Premierul interimar Mihai Fifor l-a reinstalat in fruntea resurselor minerale ale Romaniei pe Gigi Dragomir, fost comerciant de carne si apropiat de Ionel Arsene

de Red. Stiri     HotNews.ro
Joi, 18 ianuarie 2018, 16:04 Actualitate | Esenţial


Premierul interimar Mihai Fifor l-a numit joi pe Gigi Dragomir in fruntea Agentiei Nationale pentru Resurse Minerale (ANRM), institutie care gestioneaza rezervele de petrol, gaze si metale ale Romaniei, potrivit unei decizii publicate in Monitorul Oficial. Gigi Dragomir, fost comerciant de carne si un apropiat al baronului PSD de Neamt Ionel Arsene, proaspat retinut de DNA, fusese dat afara de la ANRM de Mihai Tudose la finalul lunii decembrie, in ciuda cererii lui Liviu Dragnea.
  • UPDATE Decizia lui Mihai Tudose de a-l refuza pe Liviu Dragnea, care ii ceruse  sa NU publice in Monitorul Oficial decizia de schimbarea din functie a lui Gigi Dragomir, a fost "picatura care a umplut paharul" si l-ar fi determinat pe Dragnea sa grabeasca schimbarea din functia a fostului premier, au declarat pentru HotNews.ro surse politice. Potrivit acestora, unul din motivele pentru care CEX ar fi decis sa nu mai solicite avize de la SRI la numirea unor demnitari ar avea legatura tot cu cazul Dragomir.
Gigi Dragomir fusese numit in functie tot de Tudose in 3 octombrie, desi avea zero experienta in domeniu. Anterior postului de la ANRM, Dragomir a fost inspector in cadrul Administratiei Judeteane a Finantelor Publice Ilfov si lucrase pentru o serie de firme care se ocupa de comertul si distributia de produse alimentare. In ultimii ani a participat la concursuri ANAF pentru o serie de posturi, insa le-a picat.

Gigi Dragomir este cunoscut ca un apropiat al lui Ionel Arsene, seful PSD Neamt si mana dreapta a lui Liviu Dragnea in partid.

De altfel, Dragomir a fost motivul unui moment tensionat intre liderul PSD, Liviu Dragnea si premierul Mihai Tudose in ultima saptamana din 2017, dupa cum a scris HotNews.ro. Dragnea s-ar fi deplasat la la guvern pentru a-i cere premierului Tudose sa nu publice in Monitorul Oficial decizia de schimbare din functie a sefului Agentiei Nationale pentru Resurse Minerale (ANRM) si sa o reinstaleze in functia de secretar de stat pe Oana Schmidt Haineala, care a castigat procesul impotriva deciziei CSM de incetare a detasarii la Ministerul Justitiei. Premierul Tudose i-a respins ambele solicitari, iar cateva zile mai tarziu decizia de demitere era publicata in Monitorul Oficial.

Agentia Nationala pentru Resurse Minerale gestioneaza nu doar domeniul hidrocarburilor (petrol, gaze), ci si al minereurilor (aur, cupru, plumb, zinc, mangan, fier, sare), precum si resursele de ape minerale.

ANRM se ocupa de aprobarea si emiterea permiselor de prospectiune, licentelor de explorare, licentelor de exploatare, precum si a permise de exploatare. De asemenea, avizeaza activitatile de explorare si exploatare a substantelor minerale utile. Important de mentionat este ca are acces la la datele si informatiile cu privire la resursele minerale romanesti. In plus, organizeaza concursuri publice de oferta pentru concesionarea de activitati miniere.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.














7472 vizualizari

  • +33 (33 voturi)    
    :))) (Joi, 18 ianuarie 2018, 16:13)

    lula [utilizator]

    deci DECAT bisnitzar de carne...nici macar macelar!!!

    :)))) clar omul stie cu ce se haleste Agentia Nationala pentru Resurse Minerale, caci ce din porc iese, in minerale se transforma (cum zice biblia de partid).
    • +10 (10 voturi)    
      Probabil si asta este un infractor (Joi, 18 ianuarie 2018, 20:49)

      cartofil [utilizator] i-a raspuns lui lula

      Altfel de ce s-ar chinui infractorul condamnat definitiv Dragnea sa-l bage in post. Dar poate-l trage Arsene si pe asta. Daca nu desfiinteaza DNA-ul in curand tot P$D-ul va zace in Brutarie. Deci desfiintarea DNA-ului este urmatorul obiectiv al infractorului zis Daddy.
    • +1 (1 vot)    
      Daca si Fiforsky face parte (Vineri, 19 ianuarie 2018, 13:21)

      Rescator [utilizator] i-a raspuns lui lula

      din Mafia excesiv de Rosie am terminat Romania ca
      Stat.Individul nimerit la Aparare la initiativa Primului
      Mafiot al Tarii(PMT) numitul Abu Dragneev,ar trebui
      sa realizeze ca Armata nu are nevoie de ticalosi
      obedienti si pafaristi.
      Si acum: ce legatura poate fi intre resursele naturale
      si in porcovan de partid samsara de carne?
      Sunteti ticalosi de o dimensiune cosmica!
  • +25 (25 voturi)    
    orcile revine! (Joi, 18 ianuarie 2018, 16:22)

    loveparade [utilizator]

    Sauron insista sa treaca totul prin foc
    Astia nu se lasa si vor cauta inelul pana se vor trezi hobbitii si ii vor calca pe cap.
  • +33 (33 voturi)    
    Acum isi arata adevarata față acest Fifor (Joi, 18 ianuarie 2018, 16:22)

    Bazil [utilizator]

    nu este decat buzduganul ce anunta intrarea in scena a noii "regine de teleorman". Felicitari celor 3 din 5 romani care prin noncombatul lor din Decembrie 2016 au girat 100% situatia de azi.
    • +15 (15 voturi)    
      fifor, (Joi, 18 ianuarie 2018, 18:37)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui Bazil

      alta manivela in mana lui pablito dragnea.
    • +4 (4 voturi)    
      Treziti-va romani! (Vineri, 19 ianuarie 2018, 8:56)

      paonipao [utilizator] i-a raspuns lui Bazil

      Chiar daca am ramas “singuri”, nu trebuie sa disperam si in nici un caz sa renuntam!
      Nu trebuie sa ne lasam invinsi de ticalosi si de hoti...
      Veniti sambata 20 ianuarie la un protest masiv in Bucuresti, trebuie sa le aratam nenorocitilor din alianta psd-alde ca nu suntem adormiti si inca # rezistam!

      Ii vom dobora intr-un final!
  • +28 (28 voturi)    
    grupeaza infractorii (Joi, 18 ianuarie 2018, 16:22)

    rov [utilizator]

    sa nu-i caute DNA prin toata tara...
  • +28 (28 voturi)    
    mafia (Joi, 18 ianuarie 2018, 16:24)

    dum_i [utilizator]

    mafia tampitilor peste poporul idiotilor.

    La vot oilor! Ah...nu o sa mai aveti ocazia data viitoare..pacat... Peste 100 de ani sa le spuneti stranepotilor sa nu isi bata joc de votul lor asa cum ati facut voi.

    Noapte buna rrromania.
  • -11 (17 voturi)    
    Gura lumii (Joi, 18 ianuarie 2018, 16:36)

    subcultura [utilizator]

    vorbeste ca oricum domnul ala e pe post de ficus acolo, altcineva se pare ca e conducatorul real
    • +3 (3 voturi)    
      A avut grija psd (Joi, 18 ianuarie 2018, 19:42)

      Dalinar [utilizator] i-a raspuns lui subcultura

      In momentul in care presedintele face ceva este ejectat.
  • +26 (28 voturi)    
    No comment (Joi, 18 ianuarie 2018, 16:53)

    ciuma.rosie [utilizator]

    Nici 1% din golaniile care le fac hotii astia din PSD nu ajung in presa. O mizerie de tara. Vand tot si plec ! Adio taxe si impozite statului HOT PSD !
    Vai de parintii mei care raman aici la mila celor 50 lei la pensie in plus o data la 4 ani . Ce mizerie ...
  • +30 (30 voturi)    
    nici macar nu mai mimeaza (Joi, 18 ianuarie 2018, 16:57)

    Adri4n [utilizator]

    competenta, meritocratie...
    Nu tata, ii schimbam o data pe luna, cum vrea muschii nostrii. Poporul? Da-l in...
    • +15 (15 voturi)    
      Dragnea (Joi, 18 ianuarie 2018, 17:27)

      vlad.pe [utilizator] i-a raspuns lui Adri4n

      Bine a zis Dragnea: poporul roman sa se hotărască daca vrea spitale si pensii mari sau politicieni in pușcărie.
  • +17 (17 voturi)    
    Se repeta scenariul STERLING ?!!!!!!!!!!!!!!!!!! (Joi, 18 ianuarie 2018, 17:25)

    Plagarus [utilizator]

    Sub "bagheta " Popescului Tariceanu,ANRE transforma o licenta de explorare in contract de concesionare, prin care Sterling Resources primea dreptul de exploatare al zacamintelor din perimetrele ( castigate de RO la Haga) situate in Marea Neagra.
  • +18 (18 voturi)    
    RESTAURATIAAAAA! (Joi, 18 ianuarie 2018, 17:51)

    Observator roman [utilizator]

    Bravo Fiforel! Fara mila, fara rusine!
  • -4 (16 voturi)    
    Iohanis a zis (Joi, 18 ianuarie 2018, 17:59)

    buha [utilizator]

    Iohanis a zis sa le mai dam o sansa ...
    • +6 (6 voturi)    
      ca-s baieti de baieti (Joi, 18 ianuarie 2018, 22:20)

      voinicu [utilizator] i-a raspuns lui buha

      Incep sa ma intreb din ce in ce mai serios daca iohanis e chiar tantalau , cum l-am suspectat pina acum, sau e o jagardea la fel de mare ca astia.
      Ca sa spui ca le mai dai o sansa, cind tu stii clar ce vor face - si uite ca nu se dezmint - inseamna ca, ori esti un idiot , ori ne crezi pe noi niste idioti, iar tu de fapt esti bara-bara cu baietii.
      • +1 (1 vot)    
        Tertium non datur? (Vineri, 19 ianuarie 2018, 9:53)

        Sunt_nimic! [utilizator] i-a raspuns lui voinicu

        In cazul de fata, a treia varianta este cea corecta: nu stiu daca este idiot sau ne crede pe ni fraieri, dar sigur a facut unicul lucru posibil: daca o respingea pe blonda din Teleorman, ar fi fost demis!
        Credeti ca ne era mai bine cu Tariceanu la Cortoceni!?
  • +13 (13 voturi)    
    Resovietizarea Romaniei (Joi, 18 ianuarie 2018, 18:37)

    revolution2017 [utilizator]

    "Important de mentionat este ca are acces la la datele si informatiile cu privire la resursele minerale romanesti". O licenta de exploatare pentru Gazprom ? Ca doar are vanzari record in EU, iar Putin are nevoie de bani pentru campania electorala.
  • +5 (5 voturi)    
    Daca (Joi, 18 ianuarie 2018, 18:51)

    jack80 [utilizator]

    se mai indoia cineva ca astia nu ar toti o apa si-un pamant:hoti, sarlatani, scursurile societatii!
  • +15 (15 voturi)    
    Just great, un carnatzar (Joi, 18 ianuarie 2018, 19:45)

    Dalinar [utilizator]

    Unde ar trebui sa fie un geolog cu minim 10 ani experienta in minerit and oil&gas.
    • +10 (10 voturi)    
      jignesti carnatarii (Joi, 18 ianuarie 2018, 21:27)

      AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui Dalinar

      mai exact tehnologii din industria carnii. Tipul e doar un samsar din comertul cu carne.
      Cunoscand evaziunea din domeniu si apetenta PSD-ului pentru bani negri pentru partid as spune ca trepadusul e unul din numerosii borfasi sponsori ai PSD-ului care acum e recompensat.
      • +5 (5 voturi)    
        Imi cer scuze (Joi, 18 ianuarie 2018, 23:03)

        Dalinar [utilizator] i-a raspuns lui AliKimiku

        Aveam in cap carnatzarii aia cheap, cu produse din copite si scarciuri.
  • +7 (7 voturi)    
    ursu la miere (Joi, 18 ianuarie 2018, 20:37)

    clencix [utilizator]

    Asa au facut intotdeauna comunistii, nu stiau sa faca nimic si s-au pus paznici la resurse, cu pusca, asa ca cei harnici trebuie sa-si ceara voie de la ei sa traiasca.
  • +1 (3 voturi)    
    rectificare (Vineri, 19 ianuarie 2018, 8:28)

    savatuf [utilizator]

    Curtea de conturi a facut un control la ANRM si a constat ca redeventele nu au fost actualizate si neincasate de ceva ani , in urma unui proces instanta a dat dreptate curtii. Acest individ mult hulit de toti habarnisti antipesedisti a indraznit sa emita un ordin de recuperare a sumelor in special la gaze ,dl. tudose meseriasu' ce credeti ca a facut, a blocat ordinul la monitor si dupa la demis pe carnatar. Dar noi dam din gura ca proasta in targ chiar si cand cineva ne vrea binele.
    • +1 (1 vot)    
      like pe bune (Vineri, 19 ianuarie 2018, 11:33)

      clencix [utilizator] i-a raspuns lui savatuf

      Daca e asa, vino cu dovezi, ce redevente, ce proces, ce ordin, ce l-a blocat si unde le verificam. Daca e asa, meriti like.
      • -1 (1 vot)    
        daca vreti dovezi, gasiti (Vineri, 19 ianuarie 2018, 13:53)

        taradehoti [utilizator] i-a raspuns lui clencix

        Nu inteleg de ce va luati de omul acesta, pe care pana la urma, nu il stie nimeni. Se vede ca nu cititi stirile si nici la televizor nu prea priviti, pentru ca altfel ati sti mai multe despre acest subiect. Dupa ce Dragomir a trimis Ordinul catre MO, fostul prim ministru s-a ocupat de anularea acestuia si de eliberarea din functie a celui ce a incercat sa aduca statului mai multi bani, neavand nici o legatura cu marirea pretului gazelor pentru populatie. Cautati informatiile facute publice de domnul Zamfir, ca mai apoi sa comentati de acest carnatar, care pana una alta, a facut mai multe in trei luni decat altii din 2008.
      • -1 (1 vot)    
        rectificare (Vineri, 19 ianuarie 2018, 19:51)

        savatuf [utilizator] i-a raspuns lui clencix

        Vezi actiunea parlamentarului pnl Zamfir privind ANRM. Oricum informatia este demult in piata. Mai este un subiect de studiat si anume cum a dat ANRM licentele la apa minerala mai ales in HR si CV vezi UDMR.