EUObserver, citand surse UE: Comisia Europeana nu exclude sa utilizeze si in cazul Romaniei mecanismul privind statul de drept aplicat Poloniei. Mesajul Juncker-Timmermans, un "foc de avertisment"

de A.L.     HotNews.ro
Miercuri, 24 ianuarie 2018, 22:47 Actualitate | Esenţial


Mesajul adresat Romaniei de Jean Claude Juncker si de Frans Timermans reprezinta un "foc de avertisment", scrie EUObserver citand surse UE, care au adaugat ca CE nu exclude utilizarea mecanismului privind statul de drept lansat in cazul Poloniei in ceea ce priveste reforma sistemului judiciar, noteaza News.ro.
  • Participa mai jos la sondajul HotNews.ro: Ce putere are UE sa opreasca schimbarile PSD-ALDE din domeniul justitiei?

"Scrisoarea lui Juncker si Timmermans este un foc de avertisment, a declarat o sursa UE, adaugand ca CE nu exclude utilizarea mecanismului privind statul de drept lansat in urma cu doi ani impotriva Poloniei pe tema reformei sistemului judiciar", scrie EUObserver.  

Executivul european considera ca va putea exprima o pozitie mai ferma in evaluarea anuala a sistemului judiciar din romania, noteaza publicatia.  

Presedintele si prim-vicepresedintele Comisiei Europene, Jean Claude Juncker si Frans Timmermans, au dat publicitatii, miercuri, o declaratie comuna in care isi exprima ingrijorarea fata de evolutiile recente din Romania si subliniaza ca CE avertizeaza din nou cu privire la pericolul regresarii si va analiza in detaliu modificarile finale aduse legilor justitiei. 



"Urmarim cu ingrijorare evolutiile recente din Romania. Independenta sistemului judiciar romanesc si capacitatea sa de a combate in mod eficace coruptia constituie pietre de temelie fundamentale ale unei Romanii puternice in cadrul Uniunii Europene", se arata in declaratie. 

Juncker si Timmermans amintesc ca o conditie esentiala pentru a putea renunta treptat la mecanismul de cooperare si de verificare (MCV) este ca progresele realizate pana acum in cadrul acestuia sa fie ireversibile.  

In cel mai recent raport privind mecanismul, din noiembrie 2017, Comisia a subliniat faptul ca Guvernul si Parlamentul ar trebui sa asigure transparenta totala a procesului legislativ privind legile justitiei si sa tina seama in mod corespunzator de consultarile desfasurate in cadrul acestuia. De asemenea, Comisia a precizat ca un proces in care independenta sistemului judiciar si punctul de vedere al acestuia sunt apreciate si luate in considerare in mod corespunzator si in care se tine seama de avizul Comisiei de la Venetia reprezinta o conditie prealabila pentru sustenabilitatea reformelor si este un element important in ceea ce priveste indeplinirea obiectivelor de referinta stabilite prin mecanismul de cooperare si de verificare. Pozitia Comisiei a fost sustinuta de statele membre in cadrul Concluziilor Consiliului adoptate in decembrie 2017, se arata in declaratie.  

"Potrivit ultimului raport privind MCV, legile justitiei reprezinta un test important cu privire la masura in care interesele legitime ale partilor interesate din sistemul judiciar si ale altor parti interesate au ocazia sa fie exprimate si sunt luate suficient in considerare in cadrul deciziilor finale. Evenimentele de pana acum nu au contribuit cu nimic la rezolvarea acestor preocupari. Comisia face apel la Parlamentul Romaniei sa regandeasca actiunile propuse, sa lanseze dezbaterea conform recomandarilor Comisiei si sa construiasca un consens la scara larga cu privire la calea de urmat. Comisia isi reafirma disponibilitatea de a coopera si de a sprijini autoritatile romane in acest proces. Comisia avertizeaza din nou cu privire la pericolul regresarii si va analiza in detaliu modificarile finale aduse legii justitiei, codurilor penale si legilor privind conflictul de interese si coruptia pentru a stabili impactul acestora asupra eforturilor de garantare a independentei sistemului judiciar si de combatere a coruptiei", subliniaza Juncker si Timmermans.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















2230 vizualizari

  • -30 (42 voturi)    
    varza de bruxelles (Miercuri, 24 ianuarie 2018, 22:58)

    cucuveauamov [utilizator]

    sa lase gargara si sa trimita nr. articolului care ameninta "statul de drept" (e valabil si pentru #rezistentii de la noi)
    • +26 (36 voturi)    
      esti orb, prietene? (Miercuri, 24 ianuarie 2018, 23:07)

      eduardst [utilizator] i-a raspuns lui cucuveauamov

      sunt pe tot netul lucrurile astea. despre ce vorbim?
      • -20 (34 voturi)    
        Zi tu (Miercuri, 24 ianuarie 2018, 23:41)

        Lovercraft [utilizator] i-a raspuns lui eduardst

        cu cuvintele tale, sa vedem daca esti capabil
        • +21 (29 voturi)    
          poftim bossule (Joi, 25 ianuarie 2018, 0:09)

          eduardst [utilizator] i-a raspuns lui Lovercraft

          ia si citeste; n-am eu timp sa stau sa-ti explic "cu cuvintele mele"

          https://www.digi24.ro/stiri/actualitate/politica/modificarea-codurilor-penale-lista-amendamentelor-problema-si-impactul-lor-845520
          • -12 (20 voturi)    
            Dupa cum banuiam :) (Joi, 25 ianuarie 2018, 6:57)

            Lovercraft [utilizator] i-a raspuns lui eduardst

            Inteleg ca resistards-ii trebuie sa caute pe net ca sa afle de ce protesteaza? De fapt, nu cred ca mira pe nimeni. Nu mai zic de faptul ca imi arati care e parerea digi24 despre pachetul de legi, lol. Mai exact parerea lui Turturica, zis si "Intermediatorul". Nu mai zic nici de faptul ca o gramada de amendamente prezentate in acel articol nici macar nu mai sunt de actualitate. Jesus!
            • +15 (15 voturi)    
              pai si ce vrei? (Joi, 25 ianuarie 2018, 10:06)

              bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui Lovercraft

              Vrei sa mai scriem si noi o data ceea ce e deja explicat pe nshpe mii de site-uri? Nici nu conteaza a cui e parerea, important e ce scrie acolo.Vrei sa porti o disuctie pe una din modificari? Zi cu care nu esti de acord si de ce. Ce zici, te bagi? Sau cind vine vorba de fond te fofilezi?
            • +7 (9 voturi)    
              Canta ma postacule la alta masa (Joi, 25 ianuarie 2018, 11:17)

              telox [utilizator] i-a raspuns lui Lovercraft

              ca aici nu convingi pe nimeni cu logoreea ta penibila.
              • -3 (3 voturi)    
                alo (Joi, 25 ianuarie 2018, 12:53)

                Jesuis.PasCharlie [utilizator] i-a raspuns lui telox

                ..brussel...credeam ca doar eu in nemernicia mea ma consideram unic meritoriu beneficiar al apelativului "postacule"...invidia ma cuprinde ..
                • 0 (0 voturi)    
                  Pai iti spun eu (Joi, 25 ianuarie 2018, 18:01)

                  midufi [utilizator] i-a raspuns lui Jesuis.PasCharlie

                  da, esti postac.
                  Ai dovedit asta in mod consecvent.
            • +5 (5 voturi)    
              Comentariu sters de utilizator (Joi, 25 ianuarie 2018, 11:48)

              [anonim] i-a raspuns lui Lovercraft

        • +11 (15 voturi)    
          Pai in primul rand elibereaza infractorii (Joi, 25 ianuarie 2018, 9:20)

          cartofil [utilizator] i-a raspuns lui Lovercraft

          Tariceanu si Dragnea. Si cu alte cateva mii de hoti din P$D. Deocamdata legea contra ANI a scapat de dosare penale peste 600 de hoti din P$D (primari, parlamentari care au furat din banul public).
      • +15 (19 voturi)    
        Comentariu sters de utilizator (Miercuri, 24 ianuarie 2018, 23:49)

        [anonim] i-a raspuns lui eduardst

    • +20 (24 voturi)    
      Lectura placuta (Joi, 25 ianuarie 2018, 0:09)

      ping_pong [utilizator] i-a raspuns lui cucuveauamov

      http://www.hotnews.ro/stiri-esential-22164847-infografic-sunt-periculoase-modificarile-legile-justitiei-explicatii-intelesul-tuturor.htm

      http://www.hotnews.ro/stiri-esential-22166302-forumul-judecatorilor-asociatia-procurorilor-cer-parlamentului-respinga-modificarea-legilor-justitiei-sunt-aspecte-natura-afecteze-grav-functionarea-independenta-sistemului-judiciar-cele-doua-asociati.htm

      http://www.hotnews.ro/stiri-esential-22034087-csm-transmis-ministerului-justitiei-motivarea-hotararii-avizare-negativa-proiectului-modificare-legilor-justitiei.htm
      • -13 (23 voturi)    
        nu va suparati (Joi, 25 ianuarie 2018, 0:37)

        cucuveauamov [utilizator] i-a raspuns lui ping_pong

        dar link-urile trimit la explicatii jurnalistice for dummies sau simple comunicate ale unor persoane interesate ca aceste modificari sa nu se faca

        iata mai bine aici cum arata una din cele 3 legi

        https://www.luju.ro/static/files/2017/decembrie/20/L_303_2004.pdf
        • +10 (16 voturi)    
          Asa e (Joi, 25 ianuarie 2018, 9:23)

          Ochii_pe_voi [utilizator] i-a raspuns lui cucuveauamov

          Persoane oneste si cinstite, nu ca tine un borfas PSD de joasa speta ca toate otrepele care ua nenorocit România,
        • +8 (8 voturi)    
          Judecatorii si procurorii se opun (Joi, 25 ianuarie 2018, 11:20)

          telox [utilizator] i-a raspuns lui cucuveauamov

          acestor legi. Singurii care le aplauda sunt infractorii insisi, slugile lor de la luju si postacii platiti cu banii furati de la romani. Valea, ca ne e scarba de voi !
      • -8 (12 voturi)    
        Juncker-Timmermans (Joi, 25 ianuarie 2018, 9:21)

        Point [utilizator] i-a raspuns lui ping_pong

        fac legea-n iuropa si voi va bateti in link-uri...
        bine dracu' ca o sa murim cititi!
        ca de invatat,ne-nvata altii.
        botii,par examplu!
  • +18 (22 voturi)    
    No problem! (Miercuri, 24 ianuarie 2018, 23:03)

    alibaba_zeul_meu [utilizator]

    Trădiceanu și Belinosul au răspuns cu un foc involuntar.
  • -13 (31 voturi)    
    ok (Miercuri, 24 ianuarie 2018, 23:08)

    Jesuis.PasCharlie [utilizator]

    In punctul asta cred ca toata lumea este curioasa sa vada EXACT ce nu le convine .
    De forma " "enuntul "......" contravine "......" si recomandam "......" ". Cred ca ar cam fi cazul ....vorba aia ,si avertizat si fara stat de drept e aiurea .
    • +16 (22 voturi)    
      La o simpla cautare... (Joi, 25 ianuarie 2018, 0:10)

      ping_pong [utilizator] i-a raspuns lui Jesuis.PasCharlie

      http://www.hotnews.ro/stiri-esential-22164847-infografic-sunt-periculoase-modificarile-legile-justitiei-explicatii-intelesul-tuturor.htm

      http://www.hotnews.ro/stiri-esential-22166302-forumul-judecatorilor-asociatia-procurorilor-cer-parlamentului-respinga-modificarea-legilor-justitiei-sunt-aspecte-natura-afecteze-grav-functionarea-independenta-sistemului-judiciar-cele-doua-asociati.htm

      http://www.hotnews.ro/stiri-esential-22034087-csm-transmis-ministerului-justitiei-motivarea-hotararii-avizare-negativa-proiectului-modificare-legilor-justitiei.htm
      • -9 (15 voturi)    
        Exact! (Joi, 25 ianuarie 2018, 6:59)

        Lovercraft [utilizator] i-a raspuns lui ping_pong

        Cum de nu le-a dat prin cap celor de la CE sa citeasca Hotnews (tocmai Hotnews! :) ), ca sa afle cu precizie de ce nu sunt bune amendamentele... Mai ganditi si voi inainte sa postati?
        • +4 (8 voturi)    
          Cred ca tu citesti punctajul de la partid (Joi, 25 ianuarie 2018, 11:22)

          telox [utilizator] i-a raspuns lui Lovercraft

          dupa hartia igienica, altfel nu-mi pot explica logica ta scremuta.
      • -12 (14 voturi)    
        phleoshk (Joi, 25 ianuarie 2018, 8:48)

        Jesuis.PasCharlie [utilizator] i-a raspuns lui ping_pong

        - articol de D.T.

        -articol al aceluiasi despre ce zice "Forumul Judecatorilor si Asociatia Procurorilor "

        -articol A.N. "Motivarea hotararii CSM"

        ...really????
        • +3 (7 voturi)    
          Really postacule (Joi, 25 ianuarie 2018, 11:26)

          telox [utilizator] i-a raspuns lui Jesuis.PasCharlie

          Argumentele unor oameni onesti si al profesionistilor din domeniu. Stiu ca pe tine nu te emotioneaza decat zicerile penalilor Dragnea si Tariceanu sau al repetentilor Iordache si Serban Nicolae, insa pe noi romanii cinstiti si pe restul Europei ne intereseaza ce zic cei care aplica legile, nu ce zic niste infractori care fac legi ca sa scape de puscarie.
  • -10 (18 voturi)    
    Daca CCR va aviza cele 3 legi sa vad ce (Joi, 25 ianuarie 2018, 9:32)

    xrogo [utilizator]

    mai zic aia de la UE, desfiintam CCR sau ce mama naibii mai vor si nu mai dati linkuri aiurea puse de ziaristi habarnisti sau de incompetenti in materie de justitie!
    Asa de meseriasi sunt si cei de la ICCJ ca au facut o groaza de sesizari de neconstitutionaliate si au fost admise deocamdata numai 4, si alea neimportante, ce sa mai zic de PNL a caror exceptii nici macar nu au fost bagate in seama, asa de bine documentate erau!
    • -7 (15 voturi)    
      Ar fi ceva... (Joi, 25 ianuarie 2018, 10:12)

      Gigi Kent [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

      Ar fi ceva daca ziaristii in cauza ar fi habarnisti sau incompetenti. Tare ma tem ca nu asta e problema. Cred ca pur si simplu scriu pe tema "justitiei" in mod malitios cu buna stiinta.
      • +1 (3 voturi)    
        Aberezi ! (Joi, 25 ianuarie 2018, 12:18)

        sucar [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

        Argumentele impotriva legilor promovate de PSD-ALDE sunt aduse de asociatiile profesionale ale magistratilor. Si astia sunt habarnisti ? Dar cine sunt profesionistii, Dragnea si Tariceanu, doua personaje cu probleme penale ?
        • -1 (1 vot)    
          ? (Joi, 25 ianuarie 2018, 16:57)

          Gigi Kent [utilizator] i-a raspuns lui sucar

          Asociatiile profesionale ale magistratilor = Cristi Danileţ? :-)

          Dragnea si Tariceanu nu fac parte din comisia de specialitate si nici nu participat la dezbateri.
          • -1 (1 vot)    
            Mai rasfirati, baieti (Joi, 25 ianuarie 2018, 18:03)

            midufi [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

            ce rosii sunteti
    • +3 (3 voturi)    
      CCR a devenit o oficina a PSD (Joi, 25 ianuarie 2018, 12:15)

      sucar [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

      Comisia de la Venetia este o institutie impartiala. De ce a refuzat CCR sa ceara un punct de vedere de acolo ? E simplu, pentru ca le-ar fi fost defavorabil.
    • +2 (2 voturi)    
      rock (Joi, 25 ianuarie 2018, 13:30)

      TLiviu [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

      pai le vor aviza ,asta stim de la inceput ..CaCaRai sunt fii de ciuma rosie -vor gasi cateva probleme marunte -
      problema e ca :
      constitutional Seful DNA poate fi ales de grupa mare de la gradinita
      constitutional o crima poate fi pedepsita cu 10 ani de puscarie,
      constitutional e se poate intrerupe ani de detentie in puscarie si uns presedinte sau primar oricine ..trebuie doar votata o lege cu majoritate ...si pot continua tot asa
      dar te intreb eu e MORAL? avem stat de drept ?
      uitate si la Basescu acuma tipa ca cele trei legi sunt OK dar uite ce zicea acum ceva timp ca va scate oameni in strada daca se vor lua din prerogativele presedintelui ....
  • 0 (0 voturi)    
    EU contra Dragnea Tariceanu (Joi, 25 ianuarie 2018, 13:36)

    Dizidentul [utilizator]

    in forulile EU sint numai dusmanii Romaniei.
    Intrebarea cea mare a cuplului DRAGNEA-TARICEANU
    cum au inteles accei oameni( de la parlamentul EU)
    textele noastre legislative,NOI NU AM TRADUS IN INTREGIME TOATE SCHIMBARILE LEGILOR?