul trecut, primarul vrea mai multe monumente noi, dedicate centenarului Unirii. Sunteti de acord cu felul acesta de a cheltui banii bucurestenilor?

  • Participa la sondajul HotNews.ro









Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















3509 vizualizari

  • +14 (18 voturi)    
    In the wolf's mind (Duminică, 28 ianuarie 2018, 18:13)

    AureliusM [utilizator]

    Va dati seama de ce sunt alese statuile si alte obiecte de arta pentru invetitii, nu?

    Arta nu are pret !!!

    Cam cum ar arata un standard de cost in domeniu? Nu prea se poate definii !
    Ceea ce insemna ca, in caz de control, nimeni nu poate zice nimic despre preturile x10 practicate,

    Da, e o metoda rafinata de furt legal!

    Daca conducatorii actuali ar fi asa de isteti si in a face ceva pentru comunitate am fi departe.
  • +11 (11 voturi)    
    exact (Duminică, 28 ianuarie 2018, 18:37)

    nahir [utilizator]

    statuile lipsesc pentru a duce Bucurestiul spre topul capitalelor mondiale.
  • +9 (15 voturi)    
    Ce fel de idiot a votat pentru catedrala? (Duminică, 28 ianuarie 2018, 19:01)

    emil bobu [utilizator]

    Hahahahaha
    • -3 (7 voturi)    
      sigur (Duminică, 28 ianuarie 2018, 23:18)

      nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui emil bobu

      n'ai fost mata...
      • +3 (5 voturi)    
        Aveam o stima pentru sarcasmul tau (Luni, 29 ianuarie 2018, 9:10)

        un domn [utilizator] i-a raspuns lui nash pandelica

        Acum ai cotit spre Grobianism, perfect se potriveste cu profilul P$D
        • 0 (2 voturi)    
          Dar mesajul preopinentului cum vi s-a parut? (Luni, 29 ianuarie 2018, 10:49)

          Prostu' satului [utilizator] i-a raspuns lui un domn

          Cat se poate de civilizat si demonstrand buna crestere, nu?
          Asta e, stimate domn; cum e turcul, si pistolul.
          E destul de greu sa convingi pe cineva corect ca e OK ca "ai nostri" sa poata deversa orice fel de laturi verbale, ca, deh, sunt ai nostri, baieti bazati, au inteles linia si combat bine, in vreme ce "ai lor" n-au voie nici sa cracneasca si chiar si cu-o floare de ne-ating ne dam loviti, jigniti, ofensati...
        • 0 (2 voturi)    
          well (Luni, 29 ianuarie 2018, 12:27)

          nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui un domn

          ma bucur ca'ti pastrezi stima pt. ai vostri, pt. ala de'i raspunsei pe limba lui, ca_cum zise si el.
          de fapt violenta de vorbire este caracteristica pt. salavatori si hastagisti. si nu numai verbala...
          sper sa nu ma dai pe mana lui sandi pumn de fier.
          apropo, psesedeii sunt mai toleranti decat voi, miscarea hastagelor si a pancartelor in palavrament.
          voi vreti pieirea, disparitia psd, nu tolerati nici labaralii, sunteti mai adepti ai partidului unic decat e dracnea.
          radicalismul si intoleranta politica, religioasa, nu va fac mai atractivi,, va izoleaza in multimea tacuta, pt. care aratati ca niste ciudatenii.
          so, go back to the future ! :-))
  • +15 (17 voturi)    
    E bolnava ?? (Duminică, 28 ianuarie 2018, 19:09)

    StefanN1978 [utilizator]

    Bucurestiul inca are strazi neasfaltate , strazi fara apa , canalizare si energie electrica. Doamne ce specimene ajung sa ne conduca viata :( !! Se pot face o gramada de lucruri cu acesti bani. Spitale , scoli moderne, spatii verzi, management inteligent al traficului !
  • +7 (9 voturi)    
    DUamna Gabi iubeste Viata din Ceruri (Duminică, 28 ianuarie 2018, 19:10)

    un domn [utilizator]

    Pe Pamant...NU functioneaza sectia de chirurgie cardiaca desi Latrina 3 anunta asta ca fiind Stire Adevarata nu fake news ca de obicei
    , link ul nu l am gasit cu Latrina, dar a fost preluata declaratia lui banicioiu mincinosul de la colectiv http://www.gandul.info/stiri/operatii-pe-cord-in-regim-de-urgenta-din-ianuarie-2015-la-spitalul-municipal-din-bucuresti-13423248
  • +6 (8 voturi)    
    poate (Duminică, 28 ianuarie 2018, 19:40)

    Dimijoarei_Obt [utilizator]

    O sa fie gata pana la aniversarea de 200 de ani !
  • +9 (11 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Duminică, 28 ianuarie 2018, 20:02)

    [anonim]

  • +10 (10 voturi)    
    ... (Duminică, 28 ianuarie 2018, 20:04)

    tirolez [utilizator]

    mai bine ar repara jucariile din parcuri inainte sa se mai intample alte nenorociri. In Kiseleff de ex. acum cateva luni erau lipite foi A4, atentie tobogan dezafectat, pericol. Acum au luat cu totul tubul si au batut 2 scanduri sus, dar e destul de periculos.
  • +9 (11 voturi)    
    ... (Duminică, 28 ianuarie 2018, 20:45)

    Dr.Mythnick [utilizator]

    o capitala condusa de o troala... este incredibil cum distruge acest oras.
  • -3 (11 voturi)    
    iar vine hn cu ...sugestii (Duminică, 28 ianuarie 2018, 21:10)

    nash pandelica [utilizator]

    de raspunsuri.
    da, eu vreu sa se dea bani pt. terminarea catedralei, care peste timpuri va ramane, asa cum avem si alte biserici monumente.
    da, eu vreau monumente, caci bucurestiul si alte orase sunt in uniune. in italia, pe vremea romanilor, se construiau monumente si cladiri monumente cu prizonieri sclavi. azi sunt admirate.
    in evul mediu se traia in orasele ioropene mult mai rau decat acum, oriunde in ro, s'au facut monumente, cu banii statului.
    problema nu este ca nu sunt necesare, sau avem alte treburi. un gospodar dramuieste banul si face si una si alta, nu lasa gardul pt. ca este stricat acoperisul. se straduieste si le face pe toate.
    problema nu este sa se faca monumente multe si kitchuri, ci monumente care sa ramana, sa fie admirate, sa fie opere de arta, sa fie simbolice.
    nu monumentul lui bolivar, ataturk sau chiar degaulle, sau si mai rau, nu stiu ce principe de monaco.
    da, avem eroii nostri.
    am mai spus'o si o mai zic, e centenarul unirii: woodrow willson, presedintele american fara de care nu se facea marea unire, nu are macar numita o strada, o piata sau un bust in bucuresti, sau la cluj, brasov sau alba iulia.
    da, din banii alocati pt. cultura e loc pt. mai multe obiective, printre care si catedrala si o statuie bine facuta si simbolica pt. istoria romaniei, nu kitchuri cum a fost cea a traianului de la banca.
    • +3 (3 voturi)    
      Tsatsa vrea sa taie "pamblici" (Luni, 29 ianuarie 2018, 11:40)

      CarmenO [utilizator] i-a raspuns lui nash pandelica

      Care e legatura lui Calvin cu centenarul?
      Daca facea statui numai cu eroii nostri poate ca aveai dreptate, dar sa-mi faca statuie cu Rainer de Monaco?? Care e aportul lui la dezvoltarea Bucurestiului?

      Mai degraba spune ca tara arde si baba se piaptana!
      Si mai sunt si urate statuile.
      Sper sa nu ne mai faca niste creier pe bat sau ceva ca statuia lui Traian cu cateaua!

      Si da, eu cred ca deocamdata avem destule statui, mai bine mai asfalteaza strazi si baga canalizare ca bucurestenii locuiesc, cica, in Capitala.

      Dar ii place si tatei sa taie "pamblici"!
  • +9 (9 voturi)    
    Modalitatea perfecta (Duminică, 28 ianuarie 2018, 23:22)

    deville2010 [utilizator]

    pentru sifonarea banilor
  • -3 (3 voturi)    
    În București (Duminică, 28 ianuarie 2018, 23:40)

    Gray51 [utilizator]

    Nu e nimic de văzut în afară de Casa Poporului
  • +8 (8 voturi)    
    Comment sters de user (Luni, 29 ianuarie 2018, 6:55)

    Elfu [anonim]

  • +7 (7 voturi)    
    Suma pentru "statui"este 50% din cea pentru (Luni, 29 ianuarie 2018, 7:19)

    deval [utilizator]

    sanatate, respectiv pentru 19 spitale , nu se stie cati locuitori din Bucuresti , dar si foarte multi din tara !
    Mai remarc ca in afara celei din fata TNB , toate realizarile in domeniu de dupa 1989 au fost hidosenii, tampenii sau aberatii !! Vezi lupoaica, cartoful, Printul de Monaco....Oricat de discutabile ar fi gusturile mele in materie, totusi, cand inca mintile noastre sunt inca devastate de Colectiv, de lipsa incubatoarelor realizate incet din mila publica, de lipsa gradinitelor, azilelor, de conditiile din cele existente erc, etc, noi, bucurestenii alocam pentru sanatate doar dublu decat pentru.... statui ?!
  • -1 (3 voturi)    
    Din pacate... (Luni, 29 ianuarie 2018, 9:28)

    Prostu' satului [utilizator]

    ...formularea raspunsurilor e aproape jenanta, asa ca n-are niciun rost sa votez. E din categoria "vrei sa fie bine, sau sa fie rau?"
    Hai sa ghicesc, totusi - ultimul raspuns a obtinut sub, sau peste 90% din voturi?
    Nici macar nu cred ca intereseaza pe cineva raspunsurile. Acest sondaj nu e facut ca sa afle cineva ce cred bucurestenii, e facut ca instrument de reinforcement, de intarire a convingerilor, "rally the troops"... dedicat publicului fidel care trebuie convins inca o data ca, uite, putini am fost, multi am ramas.
    Manipulare de duzina.
    Pacat; putea fi interesant daca era facut onest.
    • -1 (1 vot)    
      ... (Luni, 29 ianuarie 2018, 11:14)

      a.nonim [utilizator] i-a raspuns lui Prostu' satului

      100% adevarat. Am intrat cu intentia de a vota si mi-am dat seama ca n-am ce. O bascalie ieftina, am inlocuit glumele de santier cu cele de corporatisti, dar nivelul tot pe-acolo e. Tot felul de neaveniti isi dau cu parerea despre lucrari de arta folosind cuvantul kitsch la nimereala. In schimb adevaratele kitsch-uri (vezi aleea scriitorilor din Parcul Tineretului - ca de fapt toata zona "reabilitata" din acest parc) se bucura de mare succes...
  • +4 (4 voturi)    
    Statuie pentru Dragnea! (Luni, 29 ianuarie 2018, 10:59)

    Biggus_dickus [utilizator]

    Da, niciodata nu sunt suficiente! ;-)