Jandarmeria spune ca "nu are informatii" ca jandarmul surprins lovind protestatari ar fi acelasi care s-a aflat in preajma lui Liviu Dragnea la DNA: Reactia colegului, determinata de modul de manifestare al persoanelor, care nu s-au mai manifestat pasnic si civilizat

de Alina Neagu     HotNews.ro
Duminică, 21 ianuarie 2018, 17:19 Actualitate | Esenţial


Jandarm lovind cu pumnul manifestanti
Foto: Captura video
Reactia jandarmului surprins, in imagini, lovind cu pumnul protestatari, sambata seara, "a fost cu siguranta determinata de modul de manifestare al persoanelor aflate in fata acestuia (...) care si-au asumat o anumita reactie din partea fortelor de ordine, in momentul in care nu s-au mai manifestat intr-un mod pasnic si civilizat si au fortat blocarea circulatiei in centrul Capitalei", a declarat, duminica, purtatorul de cuvant al Jandarmeriei, Georgian Enache, citat de Agerpres. Anterior, Jandarmeria anuntase ca barbatul a fost identificat si ca sefii institutiei au avut o discutie cu acesta.

"Reactia colegului meu a fost cu siguranta determinata de modul de manifestare al persoanelor aflate in fata acestuia. Avea obligatia el acolo si era legitimat cu aceasta obligatie sa asigure acel dispozitiv de ordine publica, sa tina acea cale rutiera libera. Pe de alta parte, cei care au exercitat acele violente asupra colegului nostru si-au asumat o anumita reactie din partea fortelor de ordine, in momentul in care nu s-au mai manifestat intr-un mod pasnic si civilizat si au fortat blocarea circulatiei in centrul Capitalei", a afirmat Georgian Enache, intr-o declaratie de presa.

El a subliniat ca imaginile respective "sunt in atentia conducerii institutiei si vor fi analizate cu maxima seriozitate de catre comanda unitatii": "Suntem o institutie serioasa care si-a asumat de fiecare data orice fel de derapaj, orice fel de greseala a oamenilor nostri. (...) Institutia analizeaza cu cea mai mare seriozitate acele imagini, le punem in context (...) si nu ne sta in caracter si nu vom face vreun pas inapoi. Recunoastem daca vor fi greseli, insa acest lucru nu trebuie facut sub presiunea momentului, trebuie urmati niste pasi procedurali, urmand ca in urma verificarilor si a analizei sa se traga si o concluzie."

Georgian Enache a adaugat ca nu are informatii ca ar fi vorba de acelasi jandarm care s-a aflat in preajma liderului PSD Liviu Dragnea la DNA, ci doar ca este identificat: "Eu nu vreau sa-mi vulnerabilizez colegul. Ce pot eu sa va spun este ca este un coleg care de-a lungul timpului si-a dovedit profesionalismul. Asta nu exclude in niciun fel raspunderea lui in cazul in care vor fi constatate incalcari ale normelor legale."

Purtatorul de cuvant al Jandarmeriei Capitalei a mai precizat ca sefii institutiei au avut o discutie cu jandarmul respectiv. El spune ca "Avem, pe de-o parte, o actiune legitima, legala a jandarmilor care au avut obligatia sa asigure masuri de ordine si siguranta publica, atat in ceea ce priveste persoanele care manifestau, cat si in ceea ce priveste respectarea drepturilor si libertatilor celorlalti cetateni din Capitala care au dreptul sa circule in mod liber pe caile de comunicatie. Pe de alta parte, vorbim de o actiune ilegitima, ilegala a maselor de manifestanti, a grupului de protestatari care au exercitat presiuni fizice asupra cordoanelor de ordine si siguranta publica dispuse acolo."

El a sustinut ca actiunea de sambata nu a fost legitima, asa cum prevad normele in vigoare, deoarece a fost organizata in mediul online: "Din fericire nu a fost nevoie sa restabilim ordinea aseara si spun din fericire pentru ca modul in care a fost organizat acest eveniment crea toate premisele ca aseara sa aiba loc evenimente care sa impuna restabilirea ordinii publice. (...) Daca noi nu aveam o atitudine activa, nu aveam acele filtre, acele cordoane intarite asa cum a fost aseara exista posibilitatea ca astazi sa facem o conferinta de presa despre lucruri mult mai grave. (...) S-a blocat circulatia pentru ca anticipam acel moment.",

Enache a adaugat ca blocarea cailor de comunicatie se face doar cu avizul unor institutii si cu aprobare prealabila: "Circulatia libera nu este un moft al institutiei. In Bucuresti sunt peste 2 milioane de locuitori care au nevoie sa circule, sa ajunga dintr-un punct in altul. Pe de alta parte, sunt zilnic zeci, sute de apeluri de urgenta la institutii precum Salvare, Pompieri care la fel trebuie sa ajunga cat mai repede la acele cazuri si acele situatie si blocarea acestor cai de comunicatie se face doar cu avizul unor institutii si cu aprobare prealabila. De fiecare data Jandarmeria a luat masuri in asa fel incat sa fie garantate si respectate drepturile tuturor cetatenilor. Ne dorim ca aceste manifestatii sa se desfasoare in mod pasnic, civilizat, legal, dar in acelasi timp este obligatia noastra sa asiguram dreptul si acelor cetateni care nu au aceleasi convingeri sau nu participa in mod direct la aceste proteste."

Georgian Enache a mai sustinut ca redirectionarea persoanelor care ieseau din pasajul Universitatii s-a realizat pentru a evita supraaglomerarea zonei, deoarece partea dreapta a pietei era destul de aglomerata.

Purtatorul de cuvant al Jandarmeriei Capitalei a subliniat si ca verificarile corporale se realizeaza cand se considera oportun, mentionand ca sambata seara aceste filtre si-au dovedit eficienta, dand ca exemplu faptul ca o persoana avea asupra ei un pistol de jucarie si ca daca l-ar fi folosit ar fi creat panica: "Eu cred ca acele filtre si-au dovedit eficienta. Doua persoane asupra carora au fost gasite mai multe obiecte interzise - un box, un cutit, o bata, care in mod evident nu aveau ce sa caute acolo - au fost conduse la sectia de politie si vor fi trase la raspundere", a incheiat el.



















7019 vizualizari

  • +46 (54 voturi)    
    Autorizatie (Duminică, 21 ianuarie 2018, 17:34)

    gamma [utilizator]

    Eu vreau sa stiu de unde au avut autorizatie in 89 sa rastoarne regimul lui Ceasca . Curat neconstitutional , mama lor de slugi fara coloana pe spinarea carora se inalta toate dictaturile .
    • +23 (29 voturi)    
      dar PSD la Cotroceni? (Duminică, 21 ianuarie 2018, 18:01)

      Doru490348 [utilizator] i-a raspuns lui gamma

      cu un an in urma? Au avut autorizatie?
      Dar Atena3 cu asa zisele "plimbari" la Cotroceni cand cu Basescu?
      Nu-si dau seama saracii ca manipularile se intorc ca un bumerang.
      • +5 (9 voturi)    
        Jandarmeria trebuie desfiintata! (Duminică, 21 ianuarie 2018, 22:30)

        Impotriva prostiei din tara [utilizator] i-a raspuns lui Doru490348

        Avem prea multe institutii care au fost create pentru intimidarea si lezarea drepturilor cetatenesti de libera exprimare.
        • +2 (4 voturi)    
          Politia cu pedofilii si jandarmeria agresorii! (Luni, 22 ianuarie 2018, 8:33)

          pedepsitorul [utilizator] i-a raspuns lui Impotriva prostiei din tara

          Politia complice cu pedofilii si jandarmeria complice cu agresorii!
    • +22 (28 voturi)    
      Jandarmii uita ca noi suntem autorizatia lor. (Duminică, 21 ianuarie 2018, 18:17)

      alibaba_zeul_meu: _|_PSD [utilizator] i-a raspuns lui gamma

      Noi suntem poporul!
    • -13 (23 voturi)    
      eu vreau sa stiu de ce jandarmii nu aveau bastoane (Duminică, 21 ianuarie 2018, 19:17)

      premierul grivco [utilizator] i-a raspuns lui gamma

      in 2016 au fost alegeri libere si vor fi si in 2020!
      in 1989 nu erau alegeri libere, nu erau mai multe partide.
      paralela cu 1989 e de domeniul patologicului!
      • +9 (15 voturi)    
        Asta crezi tu (Duminică, 21 ianuarie 2018, 23:07)

        FlorinG [utilizator] i-a raspuns lui premierul grivco

        Daca se merge in directia asta, cu sef de partid ales fara contracandidati, cu sef la Camera ales, din nou, fara contracandidati, cu trusturi media acaparate de o singura tabara (sau te faci ca nu vezi cum au trecut B1TV si EVZ de partea poporului antenist), cu manifestatii anti-psd neautorizate si pro-psd superautorizate, cu aceleasi manifestatii anti-psd nerelevante ca numar si "platite", dar cu proteste anti-Boc ultrarelevante chiar cu 100 de participanti, alegerila tale libere din 2020 vor fi la fel de libere (si mai ales corecte) ca cele de pina in '89.
      • 0 (0 voturi)    
        Pai vezi tu (Joi, 25 ianuarie 2018, 22:38)

        gamma [utilizator] i-a raspuns lui premierul grivco

        RSR era oficial foarte democratica (nu se chema Republica Dictatoriala Romana si oficial liderul era alesul mult iubit al natiei ) , doar ca liderul , nu avea contracandidati / opozitie , vezi paralela cu ziua de azi ? Se vede mai bine in partid , dar si situatia din tara imita structura asta bolnava .
    • +4 (6 voturi)    
      ! (Duminică, 21 ianuarie 2018, 23:35)

      tudorr [utilizator] i-a raspuns lui gamma

      Stai linistit ca n-a fost nimic rasturnat, ci a fost omor curat, facut de mana lui iliescu& company, actualul psd!
    • -1 (1 vot)    
      Atunci era comunismul (Luni, 22 ianuarie 2018, 18:30)

      justitiaru [utilizator] i-a raspuns lui gamma

      acum ce este ? Pe timpul lui Ceaşcă nu aveai voi să vorbeşti contra regimului, acum tot prostul iese în stradă ca să-şi arate muşchii. Democraţia impune respectarea votului majoritar, indiferent că ne place sau nu, altfel este anarhie. Eu nu doresc anarhie în ţară.
  • +38 (44 voturi)    
    Nici polițiștii nu-l cunoșteau pe pedofil! (Duminică, 21 ianuarie 2018, 17:34)

    asavreau [utilizator]

    Așa brambureală o fi la Jandarmerie că nu se știe pe unde erau jandarmii la o anumită dată!Cineva o face pe prostul,dar face de râs Jandarmeria.
    • +22 (28 voturi)    
      Plângere penala împotriva jandarmului infractor ! (Duminică, 21 ianuarie 2018, 18:26)

      DEMA GOGU' [utilizator] i-a raspuns lui asavreau

      Sa lasam un PROCUROR sa se pronunte asupra faptei acestui jandarm infractor , nu pe Enache care incearca sa apere fapta colegului !
      Deasemenea plangere penala impotriva sefilor din jandarmerie care au autorizat , prezenta jandarmilor CALARE , punand in pericol copiii si femeile din manifestatia pasnica ! Este a treia oara cand caii nu sunt necesari si pun in pericol cetatenii .
      Chiar nu mai exista avocați care sa faca plangeri penale impotriva abuzurilor autoritatilor ?!
      Prin pasivitatea voastra , tocmai ati girat instaurarea Pașalâkului Dragnea in Romania.
      • -3 (7 voturi)    
        Procurorii (Duminică, 21 ianuarie 2018, 23:25)

        Daredevil [utilizator] i-a raspuns lui DEMA GOGU'

        PROCURORII trebuie sa se pronunte, nu-i asa !?
    • +18 (24 voturi)    
      Deci nu neaga, o scalda doar ..... (Duminică, 21 ianuarie 2018, 18:27)

      cartofil [utilizator] i-a raspuns lui asavreau

      poate prostesc mai departe romanii. Evident ca este acelasi individ. As pune pariu ca nu face parte nici macar din trupele regulate de jardarmi, este adus de fiecare data suplimentar cand trebuie, cred ca face parte din niste trupe de asalt, loiale marelui lider !!! Oricum, moartea blonda trebuie sa-si dea demisia.
    • +6 (10 voturi)    
      Il cunosc altii.. (Duminică, 21 ianuarie 2018, 20:05)

      Muncitoru [utilizator] i-a raspuns lui asavreau

      Se szvoneste ca e finul lui Bombonica si Liviu din comuna Gratia jud. Teleorman, bagat pe ochi frumosi in jandarmerie ca mai tarziu sa ajunga om mare si de incredere ca doar e mai breaz decat generalul izmana Oprea care din locotenent amarat sa transformat in bodyguardul lui Cozma mineru ajungand in politica unde bombonel nastase la facut om mare , uite asa se nasc pui de lei
  • +37 (45 voturi)    
    De la monstrul Chitac la madam Dan (Duminică, 21 ianuarie 2018, 17:42)

    Thriller [utilizator]

    Militienii raman militieni; sunt neschimbati sub madam Dan, cum erau sub Chitac ! Aceiasi violenta, aceleasi provocari, aceleasi minciuni ! De vina sunt cei batuti, sub pretextul fluidizarii circulatiei, acelasi din 1990, singura data din an cind le pasa de halul in care se circula in Bucuresti.
    • +12 (20 voturi)    
      Aiurea. Astia nu sunt militieni. (Duminică, 21 ianuarie 2018, 18:50)

      Rahan5 [utilizator] i-a raspuns lui Thriller

      Sunt jandarmi, urmasii legali ai Securitatii de Stat.
      Diferenta este ca, pe timpul lui Ceausescu erau interzize manifestatiile (daca vroiau sa te tortureze sau sa te omoare o faceau fara probleme). Iar securistii care sa actioneze in strada cu scuturi nu era necesar. Pana la Revolutia din 1989 nu au aparut niciodata securisti cu scuturi in strada. Doctrina era alta : toti care manifestau trebuiau capturati, si dupa caz torturati, ucisi sau deportati.
      Securistii nu veneau cu scuturi la eventuale manifestati.
      Aveau in maini cate o pusca de asalt AKM. La ordin, se tragea in plin.
      Oricum, daca te apropiai amenintator de un securist, acesta ,,in legitima aparare " putea trage in tine si fara ordin. Se prefera in cazul asta ,,tragerea la picioare" .
      Oricum, locul de munca era hotarat de Partid. Cei care au manifestat la Brasov in 1987, si care nu au fost ucisi, au fost deportati cu serviciul in zone departate unde nu erau probleme cu manifestatiile (salariu mic de necalificat, conditii grele de locuit, ca intr-un fel de lagar, doar ca nu aveai garduri. Dac paraseai locul de munca, erai bagat direct in puscarie vreo 2-3 ani, iar de acolo inapoi la locul de deportare )
      • +3 (7 voturi)    
        Corect, (Duminică, 21 ianuarie 2018, 20:28)

        MadameDuRecamier [utilizator] i-a raspuns lui Rahan5

        cu adaugirea, ca dupa ce noile modificari ale legii sunt promulgate, si noii securisti pot scoate arma din dotare, daca "li se pare, ca viata le e pusa in pericol". Adica, se reintorc la vechile obiceiuri, de data asta oficial, cu drept de moarte asupra protestatarilor, care-l supara pe noul tatuk bolsevic.
    • +6 (10 voturi)    
      Sunt (Duminică, 21 ianuarie 2018, 20:23)

      MadameDuRecamier [utilizator] i-a raspuns lui Thriller

      fostele trupe de securitate ale lui Ceausescu mascate sub denumirea de trupe de jandarmi. Iar boarfa Dan e urmasa demna a lui Postelnicu-"am fost un dobitoc". Ea e imbecila, de-a dreptul. Chestia e, ca azi a fost nervos, micul securist personal al lui Dragnea. Maine, cu acordul noilor modificari aduse legilor, va putea sa scoata pistorlul, daca "i se pare, ca viata ii e in pericol"
      • 0 (2 voturi)    
        Confuzie Majora Incepand cu Rahan al (Duminică, 21 ianuarie 2018, 23:58)

        un domn [utilizator] i-a raspuns lui MadameDuRecamier

        v lea, scutierii, o alta forma de autoritate din Ordinea Publica sunt descendentii din USLA, jandarmii sunt precum forma de invatamant din Politehnica- subinginerii- ceva intre cabaline si magari
  • +36 (40 voturi)    
    Jos comunistii! (Duminică, 21 ianuarie 2018, 17:44)

    I [utilizator]

    Partea grava nu este ca ar fi lovit ala. Grav e ca sefii Jandarmeriei nu vad nici o problema, incearca sa ascunda faptasul, probele, sigur intimideaza martorii jandarmi care erau si ei acolo. Asta este cu adevarat grav.
  • +34 (38 voturi)    
    bai mincinosilor. (Duminică, 21 ianuarie 2018, 17:46)

    ouyang [utilizator]

    protestul e anuntat din 2017. stiati sau nu ca vor fi multi oameni? nu trebuie sa ceri aprobare nimanui pentru protest. mai usor cu legea pe scari mincinosi impotenti. cine trebuie sa o aprobe? secretara lui dragnea? tzoapa din voluntari? voi sunteti sanatosi la cap, slugillor PSD?
    • +1 (3 voturi)    
      Vor sa ceara cineva autorizatie, sa-si infiltreze (Luni, 22 ianuarie 2018, 9:59)

      deval [utilizator] i-a raspuns lui ouyang

      peovocatorii care sa dea foc la cate ceva si sa-l nenoroceasca apoi pe acela punandu-i totul in carca !Cine si cum sa-si ia raspunderea pentru 100000 de cetateni ? Nu e clar ca la atatea proteste Rezist nu s-a produs nici un incident ?!
    • 0 (0 voturi)    
      Dar legea (Luni, 22 ianuarie 2018, 18:46)

      justitiaru [utilizator] i-a raspuns lui ouyang

      pentru cine-i făcută ? Nu ca să fie respectată şi de către tine antipesedistule ?
  • +34 (38 voturi)    
    Catre jandarmerie. (Duminică, 21 ianuarie 2018, 17:46)

    nlln [utilizator]

    Aveti demnitatea si spuneti adevarul.
    Un lucru atat de simplu pentru marea majoritate nu poate deveni imposibil pentru d-voastra.
    Ma rog , chiar daca unii dintre d-voastra nu inteleg sau se fac ca nu inteleg , aveti printre d-voastra cu siguranta si oameni cu coloana vertebrala.
    Incercati sa ii gasiti .Sa raspunda ei la aceasta intrebare.
    Persoana care atent il protejeaza pe Dragnea in timpul unui "interviu" la DNA este aceeasi cu persoana care ataca fizic un participant( altul decat Dragnea , bineinteles) la protestul de sambata?

    Da sau nu.
    Mai simplu nu se poate.
    • +16 (20 voturi)    
      e mai mult decat evident. (Duminică, 21 ianuarie 2018, 18:05)

      ouyang [utilizator] i-a raspuns lui nlln

      au vorbit cu batausul deci stiu cine e. au poza cu celalalt. puteau spune e tot ala sau nu. "nu avem informatii". lol. mint ca niste porci comunisti. institutie platita din bani publici. maine o sa ne anunte ca e secret de stat. slugi pesediste
      • +6 (10 voturi)    
        ciudat (Duminică, 21 ianuarie 2018, 19:39)

        Orizont [utilizator] i-a raspuns lui ouyang

        Incepe sa-mi incolteasca o idee cum ca acela nu e jandam, sau poate ca e, dar el si inca citiva sint special condusi direct de Dragnea sau PSD. Sau doar are uniforma de jandarm, insa nu e. Poate si-a facut Dragnea militie personala.
    • +8 (12 voturi)    
      Jandarmeria (Duminică, 21 ianuarie 2018, 18:23)

      Ochii_pe_voi [utilizator] i-a raspuns lui nlln

      Principal mijloc obsesiv slujind mafia & hotia PSD+ALDE+UDMR. Mostenitoarea functiilor si traditiilor Militiei Ceausiste. Si urmasii CRIMINALILOR care au ucis in 1989.
  • +20 (24 voturi)    
    Incredibil. (Duminică, 21 ianuarie 2018, 17:51)

    ouyang [utilizator]

    Pai aveți poză cu amândoi. Ați zis că ați vorbit cu bătăușul. Care nu are nicio scuză nemernicul. Pe care nu-l identificati? Pe ăsta din poza cu rezolutie mare de la Godină? Chiar atât de penibili să fiți, slugilor? O să vă ia o săptămână să vă identificați colegul/colegii? Îi greu? Îi și pedofil cumva? Să înțeleg de unde apare dificultatea de identificare. Vă e greu? Dar nouă nenorociților? Că vă plătim și pe voi și pe șefii voștri și pe infractorii ce vă conduc. Nouă nu ne greu mama voastră de slugi?
  • +11 (15 voturi)    
    In concluzie (Duminică, 21 ianuarie 2018, 17:55)

    mitg [utilizator]

    A venit si jandarmeria cu mancarimegate sa completeze setul.

    Dar lasa, ca si facturile lor vin tot in Euro. Sa vedem, va veni doamna secretara si domnul livache cu bani de-acasa?
  • +8 (16 voturi)    
    prostul de jandarm... (Duminică, 21 ianuarie 2018, 17:56)

    Foxcrawl.com [utilizator]

    ar fi putut anticipa ca problema nu era la cei din fata sa, ci la multimea care ii impingea in toata vanzoleala aia. Degeaba le dai cu pumnul alora din primul rand ca doar nu o sa opresti astfel deplasarea puhoiului.
  • +21 (25 voturi)    
    astia vroiau sa tina 50 000 de oameni in pasaj (Duminică, 21 ianuarie 2018, 18:02)

    Doru490348 [utilizator]

    la Universitate. Ce sa faci domne daca n-au stat pe trotuar? Le mai arzi cate un pumn, iti pierzi cumpatu, oameni suntem.
  • +13 (19 voturi)    
    Urmeaza spalarea imaginii (Duminică, 21 ianuarie 2018, 18:03)

    Kosmos [utilizator]

    Distribuire ajutoare pt batrani neajutorati prin catune, gest care va fi filmat din 3 unghiuri cu platou de filmare profesionist
  • +18 (22 voturi)    
    deci (Duminică, 21 ianuarie 2018, 18:11)

    liviu_ [utilizator]

    - daca eu incalca legea... sa zicem dau un pumn cuiva => dosar penal blablabla (ceea ce este normal dealtfel)
    - daca un jandarm face asta e ancheta interna da i se cauta scuze...

    eu stiam ca dpdv penal unu care reprezinta institutiile statului e pedepsit mai DRASTIC decat un om... normal sa zice... aparent la prestigioasa institutie a jandarmeriei legile nu functioneaza asa

    daca sunt si eu stresat si omor 3 oameni... e circumstanta atenuanta ca eram stresat?! NU! la jandarmi d c e

    mai mult... recunoaste jandarmerie ca e plina de incompetent! nu e posibil sa cedezi intr-o astfel de situatie (sa fim serios nimic deosebit)... pai daca e razboi ce face acel jandarm?! daca e caz de calamitate lesina ca vede sange?! sau vbede sange si conncluzioneaza ca trebuie sa bata?!
    Poata mai grav decat incidentul in sine (incidentele dealtfel... nustiou care a fost "inteligentu" care considera ca blocatu in metrou e o idee buna -> daca piaca unu in fata trenului ce faceati?!), esta faptul ca avem dovada ca in jandarmerie sunt numai incompetent si ca in cazul unei calamitati avem inca o institutie pe care NU putem sa ne bazam!

    pana acum credeam ca au un PR decent... acum sunt convins ca domnii de la PR sunt la fel de "competenti" ca jandarmul ce impartea pumni...

    ba: "am deschis o ancheta interna, o sa cercetam. Ne cerem scuze pentru colegul nostru" am incheiat toata lumea e fericita ala primesta 15% din salariu penalizare si s-a incheiat discutia

    prin "Declaratia" asta jandarmerie efectiv si-a pierdut orice urma de onoare sau coloana vertebrala. sunteti slugile psd... minerii anului 2018... ATAT!
  • +12 (16 voturi)    
    Ei da, domnu'Georgian (Duminică, 21 ianuarie 2018, 18:12)

    kthor7 [utilizator]

    Saracul om, e doar purtator de cuvant. Si, daca vrea sa spuna adevarul si il spune, o sa fie pedepsit cu aruncarea din sistem, asa ca gura lui nu va mai avea ce sa manance. Romania este la fel ca pe vremea lui Ceasca, poate si mai rau, si va fi mai rau pentru ca pesedeul este pe mainile unor corupti, interlopi si altii care prostesc lumea cu statul paralel. Strategia lor este limba de lemn si minciuna. Totul e la superlativ pentru ca Dragnea si pesedeul se afla la conducere. Strategia este minti de spargi ca sa manipulezi lumea. Reactia colegului nu vad sa fie si reactia colegilor care erau si ei in aceleasi conditii. Reactia colegului este ca pute a pesedism si obedienta fata de Dragnea pe care il conducea si ocrotea cu drag si atentie fara a-i imparte pumni. Cel putin Dragnea merita nu ca batranul ala in care a dat un stift al societatii. Mi-e scarba de jandarmi, in procent de 90% nu au creier si nu gandesc. Ei sunt gata sa bata si iubesc asta. Ia spune domnu Georgian, asa nu vedea jandarmeria nici pe colegul stresat de viata care asalta copii? Nu aveti pe naiba informatii. Atunci sunteti slabi si la anchete pe care le ascundeti si le clasati ca va e lene la banii aia multi sa va deranjati din birouri pentru altceva decat slugareala lu' sefu'.
  • -17 (23 voturi)    
    dear comentatori (Duminică, 21 ianuarie 2018, 18:26)

    Jesuis.PasCharlie [utilizator]

    ..aveti grija cum ostracizati jandarmii ,bagand spaima in ei si jignindu-i ,ca la cum decurg lucrurile in europa e probabil ca in curand sa fie nevoie sa restabileasca ordinea si le va fi teama iar voi ,panselutze ultragiate va veti exercita dreptul la libera opinie acuzandu-i de pasivitate si va fi prea tarziu ..deja e cam tarziu....si veti invoca zadarnic 'O Doamne indulceste efectul cauzei ca cauzalitatea virgula e desueta si da-ne noua ce vrem cand vrem cum vrem acum si pururea si-n veci booyaka'
    • +2 (4 voturi)    
      Consult Psihologico Oftalmic (Duminică, 21 ianuarie 2018, 21:38)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui Jesuis.PasCharlie

      Livreaza DUamna Carmen zi de zi pentru ca Organele sa Fie Intarite!
    • 0 (2 voturi)    
      "Ca ca" postare (Luni, 22 ianuarie 2018, 9:33)

      Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui Jesuis.PasCharlie

      (Ca cauzalitatea) analfabetul functional marca PSD se remarca din nou.Si cam ce "ordine" ar trebui restabilita de jandarmii cu IQ 40 indoctrinati de psd? cea a hotilor care fug de puscarie?
  • +11 (17 voturi)    
    Jăndarule! (Duminică, 21 ianuarie 2018, 18:36)

    tarantella [utilizator]

    Data viitoare, înainte să dai cu sete în manifestanti, gândește-te, totuși, de unde îți vin banii de salariu. De la cei în care dai cu sete sau de la Dragnea din Teleorman, aduși la pachet cu coafezele și șoferii pe care i-a făcut miniștri.
  • +16 (20 voturi)    
    jandarmeria (Duminică, 21 ianuarie 2018, 18:37)

    dum_i [utilizator]

    jandarmeria a ajuns garda personala a mafiei ciumate psdiste.

    Romanii sub jugul mafiei. In anul unirii 2018. Asa s-a ajuns.

    JOS CIUMA ROSIE!!!
  • +13 (17 voturi)    
    "nu are informatii" (Duminică, 21 ianuarie 2018, 18:40)

    liviu_ [utilizator]

    deci eu nu am informatii daca nustiu cainele meu a facut actiunea x acu 4 luni si azi actiunea y... mba... sigur

    \asta cu "nu are informatii" e similara cu "pana la 99%" din reclamele la detergent sau antimatreata
  • +18 (22 voturi)    
    sunteti muci ! (Duminică, 21 ianuarie 2018, 18:41)

    Zero_Kelvin [utilizator]

    Sa inteleg ca dintre toti jandarmii aflati acolo, doar ala avea in fisa postului sa imparta pumni, restul sa incaseze...sau cum ? Bai militienilor, nu vedeti cat sunteti de penibili? Altceva mai inteligent n-ati gasit?
    • 0 (4 voturi)    
      iti dai seama... (Luni, 22 ianuarie 2018, 0:19)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui Zero_Kelvin

      ca daca vine o calamitate ne-am ars...
      ori clacheaza toti si nu mai sunt in stare de nimic...
      ori clacheaza si fac ce stiu mai bine: dau pumni! e inconstient?! pai poate in pumn in mecla il ajuta!
  • +16 (20 voturi)    
    Incredibil! Scandalos! (Duminică, 21 ianuarie 2018, 18:54)

    qwerasdf [utilizator]

    Cum adica jandermeria nu are informatii ca e una si aceeasi persoana?

    Iti sta mintea in loc! Pana acum zic ca l-au identificat pe bataus (jandarm) si acum nu poa' sa faca o simpla "intersectare" cu respectivul de l-a insotit pe dracnea.

    Totul se pastreaza pe hartie, dispozitii date. Se stie exact in orice moment, ce jandarm e si din ce echipa operativa face parte!

    Lichelele procedeaza precum aia de la sfarsitul anilor 80, inceputul anilor 90! Reprimare prin forta!
    • +7 (11 voturi)    
      Pentru intersectare e nevoie de specialiști (Duminică, 21 ianuarie 2018, 19:58)

      ouyang [utilizator] i-a raspuns lui qwerasdf

      din Videle. Vor fi angajați cât de curând niște băieți din garda personală a infractorului dragnea să rezolve problema
  • -16 (32 voturi)    
    pe derbedei nu-i identifică nimeni? (Duminică, 21 ianuarie 2018, 18:56)

    zizin [utilizator]

    În America, și nu numai, dacă niște ”răzvrătiți” se apucă să răstoarne garduri de protecție montate de poliție, încasează o porție bastoane de cauciuc la moacă și dacă mai schițează un gest le pun urgent cătușe și-i saltă imediat. Jandarmul nostru și-a făcut cu vrednicie datoria, merită recompensat. Iar Hans Klemm să-l felicite personal.
    • +16 (22 voturi)    
      iar ai apraut (Duminică, 21 ianuarie 2018, 20:17)

      Orizont [utilizator] i-a raspuns lui zizin

      Credeam ca te-au concediat astia de la PSD sau de la Sputnik.

      Asa crezi tu ca e in America. Daca tot zici de America, au fost tot ieri demonstrantii impotriva lui Trump, sute de mii, ai vazut picior de politist? Daca ai vazut, au incercat sa-i opreasca politia sau sa puna gardulete sa nu iasa in strada? Daca ar fi facut asa ceva, se stie ca ar fi iesit macel intre ei, si s-ar incheia cu magazine sparte, masini incendiate, etc. De aceea in orice tara civilizata, politia inervine numai in cazuri de stricta nevoie. In nici un caz apar in uniforme de lupta si cu scuturi cum au aparut ieri in Bucuresti, asta indeamna la violenta. Si peste tot in lume politia stie lucrul asta, la noi s-au adus mascatii ca sa provoace violenta.
    • +1 (3 voturi)    
      Datoria jandarmilor nu e sa bata oameni! (Luni, 22 ianuarie 2018, 9:34)

      Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui zizin

      Mai ales ca brutele decerebrate sunt platite din banii tuturor nu numai ai lui dragnea
  • +5 (13 voturi)    
    Intr-o tara in care justitia e redusa la tacere, (Duminică, 21 ianuarie 2018, 19:30)

    KTerinca [utilizator]

    SE INSTAUREAZA DICTATURA PSD SI A LUI DRAGNEA, IAR ORGANELE DE ORDINE ISI PERMIT SA FACA ABUZURI. NU VOR RASPUNDE IN FATA NIMANUI, BA DIMPOTRIVA, VOR FI FELICITATI DE CEI LA PUTERE.
    DIN PACATE, PRESEDINTELE IOHANNIS A AJUNS COMPLICE PRIN LASITATEA SA.
  • +8 (12 voturi)    
    proba foto, proba video (Duminică, 21 ianuarie 2018, 19:36)

    revo [utilizator]

    = vax albina. Nici nu s-a promulgat "legea" aia cu proba video si deja se aplica!
  • +11 (17 voturi)    
    avansare (Duminică, 21 ianuarie 2018, 19:46)

    dan.c [utilizator]

    Jandarmul asta va fi avansat. Nu m-ar mira sa ajunga chiar ministru de interne.
  • +11 (17 voturi)    
    De stiut (Duminică, 21 ianuarie 2018, 20:31)

    area51rmc [utilizator]

    Conform art. 27 alin. 2 lit. b) din Legea nr. 550/2004 privind organizarea si functionarea Jandarmeriei Romane, un jandarm are dreptul "să legitimeze orice persoană când există indicii temeinice că a săvârşit, săvârşeşte sau se pregăteşte să săvârşească o faptă ce constituie infracţiune ori contravenţie, precum şi persoanele care solicită intrarea într-un perimetru legal restricţionat".

    Protestul nu constituie contraventie si nici infractiune. PROTESTUL ESTE O MODALITATE A LIBERTATII DE EXPRIMARE, DREPT FUNDAMENTAL prevazut in art. 30 din Constituia Romaniei si care are urmatorul continut: "Libertatea de exprimare a gândurilor, a opiniilor sau a credinţelor şi libertatea creaţiilor de orice fel, prin viu grai, prin scris, prin imagini, prin sunete sau prin alte mijloace de comunicare în public, sunt inviolabile".

    Prin urmare, FIIND UN DREPT INVIOLABIL PRIN CONSTITUTIE, libertatea de exprimare manifestata prin protest nu trebuie conditionata/autorizata de niciun act administrativ. Cu toate astea, in Romania anului 2018, autoritatile locale sunt cele care emit autorizatii pentru organizarea de manifestatii publice, incluzand protestul in notiunea de "manifestatie publica", dand astfel posibilitatea unui politician (PRIMARULULUI BUCURESTIULUI) sa decida cine poate si cine nu poate sa protesteze.

    Asadar, este o completa infectie publica ceea ce i se intampla poporului roman, caruia i se poate interzice protesteze de un singur politician, iar impiedicarea protestului sa se realizeze cu forta jandarmilor care, apoi, sa considere infractori sau contravenienti pe cei care "intra intr-un perimetru legal restrictionat" (desigur, restrictia e facuta prin dispozitia primarului).

    Va dati seama in ce situatii aberante traim ?
  • +3 (5 voturi)    
    Cum se intra in jandarmerie ?Spagi & pile politice (Duminică, 21 ianuarie 2018, 20:45)

    Plagarus [utilizator]

    Fiecare individ contribuie la imaginea institutiei pe care o ''seveste " / dezonoreaza in cazul jandarmului ciomagar
    Bine platiti, bine hraniti,pe deplin aserviti potentatilor zilei
    Chestori cercetaţi pentru nereguli la angajările în Jandarmerie," transferuri " miraculoase intre arme,recte in politie,.......incadrarile din sursa externa- "culoarul" aranjamentelor
  • +4 (6 voturi)    
    ne iau (Duminică, 21 ianuarie 2018, 21:03)

    martel55 [utilizator]

    de prosti in continuare...pe de o parte zic ca l-au identificat pe gola, pe de alta parte rnu s-au deranjat sa verifice in registre daca e acelasi golan care il proteja pe condamaatul Dragnea.....dezamagirea e insa ca parchetul o institutie aflata sub asediul PSD si care se vrea aparata de cetateni, in lco sa ancheteze pe acesti golani in uniforma, fac blat cu ei impotriva cetatenilor
  • +1 (3 voturi)    
    ! (Duminică, 21 ianuarie 2018, 21:56)

    tudorr [utilizator]

    Mintitit ca BOR, sunteti niste slugi cuminti!
  • +6 (8 voturi)    
    Gorila asta e acoperita de colegi (Duminică, 21 ianuarie 2018, 22:00)

    kokos [utilizator]

    asa cum e acoperit pedofilul pe care colegii il alintau "violatorul" , numai ca asta e alintat "batausul"
    • +1 (3 voturi)    
      Nahh este Ultras MAI (Luni, 22 ianuarie 2018, 0:00)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui kokos

      Cu Ecuson de Ultras in Suflet!
  • +5 (7 voturi)    
    Tipic romanesc (Luni, 22 ianuarie 2018, 1:17)

    puk1 [utilizator]

    Ce va mai mirati: in orice tara civilizata conducerea unei institutii platita de la buget s-ar disocia de orice comportamnet de genul. La noi e invers: pai daca era stresat omu: da in m..tii masii cand s-a angajat la jandarmi ce credea ca o sa citeasca basme la copii la gradinita....asta e comportament de angajat al statului la jamdarmi..pai ala m-a scupoat il scuip si eu.....vai de capul tau Romania. Partea buna e ca nu ma mai potae mira nimic in Romania....tot ce e anormal la altii e normal la noi..si invers....niste analfabeti platiti de 3 ori cat in paznic la o forma de paza..care face acelasi lucru..ba stai,, mai lejer.....
  • +5 (7 voturi)    
    Ce spalatura stomacala incearca sa ne serveasca (Luni, 22 ianuarie 2018, 3:47)

    Susufler0 [utilizator]

    dl Georgian !

    Felul 1 : Actiunea jandarmilor pe parcursul derularii protestului stradal a fost legala ;

    Felul 2 : Actiunea manifestantilor , a protestatarilor a fost nelegala pt ca a constat intr-o presiune fizica exercitata impotriva jandarmilor in scopul ocuparii carosabilului si ilegitima intrucat a fost organizata online !!!

    (Felul1 si felul 2 s-au amestecat apoi bine-bine in mintea d-lui Georgian, care insa nu a mai rezistat si a borat un fel de fel 3, de "desert" adica.)

    Felul 3 : actiunea jandarmului de a carabanii pumni in capul unui "periculos" manifestant de 70 de ani a fost "legitima" intrucat el "era obligat sa asigure dispozitiv de ordine publica."

    Singura concluzie care poate fi trasa dupa citirea comunicatului penibil si plin de exagerari si de neadevaruri, este ca jandarmul nu o sa pateasca nimic (pt ca o eventuala sanctiune cu mustrare sau cu diminuarea salariului pe o anumita perioada de timp, echivaleaza in cazul de fata cu "nimic"

    PS. Ba se mai poate trage inca o concluzie : ca de acum incolo eventuale alte reprize de box sustinute de jandarmi pe saci umani de box capata un caracter perfect legitim, cata vreme actiunile de protest sunt nelegale si ilegitime in acceptiunea lui Georgian, MasterChef in spalaturi stomacale al Jandarmeriei romane !
    • +2 (4 voturi)    
      1 A dat pumni in "defensiva", 2 A dat pumni (Luni, 22 ianuarie 2018, 10:11)

      deval [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

      tot unei pesoane varstnice care si ea incerca sa nu fie strivita !
      3 A dat pumni pentru a primit ordin sa nu permita ruperea baricadei ! Isi da Jandarmeria seama cat e de penibila si numai daca isi propune sa tina pe trotuare si numai 10000 de cetateni adunati intr-un loc ? Ei stiau cu o ora inainte cam cati o sa fim ! Puteu negocia cu protestatarii ora intreruperii traficului daca inteleg ce inseamna "a negocia".......
      • +3 (3 voturi)    
        Ma ingrozesc numai gandindu-ma la Docila (Luni, 22 ianuarie 2018, 17:24)

        Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui deval

        si la Papusha vorbind la telefon cu Dragnea si primind ordine (verbale,doar) de la asta, cum sa faca si cum sa dreaga jandarmeria la viitorul protest al Strazii !

        PS. Ca ce mama dracului are el nevoie de sfaturi de la sefii de arme din Minister, cata vreme este fiu de Militian de la Gratia !
  • +1 (3 voturi)    
    Purtatorul...de cuvinte (Luni, 22 ianuarie 2018, 5:54)

    ComentNews [utilizator]

    sa-i spuna cineva lui Enache asta ca lovirea unuia de pe urma caruia traieste, adica un protestatar ce plateste impozitele ca sa ia jandarmul salariu, nu poate fi justificata cu asemenea afirmatii nesimtite cum ca "protestatarii si-au asumat o anumita reactie din partea fortelor de ordine..." PSD-ist nenorocit! intr-o tara civilizata si acest purtator de cuvant ar fi trebuit sa isi dea demisia, nu numai jandarmul sa fie sanctionat.
  • 0 (2 voturi)    
    Pedeapsa cu bataia (Luni, 22 ianuarie 2018, 9:13)

    Vasile Alf [utilizator]

    Aflam ca s-a introdus in Romania pedeapsa cu bataia ! Da , si este aplicata direct de judecatorul-jandarm-politist ! Eficienta maxima - felicitari !
  • 0 (2 voturi)    
    Ce-ar fi ca vreo câteva sute de tâmpiți (Luni, 22 ianuarie 2018, 11:39)

    hic sunt leones [utilizator]

    care-i bat pe jandarmi de se c*ă pe ei să se scuze, spunând că reacția lor a fost determinată de modul de manifestare al jandarmilor, care nu și-au îndeplinit atribuțiile pașnic și civilizat?
    Dacă jandarmul respectiv nu-și poate păstra cumpătul în momente de stres, poate că ar trebui să fie direcționat spre altă activitate, eventual după ce trece printr-o evaluare psihologică.
  • +1 (1 vot)    
    Mama lor de informatii (Luni, 22 ianuarie 2018, 13:46)

    Leon_Magnificul [utilizator]

    "Jandarmeria n-are informatii", cum n-aveau cei care ii apararau pe plagiatori, in frunte cu Ponta. Nu stim, expertii trebuie sa se pronunte. Compararea a doua imagini e mult peste nivelul lor de competenta intelectuala.
  • -1 (1 vot)    
    Dreptul la replică (Luni, 22 ianuarie 2018, 18:39)

    justitiaru [utilizator]

    este obligatoriu într-o democraţie. Ce aţi avea de replicat la o contramanifestaţie organizată legal "cu autorizaţie" de către PSD ? Jandarmeria nu a fost nici de această dată organizată. Ei trebuiau să fie pregătiţi cu maşini cu tunuri de apă şi să-i împrăştie pe aceşti mitingişti. Lipsa de educaţie a acestora se vede de la distanţă. Nu este suficient ca să ştii să citeşti o lege şi să nu înţelegi sensul legii. Aici este marea problemă a celor ce ies în stradă fără a avea ceva de revendicat.