EXCLUSIV Primarul Firea propune infiintarea unei noi institutii in Guvernul Dancila: secretariatul de stat Bucuresti

de DT     HotNews.ro
Marţi, 23 ianuarie 2018, 12:11 Actualitate | Esenţial


Gabriela Firea
Foto: Primaria Capitalei
In noul Guvern ar urma sa se infiinteze o noua structura pentru dezvoltarea Capitalei, au declarat pentru HotNews.ro surse din PSD. Potrivit acestora, va fi infiintat un departament pentru dezvoltarea Bucurestiului in cadrul Ministerului Dezvoltarii, la propunerea primarului general, Gabriela Firea. Aceasta a confirmat pentru HotNews.ro ca a propus infiintarea unei noi structuri, a unui secretariat de stat Bucuresti dupa modelul Angliei, unde exista Ministerul Londra.
  • UPDATE: Intrebata daca este de acord cu infiintarea unui secretariat de stat Bucuresti, Viorica Dancila a raspuns: "Trebuie sa analizez si apoi va raspund."
Primarul Capitalei a explicat pentru HotNews.ro de ce ar fi nevoie de aceasta noua structura: “Pentru ca avem foarte multe blocaje, oameni din ministere care franeaza proiectele Capitalei fara nici un motiv real, atunci cand ajung la avizare. Bucurestiul este cea mai mare aglomerare urbana, cel mai mare centru universitar, aici sunt institutiile centrale ale statului, ambasadele, evenimentele internationale. Sunt tari care au in jur de 3 milioane de locuitori. Noi nu vrem discriminare pozitiva, ci corectitudine”.

Nu este inca foarte clar ce probleme va avea de rezolvat acest secretariat de stat, care vor fi atributiile noii structuri, cine o va conduce si cum va evita suprapunerile de competenta cu primariile de sector si primaria Capitalei. “Se simte nevoia acestei structuri. In Anglia exista ministerul Londra, noi macar un secretariat de stat sa avem”, a mai spus primarul Capitalei.

Gabriela Firea sustine ca acest secretariat de stat Bucuresti va asigura suport legislativ referitor la sevicii publice pentru ca Ministerul Dezvoltarii este minister initiator, suport legislativ pe probleme de urmbanism si amenajarea teritoriului Bucuresti, coordonarea lucrarilor tuturor Unitatilor Administrativ Teritoriale (UAT) din zona Bucuresti si zona limitrofa, plus investitii ale altor ministere sau autoritati centrale, companii de stat in zona Bucuresti (o abordare integrata a dezvoltarii).

De asemena, noua structura va coordona toate structurile si personale din institutiile statului care raspund de municipiul Bucuresti (ANSVSA, ANAF, MEDIU, Directia de Sanatate Publica, invatamant etc), va organiza reuniunile tehnice la marile evenimente sportive sau culturale, faciliteaza legatura intre UAT Bucuresti si autoritatile centrale sau europene. Noul secretariat de stat ar urma sa preia initiative legislative ale Municipiului Bucuresti sau altele din tara pentru a modifica legi sau emite legislatie noua, a mai explicat primarul Firea.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















5672 vizualizari

  • +34 (34 voturi)    
    incredibil (Marţi, 23 ianuarie 2018, 12:16)

    rochiri [utilizator]

    Oare Firea isi da seama ca nu a facut nimic in Bucuresti..dar absolut nimic?
    • +20 (20 voturi)    
      A facut prea putin pt membri psd (Marţi, 23 ianuarie 2018, 13:22)

      Altiro [utilizator] i-a raspuns lui rochiri

      De aceea inventeaza (sau copiaza) structuri administrative noi in care mii de trepadusi psd urmeaza sa fie angajati, netinand seama ca Londra este unul din centrele financiare ale lumii cu o populatie de vreo 6 ori mai mare ca Bucurestiul..
      • +13 (13 voturi)    
        Asta-i mai comunista decat Iliescu! (Marţi, 23 ianuarie 2018, 14:15)

        Impotriva prostiei din tara [utilizator] i-a raspuns lui Altiro

        Mi-e scarba de ea si PSD! Bineinteles si de ALDE!
    • +10 (10 voturi)    
      eu sper (Marţi, 23 ianuarie 2018, 13:46)

      tearoftime [utilizator] i-a raspuns lui rochiri

      sper sa il faca.

      O sa enerveze si mai rau restul tarii, oamenii fiind oricum suparati ca banii merg cu prioritate catre Bucuresti.
  • +21 (21 voturi)    
    Incapabila DUamna Gabi in chestiunea (Marţi, 23 ianuarie 2018, 12:16)

    un domn [utilizator]

    Fuziunii Elcen cu PMB sau preluare sau cu RADET se baga in seama!
  • +24 (24 voturi)    
    Avand o directie speciala Firea-Pandele-Voluntari (Marţi, 23 ianuarie 2018, 12:18)

    CezarN [utilizator]

    :))
  • +25 (25 voturi)    
    vrea si Firea sa fie ministreaza? (Marţi, 23 ianuarie 2018, 12:18)

    AndreeaMate [utilizator]

    Pe modelul Ministerul Londra? In ce tarisoara traim... De fapt , cat de cretini ne cred astia? Bucurestiul e in praf si o mare pulbere dar...o sa aiba minister?
    • +17 (17 voturi)    
      De ce nu si, (Marţi, 23 ianuarie 2018, 13:08)

      FLORIO [utilizator] i-a raspuns lui AndreeaMate

      Toate ministerele la dublu? De ce nu fiecare scoala, spital,primarie etc. cate 5 directori si 7 manageri? Romania v-a du curand in faliment. Noapte buna Romania!!!
  • +26 (26 voturi)    
    minte de bibilica (Marţi, 23 ianuarie 2018, 12:19)

    loveparade [utilizator]

    Acum:
    municipiul Bucuresti --->merge la ministere ---> blocaj
    In viitor:
    mun Bucuresti ---> merge la Secretariatul Bucuresti care-----> merge la ministere ---> se rezolva problema
    Genial!
  • +19 (21 voturi)    
    Morons (Marţi, 23 ianuarie 2018, 12:21)

    calin__ [utilizator]

    In loc sa rezolvi cauza, tratezi consecintele.
    Pai muta proiectele de la acele ministere la primaria Bucuresti. Asa cum fac si alte orase (Clujul cu centura).
    Cand o sa "urle" 10 primarii mari, poate imbecilii de la putere isi vor da seama ca lucrurile nu merg.

    Ma rog.. nu stiu de ce-mi "racesc gura". Stim cu totii ca sunteti niste incompetenti cum n-am vazut de cand ne-a facut mama.
    Cretinilor... sper doar sa va "arda" propriile ineptii (poate luati foc in primarie sau in parlament ca nu aveti aviz de la pompieri)
  • +20 (20 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Marţi, 23 ianuarie 2018, 12:22)

    [anonim]

  • +24 (24 voturi)    
    ... (Marţi, 23 ianuarie 2018, 12:24)

    xerxes2001 [utilizator]

    e limpede..coana firea vrea bani pentru bucuresti de la bugetul de stat, iar bugetul capitalei sa fie cheltuit pe statui, vouchere de toate felurile, monumente...
  • +22 (22 voturi)    
    Primul pas catre secesiunea Bucurestiului (Marţi, 23 ianuarie 2018, 12:24)

    emil bobu [utilizator]

    In Romania vor fi bucuresteni si romani, doua cetatenii diferite.
    • +1 (1 vot)    
      Primul pas catre secesiunea Bucurestiului (Miercuri, 24 ianuarie 2018, 19:30)

      liamica [utilizator] i-a raspuns lui emil bobu

      @BobMuller

      Domnule, cred ca glumiti ...nimeni nu-si doreste asa ceva !!!
  • +19 (19 voturi)    
    ..... (Marţi, 23 ianuarie 2018, 12:24)

    raulito [utilizator]

    Pentru care pila cere acest lucru?
  • +22 (22 voturi)    
    a (Marţi, 23 ianuarie 2018, 12:24)

    adrian67 [utilizator]

    De ce nu ministerul Firea? Sa se ocupe un minister de toate basinile tale din cap. Oricum tzoapa nu a miscat nimic in Bucuresti. A facut concerte, targuri si a spart bugetul pe firme nou infiintate. Du-te bai femeie la prasila la porumb, ca de alceva nu esti in stare.
  • +24 (24 voturi)    
    Ministerul Voluntari : (Marţi, 23 ianuarie 2018, 12:25)

    si_mort_va_vad [utilizator]

    FURA TOT SI-APOI DISPARI !

    Rapangalitza asta ... Pfff ...
  • +20 (20 voturi)    
    admitem ca suntem incompetenta? (Marţi, 23 ianuarie 2018, 12:26)

    codo [utilizator]

    sa ne faca altii treaba, un minister al primariei bucuresti, va rugam! ca noi am terminat organigrama firmelor infiintate degeaba, ne jucam pe telefoanele smart cumparate.
  • +20 (20 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Marţi, 23 ianuarie 2018, 12:26)

    [anonim]

  • +16 (16 voturi)    
    Pfff! (Marţi, 23 ianuarie 2018, 12:28)

    HChifteluta [utilizator]

    Hai ca asta pute rau!
  • +18 (18 voturi)    
    De Stat? (Marţi, 23 ianuarie 2018, 12:30)

    vio7 [utilizator]

    De munca nu ai auzit,fai cotzoharla!!!
  • +12 (12 voturi)    
    la (Marţi, 23 ianuarie 2018, 12:30)

    DioDreamer [utilizator]

    mai mare...in g.t
  • +13 (13 voturi)    
    e blocaj... (Marţi, 23 ianuarie 2018, 12:32)

    liviu_ [utilizator]

    sau mai bine zis birocratie...
    mai facem un serviciu care sa plimbe harti.... are sens...
    penibil fireo...
    in peste 1 an nu ai facut NIMIC!!! decat ai distrus orasu asta...
    cine e atat de retard sa te voteze ma presedinte?!
  • +12 (12 voturi)    
    Poate Secretariatul de stat Voluntari ? (Marţi, 23 ianuarie 2018, 12:33)

    remus2009xxx [utilizator]

    FIre-ai tu...
  • +13 (13 voturi)    
    . (Marţi, 23 ianuarie 2018, 12:34)

    theo667 [utilizator]

    ''Nu este inca foarte clar ce probleme va avea de rezolvat acest secretariat de stat, care vor fi atributiile noii structuri, cine o va conduce si cum va evita suprapunerile de competenta cu primariile de sector si primaria Capitalei.'' cumnu e clar? va trebui sa aduca fonduri de laguvern pentru ca cele localenu mai ajung pentru sifonat , ova conduce un var de-al lui pandele si nu se va suprapune peste nimic pentru ca planurile sedintele aprobarile tot se va hotari in birou la gabita. sau maxim sufrageria din voluntari
  • +13 (15 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Marţi, 23 ianuarie 2018, 12:45)

    [anonim]

    • +13 (15 voturi)    
      Ar fi 'decat 'o sansa: (Marţi, 23 ianuarie 2018, 13:25)

      Altiro [utilizator] i-a raspuns lui

      sa propunem noua capitala la Videle...
    • +1 (1 vot)    
      propun un referenddum pentru schimbarea capitalei (Miercuri, 24 ianuarie 2018, 19:32)

      liamica [utilizator] i-a raspuns lui

      @ Francisc 1

      De curiozitate, unde ati vedea noua capitala ?
  • +4 (8 voturi)    
    Supusii din Provincie (Marţi, 23 ianuarie 2018, 12:56)

    buncrestin [utilizator]

    De facto tara asta se imparte inte Bucuresti si Provincie, deci un secretariat sau chiar un minister cu statut special, este doar o formalizare a ceea ce exista deja. Oricum toata tara contribuie - direct sau indirect - pentru bunastarea capitalei, macar sa ne spuna onor secretariatul ce pretentii in plus ar mai fi de indeplinit de catre supusii din Provincie.
    • -2 (6 voturi)    
      Comentariu sters de utilizator (Marţi, 23 ianuarie 2018, 13:17)

      [anonim] i-a raspuns lui buncrestin

    • +1 (3 voturi)    
      supusii din provincie (Marţi, 23 ianuarie 2018, 14:48)

      liamica [utilizator] i-a raspuns lui buncrestin

      Desi ideea unui Secretariat de Stat pentru Bucuresti mi se pare inca o inutila veriga birocratica si politica catre o administratie umflata de agentii si directii, ce nu a facut nimic pentru Bucuresti, nu sunt de acord cu dvs .

      V-ati pus macar pentru o clipa problema ca Bucurestiul contribuie cel mai mult la PIB-ul tarii?

      Romania nu se imparte in Bucuresti si provincie, ci in oameni care muncesc 10-12 ore pe zi, cateodata cu 2 joburi pentru a-si intretine familia cat de cat decent si oameni care desi pot, nu muncesc pentru ca sistemul de suport social ii incurajeaza sa nu o faca.... In birocrati ineficienti la stat care si-au accesat posturile prin afiliere politica si pile si restul de angajati care platesc impozite grele pentru a-i sustine. Dvs din ce categorie faceti parte ?
      • +1 (3 voturi)    
        chill (Marţi, 23 ianuarie 2018, 15:10)

        Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui liamica

        A vrut sa zica "Frustratii din Provincie", dar nu i-a mers tastatura.

        Nu le cere unora care lucreaza in 8h cat se lucreaza aici in 4-6h sa inteleaga partea cu munca 10-12h sau 2 joburi. Cine are tangenta, prin natura meseriei, cu "supusii", stie ce spun. Generalizez relativ, nu absolut, bineinteles.

        Sa ii desenezi unuia care nu intelege ca 3 cladiri de it-sti din Floreasca produc cat orasul lui si Bucurestiul nu are nici macar centura, ca sa nu ne mai injure cand se duce la mare si nu stie sa conduca in "aglomeratie", iar e misiune imposibila.
      • -1 (1 vot)    
        Nu mai spune ! Tiii... (Marţi, 23 ianuarie 2018, 15:39)

        ruskimushki [utilizator] i-a raspuns lui liamica

        Cu ce ma incalzeste pe mine un PIB virtual cand capitala nu investeste in autostrazi, educatie, spitale, scoli si gradinite decente. Ati iesit din sec. Luminilor, sau inca cautati intrerupatorul ?
        Pe scurt: ma sifonati de parale, iar eu sa am nevoie de voi... sau cum ?
        • +2 (2 voturi)    
          mare varza in capul tau (Marţi, 23 ianuarie 2018, 16:25)

          Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui ruskimushki

          confunzi guvernul (capitala in mintea ta), format in mare majoritate din "provinciali", cu Bucurestiul ca oras.
          • +1 (1 vot)    
            Nu mai spune ! Tiii (Miercuri, 24 ianuarie 2018, 18:09)

            liamica [utilizator] i-a raspuns lui Nevermind

            @buncrestin si ruskimushki

            Nu cred ca daca locuiti in alta parte decat in Bucuresti, aveti alte probleme decat noi !

            Asa incat, poate mai bine ar fi sa lasati deoparte aceasta falsa modestie de provincie si sa incercam cu totii ca prin mijloace legale, democratice sa schimbam lucurile in bine pentru toti romanii, indiferent unde se afla pe harta!

            Sa nu-i lasam sa ne fure, sa ne opunem aberatiilor legislative ! Asta isi doresc, sa fim dezbinati ca sa nu ne putem opune

            Cred sincer ca bucurestenii care gandesc cu capul si nu cu stomacul, nu-si doresc o structura birocratica in plus !
  • +13 (13 voturi)    
    Minister pt secretare? (Marţi, 23 ianuarie 2018, 13:17)

    SSL [utilizator]

    I-au gasit in fine loc lui Carmen Dan intr-un minister mai aproape de competentele d-sale? :)))
    Urmeaza propunerea pt Ministerul Videle, parca vad...
  • +9 (9 voturi)    
    Cap ai minte ce-ti mai trebuie... (Marţi, 23 ianuarie 2018, 14:16)

    morometu [utilizator]

    Birocratie, cat mai multa birocratie...si cat mai putina administratie. 7 primari si o cohorta de incompetenti pentru un oras murdar, neingrijit si neadministrat. Deoarece impozitele platite de cetateni trebuiau sifonate au aparut zecile de societati comerciale care nu fac nimic altceva decat toaca bani, foarte multi bani...investitii, sedii, salarii imense... Pentru ce? Pentru cine? Pentru sleahta de analfabeti pe care nimeni nu i-ar angaja nicaieri. Acum , mot, mai simte nevoia si de un minister in deja obeza administratie de stat. Dar, ADMINISTRARE, cine face? Ca deja, noi cetatenii platim enorm si nu primim nimic!
  • +10 (10 voturi)    
    Si inca (Marţi, 23 ianuarie 2018, 14:16)

    Ursuletul de Plus [utilizator]

    vreo 20 de firme pe langa secretariatul asta. Asa, de rezerva, ca poate e nevoie de o deratizare, ceva si alea ale Primariei nu fac fata.
    Eu totusi cred ca Secretariatul asta e pentru prietena ei, duamana secretara MAI, ca poate o da afara Dragnea. Pardon, Dancila. De ce sa o dea afara? Ca nu-l da afara pe Godina.
  • +7 (7 voturi)    
    Hai, puțină înțelegere sa avem! (Marţi, 23 ianuarie 2018, 14:46)

    manusha [utilizator]

    Au rămas pe dinafară o grămadă de fini, nași, vecini, prieteni, colegi de partid etc. Tre să le gasească și lor un locșor călduț de muncă.
  • +1 (1 vot)    
    de unde a venit napastia asta de Firea ? (Marţi, 23 ianuarie 2018, 15:13)

    Ingwar [utilizator]

    eu stiu o solutia de a scapa populatia Bucurestiului de saracie: Firea mai creaza aceasta "institutie secretariat" pe linga cele 20 existente deja si pune un salariu cu 4 zerouri in euro si premii si pensii speciale si cadouri de paste/craciun/etc. in plus la firmele astea se poate fura si din bugetul local si din fondurile europene, inclusiv prin contracte si licitatii trucate, spagi, etc. apoi pe rind fiecare Bucurestean se angajeaza la o "firma" din aceste pe o perioda de 1 an, dupa expirarea anului vine altul in loc. uite asa timp de 5 ani trebue ca mai toti Bucurestenii mai saraci sa treaca prin firmele capuse ale lui Firea si sa-si agoniseasca o avere. faptul ca angajatii acestor firme vor bea cafea in birouri, vor citi horoscoape sau vor juca solitaire la PC nu are importanta, doar noi contribuabulii suntem miorite si le vom plati
  • +1 (1 vot)    
    Corect Guvernul Teleorman (Marţi, 23 ianuarie 2018, 15:16)

    Bogdan_100 [utilizator]

    include Ministerul Bucuresti cu Secretariatul de Stat Pantelimon. Comic cum organizeaza taranii o tara :-)
  • +2 (2 voturi)    
    + (Marţi, 23 ianuarie 2018, 15:18)

    Ingwar [utilizator]

    cred ca trebue de organizat proteste in fata sediului primariei Bucurestiului ca deja Firea si banditii ei au facut prea multe crime, prea mult fura ei
  • +1 (1 vot)    
    Iernile desteptarilor noastre... (Miercuri, 24 ianuarie 2018, 20:15)

    liamica [utilizator]

    Ma gandeam intr-o zi, oare ce resort colectiv necunoscut, determina ca momentele importante ale istoriei acestui popor - fie ele bune sau nu - sa se intample, tocmai iarna...

    Unirea Principatelor pe care o vom sarbatori maine, s-a intamplat in ianuarie,
    Marea Unire din 1918 am izbandit-o in decembrie.
    Pe Regele Mihai I comunistii l-au fortat sa abdice in decembrie '47.
    Revolutia (sau ce-o fi fost ea) a culminat cu protestele din 22 decembrie si executarea cuplului dictatorilor tot in decembrie.
    Romanii au alegeri in parlamentare si prezidentiale si isi schimba guvernele iarna.