Buzau: Peste 40% dintre asistatii social din judet sunt analfabeti. Peste 5.000 dintre acestia se semneaza cu degetul

de N.O.     HotNews.ro
Miercuri, 10 ianuarie 2018, 12:58 Actualitate | Esenţial


Muncitori
Foto: Money Express
Peste 40% din cei 13.000 de beneficiari de venit minim garantat din judetul Buzau nu se pot angaja din cauza ca nu stiu sa scrie si sa citeasca, motiv pentru care peste 5.000 dintre asistati semneaza cu degetul, potrivit datelor Agentiei Judetene pentru Ocuparea Fortei de Munca (AJOFM) Buzau, scrie Agerpres. 

Peste 5.000 de asistati social semneaza cu degetul, directorul AJOFM Buzau, Ionel Tonciu, adaugand ca "situatia este ingrijoratoare".

"Din cei 13.000 de asistati social, peste 7.000 au varste cuprinse intre 16 si 25 de ani, dar nu au absolvit decat una sau doua clase de gimnaziu, iar dintre acestia, circa 5.000 semneaza cu degetul", a declarat miercuri, pentru Agerpres, Ionel Tonciu, directorul AJOFM Buzau.

Directorul AJOFM Buzau sustine ca acestia nu pot ocupa nici macar locuri de munca necalificate, doarece majoritatea provin din mediul rural, iar naveta este costisitoare.

"In 2018, am marit numarul de cursuri de calificare si recalificare de la 12 la 30, dar suntem sceptici, pentru ca in 2017, din cele 200 de persoane care au urmat aceste cursuri, doar cinci au provenit din randul asistatilor social", a mai spus sursa citata.

Conform acestuia, zilnic, la nivelul judetului Buzau, sunt disponibile 300 de locuri de munca.

AJOFM Buzau a inregistrat la finalul anului trecut o rata a somajului de 8,59 la suta, judetul situandu-se pe unul din primele locuri din tara din punct de vedere al numarului de someri. 


Citeste mai multe despre   


















2383 vizualizari

  • -21 (21 voturi)    
    progres (Miercuri, 10 ianuarie 2018, 13:04)

    Mazeta [utilizator]

    În rândul asistaților social sunt incluși și angajații IT, care se semnează folosind amprente digitale.
    • +8 (8 voturi)    
      Poate la voi (Miercuri, 10 ianuarie 2018, 13:41)

      Daniels22026 [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Angajatii IT sunt asistati sociali?! Poate in Rusia o fi vreo conexiune ideologica intre IT, ajutor social si semnatura electronica.

      Mai bine o incercai pe aia cu Soros. E tot proasta, dar macar a fost la moda si in Romania. Sau daca vrei sa inovezi, astazi nu-i ziua ta cea mai buna. Mai incearca.
      • 0 (0 voturi)    
        hei (Sâmbătă, 13 ianuarie 2018, 23:23)

        john70 [utilizator] i-a raspuns lui Daniels22026

        Angajatii IT sunt asistati sociali pentru ca nu platesc impozite.
    • +5 (7 voturi)    
      Sunt inclusi de catre inepti (Miercuri, 10 ianuarie 2018, 13:41)

      Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      In tarile avansate social si economic sunt priviti ca o resursa de mare valoare pentru tara respectiva. PS tu cum semnezi cu caractere chirilice sau simpla cruce?
    • +7 (7 voturi)    
      Dar ce nevoie au sa stie sa (Miercuri, 10 ianuarie 2018, 14:04)

      scaraotchi [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      scrie si sa citeasca? Pentru a vota au nevoie doar sa compare imaginea de pe sacosa cu cea de pe buletinul de vot.
      Corect...?
  • +7 (7 voturi)    
    Ar trebui schimbata consitutia! (Miercuri, 10 ianuarie 2018, 13:11)

    LLLL [utilizator]

    In sensul in care cetatenii sa treaca un test psihologic pentru a putea obtine calitatea de votant.
    • +5 (5 voturi)    
      Minima responsabilitate (Miercuri, 10 ianuarie 2018, 15:21)

      Daniels22026 [utilizator] i-a raspuns lui LLLL

      Sau un test grila de minima resposabilitate impreuna cu un punctaj minim admisibil.

      Cum se numeste tara, localitatea, continentul? Recunoasteti un principiu constitutional.
      Care sunt puterile statului?
      Cum arata steagul tarii?
      Care este capitala si resedinta de judet?
      Cat fac 14+2?
      Sunteti de acord cu libertatea de a fura?
      S.a.m.d.
  • +6 (6 voturi)    
    Parca invatamantul era obligatoriu (Miercuri, 10 ianuarie 2018, 13:18)

    obosit [utilizator]

    L-a facut PSDul optional intre timp?
  • +4 (4 voturi)    
    bravo! (Miercuri, 10 ianuarie 2018, 13:19)

    ic.ram1945 [utilizator]

    Ce fac parlamentarii din judet, cei cu pensii speciale ...suntem un poport fara nici-un viitor!
  • +6 (6 voturi)    
    hahaha (Miercuri, 10 ianuarie 2018, 13:45)

    john70 [utilizator]

    Ia sa taie ajutoarele, sa vezi cum se alfabetizeaza oamenii intr-o secunda.