Tudose nu il demite pe seful Politiei, asa cum ii ceruse ministrul de Interne Carmen Dan

de RH     HotNews.ro
Miercuri, 10 ianuarie 2018, 13:39 Actualitate | Esenţial


Mihai Tudose
Foto: Captura Facebook
Premierul Mihai Tudose a anuntat la debutul sedintei de Guvern ca i-a dat sefului Politiei Romane, Bogdan Despescu, o sapatamana pentru a-i prezenta un raport despre masurile luate in scandalul politistului pedofil. Tudose a amanat astfel decizia de demitere a lui Despescu, ceruta ieri de ministrul de Interne, Carmen Dan. Tudose a mai spus ca a aflat "pe surse" ca interimarul propus de Carmen Dan nu ar fi vrut sa preia postul lui Despescu.

Declaratia lui Mihai Tudose:

"Am avut azi o discutie cu chestorul Bogdan Despescu, mi-a prezentat raportul. Am inteles pe surse ca noua propunere (Catalin Ionita, nominalizat de ministrul Carmen Dan ieri - n.red.) si-a declinat intentia de a prelua functia. L-am rugat pe Bogdan Despescu ca intr-o saptamana sa prezinte masurile pentru remedierea situatiei. Autorul a fost prins in 2 zile. Are o saptamana sa-mi prezinte raportul".

Reamintim ca ministrul Carmen Dan ii solicitase ieri premierului, intr-o declaratie de presa, sa il demita pe seful Inspectoratului General al Politiei Romane pentru modul in care a gestionat scandalul politistului pedofil. Carmen Dan i-a cerut si sefului Sectiei Omoruri din Politia Romana, Radu Gavris, sa demisioneze.



















8855 vizualizari

  • -2 (14 voturi)    
    Am mai spus-o, (Miercuri, 10 ianuarie 2018, 13:49)

    scaraotchi [utilizator]

    nu e suficienta demisia in contextul celor petrecute la M.A.I.. O solutie ar fi sa-si faca macar cativa/cateva seppuku, eventual cu sabia tocita a lui Fane Spoitoru''- "prietenul'' de necontestat al caraliilor...
    • +16 (16 voturi)    
      Normal ar fi sa dea afara secretara (Miercuri, 10 ianuarie 2018, 15:21)

      IisusVine [utilizator] i-a raspuns lui scaraotchi

      Numai că și-l pune pe Pablito in cap.
    • +2 (2 voturi)    
      Cum adica, cere demiterea la televizor ??? (Miercuri, 10 ianuarie 2018, 19:23)

      cartofil [utilizator] i-a raspuns lui scaraotchi

      Adica blonda spalacita nu este subordonata lui Tudose, daca doreste demiterea sefului politiei nu se prezinta la seful ei direct si-i cere asta, conform uzantelor, procedurilor si regulamentelor ???? Ii da ordine prin televiziuni ???? In ce tara ne aflam ca se intampla o asemenea anomalie ???
  • +22 (24 voturi)    
    eu cred (Miercuri, 10 ianuarie 2018, 14:00)

    nahir [utilizator]

    ca-i creste nasul lui Tudose.
    Daca tot trebuie taiat un cap, sa fie al d-nei ministru Carmencita. E suficient cazul Radu Mazare.
    Acum parca nici frati-su nu s-a prezentat la control, desi a promis pe cuvantul lui de pionier ca pe 10 de cu subsemnatul.
    Ca sa nu mai vorbim ca face afirmatii fara acoperire in realitate. Daca se muta inapoi la scoala din Videle, nu o sa faca pagube asa de mari ca acum cand e ministru, ori de cate ori ar fi prinsa cu musca pe caciula.
  • -34 (38 voturi)    
    Doamne, ce inseamna si politica asta, (Miercuri, 10 ianuarie 2018, 14:01)

    xrogo [utilizator]

    Tudose il apara pe un sef care nu poate sa faca un raport numai dupa 48 de ore, il lauda ca l-a prins pe un infractor dovedit ca infractor din 2015, prin si legitimat intr-o tentativa de viol, ca l-a prins dupa 48 de ore de la un alt incident, cica un record de rapiditate in conditiile in care fotografia era pe toate gardurie si politistii il cunosteau de cal breaz!
    Cred ca politistii si mprocurorii ce au anchetat aceste dosare chiar trebuie avansati, asa rapiditate a la Johann mai rar!
    • +13 (19 voturi)    
      Ai devenit patetic, @xrogo ? (Miercuri, 10 ianuarie 2018, 14:47)

      Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

      Sunt tare curios dar sper ca o sa mai postezi sub acelasi nickname si dupa ce Dragnea nu va mai fi presedintele PSD (indiferent cand o fi asta) ca sa-ti cunosc parerea despre el !

      PS. Pt ca suntem oameni seriosi, sper ca nu o sa-mi servesti muratura aia cu Dragnea va fi Presedinte !

      PPS. Sau te pomenesti ca exact asta o sa-mi spui, pt ca de... nu eu te platesc ci el !
      • -3 (3 voturi)    
        Cum o sa fie dupa caderea lui (Miercuri, 10 ianuarie 2018, 19:13)

        xrogo [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

        Dragnea o sa vedem, dar nu ti-ai spus parerea despre chestiunea din discutie, sau apropo ce parere ai despre un primministru ce afirma ceva pe surse intr--o sedinta de guvern!
        • +2 (2 voturi)    
          Dupa caderea lui Dragnea (Miercuri, 10 ianuarie 2018, 23:16)

          scaraotchi [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

          ne vom chercheli o seara, doua dupa care o vom lua de la capat cu urmatorul - asta ne-o fi probabil destinul pe meleagurile mioritice.

          Ref la reactia PM-ului, lucrurile sunt simple- doar demisia sefului politic direct (ministrul) spala intr-o oarecare masura rusinea. Cererea de demisie adresata sefului Politiei R. miroase a oportunitate si e prea putin importanta in contextul dat - deci inutila.

          E ca atunci cand se scufunda o nava din motive de neglijenta (Costa Concordia spre exemplu) si in loc sa fie tras la raspundere capitanul (prins cu mana in decolteul moldovencei), e tras la raspundere seful echipajului pe motiv ca nu a inteles corect comanda transmisa printre urletele erotice.
  • +28 (36 voturi)    
    DUamna Carmen are si ea termen O saptamana (Miercuri, 10 ianuarie 2018, 14:07)

    un domn [utilizator]

    sa isi depuna mandatul Gol De Activitate
  • -16 (20 voturi)    
    Tudose joaca, gresit, cartea Binomului... (Miercuri, 10 ianuarie 2018, 14:18)

    demaGOGU [utilizator]

    ...nu va fi crutat.
    • +8 (10 voturi)    
      Foarte bine, sa-si dea la cap cata vreme (Miercuri, 10 ianuarie 2018, 15:48)

      Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

      e acolo la ei !

      In ceea ce il priveste pe Dinti de grebla, o sa-i vina randul si lui, ca doar n-o fi vesnic !

      PS. Dar ce spun eu... nu c-ar fi vesnic, ba chiar e teribil de trecator !
    • +3 (3 voturi)    
      ai (Miercuri, 10 ianuarie 2018, 19:26)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

      inviat?
      Te-ai intors de la reciclarea de la Moscova?
    • +3 (3 voturi)    
      Domnu' Gogu, (Miercuri, 10 ianuarie 2018, 21:09)

      scaraotchi [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

      dar cine are simtul umorului si masura la bautura o sa fie crutat? Intreb pentru ...un prieten...
  • +14 (16 voturi)    
    Ce vrajeala (Miercuri, 10 ianuarie 2018, 14:31)

    TheDudeLebowski1988 [utilizator]

    Solutia: schimbam repede seful politiei cu altul.

    Cum ramane cu colegii si sefii dementului care stiau ce dus e? Cum ramane cu dosarul individului de anul trecut, cand avut o incercarea de a viola o femeie?

    Cum ramane cu faptul ca fata care a supravietuit la tentativa de omor la metrou a stat cu tatal ei aproape o ora la Politie timp in care dementa aia a omorat o alta fata? Cum e ca un tata sa se duca la politie cu fiica si sa spuna "Cineva a vrut sa-mi arunce fiica pe sinele de metrou" si sa fie lasat sa astepte o ora?
    Cum ramane cu apelul la 112 si cu dispecerul care nu a dat apelul mai departe la politie?

    Suntem o tara fucked up rau.
  • +13 (15 voturi)    
    Razboi intre Dragnea si Tudose (Miercuri, 10 ianuarie 2018, 15:28)

    Sorin_ [utilizator]

    Dupa umila mea parere, acest refuz apare ca un semn al razboiului intre Tudose si Dragnea, stiind fiind faptul ca Ministrul de Interne este o apropiata a lui Dragnea. Cred ca Tudose va accelera si va cere demisia "duamnei"
    Apare astfel marea speranta ca Dragnea si acolitii sai sa fie indepartati de la distrugerea acestei tari.
    Puteam sa fim departe, ca macro si micro economie... Dar a venit Dragnea....
  • +4 (4 voturi)    
    Evidenta este orbita (Miercuri, 10 ianuarie 2018, 15:40)

    kpopper [utilizator]

    Timp de 9 ani de zile procurorii si politistii lucreaza la dosarul/dosarele politistului incercand cumva sa-l faca scapat sau uitat. De toate aceste actiuni de sorginte mafiota este vinovat ministrul de interne actual nu functionarea defectuaoasa si ilegala a structurilor din cadrul politiei, nu paienjenisul toxic de interese si relatii feudale ce functioneaza la nivelul structurilor de conducere ale politiei romane de la toate nivelele. Dupa actiunea prim-ministrului in aceasta problema ministrul de interne ar trebui sa-si dea demisia de onoare. Problema este ca in toate structurile administratiei publice functioneaza si se manifesta aceleasi tare generate de relatiile medievale de tip "boier-vataf-sluga" si oricat de multi "boieri" vom schimba totul va ramane la fel.
  • -2 (2 voturi)    
    de ce? (Miercuri, 10 ianuarie 2018, 17:04)

    PentruContra [utilizator]

    De ce trebuie premierul sa-l demita pe seful politie si nu poate direct ministrul de interne? Dar probabil ca daca l-a "invitat" pe Tudose sa faca alegerea asta, poate ca a ales bine sa nu-l demita pe actualul sef. Nu se stie ...daca in viitorul f apropiat Tudose va avea nevoie de sprijinul Politiei Romane care e condus de un om pe care premierul nu l-a mazilit.
  • +1 (1 vot)    
    Prezumtia de vinovatie (Miercuri, 10 ianuarie 2018, 19:23)

    feisbuk [utilizator]

    Nea 2Doze, ala e autorul sau suspectul?