Mars de protest de amploare impotriva modificarii legilor justitiei, Codului penal si Codului fiscal, anuntat pentru sambata in Bucuresti. Protestatarii din tara, chemati sa li se alature celor din Capitala

de Alina Neagu     HotNews.ro
Vineri, 19 ianuarie 2018, 11:31 Actualitate | Esenţial


Protestul "Toate drumurile duc la Bucuresti"
Foto: Facebook.com
Un mars de protest de amploare impotriva modificarii legilor justitiei, a Codului penal si a Codului fiscal este anuntat sambata, incepand cu ora 18:00, in Piata Universitatii din Bucuresti. Protestatarii din tara sunt chemati sa li se alature celor din Capitala la protestul "Toate drumurile duc la Bucuresti. 'Revolutia' generatiei noastre". Protestatarii urmeaza sa se adune in Piata Universitatii, de unde vor pleca in mars pe traseul Piata Universitatii - Piata Unirii - Fantani - Parlament, "cu vizite la institutiile confiscate de catre majoritatea parlamentara (Avocatul Poporului, CCR, CNA)".

Protestatarii din tara sunt si ei chemati sa li se alature sambata celor din Bucuresti.

Un grup de protestatari din Cluj a parcurs drumul spre Bucuresti, pe jos, timp de mai bine de o saptamana, pentru a participa la protestul de maine din Capitala.

Protestul a fost initiat de grupurile civice Coruptia ucide, 600000 pentru Rezistenta, Insistam, Initiativa Romania, Asociatia Civica ProFest, Contract Romania, Actiunea Civica Galati, Declic, Umbrela Anticoruptie Cluj, Aradul Civic, VeDem Just - Voci pentru Democratie si Justitie si Spatiu liber de coruptie. #VaVedem din Bucuresti. 

  • Participa la sondajul HotNews.ro:


Ce spun initiatorii pe pagina de Facebook a evenimentului:


Nu uitam despre modificarea codului fiscal, formularul 600,etc.

Legile justitiei au fost votate, ele ajung acum la presedintele Klaus Iohannis, care le poate intoarce o singura data inapoi.
Legile de modificare a codului penal urmeaza sa fie votate.

¬Masacrarea Justitiei de catre PSD-ALDE, criticata de magistrati, Departamentul de Stat, Comisia Europeana, este mai mult decat un atac la procedurile de drept si la adresa luptei anticoruptie¬

Este un asalt chiar la adresa democratiei din Romania.
Felul in care PSD si ALDE au abuzat procedurile parlamentare legitime, in care au incercat sa inchida gura Opozitiei si a oricui a indraznit sa se impotriveasca reprezinta semnale care ar trebui sa alarmeze orice roman care doreste pentru Romania o viata in libertate si democratie.
La care se adauga si modificarile Codului de Procedura Penala si situatia generala grava din toate celelalte domenii ( sanatate, educatie, economie, infrastructura, cultura, ecologie)

Primele doua luni din 2018 vor fi decisive pentru consolidarea democratiei in Romania.
https://www.vedemjust.ro/index.php?p=societatea-civila-impotriva-modificarii-legilor-justiiei

Nu uitam despre modificarea codului fiscal, formularul 600,etc.

https://www.vedemjust.ro/index.php?p=societatea-civila-impotriva-modificarii-legilor-justiiei

Nu dam inapoi.

Avem in fata noastra doua optiuni.

Optiunea #1 - Ne gasim o scuza, un pretext si nu participam la proteste.

In cele din urma, un om in plus sau in minus nu va face o diferenta. Ne vedem de ale noastre, discutam cu prietenii ca "Da, n-am mai iesit la protest. Lasa, ca se descurca si fara mine." Daca crezi ca esti singurul care gandeste asta, te inseli.

Drumul spre schimbare este pavat cu indoieli si fiecare dintre noi a gandit asa odata cand a venit vorba de un protest.
Asa au gandit si cei 60% care nu au venit la urne in decembrie 2016. Sa repetam oare aceeasi greseala?

Exista Optiunea #2.

Iesim la protest, aratam public ca nu suntem dispusi sa acceptam coruptia, ca vrem un viitor mai bun si sa oferim un mesaj celor care se indoiesc ca schimbarea este posibila.

Da, schimbarea este posibila.

Incepe cu noi si doar trebuie sa avem curajul si speranta sa nu ne lasam batuti foarte usor.

Politicienii corupti vor merge pana in panzele albe ca sa isi apere interesele, nu vor renunta usor, mai ales ca acum au o validare electorala.

Ei nu ne-au facut viata usoara. De ce le-am face-o noi pe a lor?

Asadar, cu cate persoane vii la protest?

Cate afise si flyere poti sa lipesti in bloc, sa pui in cutiile postale?

Cate mesaje in privat si invitatii la eveniment poti sa trimiti?

Schimbarea incepe cu noi si nu se termina niciodata. E un drum lung, iar perseveranta noastra in fata coruptiei le va da si celorlalti increderea si speranta ca puterea este de fapt in mainile noastre.







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















5734 vizualizari

  • +14 (18 voturi)    
    Din pacate e putin invers (Vineri, 19 ianuarie 2018, 11:42)

    Martinezu [utilizator]

    Protestatarii din Bucuresti sunt chemati sa iasa dracului din casa sa se alature celor veniti pe jos de la Cluj si din alte parti!
  • +13 (19 voturi)    
    Din 500 de colegi din toata tara, (Vineri, 19 ianuarie 2018, 11:47)

    si_mort_va_vad [utilizator]

    minim 200 vom fi acolo ! Care cu trenul, care cu masina personala, care cu microbuze !

    #
    R
    E
    Z
    I
    S
    T
    !!!!!!!!
  • +12 (16 voturi)    
    Voluntari, Oamenii din Voluntari (Vineri, 19 ianuarie 2018, 11:51)

    un domn [utilizator]

    Sunt Asteptati si ei, nu va fie frica DUamna Gabi Pica !
    • 0 (4 voturi)    
      jos cu hotii PSD-isti!!! (Sâmbătă, 20 ianuarie 2018, 8:06)

      yyyyyy [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      jos cu ei inclusiv cu firea, o incompetenta crasa!!!
  • +12 (14 voturi)    
    Devenim o tara captiva (Vineri, 19 ianuarie 2018, 11:52)

    badia [utilizator]

    Prinsi cu treburile, cu discutiile ca daca a facut bine Iohannis sau nu, uitam ca sintem intr-un punct fara intoarcere.
    Dragnea a reusit in citiva ani sa puna piciorul pe grumazul unei tari. E jupinul absolut.
    E abil, perfid si periculos. E hirsit in rele, a invatat perfect cum stau treburile (la CJ Teleorman, la TelDrum, in guvern, in psd), a simtit unde este fibra slaba a poporului si a actionat incetul cu incetul. Doar ca il mai siciie justitia, de care spera sa scape in curind.
    Si-a pus in fruntea guvernului oamenii pe care i-a vrut iar, cind aia au inceput sa-si dea seama unde se indreapta tara, i-a dat jos. Fara discutii. Are la degetul mic CEx-ul pe care il foloseste ca topor. Are citiva berbeci care ii fac pirtie: Nicolicea, Iordache, Serban Niculae, Vulguta, Stefanescu.
    Felul lui de actiona arata ca isi calculeaza miscarile inaintem cu citeva mutari.
    Va aduceti aminte cum a cutreierat Moldova inainte darimarii lui Tudose? De ce Moldova? (fara Iasi, unde e Chirica). Pentru ca acolo mijeste un sentiment acut de nemultumire: nu se fac investitii, bugetul prevede cele mai mici sume pentru aceasta regiune, guvernul e plin de oameni din sud. Ei, si atunci, Dragnea s-a dus cu sacul de promisiuni, avindu-l alaturi pe Stanescu. I-a luat din scurt pe sefii psd. Da, care sint nemultumirile, ce investitii rapide vreti sa facem, etc... Le-a adusaminte ca el e stapinul.
    Cu asemenea indivizi perfizi trebuie sa joci atent. La cea mai mica greseala, te executa. De asta e Iohannis precaut si atent.

    In plus, Dragnea stie cum reactionam noi: ne inflamam pe net, iesim citeva zeci de mii in strada si strigam. Daca nu ne mobilizam masiv, protestele se sting incet-incet si mai ramin citeva mii.
    Ei au un tzel: sa darime tot ce le mai sta in cale si sa scape de puscarie.
    Acum baletul s-a terminat. E care pe care: ori ei, ori noi!
  • -16 (26 voturi)    
    aoleu (Vineri, 19 ianuarie 2018, 11:53)

    cucuveauamov [utilizator]

    iar #prostiaucide ... sper macar ca manechinul lui Iohannis in zeghe va deschide cortegiul, Malin Bot ii va pune catuse, iar Chichirau il va filma si striga non-stop: "penalule, coruptule, la puscarie, ciuma rosie (de la geaca)"
  • +8 (12 voturi)    
    a (Vineri, 19 ianuarie 2018, 11:54)

    adrian67 [utilizator]

    Toti in strada ! Mergem peste ei, altfel nu se poate.
  • +7 (11 voturi)    
    E obligatoriu! (Vineri, 19 ianuarie 2018, 11:57)

    indrea [utilizator]

    Toţi cei care suntem ok, teferi, trebuie să fim în pieţe!
  • +8 (12 voturi)    
    La protest! (Vineri, 19 ianuarie 2018, 12:06)

    nlln [utilizator]

    La protest daca nu vrei sa vii nevoit sa iti faci bagajul si sa pleci peste cativa ani!

    Copii tai pot pleca si ei.
    La protest daca nu vrei sa le duci dorul in fiecare zi !
    Exista posibilitatea sa ii vezi doar pe Skype.

    In timp ce copiii tai invata , muncesc , isi fac un drum in viata cinstit, copiii lor sunt promovati in functii caldute, bine platite fara a avea o minima pregatire.
    Vreti exemple ? Uitati-va in jur.

    La protest impotriva acestor mafioti, adunati in Parlament, la protest impotriva umilitelor la care suntem supusi in fiecare zi cand suntem obligati sa ascultam analfabeti ca Olguta, Carmen, Firea, mai nou Vasilica.
    La protest impotriva tupeului cercetatilor penal, Dragnea, Tariceanu.
    La protest .Toti care mai cred in libertate, dreptate , impotriva tuturor care se cred deasupra legii.
    La protest!
  • +10 (14 voturi)    
    Trebuie sa-i dam jos! Altfel suntem pierduti! (Vineri, 19 ianuarie 2018, 12:25)

    Impotriva prostiei din tara [utilizator]

    PSD si ALDE nu sunt partide. Sunt doua gasti de hoti cu nume diferite, sponzorizate de lumea interlopa pentru care schimba legile justitiei ca atat ei cat si interlopii sa nu mai fie trimisi in inchisoare.
  • +10 (14 voturi)    
    in strada (Vineri, 19 ianuarie 2018, 12:26)

    dum_i [utilizator]

    Hai sa ne luam NOI Romania inapoi!

    Romania oamenilor cinstiti!

    Gata cu batjocura
  • +12 (16 voturi)    
    Ultima sansa si poate decisiva, (Vineri, 19 ianuarie 2018, 12:28)

    FLORIO [utilizator]

    Greva generala , toate drumurile blocate primariile tot ce e de importanta. Dupa caderea guvernului curatenie generala . Daca noi nu ne respectam n-o sa ne respecte nimeni. Am.ajuns sa ne batem cap la cap cu sirienii la emigratie doar ca aia au un razboi crunt. Pana cand?
  • -15 (21 voturi)    
    vai de capul lor, si al vostru! (Vineri, 19 ianuarie 2018, 12:29)

    danete [utilizator]

    90% nu stiti despre ce este vorba, iar restul sunt manipulatorii interesati intr-un fel sau altul
  • +6 (10 voturi)    
    mai bine mort, (Vineri, 19 ianuarie 2018, 13:03)

    lp [utilizator]

    decat bataia de joc a lui dragnea / viorica & comp
  • +6 (8 voturi)    
    prezent! (Vineri, 19 ianuarie 2018, 15:05)

    pepper89 [utilizator]

    .
  • -3 (5 voturi)    
    ..... (Vineri, 19 ianuarie 2018, 21:25)

    adiiiii [utilizator]

    O sa ma ''rog''sa fie o zi mai calduroasa sa nu suferiti...SI. de frig. auuuuu...auuuuu...ham,ham,ham,,....auuuuuu fir-ar trece caravana