Premierul Shinzo Abe: Am ridicat obligativitatea vizelor in Japonia pentru cetatenii romani

de N.O.     HotNews.ro
Marţi, 16 ianuarie 2018, 18:55 Actualitate | Esenţial


Presedintele Iohannis si premierul Japoniei Shinzo Abe
Foto: Administratia Prezidentiala
Premierul Shinzo Abe a declarat in conferinta comuna cu presedintele Klaus Iohannis, de la Palatul Cotroceni, ca Japonia a decis recent ridicarea obligativitatii vizelor de intrare in Japonia pentru cetatenii romani.

"Pentru a incuraja si consolida schimburile si cooperarea la nivel de resursa umana, recent am decis ridicarea obligativitatii vizelor de intrare in Japonia pentru cetatenii romani si sper ca din ce in ce mai multi romani vor veni sa viziteze Japonia", a declarat premierul Shinzo Abe.

Premierul Japoniei, Shinzo Abe, a fost primit de presedintele Klaus Iohannis la ora 16.00, la Palatul Cotroceni.







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















9939 vizualizari

  • +14 (14 voturi)    
    lol (Marţi, 16 ianuarie 2018, 19:01)

    HP [utilizator]

    Probabil cea mai importantă știre a zilei, iar noi ne pierdem timpul povestind despre acea conopidă blănoasă care pare că încearcă să fure o roată de tractor ascunzând-o sub meșă.
  • +9 (9 voturi)    
    misto... (Marţi, 16 ianuarie 2018, 19:25)

    liviu_ [utilizator]

    2 puncte castigate

    1 - japonezii apar in poze numai cu Iohannis, nu si cu pesedei
    2 - in caz ca pesedeii continua ca pana acum, mai avem o tara in care sa ne caram fara mari batai de cap...

    parca nici in Canada nu se mai cere viza... viata nene sa tot pleci din cocina asta. Partea proasta e ca nu toti vor (myself included), dar psd lucreaza la asta si sunt sanse ca si indecisii sa se care
  • +2 (2 voturi)    
    Cum se zice in japoneza ... (Marţi, 16 ianuarie 2018, 19:25)

    si_mort_va_vad [utilizator]

    " silvuple sho gun " ?

    ati imBELI-NATO ! "
    • +2 (2 voturi)    
      TeleorMAN (Marţi, 16 ianuarie 2018, 21:52)

      Ismail Paine de circ [utilizator] i-a raspuns lui si_mort_va_vad

      Eu nu plec, stau aici pana devin presedinte.
  • 0 (4 voturi)    
    Watashi-tachi, (Marţi, 16 ianuarie 2018, 19:34)

    RedGuard [utilizator]

    Nippon ni ikimashou !
  • +4 (4 voturi)    
    Ce frumos (Marţi, 16 ianuarie 2018, 19:39)

    mitg [utilizator]

    Iar guvernul a recompensat vizita ignorand-o.
  • +4 (6 voturi)    
    やった! (Marţi, 16 ianuarie 2018, 19:57)

    Nyk1 [utilizator]

    どうもありがとうございました、安倍様!

    Mulțumim mult, bani de avion să avem doar și cu siguranță vom vizita minunata Dvs. țară!
  • +7 (7 voturi)    
    Stirea zilei (Marţi, 16 ianuarie 2018, 20:19)

    buncrestin [utilizator]

    In mod normal asta trebuia sa fie stirea zilei. Si asta nu pentru ca rupeam usile ambasadei japoniei dupa vize, ci pentru ca este un semnal extraordinar ca o mare putere economica nu ne mai percepe drept o tara bananiera.
  • +4 (4 voturi)    
    "Vize" pentru romani .... (Marţi, 16 ianuarie 2018, 20:37)

    Marius2345 [utilizator]

    De prin 2012 nu mai aveam nevoie de vize.....

    Cetăţenii români, posesori ai unui paşaport simplu/ simplu electronic, pot intra şi rămâne pe teritoriul Japoniei, fără viză, pentru o perioadă care să nu depăşească 90 de zile într-un interval de 6 luni de la data primei deplasări.

    În Japonia nu există nicio reglementare legală prin care este obligatorie o anume valabilite a pașaportului pentru cetățenii care doar tranzitează arhipeleagul, pașaportul trebuind să fie doar valabil la momentul efectuării tranzitului.

    În situaţia în care cetăţeanul român care intră în arhipelag deţine o viză de lungă şedere sau permis de reşedinţă, singura cerinţă este ca paşaportul să fie valabil la momentul intrării.

    Pentru cetățenii români care călătoresc în Japonia în scop turistic, în contextul programului Visa Waiver, Serviciul de Imigrări solicită ca pașaportul cetățeanului român să aibă o valabilitate care să acopere perioada de ședere în arhipelag.

    Ministerul Afacerilor Externe face apel la cetăţenii români care se vor deplasa în Japonia să respecte cu stricteţe legislaţia şi reglementările locale, în special cele privind durata şederii şi condiţiile de călătorie menţionate în continuare, contribuind astfel, prin propriul lor comportament, la permanentizarea regimului de deplasare fără vize.

    Cetăţenii români pot călători fără viză în Japonia exclusiv pentru următoarele scopuri:
    - Excursii turistice;
    - Vizitarea unor rude sau prieteni;
    - Participarea la manifestări ştiinţifice;
    - Prezenţa la conferinţe sau seminarii;
    - Deplasări în scopul unor tratative comerciale, adică un sejur de scurtă durată, în cursul căruia nu se urmăreşte desfăşurarea unei activităţi lucrative sau obţinerea unei remuneraţii;

    Mai multe.... aici: http://www.mae.ro/travel-conditions/3712#766
    • 0 (0 voturi)    
      Adica vrei sa spui... (Miercuri, 17 ianuarie 2018, 9:01)

      rcb [utilizator] i-a raspuns lui Marius2345

      ... ca ditamai premieru' japonez a mancat rahat?
  • +2 (2 voturi)    
    capul face, capul trage (Marţi, 16 ianuarie 2018, 21:14)

    revo [utilizator]

    De-acum o sa suportati consecintele acestui gest necugetat.
  • +3 (3 voturi)    
    aa@yahoo.com (Marţi, 16 ianuarie 2018, 21:51)

    vali2 [utilizator]

    Asta e stirea zilei. Totusi, numai de psd-ei vezi la tv, care oricum nu fac nimic

    Dar va dati seama daca obtinea psd-ul asa ceva? cum vuiau televiziunile?
  • +3 (3 voturi)    
    Daddy si-a cam dat foc la valiza... (Marţi, 16 ianuarie 2018, 22:38)

    scaraotchi [utilizator]

    Daca premierul japonez ii raporteaza lui Bozo, in cadrul discutiei saptamanale, de modul in care a fost primit de haita PSD-ista, Livache nu mai pupa receptie la Trump tower in veacul vecilor.... Amin!

    A risipit banii tarii d'geaba....