Mihai Tudose: Refuz orice dialog legat de autonomia unei parti a Romaniei. Este o incalcare a Constitutiei

de R.M.     HotNews.ro
Joi, 11 ianuarie 2018, 18:46 Actualitate | Esenţial


Mihai Tudose
Foto: Captura Facebook
Premierul Mihai Tudose a precizat joi, pe contul sau de Facebook, ca refuza "orice dialog legat de autonomia unei parti a Romaniei", care reprezinta "o incalcare a Constitutiei".

"In calitate de roman si de prim-ministru, refuz orice dialog legat de autonomia unei parti a Romaniei. Este o incalcare a Constitutiei acestei tari, care garanteaza, inca de la primul alineat, unitatea si indivizibilitatea statului roman.

Discutiile despre autonomia tinutului Secuiesc sunt in afara legii si nu merita luate in seama, reprezintand doar o incercare de destabilizare a unitatii Romaniei in anul Centenarului", a scris primul ministrul, pe reteaua de socializare.



















4775 vizualizari

  • +14 (20 voturi)    
    Poate ar fi mai bine (Joi, 11 ianuarie 2018, 18:50)

    galeo [utilizator]

    Ca liderii politice romani sa nu mai bage in seama toate trompetele iredentiste maghiare.
    Sa-i lase sa urle la luna.
    Maghiarii din Romania isi dau seama ca devin tot mai putini si insignifianti, asa ca forteaza nota.
    Pentru ei autonomia e acum ori niciodata, joaca totul pe o ultima carte.
    Asa ca mai bine nu intram in jocul lor si ii lasam sa faca implozie
    • +4 (10 voturi)    
      corect ! (Joi, 11 ianuarie 2018, 19:32)

      Mistrelutz [utilizator] i-a raspuns lui galeo

      avand in vedere ca simpla prezenta UDMR in parlament e o incalcare a constitutiei
    • +4 (8 voturi)    
      nu are cum (Joi, 11 ianuarie 2018, 19:45)

      Jesuis.PasCharlie [utilizator] i-a raspuns lui galeo

      Cartile se joaca inteligent , rapoartele trimise la UE zic niste chestii (vezi declaratia aia parlament facuta pe bune ,ca nu exista libertate si democratie in Romania), trebuie sa existe un raspuns pe masura altfel ne trezim cu niste sanctiuni de ne iese pe nas...best case scenario.
  • -14 (16 voturi)    
    nu inteleg ce pierde Romania din Tinutul Secuiesc (Joi, 11 ianuarie 2018, 19:02)

    demaGOCU [utilizator]

    Intelegeam daca era vorba de Transilvania, dar Tinutul Secuiesc nu a fost niciodata roman.
    • +12 (14 voturi)    
      unguri sunt cumva secui ??????? (Joi, 11 ianuarie 2018, 21:09)

      mnicku [utilizator] i-a raspuns lui demaGOCU

      sau nici ei nu mai stiu ce natie sunt.? Secui sunt in RO cca 580 persoane conform ultimului recensamint.

      Subiectul cu autonomia trebuie inchis definitiv.. Acest subiect nu se discuta si ar trebui iintroduse si niste sanctiuni prin lege gen puscarie pe 30 de ani pt cei cu spirite agitate...........nicoiodata nu-i tarziu

      tu nu intelegi pt ca nu esti Roman......gogule probleme ?
  • +14 (14 voturi)    
    Vrajeala (Joi, 11 ianuarie 2018, 19:06)

    TheDudeLebowski1988 [utilizator]

    Jocuri de imagine. Din nefericire pentru ei, nu suntem toti tampiti.

    PSD + ALDE au avut nevoie de unguri pentru majoritate, si i-au luat la guvernare.
    Nu cred ca exista o alta tara din UE si din lume care sa dea atat de multe drepturi unei minoritati, asa cum a facut-o Romania, si politicienii care au dat-o sunt cei dela PSD, PD(L), PNL, ALDE, aceeasi indivizi care conduc tara intr-un fel sau altul de 30 de ani, fie din linia 1 fie din linia a 2-a.

    Din pacate ce a o obtinut UDMR-ul este de "admirat".
    Nici un strain nu a furat Romania, Romania si-a dat mandria, padurile, pamanturile si toate avutiile singura, democratic si legal, prin propriile legi.

    Nici un strain, nici o "multinationala" cum le place mincinosilor din PSD si ALDE sa latre, nu a luat nimic cu forta, ci li s-a dat pe tava, de aceasi politicieni care striga "hotii".
  • +9 (9 voturi)    
    Tema asta la plesneala,o paine electorala buna (Joi, 11 ianuarie 2018, 19:36)

    Plagarus [utilizator]

    PSD & UDMR frati de rapt si aranjamente de 28 de ani.
  • 0 (6 voturi)    
    Bravo! (Joi, 11 ianuarie 2018, 19:59)

    drona [utilizator]

    Domnule Prim Ministru,este prima declaratie oficiala fata de infractiunile si provocarile practicate de catre acestia,sa nu le spun pe nume,adica bozgori (fara tara).Ei vor ,una,Romania.
  • -5 (5 voturi)    
    bine (Joi, 11 ianuarie 2018, 20:01)

    nash pandelica [utilizator]

    numa' ca nicu hotaraste.
  • +7 (9 voturi)    
    Buuunnn... (Joi, 11 ianuarie 2018, 20:37)

    OmniStudio [utilizator]

    Dar, faptul ca initiativa aceasta apartine unui ...partid, sau ce-o fi, aflat in Parlamentul Romaniei, ca lideri ai acestui partid sunt parlamentari romani si au depus juramant cu mana pe Constitutia amintita mai sus, nu cantareste nimic? Cu alte cuvinte, autonomia unei parti din Romania poate fi ceruta din interiorul Parlamentului Romaniei, iar premierul refuza sa auda acest lucru? Eu parca stiu ca exista legi pentru astfel de abordari.
  • +8 (8 voturi)    
    Lasa, ca a dialogat Dragnea deja (Joi, 11 ianuarie 2018, 20:52)

    tarantella [utilizator]

    Doar n-o sa credem ca voturile UDMR pentru modificarea legilor justitiei au fost pe ochi frumosi.
  • -4 (10 voturi)    
    UE sau Rusia (Joi, 11 ianuarie 2018, 20:53)

    adrian67ro [utilizator]

    Sincer daca ne obliga UE sa cedam ceva din tara prefer sa ne intoarcem cu rusii si ai sa vezi ce garantii avem si nici nu mai face nimeni nici o propunere. Si ca cireasa de pe tort o sa primim si Moldova.
  • +7 (11 voturi)    
    Pt cine nu intelege (Joi, 11 ianuarie 2018, 20:58)

    KostasP [utilizator]

    Ce se petrece acum si de ce s-au activat “secuii”, in opinia mea. In urmatorul an in Romania, grupuri extremiste maghiare si secuiesti (iredentiste) sustinute financiar din afara tarii (rusia) vor incerca prin forta armelor separarea judetelor covasna si harghita de Ro. Aceasta miscare este o incercare disperata a rusiei de a destabiliza flancul estic NATO si UE in general. Se vor infiltra trupe paramilitare (in haine civile) din fosta iugoslavie, ungaria, bulgaria si chiar r. moldova. Se merge pe ideea ca Ro va cadea in plasa si va trimite armata sa lupte cu “civilii” ca mai apoi sa se ajunga la o situatie gen ucraina. Nu se va intampla acest lucru. Cele 2 judete pot fi total izolate de restul tarii prin inchiderea catorva drumuri principale. Ofata intrati acolo vajnicii luptatori pt libertate nu vor mai iesi decat cu picioarele inainte sau cu mainile ridicate.
    • -7 (11 voturi)    
      mvai... (Joi, 11 ianuarie 2018, 21:20)

      Jesuis.PasCharlie [utilizator] i-a raspuns lui KostasP

      suna ideal ca pretext pentru neshte unii sa vina sa aduca democratia si eventual sa puna bazele a ceva nou.Oh wait, sunt deja aici !
      Mai stii,poate apar rapoarte despre existenta unor substante...
      • +4 (8 voturi)    
        Tot din state vorbesti? (Vineri, 12 ianuarie 2018, 0:02)

        KostasP [utilizator] i-a raspuns lui Jesuis.PasCharlie

        Muncesti in state da-i iubesti pe rusi. Cata ipocrizie, moncher.
  • +2 (2 voturi)    
    de ce sunt platiti din bani publici (Vineri, 12 ianuarie 2018, 8:40)

    FA [utilizator]

    De ce sunt platiti din bani publici si ce cauta in parlamentul romaniei oameni care incalca frecvent constitutia si interesele tarii, de ce SRI-ul doarme si nu-i ia nimeni la intrebari?

    Art. 54 – Fidelitatea faţă de ţară
    (1) Fidelitatea faţă de ţară este sacră.
    (2) Cetăţenii cărora le sunt încredinţate funcţii publice, precum şi militarii, răspund de îndeplinirea cu credinţă a obligaţiilor ce le revin şi, în acest scop, vor depune jurământul cerut de lege.
    • 0 (0 voturi)    
      Alesii nostrii (Vineri, 12 ianuarie 2018, 17:09)

      adrian67ro [utilizator] i-a raspuns lui FA

      Cum am avut dreptul sa ii alegem sa ne reprezinte ar trebui sa avem si dreptul sa-i dam jos daca nu ne mai reprezinta si nu sa asteptam demisia lor. Daca au avut curaj sa ceara asta sigur au obrazul prea gros sa isi dea demisia.