VIDEO Carmen Dan: Am acordul semnat al chestorului Ionita ca accepta sefia Politiei/ Demisia mea poate fi hotarata doar in forurile statutare ale partidului

de N. Onofrei, I. Baias     HotNews.ro
Joi, 11 ianuarie 2018, 19:47 Actualitate | Esenţial


Carmen Dan arata acordul chestorului Ionita de a fi numit sef al Politiei Romane
Foto: Antena 3
Ministrul de Interne Carmen Dan a declarat joi seara, in cadrul unei conferinte de presa la sediul Ministerului Afacerilor Interne, ca a cerut demisia chestorului Despescu deoarece acesta avea cunostinta despre faptul ca agresorul sexual din 2016 era politist si nu a luat masuri. "La nivelul MAI exista un ordin care reglementeaza o procedura de raportare si monitorizare a evenimentelor de interes operativ. Documentul prevede intreaga procedura de raportare, inclusiv timpii in care informatia trebuie sa ajunga la cel mai inalt nivel, acestia fiind de ordinal minutelor. Acest tip de evenimente care privesc fapte penale comise de angajati se incadreaza in categoria celor care trebuie raportate tuturor structurilor ierarhice pana la nivel de minister", a declarat joi seara ministrul Afacerilor Interne.

Carmen Dan sustine ca are acordul semnat al chestorului Ionita ca accepta sefia Politiei Romane in cazul in carul premierul Tudose ar fi acceptat demisia lui Despescu. Vorbind despre faptul ca premierul i-a cerut demisia, Dan spune ca aceasta hotarare se ia doar in cadrul partidului si nu o ia premierul. "Guvernul este unul politic, iar ministrii sunt nominalizati si validati in forurile statutare ale partidelor din Coalitie si tot acolo se aproba retragerea lor din Guvern", a declarat ministrul.

Declaratii Carmen Dan: "Despescu stia de agresiunea sexuala din 2016 si stia ca agresorul era politist"
  • Am trimis astazi corpul de control al Ministerlui de Interne la  pentru a vedea modul in care s-a gestionat cazul de agresiune sexuala din 2016 al carei autor e un politist
  • Din dorinta de a ma asigura ca raportul dlui Despescu va fi unul obiectiv am decis aceasta verificare
  • La nivelul MAI exista un ordin care reglementeaza o procedura de raportare si monitorizare a evenimentelor de interes operativ.
  • Documentul prevede intreaga procedura de raportare, inclusiv timpii in care informatia trebuie sa ajunga la cel mai inalt nivel, acestia fiind de ordinal minutelor.
  • Acest tip de evenimente care privesc fapte penale comise de angajati se incadreaza in categoria celor care trebuie raportate tuturor structurilor ierarhice pana la nivel de ministerr
  • Informatia ca autorul agresiunii din 2016 era politist a ajuns obligatoriu la cunostinta chestorului Bogdan Despescu
Acordul chestorului Ionita pentru imputernicirea in functia de sef al Politiei Romane
Foto: Captura Antena 3
In legatura cu numirea in fruntea Politiei a chestorului Catalin Ionita: Am aici declaratia lui ca isi da acordul sa accepte postul din fruntea Politie
  • Am dovada acceptului dat de chestorul Catalin Ionita pentru ocuparea functiei de sef al Politiei Romane in situatia in care premierul ar fi acceptat propunerea de schimbare din functie a lui Bogdan Despescu. 
  • Acest acord a ajuns si la domnul premier. Avem documente si vorbe.
  • Acordul a fost semnat de Catalin Ionita marti, inaintea anuntului public pe care l-am facut referitor la propunerea de demitere a actualului sef al Politiei Romane.
  • Marti, inainte de declaratii, am avut o discutie clara cu chestorul Ionita, care a acceptat propunerea de a fi imputernicit la sefia IGPR
  • A urmat apoi atacuri virulente in spatiul public la adresa lui si a familiei
  • Chestorul Ionita m-a sunat apoi miercuri si mi-a comunicat toate acestea si indoielile lui
  • De comun acord am hotarat sa asteptam decizia premierului. Apoi, domnul premeir a anuntat public ca nu il schimba pe Bogdan Despescu.
  • Dupa sedinta de Guvern, premierul mi-a cerut sa discutam. Mi-a aratat raportul evenimentelor dat de Bogdan Despescu, mi-a comunicat decizia de a nu-l schimba din functie si nu m-a intrebat absolut nimic despre chestorul Ionita.
  • Miercuri nu am avut nicio discutie cu premierul despre Catalin Ionita, iar de la MAI nu a plecat niciun comunicat oficial legat de acesta.
  • Ulterior, Catalin Ionita mi-a spus ca a fost sunat de premier si fiind intrebat de Tudose daca vrea postul, i-a spus ca nu
  • Nu stiu eu ce s-a intamplat cu chestorul Ionita in aceste doua zile. Sunt chestiuni pe plan personal si el trebuie sa explice aceste lucruri
  • De aceea, pot sa inteleg aceasta dubla pozitionare sub presiune a chestorului Ionita, dar de aici si pana sa fiu eu acuzata de minciuna e o cale lunga

Despre demisie:

  • Guvernul este unul politic, iar ministrii sunt nominalizati si validati in forurile statutare ale partidelor din Coalitie si tot acolo se aproba retragerea lor din Guvern


 

Ministrul de Interne a fost audiat joi dimineata la Parchetul General in legatura cu dispozitivul de inregistrare pe care a afirmat ca l-a gasit in locuinta sa. La intrarea in sediul Parchetului, Carmen Dan a refuzat sa raspunda la intrebarile jurnalistilor.

La iesire, insa, ziaristii au intrebat-o din nou cum comenteaza acuzatiile lui Mihai Tudose. 

"In ceea ce priveste declaratiile primului ministru, voi da lamuriri cat de curand", a raspuns aceasta.

Miercuri seara, la Antena 3, premierul Mihai Tudose a acuzat-o pe Carmen Dan ca l-a mintit atunci cand i-a spus ca actualul sef al Directiei Generale Anticoruptie, Catalin Ionita, a acceptat sa fie noul sef al Politie, iar acesta i-a spus ca a refuzat postul. "Un ministru de Interne care isi permite sa ma minta asa nu mai am ce sa lucrez cu ea. Mi-a spus ca e dispusa sa isi dea demisia, i-am spus ca o accept daca o da", a afir,at primul ministru, comentand ca aceasta isi va da demisia, "daca va fi lasata".


Citeste mai multe despre   


















14467 vizualizari

  • +72 (82 voturi)    
    prostu' care nu-i fudul, (Joi, 11 ianuarie 2018, 19:50)

    rov [utilizator]

    parca nu e prost destul...in speta "proasta"
    • +73 (81 voturi)    
      nu nu (Joi, 11 ianuarie 2018, 20:57)

      Motanul_incaltat [utilizator] i-a raspuns lui rov

      Duamna secretara de sat e decat proasta
      • +62 (68 voturi)    
        Ce mizerie! (Joi, 11 ianuarie 2018, 21:21)

        Impotriva prostiei din tara [utilizator] i-a raspuns lui Motanul_incaltat

        Asta nu e Romania pe care ne-o dorim si o meritam. PSD trebuie sa dispara!
        • +8 (8 voturi)    
          Nu ne-o dorim, da! (Vineri, 12 ianuarie 2018, 9:10)

          Inapasevedeinvers [utilizator] i-a raspuns lui Impotriva prostiei din tara

          Ca nu ne-o dorim este destul de plauzibil, dar daca o meritam sau nu?...
          ... ne-o facem asa, zi de zi!
        • +7 (7 voturi)    
          Cum sa nu?! (Vineri, 12 ianuarie 2018, 10:44)

          un_deget_de_secaturi [utilizator] i-a raspuns lui Impotriva prostiei din tara

          "Asta nu e Romania pe care ne-o dorim"

          ba exact ASTA este!
          Nu pentru ASTA am votat pedesereul, in Decembrie 2016?
    • +61 (65 voturi)    
      demisie (Joi, 11 ianuarie 2018, 21:59)

      grongobar [utilizator] i-a raspuns lui rov

      Cucoana asta inca nu a aflat ca demisia e "decat" un act unilateral,fara legatura cu altcineva sau altceva.Felicitari votantilor PSD pentr astfel de specimene trimise in guvern si parlament.
      • +31 (31 voturi)    
        Haha sa vedeti ca nu e asa (Joi, 11 ianuarie 2018, 22:54)

        Coco Whistle [utilizator] i-a raspuns lui grongobar

        In romania demisia poate fi revocata daca iti schimbi parerea dupa. Un caz senzational este o grefiera din sinaia care si-a dat demisia cu trimbite si apoi s~a razgindit brusc. Ptr ca la departamentul de resurse umane sef e o rubedenie, procurorii generali ai romaniei au fost nevoiti sa o accepte in ciuda incompetentei individei. Totul e super posibil in tarisoara asta. Psd si ai lor aliati sint o vraiste si in asta au transformat si tara.
        • +8 (8 voturi)    
          Mai stiti Guvernul Grindeanu? (Vineri, 12 ianuarie 2018, 9:20)

          Inapasevedeinvers [utilizator] i-a raspuns lui Coco Whistle

          Pai nu si-au dat toti ministrii demisia atunci, (mai putin vreo doi)?
          Aia ce statut au avut pana la urma?
          Parca era si doamna asta care a avut prevederea sa ia in scris de la cineva ca ar accepta in caz ca daca i se va propune ceva.
          S-ar putea sa mai existe un sac de astfel de hartii semnate si aprobate: "subsemnatul... declar pe propria raspundere ca as accepta in cazul in care mi s-ar propune functia de ...(de completat dupa dorinta sau situatie)"

          Mai circula un banc pe vremea Pietei: cica iliescu si-a dat demisia dar s-a razgandit si si-a luat-o inapoi (tot de la el).
    • +16 (16 voturi)    
      prostie? (Vineri, 12 ianuarie 2018, 1:31)

      AnderT [utilizator] i-a raspuns lui rov

      nu intelegeti, nu ei sunt prosti ci noi cei care nu i-au VOTAT !!! asa ca mucles sau la:

      https://www.petitieonline.com/referendum_popular_2018#form
    • +5 (5 voturi)    
      despre bolshevyzm (Vineri, 12 ianuarie 2018, 10:21)

      Dimijoarei_Obt [utilizator] i-a raspuns lui rov

      Ce rost mai are premierul ?
  • +60 (66 voturi)    
    E in loc liber de secretara (Joi, 11 ianuarie 2018, 19:59)

    ciuma.rosie [utilizator]

    la scoala generala din ... Videle . Multa bafta la concurs !
  • +61 (67 voturi)    
    DUamna Carmen ai facut Videle de Ras (Joi, 11 ianuarie 2018, 20:02)

    un domn [utilizator]

    Chiar nu iti dai seama ca esti in plus la Bucuresti?
  • +44 (48 voturi)    
    Scuza clasică: "A fost o eroare materială" (Joi, 11 ianuarie 2018, 20:06)

    IisusVine [utilizator]

    Ba chiar una de dactilografiere exprimată telefonic de doamna secretară.
  • +44 (48 voturi)    
    Va declara (Joi, 11 ianuarie 2018, 20:10)

    mitg [utilizator]

    Ca a facut copiile xeror, le-a capsat si a facut si doua cafele. Si eventual ceva sub masa lui livache ;)
    • +22 (24 voturi)    
      Ce sa faca (Joi, 11 ianuarie 2018, 21:15)

      IisusVine [utilizator] i-a raspuns lui mitg

      Ca la ce barbat e, n-o mai ridica nici cu macaraua.
  • +32 (38 voturi)    
    Cine stie ce minciuni va debita PSDista (Joi, 11 ianuarie 2018, 20:14)

    Jos_Dictatura_Dragnea [utilizator]

    Abia astept... ugh...
  • +47 (53 voturi)    
    Va dati seama ca au lucrat o zi intreaga (Joi, 11 ianuarie 2018, 20:16)

    cartofil [utilizator]

    la acest mesaj consilierii israelieni. O sa faca tot ce poate sa-l murdareasca pe Tudose si in final o sa spuna ca nu are de ce sa-si dea demisia. #rezist
    • +28 (30 voturi)    
      Am avut dreptate.... (Joi, 11 ianuarie 2018, 22:24)

      cartofil [utilizator] i-a raspuns lui cartofil

      Mai e si coltoasa, trimite corpul de control sa-l execute pe Despescu, dupa care o sa trimita dosare ca sa-l infunde la procuratura.
      • +9 (9 voturi)    
        astea-s (Vineri, 12 ianuarie 2018, 8:15)

        nahir [utilizator] i-a raspuns lui cartofil

        ideile lui pablito dragnea.
        Pe ea nu cred ca o duce capul prea mult. Eventual doar papa, pipi, kk, ca la ce sa-i foloseasca mai mult 1/2 aia de neuron care s-o mai zbate sub capusorul ei blond.
    • +9 (9 voturi)    
      leana (Vineri, 12 ianuarie 2018, 8:13)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui cartofil

      a lu zapacitu din capu satului era mic copil pe langa ofelia de teleorman.
      Auzi la ea. Partidul a pus-o, partidul o demie.
      Ea nu are ce face.
      Misto asta cu "guvernul e numit politic". Poate afla si TT-ul si Ciordache si Niciolicea si Niciolae, ca toata tevatura cu legile justitiei pe motiv de depolitizare, e un mare bluf, acum si oficial (nu ca noi, amarastenii, nu am fi stiut).
  • -29 (53 voturi)    
    sa recunoastem (Joi, 11 ianuarie 2018, 20:27)

    cucuveauamov [utilizator]

    ca e tare PSD-ul, si la putere si in opozitie! la urmatoarele alegeri vor cumula procentele, 60%. (si asa au scapat si de pacalicii de la USR, PNL, #rezist etc.)
    • +30 (36 voturi)    
      si imprumuturi de cateva miliarde (Joi, 11 ianuarie 2018, 21:02)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui cucuveauamov

      si economie facuta praf
      si infrlatie
      si deficit

      chiar tari...
      reusesc sa reziste cand tara se darama sub ei...
    • +28 (28 voturi)    
      marh mah.... (Joi, 11 ianuarie 2018, 21:29)

      nesuferitu [utilizator] i-a raspuns lui cucuveauamov

      .
    • +13 (15 voturi)    
      Nu (Joi, 11 ianuarie 2018, 23:17)

      adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui cucuveauamov

      recunoastem ! Ce ne faci ?
    • +7 (7 voturi)    
      LSD (Vineri, 12 ianuarie 2018, 8:16)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui cucuveauamov

      cumva?
    • +3 (3 voturi)    
      Macar alti postaci (Vineri, 12 ianuarie 2018, 11:23)

      midufi [utilizator] i-a raspuns lui cucuveauamov

      au umor.
  • +46 (50 voturi)    
    Mai guverneaza cineva? (Joi, 11 ianuarie 2018, 20:52)

    soundtrack [utilizator]

    Diversiuni, certuri pretinse, unul se preface ca pleaca, altul ca vine, unul ca n-are, altul ca poate dar nu i se da, circ antic!
    Intre timp, statul este subrezit, prostimea tinuta in transa, datoria tarii creste, mazariche rade din Madagascar impreuna cu securisti grobieni cu care au facut hogeacuri producatoare de bani murdari. Ecrane de tv care se scurg direct si electoral in creiere precare si cu doctorat la butique.
    Beautiful nation!
    • +29 (29 voturi)    
      Un bun prilej (Joi, 11 ianuarie 2018, 21:24)

      Ochii_pe_voi [utilizator] i-a raspuns lui soundtrack

      ca mafia PSD+ALDE+UDMR sa mai fure cât pot. Diversiunea isi are șpilul ei!
    • +18 (18 voturi)    
      Un bun prilej (Joi, 11 ianuarie 2018, 21:24)

      Ochii_pe_voi [utilizator] i-a raspuns lui soundtrack

      ca mafia PSD+ALDE+UDMR sa mai fure cât pot. Diversiunea isi are șpilul ei!
    • +26 (26 voturi)    
      Nah, se fura si atat (Joi, 11 ianuarie 2018, 21:35)

      Jos_Dictatura_Dragnea [utilizator] i-a raspuns lui soundtrack

      PSD n-a auzit de guvernare, ci de bacsis.
  • +29 (29 voturi)    
    sunt curios ce minte... (Joi, 11 ianuarie 2018, 21:01)

    liviu_ [utilizator]

    ca demisia nu-si da...
    nu o lasa dracnea sa-si dea demisia...
  • +28 (30 voturi)    
    mda (Joi, 11 ianuarie 2018, 21:14)

    DT34 [utilizator]

    si eu care credeam ca face conferinta de presa in care sa-si dea demisia.
    Pirtz!
    • +26 (26 voturi)    
      Parca nu cunosti rautatea PSDului (Joi, 11 ianuarie 2018, 22:12)

      Jos_Dictatura_Dragnea [utilizator] i-a raspuns lui DT34

      Astia sunt cei mai parsivi romani, trebuie dati jos de la putere urgent, inainte sa mai distruga ceva, economia deja sufera.
      • +7 (7 voturi)    
        nu e (Vineri, 12 ianuarie 2018, 8:19)

        nahir [utilizator] i-a raspuns lui Jos_Dictatura_Dragnea

        rautate, e patriotism curat.
        Uite ce bine o ducem dar nu vrem noi sa recunoastem.
        Daca pana si tradiceanu s-a trezit din somnul de frumusete de dupa revelion si il interpeleaza pe Johannis, cerandu-i intepestiv sa recunoasca existenta statului paralel?!
  • -25 (37 voturi)    
    "Secretara" (Joi, 11 ianuarie 2018, 21:18)

    cucuveauamov [utilizator]

    mai tare ca sefu'. Tudose mincinos. Propaganda #rezist in suferinta. Mai e miting pe ... care miting?
    • +13 (15 voturi)    
      Pampers dinTitaniu (Vineri, 12 ianuarie 2018, 0:24)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui cucuveauamov

      Sa ai pe 20
    • +10 (10 voturi)    
      pe cine (Vineri, 12 ianuarie 2018, 8:21)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui cucuveauamov

      crezi ca intereseaza caftul din psd?
      Din punctul meu de vedere, nu aveti decat sa va taiati intre voi pana nu mai ramane niciunul in viata. Asa poate scapam de hoti, corupti, mituitori.
    • +3 (3 voturi)    
      Ce ai fumat? (Vineri, 12 ianuarie 2018, 11:25)

      midufi [utilizator] i-a raspuns lui cucuveauamov

      Esti dus rau...
  • +29 (31 voturi)    
    Demisiaaaa Mdam' (Joi, 11 ianuarie 2018, 21:23)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Demisia ei poate fi hotărâtă doar de capii mafiei pesediste care distruge România ca să se îmbuibe ei clientela lor. O nesimița cum nu a mai existat1
  • +32 (32 voturi)    
    tare asta (Joi, 11 ianuarie 2018, 21:24)

    Bolovanul [utilizator]

    1. de cand se dau acorduri scrise pentru ocuparea unei functii?

    2. asadar ditami chestorul s-a speriat de niste amenintari telefonice!
  • +42 (42 voturi)    
    vai ce molusca fara coloana.. (Joi, 11 ianuarie 2018, 21:26)

    Dodel540 [utilizator]

    "Demisia mea poate fi hotarata decat in..."
    Tzutzi, demisia este un act unilateral , nu o hotarasate nimeni in locul tau!
  • +22 (24 voturi)    
    acord (Joi, 11 ianuarie 2018, 21:28)

    traiansoare [utilizator]

    De ce atunci când când ai intenția să numești pe cineva într-un post (posibil) îi ceri acordul ÎN SCRIS?
    • +29 (29 voturi)    
      Da de unde. Acordul ala este un fals (Joi, 11 ianuarie 2018, 22:27)

      cartofil [utilizator] i-a raspuns lui traiansoare

      L-au chemat pe saracul om si l-au pus sa semneze hartia. Care e intre ciocan si nicovala, orice face tot rau iese. Hartia n-are data, n-are numar de inregistrare, e buna de hartie igienica pentru posteriorul dnei Dan. Mai buna decat papusoiul cu care se stergea la Videle.
      • +22 (24 voturi)    
        Corect , un document autentic (Joi, 11 ianuarie 2018, 22:44)

        kokos [utilizator] i-a raspuns lui cartofil

        trebuie sa aiba data , stampila si numar de inregistrare.Hartia asta au facut-o madam
        "decatcarmen" si ionita astazi , dupa ce a inceput scandalul.
      • +14 (14 voturi)    
        Clar...astia umbla cu falsuri, sau lucraturi (Joi, 11 ianuarie 2018, 23:06)

        Coco Whistle [utilizator] i-a raspuns lui cartofil

        O secretara si un repetent in cordasie cu un chestor cu moral indoilenic ca si gradele in stil mioritic ii dau una peste bot tovarasului sef de guvern. Va dati seama ce oameni de nimic conduc destinele tarii, in plus se vede clar ca exista o practica iar etica in institutiile de stat e o necunoscuta. Toti cei implicati ar trebui aruncati la groapa de gunoi a Romaniei.
  • +31 (31 voturi)    
    . (Joi, 11 ianuarie 2018, 21:35)

    Evq [utilizator]

    Cineva trebuie să-i dea doamnei secretare niște lecții de dicție, că zici că pune punct la fiecare două cuvinte.
    • +7 (7 voturi)    
      Nu este de la dictie (Vineri, 12 ianuarie 2018, 9:27)

      Inapasevedeinvers [utilizator] i-a raspuns lui Evq

      Este de la citire.
      Nefiind antrenata sa citeasca nu vede fraza, vede numai cuvintele dintr-un text si se opreste ca sa citeasca pachetul urmator.
      Am vazut asta si la unii care se caznesc sa-si citeasca cu voce tare textul scris chiar de ei.
  • +28 (28 voturi)    
    mda (Joi, 11 ianuarie 2018, 21:46)

    gogu_milogu [utilizator]

    si toate astea pe banii nostri....
    PS: este ciudat ca de cateva zile nu mai vad troli pe aici (mazeta, lovecraft, etc) s-au terminat banii lui daddy?
    • +5 (5 voturi)    
      sunt (Vineri, 12 ianuarie 2018, 8:28)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui gogu_milogu

      la reciclare.
      S-o schimba obiectul adularilor desantate.
  • +31 (31 voturi)    
    Am urmarit cat am putut declaratia (Joi, 11 ianuarie 2018, 21:48)

    scaraotchi [utilizator]

    donei Carmencita de Videle.

    Am asistata la o sceneta lacrimogena demna de renumitele studiouri de la Caracas.
    Recunosc ca sunt o persoana sensibilla si spre sfarsitul interpretarii am fost atat de emotionat incat am varsat bunatate de licoare pe bunatate de pantalaoni de trening din renumita marca Puma, achizitionati din renumita piata Niki Sc.... dar mai bine sa trecem la subiect:

    INTREBARE: oare nu era normal si util ca ditamai ministresa, asistata de ditamai consiglierii sa faca mai degraba o CRONOLOGIE asupra modului cum s-au desfasurat evenimentele in cazul politistului-pedofil decat sa risipeasca bunatate de timp pentru a cronologiza barfa si manevrele prin care "renumitul" chestor Ionita (o fi si asta din Clejani) a jucat alba-neagra cu ideea de a fi seful Politiei Romane?
    • +22 (22 voturi)    
      sau (Joi, 11 ianuarie 2018, 22:10)

      Ilidia [utilizator] i-a raspuns lui scaraotchi

      Nu cumva ai vrut sa spui studiourile din Cracal? Ofi fost si ea in caruta aia...
  • +26 (28 voturi)    
    Cum naiba (Joi, 11 ianuarie 2018, 21:54)

    CCM [utilizator]

    Cum poti propune o functie la cineva cand persoana "inca" titulara pe post nu a fost recuzata? Nu este nici logic, nici decent. Iar persoana propusa cum poate accepta asa ceva? Asa scenarii PSD-ste numai in filme cu prosti mai vezi....
  • +34 (34 voturi)    
    Cui apartine decizia de demitere a unui ministru? (Joi, 11 ianuarie 2018, 22:00)

    Caragiale2.0 [utilizator]

    'Decizia apartine forurilor statutare ale partidului si nu o ia premierul.'
    Pai atunci de ce ati mai pus premier? Nu trebuia sa fie premier 'FORUL STATUTAR AL PARTIDULUI?
    Intreb si eu asa.....
    • +29 (29 voturi)    
      Numai Marea Adunare Nationala (Joi, 11 ianuarie 2018, 22:13)

      Jos_Dictatura_Dragnea [utilizator] i-a raspuns lui Caragiale2.0

      o poate demite pe Carmen Dan.
    • +5 (5 voturi)    
      cu alte (Vineri, 12 ianuarie 2018, 8:31)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui Caragiale2.0

      cuvinte, Carmencita recunoaste ca o doare la basca de premier si ca ea face numai ce dicteaza partidul, aka dragnea pablito.
  • +28 (28 voturi)    
    seful sa traiasca (Joi, 11 ianuarie 2018, 22:04)

    gelu antigelu [utilizator]

    demisia nu o hotareste partidul. demisia este un act personal, unilateral. daca iti dai demisia nimeni si nimic nu te poate face sa te razgandesti. poti sa continui interimar pana numesc pe altcineva. asta daca esti om cu coloana vertebrala.
    daca esti o caricatura ca madam Dam toata viata ti-o hotareste seful si partidul.
    tu nu faci decat sa executi, pentru ca daca cumva se supara pe tine nici secretara la Videle nu mai ajungi.
  • +14 (20 voturi)    
    Si uite asa ... (Joi, 11 ianuarie 2018, 22:04)

    Gigi Kent [utilizator]

    S-au scos amandoi, si Tudose si Dan. Tudose nu stia de acordul scris iar Dan nu putea sa stie ca Ionita s-a razgandit intre timp.

    De remarcat insa ce fel de chestori sunt in Politia Romana. Din cei care se sperie de "atacuri virulente in spatiul public la adresa lui si a familiei". Asa-i ca va simtiti in siguranta cu o politie condusa de asemenea "domnisoare"?
  • +23 (25 voturi)    
    Lectia Elena Udrea (Joi, 11 ianuarie 2018, 22:09)

    justin puscasu [utilizator]

    Blondele care ies prea mult in fata si nu se dau scoase din peisaj la momentul potrivit, o sfarsesc prost.
    Consilierii israelieni dorm in front?
  • +27 (27 voturi)    
    haha (Joi, 11 ianuarie 2018, 22:13)

    jeanvaljeanro [utilizator]

    Jos P$D! Pablito trebuie terminat in stil sud american, cum ii place lui viata: lichidat! Nu mai exista nici o alta solutie!
  • +23 (23 voturi)    
    Trebuie (Joi, 11 ianuarie 2018, 22:19)

    slur [utilizator]

    Trebe decât demisia, Carmencita!
  • +14 (16 voturi)    
    acordu' (Joi, 11 ianuarie 2018, 22:53)

    MarianPConstantin [utilizator]

    de unde stim noi cand a fost semnat acel acord? Poate Ionita "Pasarica" l-a semnat dupa ce i-a spus lui Tudose ca refuza postul ca sa fie bine pt toata lumea.
  • -10 (14 voturi)    
    Ce- sigur e sigur, Tudose lasat in ofsaid (Joi, 11 ianuarie 2018, 23:01)

    xrogo [utilizator]

    de asa zisa vostra secretara, asteptam reactia PM care o facuse mincinoasa pe Carmen!
    • +9 (9 voturi)    
      mincinoasa este (Vineri, 12 ianuarie 2018, 8:39)

      csan [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

      atunci cand ionita ala i-a comunicat ca nu mai doreste sa preia functia trebuia sa-l anunte pe Tudose. Nu a facut-o , deci tot mincinoasa este. Si nu numai mincinoasa este proasta, obraznica, nesimtita etc.
  • +12 (16 voturi)    
    De verificat semnatura (Joi, 11 ianuarie 2018, 23:31)

    adrian88000 [utilizator]

    de pe " acord". Este posibil ca semnatura sa fie o plastografie facuta de manuta cea dibace a doamnei
    secretara Carmen Dan. A fost , este si va fi " decat " o secretara de scoala comunala.
    • +4 (4 voturi)    
      "Manuta'' Carmencitei e dibace (Vineri, 12 ianuarie 2018, 13:08)

      scaraotchi [utilizator] i-a raspuns lui adrian88000

      doar atunci cand presteaza o anumita ...activitate.

      Apropos, se stie de ce palmuta doamnelor e mica si delicata ?

      Daca nu se stie, va rog nu va sfiiti sa intrebati...
  • +11 (13 voturi)    
    am o poza (Vineri, 12 ianuarie 2018, 7:29)

    Francisc 1 [utilizator]

    in care chestorul isi da acordul verbal in franceza si engleza ! Ce nivel scazut , "pac la rasboiul"!
  • +6 (6 voturi)    
    "Aprob" (Vineri, 12 ianuarie 2018, 8:04)

    tarantella [utilizator]

    Unde duce birocratia excesiva si incompetenta taietorilor de frunza la stat: avem o hartie in care Ionita "aduce la cunostinta" ceva. Nu cere si nu propune nimic. Si atunci ce "aproba" duoamna?
  • +3 (5 voturi)    
    Udrea version 2 (Vineri, 12 ianuarie 2018, 8:33)

    dandra [utilizator]

    demisia si apoi inchisoare!
  • +12 (12 voturi)    
    Musca la arat ! (Vineri, 12 ianuarie 2018, 8:52)

    deval [utilizator]

    Am doar ...decat aceste intrebari :
    1 Cine conduce guvernul Romaniei? Coalitia nu e o forta in stat ! Tudose e om de paie ? Nu poate numi , nu poate demite, nu poate cere demisia ! E obligat sa lucreze cu cretini mai mari ca el si are dreptul sa fie evaluat ca inapt ! Ministrii sunt de fapt sefii primului primului ministru ?
    Ministrii nu semneaza contractul de munca cu ...coalitia !
    2 Cum e posibil ca acordul lui Ionita sa nu aiba data (nici acordul nici "aprobarea" acordului ?) nici dupa doua zile numar de inregistrat in registrul de documente al institutiei ?
    3 Psdalge stie ce e aia conferinta de presa ? Membrii guvernului par actionari la latrina 3 (si nu la tvr) iar cetatenii care nu frecventeaza postul cat si cei care il freventeaza nu primesc raspunsuri ci informatia pe care doreste psdalge sa o furnizeze la televiziunea de partid si de stat !! Nici guvernul nici ministerele nu se deranjeaza desi au sute de consilieri si purtatori de vorbe si se plang (!!!) de deficit de comunicare !!
  • +4 (4 voturi)    
    procedura (Vineri, 12 ianuarie 2018, 10:31)

    ADan [utilizator]

    "La nivelul MAI exista un ordin care reglementeaza o procedura de raportare si monitorizare a evenimentelor de interes operativ. Documentul prevede intreaga procedura de raportare, inclusiv timpii in care informatia trebuie sa ajunga la cel mai inalt nivel - ministrul de interne."
  • +10 (10 voturi)    
    ...rusine dragnea... (Vineri, 12 ianuarie 2018, 10:33)

    mitocanu [utilizator]

    ...iti bati joc de romania, numind un guvern cu membri alesi doar pe criteriul fidelitatii fata de tine...vei intra in istorie drept cel mai incompetent sef de partid si nas al unui guvern de tampiti...madam carmen dan este buna doar la dat cu mopul pe culoarele scolilor din teleorman, nu la condus mai....iar cei care au votat psd in decembrie 2016 sunt cei mai vinovati....
  • +9 (9 voturi)    
    Ticalosie cronica (Vineri, 12 ianuarie 2018, 10:39)

    bal71 [utilizator]

    Carmen Dan este vicleana, smechera si ticaloasa,(vezi si cazul isteric Microfonul).
    Ca subalterna a lui Tudose, ea trebuia sa-l informeze si sa se sfatuiasca cu el in privinta CAZ PEDOFIL.
    Este clar ca a fost plantata vicleana Carmen ca sa-l saboteze pe Tudose.
    De ce penalul tiran Dragnea nu a hotarat punerea ei la Ministerul Apelor si Padurilor(are facultatea de Ecologie)
    ce cauta la Ministerul de Interne?
    Tudose are dreptate, intai faci 2 anchete rapide de 1 saptamana si apoi pe baza de date obtinute faci destituiri, informand zilnic publicul.
    Tudose si Carmen Dan au in spate fiecare cate o armata de consilieri.
    Nu ma mai mira ticalosia PSD care vrea sa faca capital politic din nenorocirea provocata de pedofil.
    Apropo asa cum pedofilul politist a fost arestat si cum urmeaza de a fi anchetati si destituiti persoane din Politie care sunt vinovate, tot asa PENALII DIN PARLAMENT TREBUIE DATI AFARA!!!!
  • +4 (4 voturi)    
    haha (Vineri, 12 ianuarie 2018, 11:26)

    liviu_ [utilizator]

    "Demisia mea poate fi hotarata doar in forurile statutare ale partidului" <=> "Nu raspund decat in fata marii adunari nationale"
  • +4 (4 voturi)    
    decapitare pentru reinventare pe bani mai multi (Vineri, 12 ianuarie 2018, 12:06)

    Ionescu Raymond [utilizator]

    Interesant ca dadddy Dragnea e generos cu cei care se lasa demisi cand vrea el .. ii duce in posturi calde cu 18000€/luna ....... asa o face si cu Tudose ? .......
  • 0 (0 voturi)    
    Bravo! (Vineri, 12 ianuarie 2018, 18:04)

    DT34 [utilizator]

    Bine duamna, stiti sa cititi binisor, stati jos, va dau nota 6! Cu ceva poticneli fara rost intre cuvinte, fara prea multa intonatie, expresie de nicovala.

    Asta este conferinta de presa sau ora de citire?
    Stie sa se exprime si singura? Fara intrebari?

    Ce inseamna o conferinta de presa, citez: "...dă declarații, furnizează informații și răspunde întrebărilor jurnaliștilor".
    In nici un caz nu o citire de clasa a doua.