Presa din Iasi: Fiul cel mic al lui Tudorel Toader, acuzat de colegi ca ar fi favorizat de profesori. Ascensiune fulminanta la Facultatea de Drept din Iasi - de pe locul 351 la admitere, in topul studentilor

de Alina Neagu     HotNews.ro
Vineri, 19 ianuarie 2018, 10:23 Actualitate | Esenţial


Tudorel Toader
Foto: Agerpres
Cativa studenti de la Facultatea de Drept din Iasi, colegi Teodor Andrei Toader, fiul cel mic al ministrului Justitiei, acuza faptul ca acesta ar fi favorizat de profesori si ca a reusit sa avansez, in doar 3 semestre, de la Frecventa redusa la taxa si, apoi, la studii finantate de la buget. Colegii lui Toader jr. acuza faptul ca fiul cel mic al ministrului Justitiei a ocupat, la admitere, locul 351 din 360 de studenti admisi, iar acum a ajuns in topul studentilor din generatia sa, pe locul 11, potrivit Reporteris.ro.

Teodor Andrei Toader (21 de ani) este student in Grupa III, in anul al treilea, alaturi de alti 23 de studenti.

"Teodor vine la cursuri, la seminarii, isi da cat de cat interesul. Dar nu se poate spune ca exceleaza. Este un student mediocru si este clar ca notele sale sunt umflate. Multi profesori se tem sa nu-l supere pe rectorul Toader si atunci fiul se alege cu note de 10", sustine un coleg de grupa al fiului lui Tudorel Toader.

"Putini sunt profesorii care nu se tem de Tudorel Toader la Facultatea de Drept. Unul dintre ei este Valerius Ciuca. Alti profesori buni, carora nu le este frica de Toader, sunt Maria Michinici si Mihai Dunea. Mai este si Dan Mita. Restul nu prea isi permit sa comenteze in fata lui Toader", afirma alt student.

Citeste continuarea pe Reporteris.ro.

In august anul trecut, ziarul iesean 7est.ro a scris ca Alexandru Toader, fiul cel mare al ministrului Justitiei, a ajuns profesor la Universitatea Cuza din Iasi profitand de faptul ca Tudorel Toader s-a suspendat din functia de rector si de o modificare a regulamentului de concurs. Senatul Universitatii Al. I. Cuza a schimbat metodologia de angajare cu o luna inainte sa fie scos la concurs un post pentru care singurul concurent a fost Ionut Alexandru Toader, cel care s-a suspendat din functia de rector cand a intrat in Guvern.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.
















15313 vizualizari

  • +32 (32 voturi)    
    ... (Vineri, 19 ianuarie 2018, 10:28)

    tirolez [utilizator]

    Locul 351 :), ca sa vezi cum a reusit sa prinda fix ultimul tren.
  • +29 (29 voturi)    
    Cum e tata,-i si pistolul ! (Vineri, 19 ianuarie 2018, 10:33)

    CezarN [utilizator]

    Probabil ca pe acelasi sistem de pile si interventii si-a bazat si Dorel cel Mare cariera.
    Doar ca la el interveneau securistii sa-l propulseze.
    • +15 (15 voturi)    
      351 din 360. Bou sau derbedeu (Vineri, 19 ianuarie 2018, 18:09)

      cartofil [utilizator] i-a raspuns lui CezarN

      M-am exprimat in limba pe care, probabil, o pricepe. In care categorie se incadreaza las beizadeaua sa precizeze. Deoarece teoria genetica este valabila, taica-sau trebuie sa-i semene, macar pe jumate. Daca am vedea listele de la admiterea din 80 probabil ca il vom vedea pe taticul cam in aceeasi parte a listei. Si asta in conditiile in care cei care se inscriau la drept veneau cu dosare semnate de Primul Secretar PCR al localitatii de unde proveneau. Practic ramaneau omul si locul, sa nu aiba probleme si sa cada la admitere. Dar dupa aia, dupa absolvire, trebuiau sa dea sentintele pe care le transmiteau tovarasii de la partid !!!!! Taticul s-a descurcat bine si pe vremea lui Ceasca, probabil ca a corespuns obligatiilor de partid si de stat ca magistrat.
  • +31 (31 voturi)    
    Pai o fi Fat Frumos si ...bubos ca tat,su... (Vineri, 19 ianuarie 2018, 10:35)

    scaraotchi [utilizator]

    Si uite asa avanseaza el int-o zi cat altii intr-o viata si am incalecat pe-o sa....
  • +30 (30 voturi)    
    Tiliormanizarea La Iasi Este in Desfasurare (Vineri, 19 ianuarie 2018, 10:36)

    un domn [utilizator]

    Urmeaza restul Tarii!
  • +33 (33 voturi)    
    de aceia merge bine treaba în Ro (Vineri, 19 ianuarie 2018, 10:45)

    falcoind [utilizator]

    las ca îl face tata ministru nu contează ca e analfabet funcțional. Tară condusă de nulități
  • -37 (43 voturi)    
    Sigur Tudorel Toader o sa se regaseasca (Vineri, 19 ianuarie 2018, 10:48)

    xrogo [utilizator]

    in noul guvern, asta explica atacurile repetate la fiul sau!
    • +23 (25 voturi)    
      Mircica, breh, te rog spune ne (Vineri, 19 ianuarie 2018, 11:26)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

      Cum ai primit licenta de studii dupa re-re examiners, aici vorbim de Invatamantul Superior, nu de Guvernu P$D
    • +7 (9 voturi)    
      Hopa, il criticati pe 2Dorel? (Vineri, 19 ianuarie 2018, 13:29)

      scaraotchi [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

      Dar de ce dle, nu mai corespunde standardelor sau ati gasit ceva mai acatarii la Videle?
    • +7 (7 voturi)    
      Sau (Vineri, 19 ianuarie 2018, 15:35)

      Encounter [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

      Sau poate e doar un parvenit aproape analfabet. Zic eu că e mai puțin paranoidă varianta mea.
    • +5 (5 voturi)    
      riiight... (Vineri, 19 ianuarie 2018, 18:53)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

      uite ce propun....
      ca sa fie totu corect...
      zic sa se dea niste teste la studenti alese aleator din X teste posibile pe care studentii sa nu le stie...
      evident numele acoperitee...

      daca tudorel jr este si atunci printre primii... atunci da... cinste lui...
      dar daca esueaza lamentabil.... atunci ce facem?!

      hai sa fim seriosi... sansele ca ascensiunea lui sa fie pe bune sunt infime... (da nu sunt 0, dar sunt infiorator de mici)...

      dar na... voi postacii psd nici macar nu concepeti ca ar putea fura cumva...

      ia zi... nu extita corupti in psd, nu?! totu e o minciuna!
      • 0 (2 voturi)    
        da (Sâmbătă, 20 ianuarie 2018, 13:17)

        Ilidia [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

        Da! dar testele se dau STUDENTILOR, nu la studenti...
  • +17 (19 voturi)    
    Un jeg. (Vineri, 19 ianuarie 2018, 10:53)

    ouyang [utilizator]

    .
  • +5 (7 voturi)    
    Erata (Vineri, 19 ianuarie 2018, 11:47)

    silversky [utilizator]

    Revizuiti ultima fraza, nu are sens. Cel care s-a suspendat e Tudorel Toader, nu fiul cel mare.
  • +21 (23 voturi)    
    Numai pentru atata lucru se prostitueaza tac'su? (Vineri, 19 ianuarie 2018, 12:01)

    tarantella [utilizator]

    Bey, Butorele fraiere, cu 1000 de euroi ti-l scoteai licentiat si cu masterat inclus, fara sa treaca pe la cursuri (intreab-o pe gropareasa invatamantului romanesc).
    Daca esti zgarcit, facem noi cheta pentru ala micu, numai sa-ti dai demisia.
  • -7 (13 voturi)    
    Cinste lui! (Vineri, 19 ianuarie 2018, 12:45)

    Sunt_nimic! [utilizator]

    Daca MERITA!
    Sa ajunga si pe locul inatai ...

    Dar ce ne facem acum, ca nu mai este taica-su premier?

    revine pe locul 351?
  • -14 (16 voturi)    
    am inteles (Vineri, 19 ianuarie 2018, 13:28)

    cucuveauamov [utilizator]

    se apropie evaluarea
  • +4 (4 voturi)    
    cum (Vineri, 19 ianuarie 2018, 17:57)

    incomodu [utilizator]

    cum e turcu si pistolul tata psd fiul tamiie este trecut pe ochi frumosi si o sa aven al doilea ,, alta intrebare,,
  • +5 (5 voturi)    
    Tudorel Toader, Stalinist comunist (Vineri, 19 ianuarie 2018, 19:34)

    Ingerul [utilizator]

    Nepotism, pile, cunostiinte, mita,relatii si amante,jaf legalizat, CIUMA ROSIE, CRIMELE COMUNISTIILOR
    PSD-isti,continua, iar Tudorel Toader este cel ce legalizeaza crimele din spitalele romanesti, moartea a mii de oameni pe drumurile inadecvate pentru 7 milioane de masini,acest servitor Toader, a INFRACTORULUI DRAGNEA si banditii a contribuit la plecarea din tara a peste 4 milioane de romani, numai anul trecut au plecat peste 200 000 de mii de romani scarbiti de miseria morala, etica si bun simt a dictatorilor DRAGNEA-TARICEANU SI BANDITII COMUNISTI.
    Comunismul e crima impotriva Umanitatii,Naturii si GOD
  • +3 (3 voturi)    
    Profesor de caca (Vineri, 19 ianuarie 2018, 21:22)

    adiiiii [utilizator]

    Stim cu totii...Asta e stire ca sa intareasca practica nepotismului, cea atat de balamata pe timpul comunismului...a lu Ceausescu. Tre si ei condamnati la fel...asa procedeaza, asa se comporta asa vor fi ce am condamnat
  • 0 (0 voturi)