Seful politistului acuzat de pedofilie, eliberat din functie

de G.S.     HotNews.ro
Marţi, 9 ianuarie 2018, 12:47 Actualitate | Esenţial


Seful politistului acuzat de pedofilie a fost eliberat din functie iar la Parchetul General s-a cerut analizarea modului cum au fost instrumentate dosarele in care era cercetat respectivul politist de la Rutiera, potrivit Inspectoratului General.

Participa la sondajul HotNews.ro:




Comunicatul Politiei Romane:

"Urmare a concluziilor preliminare rezultate in urma verificarilor dispuse de seful Politiei Romane la Brigada Rutiera Bucuresti s-au dispus urmatoarele:  

1. Eliberarea din functie a comisarului sef de politie Vornicu Emanuel Rene, sef Serviciu Supraveghere Rutiera Sectoarele 1,2,6 din cadrul Brigazii Rutiere, pana la clarificarea situatiei de fapt; 

2. Informarea Parchetului de pe langa Inalta Curte de Casatie si Justitie in vederea initierii unei analize privind modul de instrumentare a lucrarilor penale in care este cercetat cel in cauza, iar, in functie de rezultatul acesteia, dispunerea de masuri legale; 

3. Cercetarea disciplinara a sefilor de schimb privind modul de instruire la intrarea in serviciu a politistilor rutieri, precum si a psihologului unitatii cu privire la activitatea desfasurata. "

Ministrul de interne Carmen Dan a spus marti, in legatura cu cazul politistului acuzat de pedofilie, ca nimeni din politie nu si-a asumat raspunderea. 

“Nu am vazut pe nimeni sa faca un pas in spate. Probabil ca au apreciat ca nu exista responsabilitate”, a declarat marti dimineata Carmen Dan.  

Purtatorul de cuvant al MAI, Monica Dajbog, a spus luni ca ministrul Afacerilor Interne, Carmen Dan, asteapta explicatii pana miercuri de la conducerea Politiei Romane in legatura cu testarile psihologice la care a fost supus politistul care a agresat sexual doi copii in liftul unui bloc din Capitala. 






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















5431 vizualizari

  • +7 (7 voturi)    
    nu e suficient (Marţi, 9 ianuarie 2018, 12:57)

    ekek [utilizator]

    Colegii lui sunt in aceeasi oala.
    Vecinii ieri il huiduiau, dar pana ieri a sunat careva din ei la politie?
  • +1 (1 vot)    
    "decat" doar mutat din functie? (Marţi, 9 ianuarie 2018, 13:03)

    CIP03 [utilizator]

    eliberat din functie sau mutat pe alta functie? Nu cred asa ceva, e doar un comunicat ca sa zica si ei ca cineva a fost tras la raspundere, sau a facut "decat"un pas in spate!
  • +2 (2 voturi)    
    bun (Marţi, 9 ianuarie 2018, 13:07)

    andreiu [utilizator]

    Asa ar trebui facut peste tot. Si in PARLAMENT.
  • +9 (9 voturi)    
    Testari psiho? (Marţi, 9 ianuarie 2018, 13:23)

    Frank777 [utilizator]

    Nu exista asa ceva.Exista numai niste doamne sotii de politisti care ocupa locurile de psiholog si fac in mod formal niste fise.Nu au nici o treaba cu psiho.Sunt doar protejatele cuiva.Sa manance si ele o panie.Si stau mai mult pe acasa in documentare...
    Politia este plina de dezaxati.Nu-i cauta nimeni ca aia care trebuie sa caute sunt ca ei.
    • +2 (2 voturi)    
      dar (Marţi, 9 ianuarie 2018, 14:51)

      andreiu [utilizator] i-a raspuns lui Frank777

      Din pacate nici macar sondaul hotnews nu are optiunea de demitere a Psihologilor.
  • +1 (1 vot)    
    hopa.... (Marţi, 9 ianuarie 2018, 13:23)

    lula [utilizator]

    nu ni se spun si motivele pentru care a fost eliberat din functie?

    poate pentru ca stia ce are la usa si nu a facut nimic????
    • +2 (2 voturi)    
      de la cap se impute, de la coada se curata (Marţi, 9 ianuarie 2018, 13:46)

      Ionescu Raymond [utilizator] i-a raspuns lui lula

      Pt ca Carmen Dan trebuie sa sacrifice pe cineva, dar nu pe ea
    • +1 (1 vot)    
      Well ... Comisarul il avea sofer, nu tovaras (Marţi, 9 ianuarie 2018, 16:40)

      MiticaPalarierul [utilizator] i-a raspuns lui lula

      Well ... Comisarul il avea sofer, nu tovaras de atacuri sexuale.

      Prin sectiile de politie, glumele groase gen cazarma / autobaza sunt curente, daca i-ar lua pe toti ar disparea politistii din Romania.

      Nu cred ca respectivul comisar avea o "interfata" mai sofisticata cu soferul decat sa-i dea comenzi de deplasare si sa ii mai asculte cate un banc. In rest ..."sa traiti" ...

      Madama Isaura Sibulan y Belina crede ca scapa daca sacrifica pe cineva si arata patronului sau cat de "capabila" este ... indiferent de ce cred cetatenii!

      "Patria si Dreptul Meu!"
      .
  • +7 (7 voturi)    
    Acarul Păun (Marţi, 9 ianuarie 2018, 13:34)

    aqualung [utilizator]

    Psihopații ăștia sunt foarte funcționali și foarte dificil de identificat. Șeful destituit este un fel de acar Păun. A țipat doamna Carmen să curgă sânge, lumea se conformează. A identificat cineva vreo problemă? S-a stabilit vreun plan de acțiune pentru remedierea ei?

    Nu. Doar să ne spălăm pe mâini mai repede. Data viitoare când se va întâmpla, vom spune că am făcut tot ce am putut.
    • 0 (0 voturi)    
      . (Marţi, 9 ianuarie 2018, 13:52)

      tirolez [utilizator] i-a raspuns lui aqualung

      Oricum e o decizie "pana la clarificarea situatiei de fapt"
  • +2 (4 voturi)    
    Draga Carmen (Marţi, 9 ianuarie 2018, 13:36)

    gigiduru_ [utilizator]

    Tu ce ce nu faci un pas in spate?
  • +4 (4 voturi)    
    Acarul Paun? (Marţi, 9 ianuarie 2018, 13:44)

    oopsie_daisy [utilizator]

    Obiectiv vorbind, nu as vrea sa imi pierd jobul daca soferul meu ipotetic af fi dovedit ca este pedofil. E o masura punitiva in exces.

    Daca insa se dovedeste ca stiam de obiceiurile lui si l-am scos basma curata in mod repetat, atunci da, se justifica.

    Daca insa ne gindim ca un sef de Politie e facut presiuni sa spele imaginea subordonatului lui, poreclit de colegi 'violatorul', atunci deja imi ingheata singele in vine. Ce incredere sa mai am in politisti in general? In particular, de ce atita interes din partea sefului sa iti inalbeasca subordonatul? E totusi, un sofer, nu un agent cu talente si cunostinte speciale si de neinlocuit? Care mina o spala pe care?
  • +3 (3 voturi)    
    Auzi una! (Marţi, 9 ianuarie 2018, 13:52)

    CezarN [utilizator]

    INFORMREA Parchetului de pe langa Inalta Curte de Casatie si Justitie in vederea initierii unei analize privind modul de instrumentare a lucrarilor penale in care este cercetat cel in cauza...
    =====================

    Din cate am mai citit, Parchetul nu se informeaza, ci se SESIZEAZA. Analiza o face politia si, in urma ei, sesizeaza sau nu Parchetul.
    Politia romana nici macar nu vrea sa-si analizeze propria activitate prin prisma legii si regulamentelor proprii. Cheama Parchetul sa le ANALIZEZE activitatea. JENANT!
  • +1 (1 vot)    
    In primul rand (Marţi, 9 ianuarie 2018, 14:59)

    Ed_Flo [utilizator]

    Sistemul / procedurile sunt devina, la fiecare problema aparuta trebuie imbunatatit sistemul/procedura si aplicata in consecinta. Daca sunt gandite preventiv ar fi mai bine, dar asta tine de oameni capabili...
  • 0 (0 voturi)    
    Treaba (Marţi, 9 ianuarie 2018, 17:47)

    tarabost [utilizator]

    e simpla. Daca Vornicu e eliberat din functie pe nedrept, atunci poate sa dea in judecata Politia Romana si sa sesizeze parchetul in legatura un eventual abuz in serviciu.