UPDATE Politistul acuzat de pedofilie, decorat in 2012 de Basescu cu ordinul "Barbatie si Credinta" / Propunerea, facuta de ministrul de interne de atunci, Ioan Rus

de G.S.     HotNews.ro
Vineri, 12 ianuarie 2018, 13:24 Actualitate | Esenţial


Agentul de politie Eugen Stan, acuzat de pedofilie
Foto: Agerpres
Eugen Stan, politistul arestat pentru mai multe fapte de agresiune sexuala asupra minorilor, a fost decorat in 2012, de catre presedintele Romaniei, cu ordinul "Barbatie si Credinta", pentru participarea la deszapezire, potrivit presedintelui Federatiei Nationale a Politistilor SED LEX, Florin Vilnei, citat de Mediafax

Fostul presedinte Traian Basescu, cel care a semnat in 2012 decretul de decorare a politistului arestat pentru pedofilie, Eugen Stan, cu ordinul "Barbatie si Credinta", a spus ca un presedinte nu cere niciodata dosare, listele venind de la minister. 

"Niciodata un presedinte nu cere dosare. Vin liste de la ministere pentru decoratii. Sunt pur si simplu niste liste. Ati gasit vinovatul acum... presedintele Romaniei", a declarat pentru Mediafax Traian Basescu.

 Stan a fost decorat in aceeasi zi si pe aceeasi lista cu actualul sef al Politiei Romane, Bogdan Despescu, spune, pe pagina ei de Facebook, jurnalista Sorina Matei.  

"Decorarea a fost făcută la propunerea ministrului de Interne de la acea vreme/ Ioan Rus, a trecut prin filtrul IGPR/Petre Tobă şi s-a petrecut chiar la două luni după instalarea Guvernului Ponta 1- al USL, respectiv în luna iulie a anului 2012, decretul fiind semnat de preşedintele din acea perioadă şi contrasemnat de premierul de la acea vreme, Victor Ponta”, scrie Sorina Matei.


















6565 vizualizari

  • +22 (30 voturi)    
    Pai daca a dezapezit pe langa scoli (Vineri, 12 ianuarie 2018, 13:39)

    Captain Obvious [utilizator]

    Acum intelege si de ce
    • -6 (38 voturi)    
      doua chestii penibile (Vineri, 12 ianuarie 2018, 14:00)

      T-Ora [utilizator] i-a raspuns lui Captain Obvious

      Doua chestii mi se par penibile: motivul pentru care a fost decorat idiotul ala si faptul ca presedintele unei tari aproba de-aboulea niste liste venite de la ministere, fara sa aiba macar curiozitatea de a vedea ce semneaza, cine sunt oamenii aceia, merita cu adevarat o decoratie?
      macar sa fi intrebat pe cineva, nu are consilieri? Sau poate ca se dau decoratii cu sutele in fiecare luna si atunci chiar nu mai conteaza.......
      • +9 (15 voturi)    
        Interesant ! (Vineri, 12 ianuarie 2018, 16:04)

        Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui T-Ora

        Era totul ok cand Iliescu decora insi care acum sunt "umar la umar" langa el in dosare penale pt faptele petrecute in decembrie 89 si apoi in 13-15 mai 1990 !

        Culmea ca batranul bolsevic nici macar nu trebuia, cum spui tu ? "sa aiba curiozitatea de a vedea ce semneaza, cine sunt oamenii aceia, daca merita cu adevarat o decoratie", fiindca lucrasera impreuna si stiau foarte bine ce a facut unul si celalalt !

        PS. In alta ordine de idei : in 3-4 luni o sa-ti schimbi din nou porecla dupa ce o sa constati ca esti abuzat de ceilalti cu "minusuri" multe si nedrepte ! Nu era deci mai bine sa ramai cel pe care il cunoastem de atata vreme ?
        • -6 (16 voturi)    
          ???? (Vineri, 12 ianuarie 2018, 16:38)

          T-Ora [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

          Tovarasul susuflenc, nu mi-am schimbat niciodata numele cu care comentez pe hotnews si nu imi schimb parerile dupa cum bate vantul, ca multi altii care comenteaza in doru lelii.
          Remarca mea din comentariul anterior mi se pare una de bun simt: nu gasesc normal ca presedintele sa semneze aiurea ordine de decorare fara sa aiba habar cine sunt indivizii aia. Si asta indiferent de presedinte. In cazul de fata e cu atat mai strigator la cer cu cat in vremea respectiva ministerul cu pricina era condus de Toba si dadea raportul lui Ponta ( daca nu ma inseala memoria). Un motiv extrem de important ca o persoana responsabila sa-si bage putin nasul in dosarele alea, macar sa ne spuna care "e aia" cu decoratiile.
          Poti sa-mi spui si mie care e rolul bagatorilor de seama de pe langa presedinte, daca nu sunt capabili macar sa-i spuna ce e in hartiile pe care le semneaza, presupunand ca presedintele nuare timp sa citeasca toate dosarele si poate nici nu pricepe totul?
          Asa ca te-as ruga sa comentezi la obiect si cu argumente inloc sa-ti dai cu presupusul despre altii.
          Cat despre minusurile date de altii, ce sa-ti spun, ma amuza cel mai adesea, ma intrsiteaza atunci cand vad ca oamenii habar nu pot sa accepte adevarul .
          Crezi ca n-o sa mai scriu daca o sa am mai multe minusuri decat plusuri?
          E ca si cum ai spune ca cineva nu va mai vota ca oricum minusurile pesedeului votant vor iesi victorioase!
          • +1 (13 voturi)    
            ei uite, eu ti-am dat un minus ptr aroganta ... (Vineri, 12 ianuarie 2018, 17:27)

            Canadian13 [utilizator] i-a raspuns lui T-Ora

            ...si pentru ca comentezi aiurea in tramvai.
            Voi ce vreti, frate, de la Presedintele vostru , sa fie Superman ? Daca o gasca de functionari monteaza un dosar cat casa ptr decoratii si alea-alea, te astepti ca Presedintele sa verifice fiecare dosar in parte ?
            Sincer, imi era greu sa cred , dar chiar se pare ca unii isi castiga o paine buna din comentarii mailtioase si din manipulare pe web...
            • +1 (11 voturi)    
              manipulare este ceea ce faci tu, nu eu (Vineri, 12 ianuarie 2018, 17:52)

              T-Ora [utilizator] i-a raspuns lui Canadian13

              Tu ai citit ce-am scris? La ce folosesc toti bagatorii de seama de pe lanag presedinte, platiti cu bani grei , daca nu sunt capabili nici sa veriifice ce contin hartiile semnate de acesta?
              Si cine alege acesti oameni de pe langa presedinte, daca nu i presedintele? Nu crezi ca e important ca un presedinte sa se inconjoare de oameni de incredere si sa fie sigur ca nu semneaza orice bazaconie de genul " ordinul pentru barbatie si nu mai stiu ce" pentru un politist care a dat cu lopata cativa metri cubi de zapada!
              Asta e manipulare la tine? Manipulare inseamna exact ce faci tu: sa gasim scuze pentru orice si la oricine! De asta avem guvernul , parlamentul, in general clasa politica actuala: pentru ca fiecare isi acopera acolitii, le acopera greselile si le gaseste scuze, in loc dde o critica constructiva.

              Maine o s-o vedem pe coana Carmen Dan decorata pentru " munca extraordinara pentru bunastrea poporului roman si inflorirea patriei", ca daca nimeni nu verifica listele cu aia propusi pentru decoratii atunci de ce n-ar fi ea propusa? Si poate si Ponta pentru munca extraordinara ca prim-ministru, EBA pentru ca a reprezentat stralucit Romania in PE si asa mai departe.
              Gandeste inainte sa critici pe altii.
          • +2 (6 voturi)    
            T-orica sper ca aceiasi exigenta (Sâmbătă, 13 ianuarie 2018, 3:39)

            Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui T-Ora

            o vei manifesta si fata de Iliescu care a decorat indivizi ce sunt cercetati acum pt crimele din 22-23-24 si 25 decembrie 1989 dar si fata de Klaus Iohannis care a zbarcit-o si el decorand vreo doi generali controversati, din care unul, Ion Burlui, fost sef IGSU a patronat incompetenta sau neputinta operatiunilor de salvare din Muntii Apuseni (cazul prabusirii avionului pilotat de Stefan Iovan si in care au pierit patru oameni ce puteau fi salvati).

            Si in cazul lui Burlui propunerea de decorare a venit tot pe filiera Ponta ca si la pedofilul Stan.

            PPS. Off topic : HN, sper ca de data aceasta sa nu se mai rataceasca acest comentariu ! Se poate ?
        • +6 (6 voturi)    
          ... (Vineri, 12 ianuarie 2018, 19:35)

          motanul_gri [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

          N-as zice ca T-Ora e postac pesedist. Imi amintesc o conversatie cu el pe forumul HN pe marginea unui articol referitor la "reforma" in invatamant a ministrului L. Pop. Avea opinii de bun simt.

          De fapt, chiar ma intreb: unde or fi postacii de serviciu ai PSD? S-au cam rarit in ultima vreme...Cred ca de cand au inceput disputele in partid nu mai stiu nici ei cine e stapanul. Asa ca au intrat in vacanta pana se dumiresc dincotro bate vantul si care e "doctrina oficiala" ...
          • +1 (1 vot)    
            aici (Sâmbătă, 13 ianuarie 2018, 12:12)

            Viorica Alexandru [utilizator] i-a raspuns lui motanul_gri

            ...gasiti doar USR pe acest site...
            PSD numai cand se comanda o campanie...
      • 0 (12 voturi)    
        ha, ha, ha! (Vineri, 12 ianuarie 2018, 16:08)

        T-Ora [utilizator] i-a raspuns lui T-Ora

        Ei bravo!
        O groaza de viteji care se vad decorati aiurea in tramvai pentru dat cu lopata la zapada!

        Pana una alta dau cu minusurile fara sa aiba curajul sa spuna si de ce.
        Bravo baieti, cu de-astia ca voi se face Romania mare si puternica!
        Cum zice unul un adevar care doare, cum sare prostimea.
        M-as amuza teribil daca nu ar fi taman pe dos, adica de plans.
    • -8 (26 voturi)    
      Toti Basistii acum il reneaga (Vineri, 12 ianuarie 2018, 14:16)

      Miky60 [utilizator] i-a raspuns lui Captain Obvious

      Cat era presedinte, toti anti-psdeii il ridicau in slavi lui Basescu si ii gaseau scuze la orice, toata presa il ridica il slavi. Acum, de cand nu mai este presedinte, fix aceeasi il injura acum si il ridica in slavi pe Johannis acum. Banuiesc ca atunci cand nu va mai fi presedinte, vor face la fel si cu Johannis.
      • +1 (13 voturi)    
        hazardata comparatia.... (Vineri, 12 ianuarie 2018, 14:56)

        T-Ora [utilizator] i-a raspuns lui Miky60

        Mi se pare o mare diferenta intre Basescu si Iohannis: primul vorbeste fara sa gandeasca, al doilea le pritoceste bine inainte sa scoata o fraza.
        As vrea sa cred ca si in materie de decoratii , actualul presedinte se gandeste putin inainte sa atarne tinichele de pieptul tuturor parvenitilor. Daca n-a facut-o pana acum, e un moment bun sa inceapa sa se gandeasca la acest aspect si sa ceara un minimum de informatii despre cei propusi pentru o decoratie sau alta.
        • 0 (0 voturi)    
          aici (Sâmbătă, 13 ianuarie 2018, 12:14)

          Viorica Alexandru [utilizator] i-a raspuns lui T-Ora

          iata si dovada ca avem USR pe site...

          Din nefericire Iohannis nu va ajuta cu nimic. Nu are nici verb si nici atitudine.

          Basescu le are pe amandoua, dar nu mai poate candida.
    • +2 (2 voturi)    
      cum a semnat Basescu? (Sâmbătă, 13 ianuarie 2018, 16:03)

      naica [utilizator] i-a raspuns lui Captain Obvious

      Nu era suspendat in luna iulie 2012?I- a fost ridicata suspendarea pt. a semna?
  • 0 (28 voturi)    
    ! (Vineri, 12 ianuarie 2018, 13:39)

    jaoju [utilizator]

    mi se pare logic sa fie propus pentru ordinul 'barbatie si credinta' deoarece le-a dovedit pe amndoua: barbatia in lift iar credinta in viitorul tarii, copiii...
    • +3 (3 voturi)    
      A fost premiat de GUVERNUL PSD in 2012 (Vineri, 12 ianuarie 2018, 20:22)

      Kivek [utilizator] i-a raspuns lui jaoju

      CItez din raportul MAI:

      La data de 05.07.2012 i s-a acordat, prin decret prezidenpal, Medalia "Barbatie si Credinta", clasa a-III-a, la propunerea directorului general al D.G.P.M.B., inaintata pe cale ierarhica pana la conducerea ministerului, pentru activitatea desfaurata in scopul ajutarii persoanelor ramase blocate in trafic din cauza depunerilor marl de zapada si a vantului puternic din noaptea de 25/26 ianuarie 2012.
  • +15 (29 voturi)    
    Mda (Vineri, 12 ianuarie 2018, 13:45)

    danen [utilizator]

    Cautati pe cine l-a propus pentru a fi decorat. Basescu doar a semnat...
  • +27 (27 voturi)    
    Propus de ....sefii din MAI ! (Vineri, 12 ianuarie 2018, 13:51)

    Plagarus [utilizator]

    Au fost si mai sunt,o turma intreaga de turnatori la secu,decorati la propunerea unor tovarasi din institutiile respective !
    • +2 (2 voturi)    
      Propus de guvernul PSD - Ponta 2012 (Vineri, 12 ianuarie 2018, 20:23)

      Kivek [utilizator] i-a raspuns lui Plagarus

      atunci cand a u fost zapezile



      La data de 05.07.2012 i s-a acordat, prin decret prezidenpal, Medalia "Barbatie si Credinta", clasa a-III-a, la propunerea directorului general al D.G.P.M.B., inaintata pe cale ierarhica pana la conducerea ministerului, pentru activitatea desfaurata in scopul ajutarii persoanelor ramase blocate in trafic din cauza depunerilor marl de zapada si a vantului puternic din noaptea de 25/26 ianuarie 2012.
  • +20 (24 voturi)    
    hahaha (Vineri, 12 ianuarie 2018, 14:01)

    nash pandelica [utilizator]

    a incercat si parintelul gadea, de la latrina. sa spuna asta, si, ce sa vezi, si sa nu crezi, explicatia in sprijinul lui base venira taman de la un inamic, fostu' ghinarar de melitzie, abrahamov.
    el a aratat ca, in obisnuita, in traditia miltiiei politiene este ca la cinci, zece, cinspe, douazeci de ani de servciu ..hmm, in slujba patriei, militzistii sunt rasplatiti cu distictii, decoratii, daca au avut o comportare exemplara si au avut calificative de bine si excelent in toti anii.
    propunerea o face seful sau la ministru, iar ministru o semneaza si o trimite la presedentie. anual, presedintii acorda ordine si medalii, nu numai politienilor, ci tuturor cetatenilor propusi si presupusi cu merite.
    ministrul de interne al vremii era din usl, 2012 fiind anul de guvernare al usl.
    • -1 (19 voturi)    
      e ca si cu diplomele (Vineri, 12 ianuarie 2018, 14:18)

      T-Ora [utilizator] i-a raspuns lui nash pandelica

      Si ti se pare OK ca un presedinte-indiferent care ar fi ala- sa se preteze la jocul asta tembel de-a decoratul ? Adica da unul cu lopata 3 metri cubi de zapada si -si arata vechimea de 20 de ani de serviciu si gta, s-a ales cu decoratia?


      E ca si cu diplomele: dam la toti ca nu costa decat hartia! Pe urma ne minunam in cor ce de "viteji" ca pedofilul asta si " genii" ca tanti Carmen Dan are patria.
      • +1 (1 vot)    
        Basescu din nou singurul adversar politic... (Sâmbătă, 13 ianuarie 2018, 12:17)

        Viorica Alexandru [utilizator] i-a raspuns lui T-Ora

        semanati cu propagandistii PSD... lor orice chestie din perioada 2004-2014 le foloseste la propaganda anti-Basescu...

        Asa-i c anu v-ati gasit un alt adversar ?
    • +5 (7 voturi)    
      si nu numai atat (Vineri, 12 ianuarie 2018, 15:51)

      nick24 [utilizator] i-a raspuns lui nash pandelica

      dar li se mareste salariul si pensia implicit.
      Credeti ca violatorul nu va avea pensie speciala?
      Va avea, ca nu s- a dat legea "ca cei care devin penali sa-si piarda pensia speciala si sa le fie si lor "drept pedeapsa", calculata ca la toti fraierii dupa punctul de pensie.
      Cine n-a dat legea asta? Parlamentul penalilor! Era prea contra lor!!!
  • +11 (17 voturi)    
    Deci este de vina Presedintele?! (Vineri, 12 ianuarie 2018, 14:09)

    complet_retard [utilizator]

    Deci Presedintele este de vina ca nu stia ce va face peste 6 (sase) ani unul din cei pe care i-a decorat?
  • +12 (20 voturi)    
    Pe scurt... (Vineri, 12 ianuarie 2018, 14:15)

    Soarele [utilizator]

    ... Băsescu e de vină! 'nuff said.
    Ba nu, mai e ceva de zis: şi Ceauşescu a fost primit şi onorat de regina Angliei...
    • 0 (10 voturi)    
      Oricine semneaza (Vineri, 12 ianuarie 2018, 16:20)

      iPig Pro [utilizator] i-a raspuns lui Soarele

      Poarta si raspundere. Cine nu vrea raspundere, sa nu semneze!
  • -3 (9 voturi)    
    deci (Vineri, 12 ianuarie 2018, 14:36)

    cucuveauamov [utilizator]

    "mare profesionist #rezist" Despescu dadea la lopata cu violatorul si nu stia cine e?
  • +2 (4 voturi)    
    Normal (Vineri, 12 ianuarie 2018, 14:41)

    Celbland [utilizator]

    O țară dominată și condusă de infractori, va medalia întotdeauna infractorii.

    Cu cât lucrează mai bine DNA, cu atât vom vedea mai multe cazuri de infractori medaliați ...
  • +7 (7 voturi)    
    la a3 sau tvr (Vineri, 12 ianuarie 2018, 14:46)

    liviu_ [utilizator]

    nu mai stiu...
    sugerau ca a fost decorat de Iohannis....
    ca sa vedeti cat de jos pot ajunge "reporterii"

    Nu vad ce vina are presedintele in aceasta decoratie, dar oricum
  • +5 (7 voturi)    
    Dar dactilografa decorata de Ceausescu? (Vineri, 12 ianuarie 2018, 14:55)

    Ciobanul Bucur [utilizator]

    Cunosc din sursa sigura urmatorul fapt:
    - Prin anii 70, cu prilejul unei zile de 23 August, o dactilografa de la Consiliul de Stat de atunci care dactilografia lista cu cei ce urmau sa fie decorati, s-a trecut si pe ea pe acea lista. S-a observat abia dupa ce NC a semna decretul si, de teama ca vor fi pedepsiti pentru neglijenta, cei care trebuiau sa observe faptul au tacut si asa respectiva s-a autodecorat.
  • +7 (7 voturi)    
    Concluzia e simplă. (Vineri, 12 ianuarie 2018, 15:06)

    ouyang [utilizator]

    Șoferul pedofil era un șofer special. Genul de șobolan care urcă până în vârful piramidei cu diplome, decorații, probabil făcea rost și de un doctorat. Avem nenumărate exemple de lepre de genul. Generalul criminal Oprea e unul, din badigard de miner certat cu legea la președinte de partid balama. Cât pe ce să devină premier. Alt exemplu e Șerban Nicolae, șofer de mafiot ce muncește de zor la distrugerea justiției. Sunt convins că îl știa toată lumea și pe pedofilul ăsta, au frecat-o timp de 3 zile în speranța că trece mizeria din nou. Doar a trecut în 2009, 2012 și în 2015.
  • +6 (6 voturi)    
    mocirla in care traim (Vineri, 12 ianuarie 2018, 15:40)

    Francisc 1 [utilizator]

    .
  • +1 (3 voturi)    
    Bazaconii (Vineri, 12 ianuarie 2018, 15:56)

    Ricochet [utilizator]

    Probabil ca a fost premiat si la scoala, si la gradinita, ce relevanta poate sa aiba?
  • +2 (2 voturi)    
    banii (Vineri, 12 ianuarie 2018, 16:09)

    clencix [utilizator]

    Ar fi bine de stiut ce leafa primea bugetarul asta
  • +3 (5 voturi)    
    pana la urma (Vineri, 12 ianuarie 2018, 16:20)

    hmc [utilizator]

    ce legatura are datul la lopata cu agresiunea?
    Exista teste de depistare a violatorilor dupa cum dau zapada?
  • +1 (3 voturi)    
    ! (Vineri, 12 ianuarie 2018, 16:26)

    tudorr [utilizator]

    Era logic ca numai un comunist pilos putea sa-l fi propus...
  • +2 (8 voturi)    
    Hai, frate... (Vineri, 12 ianuarie 2018, 16:30)

    Metec [utilizator]

    Presa asta e incredibila! Pai, de unde Doamne iarta-ma sa stie Rus si Basescu de Stan pedofilul, in 2012?! Ca nici acum nu stim sigur ca el a agresat copiii, pana la o hotarare judecatoreasca definitiva...
    • +2 (4 voturi)    
      ! (Vineri, 12 ianuarie 2018, 17:48)

      jaoju [utilizator] i-a raspuns lui Metec

      mai ales ca probele video nu sunt dovezi, nu-i asa ?
    • +1 (1 vot)    
      ! (Vineri, 12 ianuarie 2018, 19:45)

      tudorr [utilizator] i-a raspuns lui Metec

      Amice, individul e pus pe pile unde era, asa marunt cum e el... angajat in 2012 cand posturile erau blocate, suspect deja in mai multe cazuri de viol si hartuire... lasa-ne...
  • +1 (1 vot)    
    alo (Sâmbătă, 13 ianuarie 2018, 12:08)

    Viorica Alexandru [utilizator]

    ..pana si vestitul Abraham, un dusman recunoscut al lui Basescu, a clarificat pt A3 ca decorarea se face automat dupa un numar de ani pt cei cu calificativele bine si fb....

    Simteati nevoie sa pronuntati numele lui Basescu...
    De ce nu il spuneti cand face declaratii in Parlament cu mult peste politicienii zilei.... HA?