Dupa decizia Curtii Constitutionale procedura de suspendare a ministrilor s-a simplificat

Cum poate fi suspendat Melescanu

de Andreea Pora     HotNews.ro
Luni, 21 ianuarie 2008, 21:53 Actualitate | Esenţial


Traian Basescu a lansat luni un al doilea avertisment cu suspendarea catre ministrul interimar la Justitiei, Teodor Melescanu. Procedura este mult simplificata dupa decizia Curtii Constitutionale din luna decembrie.

Presedintele considera ca refuzul lui Teodor Melescanu de a trimite catre Parchetul General avizele de urmarire penala a celor opt ministri suspectati de procurori, constituie abuz in serviciu. "  Voi actiona in baza prerogativelor legale si constitutionale pe care le am, in vederea normalizarii situatiei", spune Basescu in scrisoarea pe care i-a trimis-o luni lui Melescanu.

Suspendarea din functie a unui ministru a devenit mult mai simpla dupa decizia Curtii care a declarat drept neconstitutionala Ordonanta lui Chiuariu si doua articole din Legea raspunderii ministeriale. In momentul de fata, presedintele poate fi sesizat asupra eventualelor infractiuni comise de un ministru in exercitiul functiei de catre orice persoana. Daca presedintele considera ca probele sint suficiente, poate da aviz favorabil inceperii urmaririi penale, potrivit articolului 109 din Constitutie. Pasul al doilea este suspendarea ministrului din functie.

Ideea suspendarii a venit initial de la PD-L, care i-a cerut presedintelui sa dispuna inldepartarea acestuia din executiv sub motiv de abuz in serviciu contra intereselor publice. Deocamdata PD-L nu a luat decizia de a-l sesiza pe presedinte in acest sens. Surse din partid spun insa ca daca in cursul acestei saptamini Melescanu nu va inainta avizele de urmarire penala catre Parchetul General si DNA, se va merge pe suspendare.

Pina la decizia Curtii Constitutionale, presedintele putea fi sesizat cu o cerere de incepere a urmaririi penale doar de catre Parchetul General sau Directia Nationala Anticoruptie (DNA). Precedentul rezida in cazul fostului ministru al Apararii, Teodor Atanasiu, pentru care Parchetul s-a autosesizat si a cerut presedintelui inceperea urmaririi penale, iar acesta a dat aviz favorabil. Acest articol a fost insa declarat neconstitutional.

Melescanu este insa si parlamentar, motiv pentru care s-ar putea ridica problema ca si Senatul este indrituit sa dea aviz de urmarire penala. Nici legea, nici decizia Curtii Constitutionale nu sint clare in cazul in care respectivul are dubla calitate de ministru si parlamentar. Este o situatie similara cu cea a lui Paul Pacuraru, care printr-o scrisoare a cerut Senatului sa se pronunte asupra inceperii urmaririi sale penale.

Presedintele i-a adresat o scrisoare lui Teodor Melescanu in care il atentioneaza ca blocheaza dosarele ministrilor pentru care el a dat aviz de urmarire penala, lucru care incalca legea si Constitutia. Basescu i-a atras atentia ministrului interimar al Justitiei ca nu are dreptul de a cenzura deciziile presedintelui si nici legalitatea acestora. 






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















3457 vizualizari

  • -9 (11 voturi)    
    subiect (Luni, 21 ianuarie 2008, 22:14)

    nume [anonim]

    pdlisti imputiti, s-a ingrozit lumea de voi.
    • +1 (5 voturi)    
      subiect (Luni, 21 ianuarie 2008, 22:33)

      alex [anonim] i-a raspuns lui nume

      Sentimentul este reciproc, pentru voi pn(a)l-istilor...
      • -5 (7 voturi)    
        Lacheii derbedeului (Luni, 21 ianuarie 2008, 23:12)

        Alex [anonim] i-a raspuns lui alex

        Mai baga ceva la numele tau sa nu confunde lacheii. Te rog.
        Eu vreau sa fiu cel mai inversunat opozant al derbedeului.
  • -4 (6 voturi)    
    si Basescu ? (Luni, 21 ianuarie 2008, 22:58)

    Rollo Tomasi [anonim]

    "Surse din partid spun insa ca daca in cursul acestei saptamini Melescanu nu va inainta avizele de urmarire penala catre Parchetul General si DNA, se va merge pe suspendare."
    de acord, insa atunci ar trebui sa se faca acelasi lucru si fata de Basescu pt. ca nu o numeste pe Norica Nicolai
  • -5 (5 voturi)    
    Basescu greseste (Luni, 21 ianuarie 2008, 23:08)

    Liviu Ionescu [anonim]

    Basescu greseste enorm.Melescanu este un bun ministru
  • -5 (5 voturi)    
    Solidara cu Melescanu (Luni, 21 ianuarie 2008, 23:10)

    Florina Poterescu [anonim]

    Melescanu trebuie sa fie lasat in pace de Basescu ca sa isi faca treaba de ministru.Justitia trebuie lasata libera de Basescu.
    • +1 (1 vot)    
      mai gandeste-te (Marţi, 22 ianuarie 2008, 9:18)

      Alex [anonim] i-a raspuns lui Florina Poterescu

      Melescanul reprezinta executivul in clipa asta si blocheaza justitia
  • -5 (5 voturi)    
    Melescanu - Basescu 1-0 (Luni, 21 ianuarie 2008, 23:11)

    Vasile Damian [anonim]

    Melescanu este un bun profesionist si face bine ce face.El are study juridice nu basescu.
    • +7 (7 voturi)    
      Bravo! (Marţi, 22 ianuarie 2008, 0:42)

      ApH [utilizator] i-a raspuns lui Vasile Damian

      Propun sa ii faceti un cantecel lui Melescanu!

      HotNews, daca cele 3 mesaje de mai sus sunt de la acelasi IP, propun sa fie lasat numai unul. Auzi nume, Vasile Damian, Liviu Ionescu si Florina Poterescu... Mi se pare de-a dreptul incredibil, iar noi suntem cu totii niste imbecili, nu?
  • +2 (4 voturi)    
    meritam 10 clauze de salvgardare in justitie (Luni, 21 ianuarie 2008, 23:38)

    XXX [anonim]

    Eu nu inteleg de ce in Romania justitia depinde de persoane care nu sunt din interior, cum sunt Melescanu sau Basescu. Ori sunt independente puterile in stat, ori nu. In mod normal intr-un stat civilizat, orice procuror daca primeste probe suficiente de la cineva ar putea sa inceapa urmarirea personala impotriva unei persoane. Ce treaba sa aiba parlamentu si Basescu cu actul de justitie. Insemna ca cei de la putere(majoritatea din parlament), si oamenii presedintelui sunt echivalenti cu Dumnezeu...ca n-o sa poata fi judecati niciodata. Doar un procuror poate decide daca probele sunt suficiente....nu Basescu sau Melescanu sau mafiotii din parlament.
    • +3 (3 voturi)    
      Context (Marţi, 22 ianuarie 2008, 9:01)

      XYZ [anonim] i-a raspuns lui XXX

      Cred ca am putea intelege mai bine ce se intampla daca ne amintim cine era la putere cand a fost scrisa Constitutia: Ion Iliescu + PSD/cum s-a mai numit partidul lui.

      Daca ne amintim asta, am putea sa ne gandim si ca intentia prevederii din Constitutie care cere avizul presedintelui etc. a fost aceea de a le oferi (inca o) protectie in fata justitiei subordonatilor lui si de a le creste loialitatea fata de tatuc.

      Intre timp, lucrurile s-au mai schimbat, si uitati unde s-a ajuns.

      De acord ca n-ar trebui sa existe nici un fel de aviz, legea si justutia sa fie una pentru toti.
  • +3 (3 voturi)    
    Cum poate fi suspendat Melescanu? (Luni, 21 ianuarie 2008, 23:59)

    CRadu25 [anonim]

    Din pacate, acest articol este fara cap si fara coada. N-am reusit sa urmaresc firul logic, singura chestie pe care o pot intelege este ca este mult mai simplu acum ca Basescu sa-l suspende pe Melescanu, dar mult mai complicat sa inceapa urmarirea penala... Si, totusi, "Cum poate fi suspendat Melescanu"?
  • -5 (5 voturi)    
    besescu si melescanu (Marţi, 22 ianuarie 2008, 0:48)

    floryyyyy [anonim]

    Baseacu se crede perfect dar nu este.Daca nu va mai fi presedinte vaide el.
    Melescanu este bun ca ministru al justitiei
  • +3 (3 voturi)    
    Norica a tradat pntcdeul (Marţi, 22 ianuarie 2008, 6:46)

    TARANISTUL [anonim]

    si s-a opus lustrarii fostilor activisti platiti ai PCR de talia lui ILICI.Fostii ministrii si ministrii, daca sunt nevinovati nu ar trebui sa se opuna de a se prezenta in fata justitiei.
  • +1 (1 vot)    
    de ce? (Marţi, 22 ianuarie 2008, 7:49)

    Andrei B [anonim]

    Ii rog pe cei care au scris inaintea mea aici si au spus ca TM este bun de min de justitie sa isi explice pozitiile. Nu poti sa afirmi ceva si sa te creada lumea pe cuvint....si ideea cu IP-ul este buna. Ca sa nu dezvaluie IP-ul celor care posteaza, HotNews ar putea sa scrie in dreptul postului "X" ca are acelasi Ip cu Y, Z etc, sau ca este IP Unic. Asa macar "mincatorii" de serviciu ar avea de calatorit mai mult intre calculatoare sau le-ar trebui mai multe conexiuni la net...deci, macar o parte din banii pe care ii fura guvernul lor, s-ar duce inapoi la populatie....
    • 0 (0 voturi)    
      De ce nu s-a facut deja asta? (pentru ca nu era in interseul celor de la hotnews) (Marţi, 22 ianuarie 2008, 9:21)

      Anonim [anonim] i-a raspuns lui Andrei B

      Daca era asa cum zici tu, anume ca se posteaza din aceleasi locuri, fii sigur ca hotnews ar fi facut de mult tam-tam pe tema asta.
      Asa mai dau apa la moara la paranoici (si tu te incluzi printre ei).
      • 0 (0 voturi)    
        se poate dar v-a da balarii (Marţi, 22 ianuarie 2008, 13:27)

        Lucian* [anonim] i-a raspuns lui Anonim

        daca doua persoane posteaza din aceeasi companie, atunci este foarte posibil sa aibe acelasi IP. Am apucat sa vad chestia asta la votarea diferitelor articole sau chiar la petitii.
  • +1 (1 vot)    
    Votat (Marţi, 22 ianuarie 2008, 9:21)

    Alex [anonim]

    Si eu votez pentru dezvaluirea IP-ului ... pana la urma daca iti faci cunoscuta parerea public arata-ti si FATA !!!
    • +1 (1 vot)    
      Votat (Marţi, 22 ianuarie 2008, 10:28)

      ApH [utilizator] i-a raspuns lui Alex

      IP-urile utilizatorilor anonimi... Mi se pare de bun simt... S-ar mai face curatenie.
  • 0 (0 voturi)    
    IP - uri (Marţi, 22 ianuarie 2008, 17:02)

    Cristi [anonim]

    ar fi dragutz sa se afiseze

    revenind la justitie, mi se pare un pic anormal ce se intampla.
    e normal sa ti se para ok suspendarea lor daca il sustii pe Basescu si nu iti pui multe intrebari.
    am inca anumite simpatii catre PNL si nu am citit articolul din constitutie, dar cred ca e aberant ce se intampla.
    oricine e pus ministru, e denigrat daca nu ii canta in struna sefului. asta aduce a dictatura, iar in dictatura baietii destepti se dau pe langa sef;
    in momentul de fatza, oricine ar fi avea un minister mai greu, ar fi suspendat in ... max o luna.
    cred ca Basescu e foarte destept si stie ca un guvern sub presiune si atacat va falimenta gruparea la alegeri.
    pacat de restul.
    ar fi frumos daca mai multi ar vedea ca sunt cel putin 2 versiuni la fiecare poveste.

    ps: nu vad rezolvare prea curand a situatiei. odata credeam ca un om va schimba totul in bine si se va duce coruptia... acum cred ca acel om nu va ajunge niciodata sa conduca.

    melodramatic ;p
    ps2: "noi sa fim sanatosi"
  • 0 (0 voturi)    
    Ambii au dreptate (Marţi, 22 ianuarie 2008, 17:39)

    Radu [anonim]

    Daca veti avea curiozitatea sa cititi decizia CC in privinta raspunderii mnisteriale ati constata ca atit presedintele cit si Melescanu au dreptate. De ex, Curtea a sesizat ca ministrul Justitiei nu poate ingradi dreptul presedintelui de a propune Parchetului urmarirea penala, dar nici nu a eliminat din lege acest paragraf, de unde si confuzia ca nimeni nu poate sa spuna ce contine dosarul cauzei, ce documente trebuie sa-i trimita presedintele si, mai ales, rolul ministrului Justitiei in sistem (decorativ, de curier etc.). Paradoxal, Basescu il poate acuza pe Melescanu de abuz, dar Melescanu va fi acoperit de confuzia din lege. Asadar totul ar trebui intra din nou la CC.
    Eu, cel putin, asa am inteles decizia Curtii. Sint curios ce spune cineva de specialitate.
  • +1 (1 vot)    
    munca de partid (Marţi, 22 ianuarie 2008, 18:03)

    john doe [anonim]

    acum faceti propaganda pe forumuri pro-norica?

    norica nicolai dupa ce IN TIMP CE ERA PROCUROR a aparut ca avocat al apararii intr-un proces, vrea sa fie ministru ? si invoca in acest sens faptul ca ea nu stia de aceasta incompatibilitate ? o persoana cu pretentii de ministru, sa invoce necunoasterea legii ??? pai e clar ca nici moral nici profesional nu are ce cauta nu la minister, ci in general in viata publica!
    cat despre melescanu, ar trebui sa isi cumpere o casa la tara si sa se retraga. sa fii numit marioneta nr. 2 dupa chiariu e penibil.