Liviu Pop: 2.418 de scoli din Romania au, in 2018, toaletele in curte

de N.O.     HotNews.ro
Miercuri, 24 ianuarie 2018, 17:47 Actualitate | Esenţial


Liviu Pop
Foto: Agerpres
Ministrul Educatiei, Liviu Pop, a scris, miercuri, pe Facebook, ca "la 159 de ani de la Unirea Principatelor Romane avem 2418 unitati scolare cu grupurile sanitare in exterior". Anuntul a fost facut la cateva ore dupa ce biroul de presa al Ministerului a transmis un comunicat care sublinia ca in 2017 au fost finalizate si date in folosita 40 de gradinite.


"La 159 de ani de la Unirea Principatelor Romane avem 2418 unitati scolare cu grupurile sanitare in exterior. 
Prin programul de guvernare PSD-ALDE, in cel mult 3 ani, autoritatile locale, judetene si centrale vor face ca toate unitatile scolare din Romania sa aiba conditii decente pentru educatia elevilor si prescolarilor. 
#indraznestesacrezi", a scris ministrul Educatiei pe pagina sa de Facebook.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















3404 vizualizari

  • +16 (16 voturi)    
    Majoritatea in judetele unde PSD castiga alegerile (Miercuri, 24 ianuarie 2018, 17:58)

    Kivek [utilizator]

    acum stim de ce PSD castiga alegerile in aceste judete...educatia acolo se face in aer liber
    • -2 (6 voturi)    
      Pai daca psd plateste asistarile sociale pt ITisti (Joi, 25 ianuarie 2018, 9:05)

      Miky60 [utilizator] i-a raspuns lui Kivek

      La cati de multi IT-isti asistati social de lux ai psd-ciuma rosie care ii scuteste de impozit de pe vremea lui Nastase si continuat de Ponta, iar acum vrea sa le mai dea si bani in plus, nu ma mir ca nu mai sunt bani pt wc-uri in scoli.
      Data viitoare cand mai vedeti IT-isti sa va ganditi ca din cauza banilor pe care ii primesc de la psd-ciuma rosie o sa ii voteze mereu si nu vom avea scoli, spitale, gradinite, un viitor pentru copiii nostri!
    • 0 (0 voturi)    
      buba Romaniei sc bor- de acoloincepe coruptia? (Joi, 25 ianuarie 2018, 16:01)

      albanezul [utilizator] i-a raspuns lui Kivek

      Anuntati-o si pe Firea despre acest fapt. Asta cu wc nu e prioritate.??!! Numai caterala MALL e prioritate. baga-ti bani cu nemiluita in preoti si in constructii de biserici, nu va e rusine??? , din banul public . ..IATA unde este BUBA Romaniei . Risi[pa de fonduri publice. Bani contra voturi , cardasii ...cai de voi ....
  • +15 (15 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Miercuri, 24 ianuarie 2018, 18:07)

    [anonim]

    • +4 (4 voturi)    
      Comentariu sters de utilizator (Miercuri, 24 ianuarie 2018, 19:56)

      [anonim] i-a raspuns lui

    • +4 (4 voturi)    
      primari si oameni de nimic (Miercuri, 24 ianuarie 2018, 20:01)

      vigni [utilizator] i-a raspuns lui

      Ma gaandesc ca ar fi suma mai mica fiindca unele scoli pesemne ca au refacute aceste toalete dar nu sunt constructiile lipite de scoala din motive istorice/constructive/racordare la fose sau canalizare

      Deci daca numarul e mai mic si nu se face, cu atat mai mare este rusinea a 10 ani basescu, 10 iliescu, 4 constantinescu
    • +2 (2 voturi)    
      costa mult mai putin (Joi, 25 ianuarie 2018, 8:53)

      pehash [utilizator] i-a raspuns lui

      Se poate face un proiect pe fonduri europene si statul roman plateste doar 15%.. 15 milioane? cam cat da anual un primar de sector pentru catedrala prostiei neamului..
  • +16 (16 voturi)    
    Păi nu a fost PSD de 30 ani la carma (Miercuri, 24 ianuarie 2018, 18:11)

    Captain Obvious [utilizator]

    Nu v-ar fi rușine!!! Huo
    • +12 (12 voturi)    
      Liviu Pop stie sa sarbatoreasca Mica Unire, (Miercuri, 24 ianuarie 2018, 20:33)

      emil bobu [utilizator] i-a raspuns lui Captain Obvious

      prin unirea lui cu ce-i in private.
  • +13 (13 voturi)    
    daca tot intraznesc sa creada... (Miercuri, 24 ianuarie 2018, 18:13)

    rochiri [utilizator]

    ..de prin 89 . Ce te asteptai...Harvard!
  • +11 (11 voturi)    
    Si ce o sa faci in privinta asta? (Miercuri, 24 ianuarie 2018, 18:20)

    mr_mojo [utilizator]

    Cel mult o sa puneti faianta in toaletele alea la preturi exorbitante.
  • +15 (15 voturi)    
    Vrea sa le faca psd (Miercuri, 24 ianuarie 2018, 18:28)

    soundtrack [utilizator]

    wc-uri de 150 000 E bucata prin firmele lor pe baza licitatiilor trucate sau fara licitatie?
  • +8 (8 voturi)    
    ... (Miercuri, 24 ianuarie 2018, 18:32)

    erevan [utilizator]

    si cine are banii si puterea politica pentru a indrepta lucrul acesta???
    psd- analfabetule
  • +13 (13 voturi)    
    PSD este la putere din 2012 si ati fost in stare (Miercuri, 24 ianuarie 2018, 18:32)

    ty [utilizator]

    doar sa numarati scolile cu WC in curte . . .
    • +2 (4 voturi)    
      fsn este la putere de 70 ani (Joi, 25 ianuarie 2018, 0:14)

      drop [utilizator] i-a raspuns lui ty

      .
  • +10 (10 voturi)    
    adevarat (Miercuri, 24 ianuarie 2018, 18:36)

    Cetatean002 [utilizator]

    dar au manuale de sport
  • +14 (14 voturi)    
    Pai bai genunche, (Miercuri, 24 ianuarie 2018, 18:42)

    Ord [utilizator]

    cat ani a guvernat PSD-ul din cei 28, cati ministri ai educatiei din au fost din PSD?
  • +13 (13 voturi)    
    ar trebui sa-ti fie rusine pt. aceasta stare (Miercuri, 24 ianuarie 2018, 18:51)

    kkciosuldelahamangia [utilizator]

    in ce priveste institutiile de invatamant cu grupurile sanitare in ,,fundu' curtii'', ati condus aceasta tara incepand din '45.
  • +12 (12 voturi)    
    Rezultatul a 21 de ani de guvernare PSD/ALDE.... (Miercuri, 24 ianuarie 2018, 18:57)

    taro [utilizator]

    Da, de la revolutia din 1989, PSD si ALDE au fost la guvernare 21 de ani.

    Asta este rezultatul guvernarii in stil PSD, nu a progresat Romania nimic!
  • +10 (10 voturi)    
    toate scolile din Romania (Miercuri, 24 ianuarie 2018, 18:59)

    levierul [utilizator]

    au un ministru jumatate doct, jumatate analfabet
    Semidoct si semianalfabet
  • +12 (12 voturi)    
    Pai si cine a guvernat din 2012 pina acum? (Miercuri, 24 ianuarie 2018, 19:17)

    bogdan1477 [utilizator]

    Cum exceptia lui 2016, cind a fost guvernul Ciolos, PSD a guvernat constant din 2012 pina in 2017, cu cresteri economice mari. Si chiar si in 2016, daca va durea in cot de scolile de la tara, putea parlamentul controlat de ciuma rosie sa dea o lege in privinta asta, cum ati facut cu diversele pomeni electorale.
    • +5 (5 voturi)    
      chiar si (Miercuri, 24 ianuarie 2018, 21:11)

      Heissnachricht [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

      in 2016 s-a guvernat cu binecuvantare (sprijin parlamentar) din partea PSD. Pe de alta parte, in ce priveste toaletele locuintelor, stam mai bine? (Intrebare tot pentru ministrul invatamantului si gasca lui...)
  • +7 (9 voturi)    
    Scoala si wc-ul (Miercuri, 24 ianuarie 2018, 19:18)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    tot invatamântul e o mare latrina - cu cadre didactice de doi lei care sunt complice la distrugerea scolii românesti si accepta INCOMPETENTI INCULTI derept minsitri cum e acest trist mâncator de ra*t.
  • +2 (2 voturi)    
    "Vai, vai, o albina!" (Miercuri, 24 ianuarie 2018, 19:30)

    Ricochet [utilizator]

    "2.418 de scoli din Romania au, in 2018, toaletele in curte"

    Inainte de razboi erau cu mult mai multe asemenea scoli, dar aveau in schimb invatatori si profesori adevarati.
  • +3 (3 voturi)    
    Daca tot v-ati apucat sa inchideti (Miercuri, 24 ianuarie 2018, 20:00)

    kokos [utilizator]

    scoli pt. ca nu mai aveti bani pentru ele , macar inchideti-le pe astea cu toalete in curte!
  • +4 (4 voturi)    
    asa, si? (Miercuri, 24 ianuarie 2018, 20:07)

    ouyang [utilizator]

    ce propui? sa toci bugetul educatiei oricum infim pe toalete?
  • +6 (6 voturi)    
    WC -urile psd-iste (Miercuri, 24 ianuarie 2018, 20:24)

    sareta [utilizator]

    Domnii ministri ai Educatiei au fost preocupati sa certifice zeci de mii de Doctorate pentru impostorii ce-si dau cu parerea in toate cele prin guvern si parlament !Chiar matale ai validat doctoratul dovedit PLAGIAT ,al celui mai stimat si elevat conducator ,serbat pe Arena Nationala ( cu banii a cateva sute de WC-uri ). Ciocu mic baiatu si treci la reciclare.....
  • +7 (7 voturi)    
    ... (Miercuri, 24 ianuarie 2018, 21:31)

    MaliaCoon88 [utilizator]

    >2.418 de scoli din Romania au, in 2018, toaletele in curte
    Si ca sa rezolve problema le inchide.
  • +7 (7 voturi)    
    Multă silă (Miercuri, 24 ianuarie 2018, 22:52)

    slashroot [utilizator]

    “Prin programul de guvernare PSD-ALDE, in cel mult 3 ani, autoritatile locale, judetene si centrale vor face...”

    Dacă e ceva mai grețos decât promisiunile din campania electorală a ăstora, sunt promisiunile electorale făcute în continuare, la peste un an de când au câștigat alegerile.
    Au pus trei guverne, dar nu sunt în stare să pună trei capace de WC.
  • +4 (4 voturi)    
    E rost de bani (Miercuri, 24 ianuarie 2018, 23:07)

    Milka Man [utilizator]

    Si uite asa, se vor "investi" cateva sute de milioane de euro pentru a se construi niste grupuri sanitare. Daca ne declarma impotriva construirii unor toalete, facem parte din statul paralel. Trebuie sa fii extrem de nesimtit sau prost sa crezi ca o toaleta scolara poate sa coste mai mult de 10.000 RON. Dar, pe hartie, poate ajunge si la 2 milioane....Jigodii...
  • +2 (2 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Joi, 25 ianuarie 2018, 7:24)

    [anonim]

  • 0 (0 voturi)    
    lista domnului Pop (Joi, 25 ianuarie 2018, 9:03)

    Dizidentul [utilizator]

    Este foarte usor sa apari si sa spui ce nu exista.
    Dupa dec.1989 cine a condus tara cei mai Multi ani?
    asemenea afirmatii sa faci si sa intrebi sefii SPD.
    Angajamentul vostru ca vreti in 3 ani sa schimbati situatia in invatamintNU CREDE IN VORBELE
    VOASTRE angajamente precum PCR.
  • 0 (0 voturi)    
    asa, si? (Joi, 25 ianuarie 2018, 12:37)

    Miruna77 [utilizator]

    ce propui? Gaseste solutii, finanatri si rezolva problema. Stim ca sunt probleme, de aia te-a pus tactu sef in fruntea ministerului. Sa le rezolvi. Nu sa le insiri prin presa, ca sa te dai mare interesat.
  • 0 (0 voturi)    
    asa, si (Joi, 25 ianuarie 2018, 12:38)

    Miruna77 [utilizator]

    asta e singura problema pe care iti propui sa o rezolvi?