VIDEO Ambasadorul Paul Brummel a citit, de Ziua Nationala a Culturii, poezia "Lacul", de Mihai Eminescu, chiar langa lacul de la Ipotesti

de N.O.     HotNews.ro
Luni, 15 ianuarie 2018, 16:46 Actualitate | Esenţial


Paul Brummel, citind poezia Lacul
Foto: Captura YouTube
Ambasadorul britanic Paul Brummell a recitat, de Ziua Nationala a Culturii, poezia “Lacul”, de Mihai Eminescu, chiar langa lacul de la Ipotesti.

Paul Brummel spune intr-un clip inregistrat, care are emblema Ambasadei Marii Britanii la Bucuresti: 

Azi este 15 ianuarie, Ziua Culturii Nationale. Este data nasterii lui Mihai Eminescu, cel mai mare poet al Romaniei, si suntem in Nord-Estul Romaniei, langa comuna Ipotesti, unde Eminescu si-a petrecut copilaria. Iar acesta este lacul cu nuferi despre care se spune ca a inspirat unul dintre cele mai cunoscute poeme ale lui Eminescu, Lacul. Este un poem romantic, este un poem despre un tanar care viseaza langa lac, viseaza la o tanara fata frumoasa care ii apare din lac. Acest poem este vorbeste despre nuferi galbeni, vara. Nu sunt acum nuferi, este o scena alba in spatele meu, dar totusi este o imagine la fel de frumoasa. Asa ca o sa incerc sa citesc “Lacul”, de Mihai Eminescu.









Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















2515 vizualizari

  • +12 (18 voturi)    
    ce frumos! (Luni, 15 ianuarie 2018, 16:50)

    codo [utilizator]

    multumesc
  • +11 (17 voturi)    
    A recitat in Romana foste frumos (Luni, 15 ianuarie 2018, 16:52)

    Kivek [utilizator]

    face acelasi lucru pe care l-a facut predecesorul sau, recita o poezie de Eminescu in romana.

    ar merita ca romanii sa-i de-a un plus pe youtube pt asta
    • -1 (1 vot)    
      Comentariu sters de utilizator (Luni, 15 ianuarie 2018, 17:50)

      [anonim] i-a raspuns lui Kivek

  • +5 (7 voturi)    
    Foarte frumos gestul (Luni, 15 ianuarie 2018, 16:59)

    fokerul [utilizator]

    Britanicii stiu sa faca diplomatie nene
    • +1 (1 vot)    
      Asta e cu dedicatie (Marţi, 16 ianuarie 2018, 10:47)

      Vladel [utilizator] i-a raspuns lui fokerul

      Asta e cu dedicatie pentru carmacii tarii, care au cam lasat lopetile din mana. Britanicii s-au dus langa lacul inghetat sa-i trezeasca putin la realitate, doar, doar s-o prinde cineva. Noi va iubim, da faceti si voi ceva ... ;)
  • 0 (2 voturi)    
    Bravos !, (Luni, 15 ianuarie 2018, 17:03)

    Olyx [utilizator]

    Domnule Ambasador !...Sunteti un bun ambasador al Romaniei in Regatul Unit !...Si, fara intentia de a va flata catusi de putin, sunteti cel mai bun ambasador al Regatului Unit in Romania...!
  • +3 (5 voturi)    
    Ziua Culturii Nationale (Luni, 15 ianuarie 2018, 17:15)

    bunicu [utilizator]

    Multumim d-le Ambasador ! Oare vom ajunge vreodata sa vedem si un politician roman sa faca asa ceva ?
  • +3 (5 voturi)    
    Ambasadorul Marii Britanii a dat o lectie (Luni, 15 ianuarie 2018, 17:19)

    alibaba_zeul_meu [utilizator]

    politicienilor romani in timp ce politicienii romani dadeau o palma peste fata poporului roman.

    Dar politicienii romani au dreptul, pentru ca au fost alesi.
  • +2 (4 voturi)    
    Un gest remarcabil (Luni, 15 ianuarie 2018, 17:29)

    Kepler [utilizator]

    prin care se arata atentie si respect pt Eminescu si cultura romana.
  • +4 (4 voturi)    
    ... (Luni, 15 ianuarie 2018, 19:03)

    Andpr [utilizator]

    Asta inseamna diplomatie....